Přejít na obsah

Konec mechanických hodinek?


Doporučené příspěvky

Mně je 26, tak zareaguju na výše citovaný post. O hodinky jsem se začal zajímat nedávno a koupil jsem si automaty. Pročetl jsem toho před koupí dost, hlavně na WUS a tady. Chtěl jsem tedy zkusit mechaniku/automat. Dojmy? Je to super, slyším to krásný tikání, vím že za to může spousta miniaturních součástek, sleduju krásně plynoucí vteřinovku. I s přesností jsem chytil podařený kousek, dělaly 2-3 sekundy do mínusu denně. Za cenu 6 400 Kč jsem, myslím, mohl být spokojený. Jenže tady byl kámen úrazu. Sice nepotřebuju nějaký HAQ stroj nebo řízení přes GPS/rádio, ale rozhodně chci vědět S JISTOTOU, kolik je hodin. To mi automaty nenabídly. Nevěděl jsem, jestli udělaly denně ty 2 nebo 3 vteřiny. A to bylo jen tehdy, pokud byly 24h na ruce. Při odkládání na noc to bylo rozházený víc. Takže pokud bych nechtěl každý ráno sledovat přesnost, bylo by otázkou týdne/dvou, kdy bych se podíval na hodinky a nevěděl bych, jestli a jak moc mi lžou. To pro mě byl velký problém. U baterkových vím, jak chodí a o kolik mi časem lžou. O magnetizaci, tvrdšího dopadu apod. se ani nebavím. Nijak nehaním automaty, ono vůbec ty debaty hanící buď quartz nebo automaty jsou naprosto směšný a zcestný. Jenom píšu, že pro mě automaty asi nejsou. Zdá se mi, že dokud budu chtít od hodinek víc funkčnost než šperk a primárně je budu mít jako ukazatel času, nemůžu si koupit automaty. Což je škoda, furt po nějakých koukám a v automatech je mnohem pestřejší výběr 🙂 

Takže teď mám dvoje G-Shocky - hranatý, jedny z toho celokovový a jedny microbrand potápky v quartzu. Géčka jsou oboje solar/atomic.

Upraveno uživatelem Milan59
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 188
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Tohle může být jeden z důvodů, proč si někdo mechaniky nevybere. Jednou se tu probíral případ, kdy človek potřeboval fakt na vteřinu vědět, kolik je - kvůli nějakým právním záležitostem. Pokud si dobře vzpomínám, nakonec skončil u termo-kompenzovanýho quartzu od Breitlingu.

Sa sebe můžu říct, že mě na nějaké vteřině nesejde. Zhruba vím v jakých relacích moje hodinky chodí, takže vím, že GS nemusím vůbec řešit, Rolexy mi stačí seřídit jednou do měsíce, Moony třeba 2x, Primky nemá cenu seřizovat :-D. Jinak samozřejmě radio-solar Géčka jsou parádní záležitost...vo tom žádná. Na práci na zahradě, na střelnici si je taky rád vezmu. Do práce a "mezi lidi" mám raději klasiku. Ale každý to má jinak...to už bylo řečený nespočetkrát.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Technicky vzato, i ten 32kHz krystalový oscilátor s 15-bitovým čítačem (jedno jestli zobrazení času zajišťuje displej nebo zpřevodovamej elektromotorek s rafikama) není v dnešní době (kdy i v mobilu máme procesory s GHz taktem) nic jiného než dávno překonaná muzeální záležitost, neumožňující bez externích řešení (termokompenzace, pozemní rádio, GPS) dosáhnout zas tak dramaticky lepších výsledků než perfektně seřízená mechanika v ideálních podmínkách (winder, hodinkovnice). Achilovou patou mechaniky jsou právě ty “ideální podmínky” (které přes všechny patenty a pohádky o vlásku končí nasazením na pracku) a samozřejmě cena, která výrazně odolnějšímu plošňáčku s cenou pod dolar opravdu nemá šanci konkurovat.

Léta učím na technické VŠ - a i přes různá “učitelská” pošťuchováni (typu SMSková/Twitterová mládež s malým bufferem, nekritické používání/konzumace “sociálna”, vedoucí jen k marketingové fragmentaci společnosti na snadno strojově manipulovatelné skupinky) bych si určitě netroufnul označit “lidi mladší než já” za nějak výrazně jiné (nebo dokonce hloupější), aby se dala deterministicky namalovat nějaká ostrá hranice typu “my/oni“. Globální společenské priority se postupně mění - ale přiznejme si že “vlastnictví hodinek” mezi ně už hodně dávno nepatří. Jde dál o regulérní egoinvestici (dtto šperky, kabelky a boty u bab), kterou jsme se akorát po letech naučili maskovat za ušlechtile znějící “sběratelství hodnotných předmětů” (nepřekvapivě často v kombinaci se zbraněmi a autíčky) - a že to “dnešní mládež nezajímá” neznamená, že tomu její určité malé procento (troufám si odhadnout že minimálně stejné jako u nás) taky časem nepropadne. Teda pokud bude dál z čeho vybírat (uniformita je nuda) a pokud vstupní poplatek (za nás plechovka starých PRIMek?) nebude likvidační.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je to tak, pro mne jsou hodinky čirá radost a v podstatě zdařilý entry model může mít z hlediska emočního přínosu srovnatelnou hodnotu s vrcholnými kousky. V přepočtu výkon /cena může být dokonce hodnotnější. Hodinky holt mám na ruce jako kousek radosti, který mi pomáhá orientovat se v tom, jak ten den pěkně ubíhá. Pokud bych podle nich chodil na vlak, tak bych přeci jen ocenil spolehlivost kvarcek. Uznávám, že manželčiny Tissotky, které když se blíží jejich čas, tak se vteřinovka začne pohybovat po čtyřsekundovém intervalu a to nepřehlédnete, zato když automaty v práci odložím a na cestu domů je beru na ruku, ani bych si nevšiml, že poslední čtvrthodinu na mne čekaly vestoje. Ovšemže minuta denně by byla moc i na mne, ale štelovat se hackingem, kdyby to do večera mělo být o několik vteřin jinde, by mi za to nestálo.

Někdy mi to připadá, jako by se krejčí chlubil s metrem s odečtem na desetiny milimetru, prodavačka v lahůdkářství ukrajovala tláču na miligramy a louhování čajového pytlíku jsme brali jako 3 minuty +/- jedna milisekunda ;o)  

Pro mne je úžasné, jak přesně chodí ty nejjednodušší strojky jako 7S36 a sledovat ten kinematický řetězec nuceného pohybu od rotace vahadla až k pohybu vteřinovky. Různýma vyfikundacema se to dá ještě o kousek vylepšit, ale poměr nárůstu složitosti a ceny strojku k nárůstu přesnosti chodu bude docela strmá křivka...

Došel jsem postupně do stadia, že jsem rád, že to mám jak to mám, a budoucnost mne může překvapit, dám jí ještě pár roků ať ukáže co umí - už jsem se smířil s lidskou smrtelností a to mi docela rozvazuje ruce s tím, nakolik musí být hodinky "nafurt"


 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V ‎03‎.‎07‎.‎2020 v 15:02, AdaMoss napsal:

Tohle může být jeden z důvodů, proč si někdo mechaniky nevybere. Jednou se tu probíral případ, kdy človek potřeboval fakt na vteřinu vědět, kolik je - kvůli nějakým právním záležitostem. Pokud si dobře vzpomínám, nakonec skončil u termo-kompenzovanýho quartzu od Breitlingu.

Já posledních 7 měsíců cestoval za prací dohromady 4,5 hodiny denně. Jezdil jsem busem-vlakem-tramvají tam a v opačném pořadí zpět, občas nějaký metro, no zkrátka jsem si toho užil dost. Kvůli šetření času jsem chodil na poslední chvíli, takže jsem musel vědět čas přesně. U mě to ale není jenom kvůli "racionálním" důvodům. Zkrátka mi nevyhovuje myšlenka, že mám na ruce hodinky - byť sebekvalitnější - který by ztrácely/nabíraly v rámci vteřin denně, a to ještě rozdílně pokud by byly na ruce, nebo pokud by ležely, a kdyby ležely, tak jakým způsobem. 🙂  U mechanik/automatů je toho potřeba hlídat poměrně hodně, aby přesnost byla dobrá a to se mně nechce. U mě teda k radosti z hodinek hodně přidá i to, jak přesně běží. Ono většina běžných baterek deklaruje +-15s za měsíc, ale když se podaří třeba 3x lepší výsledek, je to hnedka lepší. Zrovna teď jsem u jedněch na +0,5s za 9 dní, tak uvidíme. 🙂 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tohle já neřeším vůbec. Vím,že když se mi hodinky predbihaji v řádu sekund, nastavím je v pondělí a jsem všude včas. Další pondělí seřídim znovu a jsem v pohode. Ale většinou mám další pondělí stejně jiné hodinky. :

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...