Přejít na obsah

Konec mechanických hodinek?


Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 188
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Ale Apple nevyrábí žádné hodinky, a to je ten rozdíl. Je to elektronicky náramek, hodinky se to jen jmenuje. Pro mechaniky to není žádná konkurence. Jasné, ze jim to teď nepůjde tak dobre a ze mladá generace vyroste na něčem jiném, ale oni přežijí! Tak jako vždycky přežili!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dlouho jsem nekoukal na toto vlákno, teď jsem si dal chvíli práce a našel následující článek o tom, jak Apple drtivě poráží celou švýcarskou hodinkovou produkci: https://www.cnbc.com/2020/02/06/apple-watch-outsold-the-entire-swiss-watch-industry-in-2019.html
Navíc je evidentní, že švýcarští výrobci definitivně prohráli bitvu, co se týče jejich případných vlastních smartwatch, protože jim chybí ekosystém. Apple má hodinky propojené s dalšími svými zařízeními, tedy hlavně telefony, ale také sluchátky Airpods atd. Jediná cesta by byla nakoupit od Apple "strojky" jako to udělal Tag Heuer se Seiko, ale to neklapne, protože Apple svoji technologii určitě nedá z ruky. 
Pokud k tomu všemu přidáme fakt, že exporty švýcarských hodinek klesly v roce 2019 o třináct procent, 2020 pro ně bude čistá katastrofa a to je začátek opravdového konce mechanických hodinek, zůstanou pouze ty sběratelské, ale s dorůstajícími generacemi mechaniky postupně skončí.
Mechanické hodinky tu s námi budou vždy, stejně jako kožené boty. Žádná umelotina je nikdy nenahradí. Přežily Quartz, digitalky a přežijí i všechny ostatní módní směry a novinky. Protože jsou prostě klasika. Protože jejich mechanické srdce bije mechanicky, je hodnotne, má svou fyzickou hodnotu, objem, krasu a ničím neoddiskutivatelnou cenu. Byly tu první a zůstanou i poslední. Dokud se země bude točit a gravitace fungovat. Možná díky své klasice fungování pohonu se stanou i projevem jistě vyšší hodinkové společnosti. Prostě, kdo bude nosit mechaniky bude trendy.

Odesláno z mého S60 Lite pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky



Dlouho jsem nekoukal na toto vlákno, teď jsem si dal chvíli práce a našel následující článek o tom, jak Apple drtivě poráží celou švýcarskou hodinkovou produkci: https://www.cnbc.com/2020/02/06/apple-watch-outsold-the-entire-swiss-watch-industry-in-2019.html
Navíc je evidentní, že švýcarští výrobci definitivně prohráli bitvu, co se týče jejich případných vlastních smartwatch, protože jim chybí ekosystém. Apple má hodinky propojené s dalšími svými zařízeními, tedy hlavně telefony, ale také sluchátky Airpods atd. Jediná cesta by byla nakoupit od Apple "strojky" jako to udělal Tag Heuer se Seiko, ale to neklapne, protože Apple svoji technologii určitě nedá z ruky. 
Pokud k tomu všemu přidáme fakt, že exporty švýcarských hodinek klesly v roce 2019 o třináct procent, 2020 pro ně bude čistá katastrofa a to je začátek opravdového konce mechanických hodinek, zůstanou pouze ty sběratelské, ale s dorůstajícími generacemi mechaniky postupně skončí.


Hodne vyhraneny nazor a to je dobre:). Ohledne bitvy o smartwatch mi prijde, ze se snad velci (mozna lepsi rici jine slovo - nekteri lepsi?) vyrobci do bitvy nemeli ani poustet, protoze ucelem chytrych watchu je neco jineho, nez mechanik.

Proc jste koupili Vase posledni mechaniky? Za me treba vzhled, ta neskutecne mala mechanika strojku a s tim spojena honba za vysokou presnosti mechanicke veci u neceho jako je cas, do jiste miry originalita "mojich" hodinek mezi prateli a jeste id s cim chceme byt spojovani. Pak historie - hluboky ponor? 150 let na trhu? Nejaky summit? Specialni jednotky? RAF?
Jsem rad, ze na hodinkach vyctu cas, ale asi to ani nutne nepotrebuju, pac mam porad mobil...

Priority a duvody, proc koupit mechaniky a nebo chytre watche, na kterych se jeste lepe napojim do online sveta, jsou za me uplne odlisne.

To mi prijde, proc si myslim, ze zatim kupci budou na oboji. Watche se budou cim dal tim vic vyvijet a treba nekdy pomine u velke casti lidi touha po mechanice a tech duvodu, z nichz nektere pisu.
No jo, jenze mechaniky nijak neztrati z duvodu, proc jsem je kupoval a pri rozhodovani co na ruku me ty duvody v tuto chvili porad pritahuji...

Proto si myslim, zebsvet mechanik se muze zuzit ve vyberu, ale podle me neskonci.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nezatracuju ani to, ani to. A naštěstí mechanickým hodinkám nehrozí to, co postihlo třeba mentolky. A je super mít parádní mechaniky do společnosti, nebo jen tak kamkoliv. Ale taky je super mít pořádný outdoor  digi, tam kde dostanou zabrat. A chytrý hodinky? Tomu kdo je využije umí ulehčit život.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 37 minutami, Daemonultimate napsal:

 A je super mít parádní mechaniky do společnosti, nebo jen tak kamkoliv. 

Už je společenský přijatelné (= často k vidění) nosit na ruce ty směšné plastové krabičky i ke košili a do divadla, tak nevím.

Ve svém okolí pozoruju za poslední roky ústup od klasických hodinek směrem Apple watch nebo nějakým čínským plastovým smart mr*kám, případně lidi, co klasické analogové hodiny nosili, je přestávají nosit. Protože čas mají přece na mobilu nebo na počítači před sebou celý den.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mechanické hodinky jsou přeci o prestiži, kráse, originalitě, dokonalosti, historii, současnosti i budoucnosti, atd. Ten kdo je slabého ducha a osobnosti, tak ať si nosí ke košili plastovou barevnou hudbu.

Budoucnost kvalitních mech. hodinek je podle mě jasná a rozhodně nekončí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, Daemonultimate napsal:

Nezatracuju ani to, ani to. A naštěstí mechanickým hodinkám nehrozí to, co postihlo třeba mentolky. A je super mít parádní mechaniky do společnosti, nebo jen tak kamkoliv. Ale taky je super mít pořádný outdoor  digi, tam kde dostanou zabrat. A chytrý hodinky? Tomu kdo je využije umí ulehčit život.

Hele, a co se stalo s mentolkama? Jinak za mě to nejlíp vystihl kolega už na začátku vlákna:

https://forum.chronomag.cz/topic/130483-konec-mechanických-hodinek/?do=findComment&comment=2375324

Jinak k těm snahám o srovnávání prodejů mechanik a těhle hraček bylo v jedný diskuzi, že sice je pěkný, jak se Applu daří, ale na druhou stranu zase farmáři prodali víc jablek, než Apple těhle věciček. Prostě se míchají jabka s hruškama a vypovídací hodnota je za mě nula.

 

Upraveno uživatelem warann
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No, musel jsem si to vyguglit, po pravdě jsem ani nevěděl jestli jsou myšlený cigarety nebo bonbony. Nějak mi to tedy uteklo, tož sorry, ale snad mě omlouvá, že nekonzumuju ani jedno.

A kromě toho, zdroj mých informací je Chronomag a tady se o tom, pokud vím, nepsalo ;-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

.......k tématu, které založill Pytlák bych se vyjádřil následovně....mechanika nevyřadí nic...a pokud říká, že výhody smart watch z praktického hlediska podtrhují jejich východy , tak já si to až tak nemyslím, neboť mám stejně stále u sebe mobilní telefon, který mi nahradí v podstatě vše, co nabízejí chytré hodinky..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Podobné diskuse se vedly už v 70. letech. Ano, tehdy quartz hodinky opravdu změnily strukturu na hodinkovém trhu. Od té doby je mechanika pro uživatele, kteří vědí, že ji chtějí. I proto si myslím, že smartwache na tom už nemají moc co změnit. Jako přežily gramodesky, přežijou i mechaniky.

Odesláno z mého SHT-W09 pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kluci už jsem to psal na FCB Nosíme Hodinky.

Nechme se ještě překvapit novými materiály a to jak na plášť, tak i na stroj.

Co je ale hlavní, dokážete si ty materiály vůbec představit ?

Budou super lehké, nebudou podléhat teplotním rozdílům, nikdy se nepoškrábou.

Stroj vydrží zcela vše  díky materiálu z kterého bude vyroben a navíc si lehce dokážu představit nějaký kombinovaný pohon. Jeden článek spolu s mechanikou  a  hodinky půjdou sto let ?

Na tohle se těším a doufám, že se toho ještě dožiju. Lidi jako je Elon Musk, nebo vizionáři jemu podobní  mohou hodinařinu, kdyby chtěli vystřelit až do nebes .

Oni jen nesní, ale umí ty představy zhmotnit ! :-)

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, long napsal:

....Stroj vydrží zcela vše  díky materiálu z kterého bude vyroben a navíc si lehce dokážu představit nějaký kombinovaný pohon. Jeden článek spolu s mechanikou  a  hodinky půjdou sto let ?...

Přesně toho se výrobci bojí. Takové hodinky by měly výhodu pouze pro uživatele, nikoli pro ně. Firmy naopak potřebují spotřebitele přinutit, aby si hodinky po určité době vyměnili (nebo alespoň potřebovaly servis), což jim chytré mrdky s omezenou životností bohatě poskytnout.

Upraveno uživatelem lucid
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já si třeba teď nedovedu vybavit nic zbytečnějšího v dnešním světě, než jsou smartwatch. Přičemž největší jejich neštěstí je ten mrňavej displej.

K mechanikám: Je to taky o výchově. A třeba v mém okolí skoro nikdo, nebo vlastně snad vůbec nikdo, pokud vím, hodinky (ať quartz nebo mechaniku) za smartwatche nevyměnil. Smartwatche se objevili na rukách lidí, kteří před tím žádné hodinky neměli. Myslím, že smartwatche jsou prostě jinej druh pro jinej druh.

A srovnání prodejů: Do toho krom jiného vstupuje i skutečnost, že smartwatche jsou mnohem větší spotřebák než i průměrné (možná i podprůměrné) quartzky, o slušných mechanikách nemluvě.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

Po delší době se vracím k mému nejúspěšnějšímu tématu, je vidět, že si s tím spousta lidí láme hlavu. Realita je taková, že mechanické hodinky jsou zastaralé již od výše zmíněných sedmdesátých let, kdy je naprosto jednoznačně a drtivě porazil quartz. Od té doby jsou mechanické hodinky pouze krásným předmětem, jediným pánským šperkem, jehož vedlejší funkcí je mimo jiné měření času. Osobně mám mechanické věci rád a tak jsem hodinky celá léta nosil, začínal jsem jako kluk s Primkama v první třídě a skončil jsem asi před dvěma lety, kdy jsem si pořídil AW. Od té doby jsem neměl mechaniky na ruce, s výjimkou jednoho pohřbu. Musím se přiznat, že se mi mechanické hodinky stále líbí a nosil bych je i nadále, ale narazil jsem na problém, že AW jsou pro mě natolik významně užitečné, že je nechci odkládat za žádnou cenu a dvoje hodinky jako někteří bývalí kosmonauti prostě nosit nebudu neb bych vypadal jako šašek. Problém tedy podle mého názoru není v tom, že by mechanické hodinky přestaly být krásné, ale v tom, že současné smartwatche jsou natolik užitečné, že si je nechci odepírat. 

No a mimochodem, trh s mechanickými hodinkami, ať si to chcete přiznat nebo ne, silně zasáhl Covid, protože se méně chodí ven do společnosti, což je základní předpoklad pro trh s luxusním zbožím. Drtivá většina lidí si nepořizuje luxusní zboží pro sebe, ale pro to, aby se s ním mohli předvádět před ostatními. V okamžiku absence společenského kontaktu toto přestává fungovat a zájem klesá. Další faktor, který má na prodeje luxusního zboží dopad je fakt, že toto zboží je naprosto zbytné a většina lidí s nastupující krizí odkládá nákupní rozhodnutí i na potřebné věci, zbytné luxusní zboží je škrtnuto jako první.

A v neposlední řadě, Covid způsobil masivní nárůst plateb kartami, což hraje "do karet" právě smartwatch, které bezkontaktní placení umožňují, což je nakonec ta nejdůležitější vlastnost mých AW.

Posledních pár měsíců mi spíš dává za pravdu a vše se pouze akceleruje. Mechanické hodinky nepřestávají být krásné, jen se budou pomalu nebo rychleji přesunovat z našich zápěstí do šuplíků a vitrín našich sbírek k poštovním známkám a podobně přežitým, byť stále krásným, předmětům. Vyzývám nevěřící Tomáše, aby se na toto vlákno podívali znovu za rok nebo za pět let a společně uvidíme, že jsem měl pravdu.  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Lidi, kteří si kupovali mechanické hodinky, si kvůli Covidu nezačnou kupovat smartwatche. Maximálně si mechaniky koupí o něco později. 

Jinak pokud jde o nošení mechanik a smartwatchů zároveň, to samé jsem řešil asi rok nebo dva zpátky. Z pracovních důvodů jsou pro mě smartwatche dost důležité, ale nechtěl jsem přestat nosit mechanické hodinky. Začal jsem tedy nosit oboje - prakticky nikdo si toho nevšimne a když už ano, tak se zeptá, já mu to jednou větou vysvětlím a jede se dál. Nikdy jsem se kvůli tomu necítil nějak trapně nebo nepatřičně. Naopak, někdy ten dotaz funguje jako prolamovač ledu. Ono to je asi jako třeba s rouškou, ze začátku ti to připadá divné, ale za chvíli ti to ani nepřijde. Ale jasně, pokud by to šlo, hned bych smartwatche nahradil nějakým náramkem.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pytlák - nesúhlasím s tebou. Mechanické hodinky nie sú zastaralé. Prečo by mali byť? Nie sú len drahé a luxusné. V dnešnej dobe plnej plastového dreva, kovu, počítačov a podobných kravín ľuďom dochádza to v akej povrchnej dobe žijeme. Budú viac hľadať niečo iné. Teraz je boom smart blbostí. Ďaleko väčší boom bol quartz a mechanika je tu stále. Vždy sa nájde toľko ľudí pre ktorých sa oplatí vyrábať mechaniky. Niekedy viac, niekedy menej. Tieto reči o zastaralosti a krachu ma vždy rozosmejú...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...