Přejít na obsah

Když do kvarcek nateče...


Románek

Doporučené příspěvky

Zdravím. Mám Caterpillar Shockmaster, quartz, ETA 805,111. Pořizoval jsem si je na hrubé zacházení (na kolo, do vody i pod vodu) .

Protože mám s dalšími výrobky této značky dobrou zkušenost a deklarovaná vodotěsnost byla 200m neměl jsem důvad nevěřit.

Žádný zázrak jsem nečekal, ale k plánovanému použití mi přišly dostačující.

Zprvu nebyl problém, ale s odstupem 1,5roku se mi po běžném plavání zamlžily a druhý den zastavily.

U mechanických hodinek si dokážu představit, že po vysušení, vyčištění a promazání mohou dále sloužit, ale co quartz?

Má cenu pokoušet se strojek "oživovat", nebo jsou rovnou na vyhození?

Děkuji za ev. radu :smile_anim:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Koupil sis výrobek od firmy, která tiskne logo na cokoli, ale vyrábí to za ni někdo jiný - většinou hodně levný číňan. Nemůžeš tedy čekat, že je to výrobek na věčné časy. Nicméně jistě máš záručák a možnost reklamovat. Když ti do qwarcek nateče, je to jako když ti nateče do mobilu, opravit není co. Tišťáky a procesory jsou v ...Takže si musíš koupit nový strojek a dávat ho do pouzdra, do kterého nateklo je celkem asi vyhozený peníz...Ne?

Upraveno uživatelem frista
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nejdříve k té vodotěsnosti - vodotěnost není trvalá a to u žádné značky, i renomovaní výrobci doporučují každý rok udělat zkoušku vodotěsnosti a jedenkrát za 3 roky hodinky přetěsnit (záleží samozřejmě na způsobu používání).

 

Nějaké info jsem napsal do diskuse třeba tady: http://forum.chronomag.cz/index.php?showto...st&p=161568

 

Každopádně i quartz opravit jde, je možné vyměnit např. jen elekrtonickou část - tzv. e-blok, ale většinou se to nedělá, práce hodináře je dražší. Takže jak už bylo napsáno, jestli jsou ještě v záruce, tak reklamovat, v tom případě ale určitě neotvírat (došlo by k porušení záručních podmínek).

 

Jinak Caterpillar hodinky nevyrábí samozřejmě firma Caterpillar co vyrábí bagry (stejně jako nevyrábí oblečení a tašky), ale firma (jméno mi teď vypadlo, pokusím se doplnit později, je to Time ...něco...", která dělá i Betty Barclay, Bruno Banani a Roamer (a možná i další značky), která má na tyto značky zakoupené licence od jejich vlastníků.

Upraveno uživatelem Patrik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...
Patriku mohl bych se zeptat jak probíhá zkouška vodotěsnosti v obchodě při výměně baterky ? Účtuje se za to něco navíc a zhruba kolik ?

 

Záleží na obchodě. Zkouška vodotěsnosti by měla být v ceně výměny baterie nebo by měl být zákazník výslovně a zřetelně upozorněn na to, že výměna je prováděna bez této zkoušky a nelze tedy ručit za vodotěsnost. Obchod tím chrání i sám sebe, přece jen se může stát např. to, že hodinář špatně zavře víčko (ano, nemělo by se to stávat, ale jsme lidé omylní a u některých typů víček to není na první pohled poznat) a zákazník pak může argumentovat tím, že "do výměny baterie hodinky těsnily a po výměně že do nich nateklo).

 

Standardně se test vodotěsnosti provádí v podtlakové (levnější přístroje) nebo přetlakové (dražší přístroje) komoře. Vychází se z toho, že pokud hodinky těsní, tak je v nich tlak nezávislý na okolním prostředí. Pokud se tedy tlak v okolním prostředí změní, hodinky se buď vydují nebo prohnou a protože vzduch má menší molekuly než voda, vniká dovnitř a tak se zase pomalu narovnávají (velikost této změny a rychlost navracení do původního stavu se měří). Důležité je to slovo pomalu, normami je určeno jak rychle může dovnitř ten vzduch vnikat a pokud je toto splněno, hodinky jsou prohlášeny za vodotěsné. To ovšem neznamená, že do nich nikdy a za žádných okolností nemůže vniknout voda, už jsem to tu vysvětloval jednou, takže ve zkratce. I u vodotěsných hodinek hrozí vniknutí vody v případech, kdy:

není zatlačená nebo zašroubovaná korunka

je stisknuté tlačítko ve vodě (kromě tlačítek speciální konstrukce)

hodinky jsou (i krátkodobě) vystaveny vyššímu než povolenému tlaku - např. skok do vody, voda z vodovodního kohoutku (samozřejmě záleží na výši onoho povoleného tlaku, jiné to bude u 30 m a jiné u 300 m)

sauna, prudké změny teploty

 

Kvalitní přístroj měří přetlakem a měl vy o provedené zkoušce vydat písemné potvrzení - vypadá to jako blok z pokladny. Standardně se dělá zkouška na nižší tlak (např. 0,5 ATM) a pak na vyšší tlak. U starších hodinek bych nedoporučoval dělat zkoušku před 5 ATM (50 m) eventuelně ještě přes 10 ATM. Stačí malé poškození sklíčka - prasklina, škrábanec, oděrka a to se může rozletět. Kdo někdy poslouchal jak "trpí" hodinky při zkoušce na 100 m, tak mi dá určitě za pravdu.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdravím. Rád bych téma, které jsem zde započal také zakončil i když by se toto psaní možná spíš hodilo do rubriky "Recenze obchodů".

Zatopené hodinky byly vyměněny za zcela nové. Ano, vzhledem k tomu, že hodinky byly v záruce, dal se tento výsledek trochu očekávat.

Přesto mě potěšilo, že vše proběhlo oboustranně naprosto pohodově. Prodejce se mi ani náznakem nesnažil podsunout myšlenku, že si za to můžu sám

a během 10ti dnů bylo vše hladce vyřešeno. Tudíž hodinářství J.Moučka v Přemyslovské ul. v Praze 3 moho doporučit. Např. zájemcům o další značky

jako Junkers (viz. vedlejší vlákno), nebo Zeppelin.

Ještě jednou děkuji všem, kteří se k tématu vyjádřili.

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

určitě se vyplatí vybrat kvalitnější hodinářství a ty zkoušky vodotěsnosti si nechat dělat jako garančku a po výměně baterie určitě, zrovna jsem si kupoval Lorusy a říkal prodejce, že má přístroj na testování vodotěsnosti, třeba při výměně sklíčka a baterky ať zajdu za ním

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...
Zdravím. Mám Caterpillar Shockmaster, quartz, ETA 805,111. Pořizoval jsem si je na hrubé zacházení (na kolo, do vody i pod vodu) .

Protože mám s dalšími výrobky této značky dobrou zkušenost a deklarovaná vodotěsnost byla 200m neměl jsem důvad nevěřit.

Žádný zázrak jsem nečekal, ale k plánovanému použití mi přišly dostačující.

Zprvu nebyl problém, ale s odstupem 1,5roku se mi po běžném plavání zamlžily a druhý den zastavily.

U mechanických hodinek si dokážu představit, že po vysušení, vyčištění a promazání mohou dále sloužit, ale co quartz?

Má cenu pokoušet se strojek "oživovat", nebo jsou rovnou na vyhození?

Děkuji za ev. radu :smile_anim:

Elektronika toho vydrží hodně, několikery digitálky jsem zaplavil, a po rozebrání a vysušení se vždycky rozešly. Procesor je zalitej v asfaltu nebo co to je, a myslím že ani na zkrat to není moc citlivý. Mnohem víc bych se bál mechanické části, resp. její koroze. Tam je to jako u klasických mechanik, když nabereš vodu a pak to necháš jen tak doma uschnout, tak je to často konečná.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po roku...

Mně se jednou zamlžily Swatch Unconciusness (nevím jak je přesně ten název), měly WR 3ATM a já jsem s nima ožralý vlezl do bazénu. zjistil jsem to až následný den ráno, voda byla i pod sklíčkem, ale hodinky vesele šly dál :thumbsup_anim: pro jistotu jsem je zanesl do hodinářství, tam je vyčistili a dali nové těsnění. A šly pořád parádně, škoda že jsem je prodal, byly to výborné hodinky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Mám od Grovany quartzový typ Military, s vodotěsností do 100 m. Tuhle se mi podařilo je vyprat v pračce, na program 60 stupňů. Zdálo se mi, že přežily a při praní do nich nenateklo. Spíš mi tedy přišlo, že strojek má problém s přesností - za měsíc se zpozdil o cca 2-3 minuty. Netušíte, jestli vyprání mohlo mít takovýhle vliv? Jinak pro běžné sprchování vodotěsnost dostačuje, ale asi je nechám přeměřit, třeba koupání o dovolené v moři mohl být problém.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Loni jsem si vzal na vodu své staré quartz Zarie. Byl to spíš omyl, jel jsem z práce a waterproof hodinky zůstaly doma. Nicméně se mi je podařilo namočit. Rozumějte cca 5 minut byly pod vodou, než jsme pochytali věci a převrátili loď. Trošku to zkrátím...nateklo do nich...otevřeny...VYLITY...vyfoukány...zastavily se...hodinář...na odpis...prosil...škemral...zaplatil...odešel.

Byly to hodinky, co jsem dostal od své první holky. Na sklíčku mají pár šrámů, dost hlubokých, na pouzdře už jsou známky odcházejícího chromu, ty malé mozasné tečky, ale rád je občas vezmu na ruku. Jsou ovšem nechutně přesné :smile_anim: Takže jsem hodináře překecal, ať je zprovozní. Elektronická část nebyla vodou nikterak poškozena, odnesla to pouze část mechanická. A pro představu, stálo mě to 400,- což několikrát přesahuje jejich tržní hodnotu. Dle mého skromného odhadu, pochybuju, že bych za ně dostal stovku :sad01_anim:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...