Přejít na obsah

XIIVI


beeman

Doporučené příspěvky

  • po 4 týdnech...
  • Odpovědi 2,5tis.
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

  • po měsíci...
  • po měsíci...

Ahoj pratele,

dlouho jsem zde nebyl, ze zacatku zamerne, uvrtal jsem se na vic nez mesic do opravy karavanu, dilo se zdarne podarilo a nasledovalo obdobi vyletovani a uzivani si noveho bydliku. Vyrobu hodinek jsem temer uplne pustil z hlavy, ackoliv nejednu noc jsem ve snu soustruzil

V mezicasech mezi vyjizdkami jsem se ale zdokonaloval v umeni tvorit a vyrabet, cokoliv, pac jsem v dilne na oplatku za jeji poskytnuti vypomahal na vsem moznem i nemoznem. Krom soustruzeni, frezovani, rezani, vrtani se mi povedlo naucit i svarovani, jupi. Nic mi tak v nedavne dobe nebranilo podilet se na vyrobe zabradli, mrizi, pojezdovych vrat, schodist a co ja vim jeste ceho. Zdarne jsem se zucastnil i nekolika slozitejsich instalaci a montazi.

Pro sebe jsem vymyslel a vyrobil treba vysouvaci drzak na rezervu pod karavan nebo vyrovnavaci udelatko pro karavan pro jeho srovnani pri parkovani na nerovnosti.

No bylo toho mraky, pred tremi tydny jsem se chtel zrovna pustit do vyroby surfu pro celou rodinu (5m dlouheho, pruhledneho), ale najednou se mi to rozlezelo v hlave a vratil jsem se k hodinkam. Cas uzral, vedel jsem, ze to prijde, planoval jsem to s nejistym terminem a konecne to pred dvema tydny prislo.

Musim rict, ze vsechno, co jsem v mezidobi delal, me posunulo nekam dal, jsem jistejsi v tom co delam a snad i chytrejsi

Tak tedy pred cca dvemi tejdny jsem se opet naplno vrhl na hodinky, bohuzel nasbirane zkusenosti me donutili zacit v podstate od zacatku, uz zadne kompromisy jako pred tim, ted uz jdu za perfektnim (v ramci mych moznosti ofc) vysledkem. 

Vyzadovalo to v podstate kompletni prekopani a zmenu vyrobnich (mohu-li to co jsem provadel pred tim tak nazvat) postupu. Doznal jsem, ze bud to delat poradne, nebo radeji vubec.

Nemam vse jeste uplne dotazene, vyzkousene a potvrzene, ale jsem na dobre ceste, verim.

Chci ted vyrobit 12 kusu hodinek, nektere jsou jiz zadane o zbytku se rozhodne az budou

 

Pokusim se od ted pokracovat v dennich hlasenich, protoze co si pamatuju, dodavalo mi to chut napredovat a zlepsovat se, bez toho a bez vasi podpory by nejspis nikdy nevznikli ani ty prvni a zatim jedine hodinky. Casem planuju, az to doladim a dam dohromady, uverejnit "kucharku" vyroby mych hodinek, nejak zesumirovanou, bude-li to davat nejaky smysl.

Dnes zatim ukazu posledni (opravdu) verzi dynka, gravirovani ma jeste chybycky, ale uz se to ladi. Jeste se rozhoduji, zda-li piskovat ci nepiskovat.

 

409d0153ee3ec4da28cdcf3ed21b5b35.jpg

 

0f8fe0c9716fe2d63860e4a63238d228.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

diky

"hard made" je pravdive, "hand made" by bylo zavadejici

cimz se dostavam k tomu, ze jsem, po mnoha vice ci mene, spis mene, pokusech na velke freze, seznal, ze tudy cesta nevede, ze nejsem schopen udrzet presnost a konzistenci vyroby, proto jsem se pred dvema tydny vrhl do neprobadanych vod CNC, maleho stolniho hobby CNC, ktere mame v dilne uz pa let, ale nikdo na nem nedelal. 

Ja si toho pred tim taky moc nevsimal, jenom posilhaval, co by se s tim jako dalo hezkeho provadet. Ale jeho konstrukce na prvni pohled nedavala nadeji, ze by byla schopna frezovat meke kovy, natozto nerez.

I zkusil jsem to, nastesti "programovani" ridiciho kodu jsem pochopil vcelku rychle, takze behem dvou dnu jsem jiz upinal prvni zkusebni material, nasazoval frezku 2mm a hura do toho.

Zlamanych frezek bych se do dneska nadopocital, uspech strida sklamani, stroj funguje na jednicku (v ramci jeho moznosti), vsechny nezdary jsou za myma rukama. 

Obrabet bronz mi uz jde v pohode, jeste dnes jsem bojoval s nerezem, zelbohu dosly frezky, takze zitra na nakup a boj bude pokracovat. 

Co od toho ocekavam? CNCckovat budu vyrezy pro ony ctyri bocni uchytky, tedy bezel, nohy a dynko, taky vyrezy do vnitriho distancniho krouzku strojku. Zabezpecim tim absolutni presnost a stejnost jednotlivych dilu do budoucna, soucasnosti i minulosti, coz byla pro me vzdy nutnost a priorita, zel na velke freze toho neslo dosahnout i kdyz i to bylo z vetsi miry rukama.|

Vse ostatni, co se tyce pouzdra, bude vyrabeno stejno metodou, tedy toceno na soustruhu, jak bezel, tak castecne nohy (vyrezani tvaru je provadene rezanim), tak jadro  a i dynko.

Samozrejme cifr a rucky, stejne jako dotedka, budou rezany laserem.

No neda se svitit, chci-li dosahnout nejake presnosti, kvality a kvantity, CNC se v urcitych krocich vyroby vnevyhnu, ale alespon to bude samodomo  

 

ad0272ffd482f1148d881a15e89f9d79.jpg

 

1008703a01095ee13ef539cb10f379b0.jpg

 

76f4266084abae2bac98d5ed6e7fe1b2.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

planoval jsem to, ale moc fotek nemam, tak sem nasypu nejake jenom tak bezladuaskladu

byla to drina, delal jsem si vsechno sam s pomoci me drahe, ale taky hodne zabavy, jeste jsem predelaval elektriku na 12V a montoval solarni system, at jsme sobestacny, coz se povedlo, pripojeni na elektriku uz nepotrebujem, ficime jenom na plyn a na solar

resil jsem hrozne moc pro me neznamych a novych veci, mnohokrat jsem se na necem zasekl, no nebyla to prochazka ruzovou zahradou, casu odhadem tak 100 -150 cistych hodin, neni to urcite udelany podle prirucek, ale funguje to 🙂

1F32AA75-9B67-4BDD-8408-2E5C0A36B4B4.JPG

6e671561-1722-4f6d-9c98-1de7f12c7be3.JPG

7F446518-D13C-4675-85A7-B4ECE288540E.JPG

19B793B0-F0BA-4733-B6BB-31A34F1C5B9D.JPG

384A3A8D-EC3D-4467-AD38-0362557FCEEA.JPG

5059F53D-C5B0-4BAD-BB9E-C50BEE2CAD44.JPG

9993bdd8-004f-4691-96d4-e9a7a0d6cc2d.JPG

1073883e-717b-4bae-97a4-181a7adb9949.JPG

B7267B11-3024-40F4-8866-05F4AC32EAA7.JPG

BBE889D7-D351-4CCF-BD96-56344986896A.JPG

CD6245C8-EAF0-45FC-B512-A10E8BAD44C2.JPG

IMG_1192.jpg

IMG_1208.jpg

IMG_1210.jpg

IMG_1211.jpg

IMG_1214.jpg

IMG_1234.jpg

IMG_1236.jpg

IMG_1238.jpg

IMG_1265.jpg

IMG_1285.jpg

IMG_1287.jpg

IMG_1305.jpg

IMG_1321.jpg

IMG_1336.jpg

IMG_1339.jpg

IMG_1340.jpg

IMG_1341.jpg

IMG_1343.jpg

IMG_1344.jpg

IMG_1345.jpg

IMG_1421.jpg

IMG_1424.jpg

IMG_1563.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

jeste neco rychle k veci

- zaklad pro cifry uz byl hotov, kdyz jsem ale cifry opiskoval, narusilo se pnuti v stribrnem plechu a ten se ohnul, vsechno slo do kose, 
- to o tom pnuti jsem tehda jeste nevedel, myslel jsem, ze to ohnul ten tlak z trycsky, tak jsem poridil novy stribrny plech, ten vlozil do ramecku a opiskoval, no a stalo se to, co se stat muselo, ohnul se cely plech, takze dalsi stribro do kose
- samozrejme ne do kose, ale do supliku, az si jednou poridim tavnou pec, tak jej zuzitkuji
- piskovani asi vynecham, je mi to moc lito, protoze je to krasny, jenom ted nevim jak na to 😞
- logo je uz konecne, tak jsem si jej vyriznul a lipl na auto hnedka vedle loga chronomagu, to moje je ale vetsi 😉

 

IMG_1591.jpg

IMG_1592.jpg

IMG_1593.jpg

IMG_1603.jpg

IMG_1636.jpg

IMG_1637.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

velká paráda, hodinky i ten bydlík

PS pískování je úplně nejvíc nejlepší povrchová úprava
nevím jak je to s distribucí napětí ve stříbrných pleších ;o)
a jestli je nějaké žíhání na snížení pnutí u Ag999

ale nešlo by střídat zlehýnka pískování z jedné a z druhé strany?
no,  možná by vznikla místo ohybu zborcená plocha vyššího řádu a nic by se nevyřešilo...

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

uz jsem zkousel i piskovani z obou stran, ale vysledkem bylo, jak rikas, uplne chaoticke zkrouceni :-)
i zahrat po piskovani jsem zkusil, to uz je lepsi, jenom musim vyrobit pripravek k narovnani plisku tlakem
no a taky je potreba trefit teplotu, pac se stribro zacne necekane rychle roztejkat
a taky po nahrati nejak zoxiduje, ale to by prej mohla vyresitkratka lazen v kyseline, jenom ted nevim v jake

dnes zatim upeceno par bochanku

5a112160fe1c839c6d7e01af95ae62b2.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

dlouho jsem se k tomu chystal, ale nebyl cas ci co 🙂
rozebral jsem Prototype cislo 1 a udelal patinu na cifr, ta podivna bleda, ktere byla ve skutecnosti seda, ale pod sklem hazela do zluta, me uz nebavila
rovnou jsem i vymenil nozicky za bronzove, piskovane a patinovane
a rovnou zkusil i lunetu, z obecneho zeleza, taky patinovanou

 

IMG_1771.jpg

IMG_1772.jpg

IMG_1769.jpg

IMG_1770.jpg

IMG_1757.jpg

IMG_1766.jpg

IMG_1763.jpg

IMG_1764.jpg

IMG_1758.jpg

IMG_1767.jpg

IMG_1768.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mel bych na vas takovou prosbicku:

porad si s tim lamu hlavu a netusim, jak rikat nekterym dilum mejch hodinek
- nohy, nozky, tak tomu ted rikam, ale je to nesmysl, proste to, co uz neni pozdro/case, je to ten prstenec
- chytky, ony bocni ctyri uchytky, taky je to divny

kdyby prosim nekoho napadlo, jak tomu rikat nejak elegantneji idealne aby to davalo smysl i v anglicke verzi, sem s tim prosim, budu vdecny za jakekoliv nakopnuti

diky

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

hmm, to mi rikas brzo :-D
zatim necham tak, nicmene promyslim ;-)

dve pouzdra II a III temer hotovy, nepoondim-li vrtani a zavitovani 8-)

652fd3608273e61ed097dfb1cf3a6983.jpg

dnes nakoupen i matros 316L na dalsi, i na lunety a nozky, ktere taky zkusim vyrobit ze stejneho nerezu, sam jsem zvedav, jak to bude komplet v nerezu vypadat

cb7d169cdd2f8607acc1b34b8148e5b0.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 14 hodinami, Alex77 napsal:

Pekna prace.Klobouk dolu.

Ten kriz ale bud jen na 12 a nebo jen  na hodinove rucce.Na obou mistech ne;)

 

V tom případě bych "kříž" ponechal na dvanáctce pro snadný odečet času za snížené viditelnosti
(v noci kolikrát musím na hodinky šáhnout, abych si ověřil pozici dvanáctky, když je sviňa stejná jak ty ostatní značky)

na hodinovku pak kolečko stejné velikosti jako těch dalších jedenáct po obvodu.

celé je to velké krása a takový projekt dotáhnout do ověřovací série je jako epizoda z Beyond Belief ;o)

 


 

 

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

no jo no, kde jsete byli kdyz se lamal chleba?

tedu uz to minimalne pro tuto "serii" necham tak, uvidim

zitra jdu zkouset jinou povrchovku ciferniku pred patinovanim do cerna, zatim to vypada nadejne, melo by to byt obdobne sametove, jako piskovani

dnes jsem vykrouzil jednu lunetu z nerezu 316L, udela zarezy a je hotova, jsem hodne spokojeny s vysledkem, i kdyz pracnost je mnohem vetsi, nez z mekcich materialu

taky jsem vykrouzil dva bochanky pro nohy z te same nerez ocely 316L, jsem zvedav, jak to dopadne, jak se mi ne/povede finalni opracovani a jak budou hodinky pusobit cele z nerezu

i nejake video jsem natocil, je to zoufale, tak se nesmejte, bez nejakeho stativu (a napadu) se nejspis neobejdu, neda se moc pracovat a u toho tocit

afcd4cb20b5c30128405aaadbc01df13.jpg

 

7a5e3bf93384a3c550f2fc858c7fca34.jpg

 

71b78d79d8d7aa672787c25834d3addc.jpg

 

a15f5fdd175fa632a1f8080ff8416e46.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...