Přejít na obsah

JEANRICHARD Aeroscope Chrono


seaman

Doporučené příspěvky

Vazeni spolupacienti,

Chcem sa s vami podelit o poslednu akviziciu a cestu k nej.

 

Nebudem sa venovat technickym udajom, mozno okrajovo, ale bude to skor pocitova recenzia. Pre mna su hodinky o pocitoch a emociach, nie o rozume, ale asi vacsina z vas to ma podobne.

 

Najskor popisem cestu, ako sa vyvijala moja hodinkova choroba od zaciatku a preco som tam kde som dnes.

 

Uz v devatdesiatych rokoch som mal zalubu v hodinkach, peniaze neboli, tak som aspon vypisoval do Swiss znaciek a oni mi posielali katalogy. Od zaciatku som mal jasne preferencie, potapky a automat, v tej dobe so mal jasneho a jedineho favorita, Omega Seamaster Chronograph, titanova bicolor verzia, co mi pride z dnesneho pohladu fakt uletene.

 

Zacal som Tissotmi PRS200, potom prisli prve automaty Fortis B-42 Official Cosmonauts, ked som vyhral nejaku aukciu na eBay. Stale ma to tahalo k Omega, co bolo pre mna top, Seamastery som skratka musel mat, tak Fortisy isli do sveta, nasledovali modre bondovky, potom prisli cierne bondovky a neskor ?posledne? hodinky Omega Seamaster Planet Ocean. Ale choroba je nevyliecitelna tak som ich menil za Perrelet Seacraft Chrono, neskor prisli TH Aquaracer 500 a tie som nakoniec chcel predat, kedze som zistil, ze ma uz nebavia potapky, vsetky vyzeraju velmi podobne a chcel som nieco ine, neokukane, skratka ine. Zbadal som na sebe, ze ma ani v obliekani, ani v hodinkach nebavi a znacky, ktore nosi kazdy a povazuju sa za nejaky vseobecne znamy symbol ?luxusu?. Mam sice rad znackove veci, ale nemusi to byt prvoplanovo vidiet a skor uvitam, ked je to skryte.

 

TH som mal v predajnom vlakne a chcel som kupovat nieco ine, poziadavky, Swiss made, automat, minimalne wr200 a minimalne 42mm, nic so zelenou, alebo modrou farbou, idealne cierny, alebo biely cifernik.

 

 ...a prisla ponuka na vymenu za JeanRichard Aeroscope Chronograph v titane. Tie hodinky boli podla specifikacie presny opak, co som chcel wr ?len? 100 a titan som nechcel ani vidiet, potreboval som mat na ruke poriadny kus zeleza, ale ked som ich videl na fotke iskra preskocila a pokym sme sa dostali na osobne stretnutie, mal som o nich nastudovane vsetko. Ked som ich uvidel nazivo, bolo rozhodnute. Kto chce moze namietat na historiu znacky, ale toto ma nezaujima, kupujem hodinky pre svoje potesenie, kto chce moze namietat na Sellitu, ale aj Hublot ju pouziva atd... Dovodov preco nie, by sa naslo vela, ale mna zaujimaju dovody, preco ano.

 

Nieco malo k znacke:

Zakladatel Daniel Jeanrichard (1665 - 1741) je univerzalne povazovany za zakladatela hodinarskeho priemyslu v kantone Neuchâtel. V roku 1681 vyrobil vobec prve hodinky v regione. Po jeho smrti znacka prestala fungovat.

 

V roku 2012 bola znacka ozivena s podporou Kering Group, do  tejto skupiny patri aj Girard Perregaux.

 

Nakolko je znacka Jeanrichard momentalne v hibernacii, nove modely neprodukuju, ale verim, ze znovu zacnu a nadviazu na tieto podla mna dizajnovo a aj technicky velmi podarene modely.

 

 

Mam hodinky niekolko dni a nadsenie skor stupa, spracovanie puzdra je na hodne vysokej urovni, pieskovany titan vyzera uzasne. Material je Titaniu Grade 5, co je asi najtvrdsi titan, pouzivany v hodinarskom priemysle, vyssie sa pouzivaju uz len vo vyrobe nastrojov. Grade 5 pouziva aj Audemars Piguet a Panerai. Niektore znacky pouzivaju Grade 2 bud na cele hodinky, alebo grade 5 na hodinky a grade 2 na tah. Grade 2 je vyrzne maksi, kedze podla mojich informacii sa jedna o cisty titan bez primesi. Cierny cifernik s bielymi indexami a oranzovymi skeleton rucickami je top. K hodinkam planujem kupit nejaky pekny kozeny remen, ideal krokodil ;-) tvar puzdra, ako aj rozmer 44mm moze evokovat inspiraciu od Panerai a z dialky by sa to aj dalo zamenit. Su to hodinky, ktore sa na ulici len tak nevidia a to je to, co som chcel. Tachymeter na lunete mi pride zbytocny, prazdna luneta by myslim vyzerala lepsie. Zaujimavost je, ze puzdro je zlozene z viacerych casti a nie z jedneho kusa, co si clovek neuvedomi, pokial to nevie.

 

post-589-0-35910600-1574089972_thumb.jpg

 

post-589-0-01736600-1574089985_thumb.jpg

 

Co sa tyka pohonu, modifikovana Sellita SW300-1 s chrono modulom Dubois Depraz robi z tychto hodiniek najpresnejsie, ake som kedy mal. Presnost u mechanickych hodiniek uz dlho neriesim, ale u novych som odmeral, aby som vedel, ako ma tom su a za tri dni urobili +/-0 slovom NULA, neuveritelne.

 

Gumeny remen s titanovou preklapackou je velmi pohodlny a nemam, co by som k nemu viac dodal.

 

post-589-0-60771100-1574090007.jpg

 

post-589-0-12109700-1574089998_thumb.jpg

 

Po vsetkych potapkach s heliovymi ventilmi a vodotesnostou  az do 600m, alebo v pripade Perrelet az 777metrov som prisiel na to, ze 100m je uplne postacujucich. Mal som osobne v hlave nastavene, ze potrebujem velku vodotesnost, nechcem sa obmedzovat a bat sa zobrat hodinky napriklad na lod, ale na to je 100m viav nez dost.

 

Tolko v skratke, aj ked som sa viac rozpisal o ceste, ako o samotnych hodinkach, ale momentalne som s nimi velmi stastny a uzivam si kazdu minutu, ked ich mam na ruke.

 

post-589-0-75115600-1574090019_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ještě se k nim vrátím. JR mě vždy lákaly. Nenapadlo by mě, že to pouzdro je skládaný. Souhlasím s Tebou, sto metrů, nebo-li šnorchlování úplně stačí. A kdyby náhodou, všude je plno třeba třísetmetrovejch potápek za slušný prachy. Tenhle kousek, to je každodenní paráda. Tachymetr, ten bych nevyužil nikdy na ničem, bavila by mě na nich potápková luneta, nebo jak píšeš, nic. Doufám, že se barva nebude olupovat. Oranžová barva je krásně kontrastní, což je zvláště u chron důležité kvůli lepší čitelnosti. Stejně tak velikost i rozpoložení subcifrů. Tak ať Tě dlouho baví tenhle zajímavej kousek osazenej parádní chrono nástavbou.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je to asi 14 dní, co jsem si detailně prohlížel celou produkci Jeanrichard a v každé sekci jsem si vždycky minimálně jedny hodinky našel. Jsou jiné, jedou si svůj styl a mně osobně se líbí jejich "hry" s barvami a celkově provedení ciferníků. Ani nevím, jestli má v ČR Jeanrichard nějaké zastoupení? V tom bych viděl z mého pohledu menší mínus. Jinak ten jejich tvar prostě poznáš, na tom bych nic neměnil. Seamane, gratuluji k hodinkám, které jsou zajímavé a rozhodně nejsou vidět na každém kroku. Já osobně proti Sellitě nic nemám - ale občas mi to tady přijde, že když řekneš Sellita, musíš se u toho skoro zastydět.

 

Ať ti dělají radost - o to jde hlavně!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

Pridam par poznatkov po case.

 

Hodinky som dal na kozu a musim povedat, ze vyzeraju uzasne.

 

cb5bb98b191c7312a3803a777452d9f0.jpg

 

Ked sa na ne pozeram, ako sa krutia vo windri, cim dalej, tym viac si myslim, ze otec je Panerai Luminor a matka AP Royal Oak offshore chrono 44mm.

 

86b5436e9f0624c6d9544b52fa2f2172.jpg

 

Hodinky su nekutocne pohodlne, aj napriek velkosti 44mm. Je to aj velmi prijemnou vahou vdaka titanu.

 

Presnost je uchvatna, aj ked to pre mna nieje dolezite, tak cca +0,5s/ den je neskutocnych.

 

Jedinou malou nevyhodou je sirka noziciek, nestandardnych 25mm, ale kozeny remen sirky 26mm pasuje skvele.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...