Přejít na obsah

Opravy LCD a LED digitálek


casiotron

Doporučené příspěvky

Vážení digipřátelé, zde zakládám nové téma, které jsem chtěl původně nazvat "Zkušenosti s opravami LCD a LED digitálek", ale bohužel více než třicet znaků do nadpisu nenarvu. To ale snad nevadí. Zde bych chtěl soustředit veškeré zkušenosti, postřehy a objevy v oblasti oprav našich oblíbených digitálek, které se porůznu mihnou v jiných vláknech.

 

Jako první sem dám moji premiérovou očistu několika (konkrétně 13) desek Casio modulů pomocí lihu. 35 let jsem si vystačil s teplou vodou, mýdlem a zubním kartáčkem, ale pokrok je pokrok. :) Jednalo se přesně o deset desek modulu 26/86, dvě 116 a jedna 526. Jako první jsem vzal na zkoušku totálně sežranou desku 526 a i zde, kde se na první pohled zdálo, že je to bez šance, líh dokázal odstranit cca 85 - 95 % nečistot. Ani jsem jí nezkoušel, protože má řadu defektů, ale vypadalo to nadějně. Ostatní desky byly mnohem lepší, ale ani po očistě kdysi starou technologií nefungovaly. Po vyčištění lihem většina desek teď vypadá jako nová, nicméně plně nefunguje stejně ani jedna. U většiny při dodání energie problikne čas a okamžitě zmizí, případně problikne jen několik segmentů. Gombo někde psal, že zde pomůže nový/jiný oscilátor, tak jsem zvědav, jak to dopadne, až z něčeho vezmu velikostně stejný a funkční. Zde přidám pár foto, jak desky vypadají. Zničená deska modulu 526 po vyčištění jsou fota 3 a 4. V původním stavu jsem si to bohužel nevyfotil.

 

post-97-0-97533500-1580497314_thumb.jpgpost-97-0-93686600-1580497334_thumb.jpgpost-97-0-18803500-1580497355_thumb.jpgpost-97-0-26699600-1580497369_thumb.jpgpost-97-0-42930800-1580497385_thumb.jpgpost-97-0-80588300-1580497398_thumb.jpg

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 417
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Taky jsem byl za, a jsem rad, ze vzniklo. Perfekt.

 

A kdyz vidim ty "tišťaky" tak jen takovy postreh-vzpominka jak se kdysi osetrovaly.

Ten lih co pouzivas k cisteni mi evokovalo, ze se da pouzit i ke konzervaci. 

Do lihu staci nasypat rozdrcenou kalafunu na pajeni a cekat(neni to hned - dny), pak samozrejme cilene misto potrit -lih se odpari a osetrene misto je proti vlhkosti a nasledne oxidaci imunni. Vedlejsi pozitivni efekt -pokud je treba na nektere misto pajet pak je kalafuna uz jen plus...

Jeste k tomu cisteni: ja pouzivam  isopropylalkohol (o nem..)vysledny efekt bude asi stejny nevim, prime srovnani sem nedelal.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Provedl jsem tedy "srovnavaci" test. Dve kapky vedle sebe na sklo... Lih se odparil podstatne pozdeji.

Druhy poznatek isopropyl se rozlil sam od sebe na podstatne vetsi plochu -mensi povrchove napeti?

Lihu jsem pomohl aby mel stejnou odparovaci plochu. No stopky jsem nepouzil, tak odhadem o ? az ? to bylo rychlejsi...

U lihu mi vadilo, ze ten bezny koupeny v obchode zanechava mapy - ten uz tedy nemam vubec. Pouzil jsem 90% lekarensky od zname lekarnice.

Co jsem koupil normalne v lekarne byl jen 20 nebo 30%(jsem zjistil az doma). Az ta znama mi prodala 90% -normalne to neprodaj.

Takze 90% vs Iso -oba beze stop a Iso rychleji. Mapy jsem resil samozrejme kvuli sklicku, LCD, atp...

Pred X lety jsem koupil ten Iso na aukru za par kacek, mam doted a zjistil jsem, ze i kamos v chemicce ma k nemu bezne pristup, takze drahy cisty lih uz neresim.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

nevím jak isopropyl ale líh se nemá rád s některýma těma průhlednýma plastama co se jim lidově říká plexisklo. Ne, neleptá to, dělá to cosi divného, mikropraskliny. Prý to má cosi společného s vnitřním pnutím a povrchovým napětím nebo co. Kdysi jsme to řešili v práci u plexi trubek. Děláme z toho vzorkovací válce na odběr vzorků vody ze studní a vrtů, občas je můžete vidět ve zprávách když někde vyteče nějaký svinstvo a ony se nám lámaly v závitech. Pak se přišlo na to že když se to vyčistí lihem, udělají se prasklinky, jsou vidět na světle a pak je to mnohem křehčí. Takže na sklíčka radši ne.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No já myslim, že líh je organický rozpouštědlo a plexisklo je nějakej uhlovodík, nebo co, takže prapůvodně taky organickýho původu. Prostě na všechno, co hoří, by se to používat nemělo. U digitálek vůbec upozorňujou, že se na ně (zvenku) nesmí používat benzín, líh a další organická rozpouštědla. Je to holt všechno z ropy a hned to reaguje.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já už všechno čistím a odmašťuju jen Isopropylalkoholem. Líh jsem vypustil už dávno. Ani jsem nějak nezkoumal proč právě ipa, ale viděl jsem, že ho používají tak nějak všichni, tak jsem na něj taky přešel a problémy nejsou.

 

Na odkazované wiki stránce mě překvapilo "O isopropylalkoholu se také uvádí, že může tvořit výbušné peroxidy. V ČR za poslední desetiletí takto došlo k amputacím minimálně u dvou laboratorních pracovníků, proto nelze manipulovat (seškrabávat) případné krystaly v nádobách s isopropylalkoholem."

To jsem netušil. Takže nelechtat ani neškrábat krystaly! :eek: Já je tedy ještě nikdy neviděl.

A taky nepít, nepotírat se tím a raději moc nevdechovat. Info tamtéž.

K dostání 99,9% případně třeba zde litr za stovku.

 

Spíš teď řeším, co do něho namáčet. Klasicky jsem na malé věci a součástky používal "uchošťoury". Ale často se mi pak ostřejší částí strojků zaseknou nějaká vlákna a pracně je pak tahám ven. A taky jsou mdost tlusté.

Spíš bych potřeboval něco podobného, ideálně i užšího, kde savá část nebude z vláken bavlny, nebo celulózy, nebo z čeho ty šťourátka dělají, ale z něčeho víc homogenního, z nějaké pěny, co by ale byla trochu abrazivní. Prostě aby to sálo, ale taky trochu odebíralo ten bordel.

Na mechanických strojcích hodináři často používaji "modelíny" zn. Rodico apod., kterými nabírají (nalepují) drobné nečistoty. Ale je to poměrně drahé a na elektrické strojky mi to nepřijde vhodné.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Takže na delší dobu to dáváš do lihu jakoby odmočit? To by mohla být cesta. Rozpustí se to i místech, kam se člověk nedostane, nebo kam má strach hrábnout, aby něco neurval. Mám tu taky pár LED modulů, co bych rád rozchodil.

 

 

Mě se podařilo zničit tímto způsobem ty plastové čočky na led display,To jsem měl ten modul naložený asi týden v lihu.

Pak jsem z jedněch kessel zase umyl dny v týdnu.To je dobrá poznámka.


 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já když to teď zkouším tím lihem, tak to šmrdlam zubním kartáčkem, jak jsem byl zvyklej to dělat s mýdlem a vodou. Ale někam (leckam) se s tim nedostanu nebo tam mam strach sáhnout.

 

Spíš teď řeším, co do něho namáčet. Klasicky jsem na malé věci a součástky používal "uchošťoury". Ale často se mi pak ostřejší částí strojků zaseknou nějaká vlákna a pracně je pak tahám ven. A taky jsou mdost tlusté.

Spíš bych potřeboval něco podobného, ideálně i užšího, kde savá část nebude z vláken bavlny, nebo celulózy, nebo z čeho ty šťourátka dělají, ale z něčeho víc homogenního, z nějaké pěny, co by ale byla trochu abrazivní. Prostě aby to sálo, ale taky trochu odebíralo ten bordel.

Na mechanických strojcích hodináři často používaji "modelíny" zn. Rodico apod., kterými nabírají (nalepují) drobné nečistoty. Ale je to poměrně drahé a na elektrické strojky mi to nepřijde vhodné.


 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No já myslim, že líh je organický rozpouštědlo a plexisklo je nějakej uhlovodík, nebo co, takže prapůvodně taky organickýho původu. Prostě na všechno, co hoří, by se to používat nemělo. U digitálek vůbec upozorňujou, že se na ně (zvenku) nesmí používat benzín, líh a další organická rozpouštědla. Je to holt všechno z ropy a hned to reaguje.

nejde o to že je to rozpouštědlo, čistý benzin například nevadí. Má to něco společného s vnitřní strukturou a pnutím. Hlavně se to týká výrobků vyráběných tlakem, což je kromě litých tabulí skoro všecko a věcí co jsou mechanicky napružené při montáži. Povedlo se mi najít ukázku porovnání účinků čistého benzinu a benzinového čističe, což bude asi míchanice kdovíčeho.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Takže na delší dobu to dáváš do lihu jakoby odmočit? To by mohla být cesta. Rozpustí se to i místech, kam se člověk nedostane, nebo kam má strach hrábnout, aby něco neurval. Mám tu taky pár LED modulů, co bych rád rozchodil.

 

 

 

 

Jo prostě ho naložím do lihu a čekám.Ty led to je peklo opravovat,Ale občas se zadaří.Mám několik čistých modulů,ale nejdou.Bejt zoxidovaný,tak se člověk může o něco pokoušet...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

Pánové, už si nevím rady.

Mám tu pár měsíců Citizen C050. Pěkný a celkem známý model ana-digi z roku 1991. Všechno na nich bezvadně funguje, ale nezobrazují celkem 4 segmenty displeje. Jsou to pravé dva v druhé malé číslici a levé dva v první velké.

Původně jsem si říkal, to budou jen zoxidované kontakty někde na tišťáku nebo špatný kontakt na zebra stripu (ten kontaktní hřebínek) mezi deskou a displejem.

Ale když jsem je poprvé otevřel, vypadaly jako nové, nikde ani známky po žádném poškození.

Tak jsem vše rozebral, zebra stip různě čistil, znovu smontoval a pořád nic. Tak znovu a tentokrát jsem ten zebra strip i otočil, abych zjistil, jestli je to jeho chyba. A není, i po převrácení tak, že spoje už byly na jiných místech, stále nefungují stejné segmenty displeje.

Všechny kontakty jsou úplně čisté.

Tak už nevím, mám se definitivně smířit s tím, že tyhle segmenty jsou mrtvé? A případně shánět jiný kus na náhradní díly.

Nebo by ještě někoho napadlo, co mohu zkusit k oživení těch tekutých krystalických mrtvol? Díky.

post-13153-0-52085400-1584785598_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Předpokládám, že když si očistil gumičky... totéž si udělal i s displejem. I tam je potřeba dosedací plochu pro gumičku očistit...

Jo, jo, přestože vypadají jako nové, přejel jsem obé Isopropylem. Ale tou gumičkou to není, když i po jejím horizontálním převrácení pořád nejdou stejné segmenty. Spíš to bude kontakty pod gumičkou nebo na displeji nebo samotnými krystaly v displeji. Nebo tam už od někud nejde signál, který by příslušné segmenty displeje aktivoval, ale to se mi nezdá.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...