Přejít na obsah

Doporučené příspěvky

Tak nějak - mně se to také líbí, ale když jsem je viděl poprvé, tak jsem si interně nastavil limit na ca. 70 tisíc. Pokud by byly opravdu naprosto perfektně zpracované do posledního detailu, asi bych se při osobní prohlídce nechal přesvědčit třeba na 90 nebo i 100. Ale 145 je prostě moc - s takovým rozpočtem bych zamířil jinam. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 154
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Pro info: https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/tiskovezpravy/Autodrom-Most-Vyrobce-hodinek-znacky-BOHEMATIC-je-novym-partnerem-mosteckeho-autodromu-620031

 

Pokud vás taky zarazilo to spojení, tak vězte, že investor projektu Jan Zajíček je taktéž majitelem mosteckého autodromu. Jo a dnes by měl vyjít o hodinkách článek ve Forbesu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...
  • po měsících...

Dnes jsem měl možnost hodinky vidět naživo. Nejsou na první eye-catcher kousky, ale rozhodně vás nenechají chladnými. Nutí vás na nimi přemýšlet.  S inspirací designérem Ladislavem Sutnarem je velmi snadné se ztotožnit, pokud někde ve vás dříme latentní hrdost na šikovnost a um Čechů, kterou bohužel běžně schováváme pod národní švejkovství v lepším případě nebo pod zaprášený fór o čecháčkovi coby kříženci včely a prasete (pracovitý, ale svině) v případě horším.  

Na hodinkách mě zaujala vášeň tvůrců pro detail, hodinky dávají  smysl v každém komponentu, přemýšlelo se nad výrobou ciferníku, korunkou nebo fontem datumovky.  Vlastně každá část hodinek tak trochu vypráví vlastní příběh a celkově tvoří kompozici, která je poctou  jednoduchého designu, který má své velké kouzlo.  Protože Ladislav Sutnar  vnesl modernistický design do světa užitkových předmětů, tak jsou ty hodinky vlastně naprosto správným odkazem. 

Jak si tady často kupujeme nejen pro sebe, ale i pro okolí (x krát zmiňovaný machr index, kdo ho nemá, ať se přihlásí :)), tak tyhle hodinky si člověk myslím naopak pořídí jako něco individuální. Nebude mít mainstreamové hodinky, ale bude do  jejich příběhu  od inspirace po finální provedení vtažený.

 

Stejně jako slavná Ton designová židle No. 18 stojí čtyřikrát víc než běžná, ani u těchto hodinek není pro mě cena nějakým odstrašujícím parametrem. Je v mých očích opodstatněná a správně postavená. 

IMG_9640.JPG.c99450f16f9afbc165f8dc1191c77ac2.JPG

 

IMG_9644.JPG.ac831b3873b742a721254bbfe7f0b611.JPG

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Romane, pěkně napsáno, ale ty fotky. Jsem si nejdřív říkal, o.k, je to narychlo nafocené, ale když vedle nich vidím ty sathory, tak jsi jim hodně přidal. A vlastně je to dobře, nechávají mně chladným, a takhle i uhasili  mou zvědavost a zařadil jsem je do sekce microbrand. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Strasne blbe se ty hodinky foti. Nejsou placate, maji malinko vypoukle sklo a vsude se na nich odrazel muj rypak.  S mymi Salthora meta x jsou rekl bych na prvni pohled stejna liga zpracovanim, v detailu jsou zajimavejsi pouzitymi technologiemi. Rhodiova galvanizace  cifru, vyuziti typograficky cisteho fontu datumovky, rucne zpracovavana korunka, je toho vic. Ted mam prsty od marmelady k snidani, vratim se k tematu pres den. 🙂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Ondra
V 6. 4. 2020 v 15:38, dr.sphinx napsal:

Jak se vám vlastně zdá to logo? Já pořád nemůžu setřást tyhle tři asociace (ale samozřejmě na to nejsem odborník, od toho jsou tu jiní, i v tomhle vlákně).

 

post-38718-0-65178400-1586180196_thumb.pngpost-38718-0-03296500-1586180211_thumb.pngpost-38718-0-12615300-1586180224_thumb.png

 

Mne se zase vybavilo tohle 😅

C42E00FA-F98F-46C6-A5CE-36C2BF390B15.jpeg

15C7BFE2-0B77-4EC9-A701-E57E9D422680.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Navíc ten panáček ukazuje čas (cca 18:12 :) ).

Asi před dvěma týdny jsem měl taky možnosti si sáhnout. 

  • Překvapení: "skorohublot" šroubky na obvodu pouzdra u horní lunety nejsou jen manýra, ale mají funkci: díky rozměrům ciferníku je třeba jej osazovat zeshora, šroubky pak drží sklíčko a příslušnou část pouzdra. 

20200605_183853.thumb.jpg.a546c7572afaf64698345f87a0fffafd.jpg

(fotka vskutku otřesná, fakt jen pro představu)

  • Dýnko je naklapávací, hodinky mají kruhový průhled pouze na setrvačku a chápu, že přesné osazení by se asi nedalo se šroubovacím dýnkem dobře technicky realizovat, nebo by uchycení muselo být bajonetové (jen můj dohad). 5ATM. 
  • Galvanoplastika cifru je frajeřina, sice už jsem zase zapomněl, jak se to dělá, ale tenounké plastické indexy, které vypadají jako aplikované a přitom nejsou, to je prostě zajímavý.
  • Překlápěčka s odolně vyhlížejícím mechanismem, jehož přužící část je provedena jako logo značky je naprostá bomba, nevybavuju si, že bych to viděl jinde (možná nějaká HH?)193943562_ScreenShot2020-06-24at11_00_28.png.1339b50f87ea2c2e97d56f7906339885.png

(instáč bohematic)

  • ciferník někomu vyhovovat může, někomu ne, to je prostě individuální. Designové zdroje jsou tam jasné, mně se třeba docela líbí ta sutnarovská datumovka jak z nějakého měřáku, zase se mi naopak moc nelíbí ta vnitřní "fousatá" stupnice, která je třeba jen estetický prvek (chápu, že ten obří cifr je potřeba vizuálně vyvážit), ale i tak mě trochu mate. Vteřinovka je hezká. 
  • Došlo i k nějaké cenové korekci, takže se nečerněné modely dostaly pod jistou magickou hranici.

V promo článku ve Forbesu jsem si přečet, že míří především na chlapy z Česka, kteří už "pár hodinek mají a teď chtějí něco limitovaného, výjimečného a s duší." Já jsem na tohle šíleně alergickej, je to až takový prokopovský (kdo to nemá od nás, je stádní ovečka a sběratel bezduché konfekce). Ano, je to moje přepjatá reakce, ale já jsem na tenhle marketingovej úhel pohledu citlivej i jenom v zárodku. 

Abych to shrnul: ty hodinky mají opravdu co nabídnout ve smyslu jednotlivých užitných vlastností, jako celek si nejsem jist - ale tohle nejsou hodinky s cílovkou klasický chronomagor a taky chápu atraktivitu produktu, který vychází z místních reálií. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 hodinou, dr.sphinx napsal:

V promo článku ve Forbesu jsem si přečet, že míří především na chlapy z Česka, kteří už "pár hodinek mají a teď chtějí něco limitovaného, výjimečného a s duší." Já jsem na tohle šíleně alergickej, je to až takový prokopovský (kdo to nemá od nás, je stádní ovečka a sběratel bezduché konfekce). Ano, je to moje přepjatá reakce, ale já jsem na tenhle marketingovej úhel pohledu citlivej i jenom v zárodku. 

Abych to shrnul: ty hodinky mají opravdu co nabídnout ve smyslu jednotlivých užitných vlastností, jako celek si nejsem jist - ale tohle nejsou hodinky s cílovkou klasický chronomagor a taky chápu atraktivitu produktu, který vychází z místních reálií. 

"duše" je laciné označení. Hodinky jsou šperk nebo užitkový předmět s důrazem na estetiku a osobní vyjádření autora.  Tu emoci u mě vzbudil příběh Ladislava Sutnara a realizace jeho vidění designu o 100 let později.  Je fakt, že se mi vždycky líbil Bauhaus a strohost funkcionalismu. Stejně jako mám zalíbení v hodinkách Alaina Silbersteina. Bohematic podle mě překročil škatuli Bauhaus, nezešílel jako Silberstein.  A tu míru identifikace s inspirací odhadli autoři podle mě akorát a vkusně. 

Možná když o tom přemýšlím, líbí se mi na nich jednak ta českost, ale zároveň i určitá  mně sympatická sebevědomost a bez mindráku prezentovaná výzva, udělali jsme hodinky, které se nepodbízí, nekopírují, není to sázka na jistotu. Přemýšleli jsme, co nimi chceme říct a v ničem jsme je neošidili. 

Já je vidím jako hodinky, které snesou srovnání s etablovanými  značkami v daném segmentu. Výš než Stowa, Laco, srovnatelné  s lepšími Meistersinger, Nomos, Schauer, Silberstein.  A to je podle mě víc než dost.

 

7F2BBB48-12E7-4C7B-9C68-CF9E066898AC.thumb.JPG.8bf851f4a6879500050335a808e82d0f.jpg.31a7ff474e11b65a37a8b0b73c3627e6.jpg13_Sutnar-1060x774.thumb.jpg.57862da4df84e4c54e9636a341ca87e1.jpg44FECBD5-725F-4F6C-9236-356AE702FB9A.thumb.JPG.9e309219500db19b241dd47f22acbd6f.jpg.7d2b70294d9ec3c36e57fa3f97569e69.jpgcrop-1438845-ladislav-sutnar-venuse-z-roku-1963-vyvolavaci-cena-v-aukci-dorothea-750-tisic-korun.thumb.jpg.bb1c6687ee34e47dbc3bbc10b24240f8.jpg1843243907_IMG_8636_4_edit4-kopie.thumb.jpg.bdf7840ea8eb6c9c885c4987bfe565cd.jpg.ec5c21d2cc7dc1e5e9f827457a6fd8f5.jpghracky-sutnar-3ks-2252x897.thumb.jpg.45ed345ef58c1346e1b377fe236e0930.jpg61CA66BC-767E-407F-84E3-98100BA39C9E.thumb.JPG.c4f9ffd92ec843f167cfe20f689cacb0.jpg.35aca6a89cb95b04a1b0f47fe15895e1.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, Roman I. napsal:

Možná když o tom přemýšlím, líbí se mi na nich jednak ta českost, ale zároveň i určitá  mně sympatická sebevědomost a bez mindráku prezentovaná výzva, udělali jsme hodinky, které se nepodbízí, nekopírují, není to sázka na jistotu. Přemýšleli jsme, co nimi chceme říct a v ničem jsme je neošidili. 

 

Ten prvni Tvuj prispevek se mi cetl jak placena recenze yutubera, ale tohle jsi napsal hezky. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já tady většinou píšu jak hovado, ale jinak ve světlých chvílích se ve objeví hodně hluboko  dole schovaná noblesa. A přišlo mi o hodinkách, které na mě působily na úrovni, blbý psát jak hovado. Tak jsrm se snažil, aby to bylo hezký. A jestli to vyznělo jak od jútubera, mám o čem přemýšlet. 😀 Dá se zahájit po padesátce tahle kariera? Jestli jo, tak nosim spodní prádlo Evona  Chrudim nebo Pleas. Příště o nich. 🙂
 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chodím se bohužel díky zápřahu v poslední době velice málo, a když něco čtu, není fakticky čas na zamyšlení a poté na komentování. Ale udělám výjimku.

Hodinky pár let sbírám a pár jich mám, ale tohle se mi zásadně nelíbí. 

Nelíbí se mi

  • číselník
  • logo 
  • datumovka

Je toho víc , co se mi nelíbí, ale tohle je zásadní

Co mi přijde jako maxi úlet za tyhle hodinky s naprosto průměrnými použitými materiály a průměrným strojem je ta omáčka a hlavně ta cena. Za co tedy?

Nekoupil bych si je popravdě, ani kdybych se měl rozhodovat  mezi nimi  a střední třidou od Edox za 30 kulí. Jednoznačně bych šel do těch Edox.

Tak toliko můj názor 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Poprosím někoho, kdo se vyzná v umění a v tvorbě p. Sutnara, co mám na těch hodinkách všimnout jakožto Znak jeho designem ? Já bohužel selhavam a nevidím žádnou spojitost mezi tím obrazem, dřevěnými hračky, cajovou sadou s hodinky.

 

A ta modrá vteřinovka ani není použita na hodinkách 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je moc fajn, že i u nás se najde firma, která přemýšlí nad každým detailem, aby to dávalo smysl jednotlivě i jako celek. Autoři designu i výrobce jsou přesvědčeni, že se jim to povedlo, a evidentně se to některým chronomilcům opravdu líbí. 

Mě tenhle design nebere. Ručky mi příliš připomínají tvarem a disproporcionalitou umělohmotné budíky z osumdesátek. Nesedám si na zadek popravdě ani ze Sutnara (respektuju, ale nežeru).

Zpracování ovšem vypadá slušně a ta spona mne vyloženě zaujala, takže budu Bohemáče bedlivě sledovat, držet jim palce a doufat, že neustrnou jen v tomhle jednom tématu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 24. 6. 2020 v 13:25, Roman I. napsal:

"duše" je laciné označení. Hodinky jsou šperk nebo užitkový předmět s důrazem na estetiku a osobní vyjádření autora.  Tu emoci u mě vzbudil příběh Ladislava Sutnara a realizace jeho vidění designu o 100 let později.  Je fakt, že se mi vždycky líbil Bauhaus a strohost funkcionalismu. Stejně jako mám zalíbení v hodinkách Alaina Silbersteina. Bohematic podle mě překročil škatuli Bauhaus, nezešílel jako Silberstein.  A tu míru identifikace s inspirací odhadli autoři podle mě akorát a vkusně. 

Možná když o tom přemýšlím, líbí se mi na nich jednak ta českost, ale zároveň i určitá  mně sympatická sebevědomost a bez mindráku prezentovaná výzva, udělali jsme hodinky, které se nepodbízí, nekopírují, není to sázka na jistotu. Přemýšleli jsme, co nimi chceme říct a v ničem jsme je neošidili. 

Já je vidím jako hodinky, které snesou srovnání s etablovanými  značkami v daném segmentu. Výš než Stowa, Laco, srovnatelné  s lepšími Meistersinger, Nomos, Schauer, Silberstein.  A to je podle mě víc než dost.

 

Romane, jak se na hodinkách pozná českost?

Jo, a srovnáním s A.S. jsi mne docela naštval 🙂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 hodinou, Exiztence napsal:

Mě trochu tahá porovnání s Nomosem v kontextu toho že Bohematic zatím jen caseuje ebauché, kdežto Nomos si vyrábí vlastní stroje.

Dvakrát jsem obrátil klávesnici v ruce, než jsem tohle napsal. Vím, že Nomos má několik vlastních kalibrů. Bohematic zatím využívá strojky jiných výrobců. Šel jsem si dál pro informace a to srovnání s Nomosem jsem si dovolil z důvodu, že jsem se dověděl, jak ve studiu pracují s ostatními částmi hodinek. 

Celý číselník je vyráběn v  technologií galvanoplastiky. Velmi zjednodušeně řečeno galvanoplastika spočívá ve vytvoření základní "formy" na které potom číselník "vyroste" na principu elektrolýzy (galvanické pokovení). Tato technologie byla zvolena hlavně z důvodu, že jinými způsoby (ražbou nebo vsazováním indexů) by nemohli dosáhnout takto subtilních, ostrých a vysokých reliéfních indexů a jednotné struktury a ostrých kontur po celé ploše.  že struktura slunečního brusu je dotažena až k indexům, které není možné dosáhnout ražbou.

Hodinové a minutové ručky jsou frézované a následně ručně obroušené, vyleštěné, galvanicky pokovené/lakované, vykryté podkladovou barvou a následně luminiscencí

Sekundová ručka je laserovaná, následně ručně opracovaná a tepelně modřená/lakovaná

Tryskaná korunka má 105 leštěných důlků. Logo na korunce je ručně vykrývané odolnou výplní, takže, když přejedeš prstem, je hladká. 

Pro mě to byly informace, které jsem netušil. A viděl jsem třeba na vlastní oči v Glashütte u Moritz Grossmann, co třeba znamená ručně tepelné modření ruček.  Precizní práce plná soustředění, kdy krátkodobé přehřátí ruček , které žíhali ručně,  znamená je hodit pod stůl. 

To mě vedlo k tomu srovnání. Nomosy mám velice rád :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, Bert napsal:

Romane, jak se na hodinkách pozná českost?

Jo, a srovnáním s A.S. jsi mne docela naštval 🙂

Asi že je vymyslí Čech, udělá Čech a definuje je jako odkaz a poctu  nějakému jinému Čechovi :D. Konkrétně  oblast průmyslového designu a designu užitkových předmětů je jedna,  ve které české hlavy a ruce nezůstávaly za světovými trendy, naopak je v mnohém inspirovaly.  O první republice nemluvím, zlatý věk moderny, art deca, ale  zajímavé je, že i po 2. sv. válce, kdy u nás rudí udusali, co šlo, tak český design letěl kupředu. V roce 1953 byla v Praze myslím prvně ve světě uspořádána výstava běžných věcí, které designem byly vnímány jako součást umění. No a pecka Světová výstava Brusel 1958,  kde Československo získalo Zlatou hvězdu a dalších třináct ocenění.  Ber mě s rezervou. Jsem pitomec, kterého nenapadlo nic lepšího, než si před časem na sebe nechat vytetovat ponorku z Vynálezu zkázy, který tam byl také oceněn. 

Nemám teď peníze na to, abych si Bohematic koupil k ostatním  a nosil je zřídka. Nemám v sobě vášeň, abych kvůli nim rozprodal svoje hodinky a pořídil se je. Líbí se mi moc a velice jim fandím. Longům navzdory :D:D:D.

 

tatra-002.jpg.1be1127afe0cb3ef001936ba42cd84be.jpg5733780_-006.jpg.f71fb9e5e71f31df9604eb6335b22024.jpg5733782_-007.jpg.f39a500d7e60453def56107fbf6eb21d.jpg5733797_-005.jpg.5e6093965be092f5847b3246a802fd02.jpg5733811_-008.jpg.c067545322d062a0ef47a326de0c1c1a.jpg5733812_-004.jpg.f946c77d4335ace4546e81b88d307bd1.jpgsodomka-aero-50-dynamik-3_galerie-980-001.jpg.2d53f61ca19288c07668eff8772a1539.jpg

Upraveno uživatelem Roman I.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Celé to vypadá jako další Kickstarter projekt. A protože nedokázali přijít se silným konceptem, tak na slabý fashionbauhausrádobyhaute napasovali Sutnara. Připojené obrázky od Romana dávají úplně stejný smysl, jako kdybych napsal že hodinky jsou esencí německé funkcionality a dal k tomu fotku fau zwei.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...