Přejít na obsah

Co mě právě naštvalo


Doporučené příspěvky

Já jsem sanitku volal dvakrát, jednou k opilci který byl bez reakcí, jednou k dítěti po pádu ze stromu. Vždy přijeli rychle, posádka se chovala profesionálně a komunikace byla příjemná. Asi je to o lidech, ale já se sanitku volat nebojím. Co se týče erudice záchranářů, tak jsem absolvoval několik kurzů první pomoci, včetně kursu organizovaného ČHS. U toho byla i lékařka, ale poznatky kluků od LZS z Hradce byly pro akutní zásah k nezaplacení. Chápu že JaRooN to vidí jinak, ale stav paní pravděpodobně nebyl 100% akutní, jinak by se nepřevlékala, ale svištěla by v noční košili na nosítkách do sanity a do nemocnice. Takže absence lékaře nebyla nesmyslná. Systém výjezdu lékař - záchranář, jsme převzali z zahraničí, funguje tu delší dobu a velmi dobře, mimo jiné je díky němu první pomoc na místě mnohem rychleji. Nevěřili byste kolik lidí si zavolá RZ kvůli úplné ptákovině...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja jsem znamy tim, ze jsem pragmatik toho nejhrubsiho zrna.

Vim, ze kvalifikace zachranare se tezko posuzuje z jednoho setkani, ale... Manzelka mela potize od 3 hodin od rana. Nebyly akutni, tak jsem RZ volat nechtel. Kdyz ale rano v 6 vstala, ze zkusi jit do prace a po 5 minutach se bez varovani zkacela k zemi, tak jsem nevahal. Nevim, jak jinde, ale tady to o tech 90 korunach neplati, manzelka pred par minutami dostala fakturu na 90 korun a byla propustena s tim, ze kdyby se potize v prubehu dne opakovaly, ma se dostavit okamzite do nemocnice. Mela tlak 105/65, zvysene nejake bakterie a pomerne vysokou hladinu bilych krvinek. Absolvovala kompletni vysetreni, ale nedostala vubec nic, co by ji alespon zklidnilo organizmus. Cestou domu jsme 2x museli zastavit, protoze nebyla schopna cestu absolvovat bez toho, aby ji nebylo spatne (mame to z nemocnice cca 3 km). Taborska nemocnice je bohuzel nechvalne znama svym pristupem a me zkusenosti to bohuzel zatim vzdy potvrdily. Nejsem precitlively, mam celkem vysoky prah odolnosti, ale kdyz mi doktor z interny - bez toho, aby me prohlidl - vzkazal, ze mam pit hodne tekutin, koupit si neco sladkeho a dva dny nejist nic jineho, nez suche rohliky (to same samozrejme i manzelce), tak si rikam, ze na toto nepotrebujeme placene zdravotnictvi, to mi dokaze "naordinovat" i moje babicka.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Souhlasím, že přístup nemocnice není v pořádku. Paní měla zůstat minimalně na pozorování. Nicméně pořád nevím, kde odborně pochybil záchranář (eticky samozřejmě) a jak by pomohl lékař na místě.

Zachranar asi nepochybil. Jen mi neprisel vubec odborne erudovany. Po nekolika otazkach zkonstatoval, ze bude manzelka nejpravdepodobneji tehotna a toho nazoru se drzel i kdyz jsem mu to vzapeti vyvratil a oponoval priznaky, ktere o tom nesvedci. Udelal si proste nazor a nebyl ochotny prijmout protiargumenty, ktere byly taky erudovane (mam nekolik zdravotnich kurzu a jsem certifikovany pro urcite ukony).

Lekar by na miste nepomohl, jen jsem v prvnim prispevku konstatoval, ze muze dojit s situacim, kdy tomu bude jinak a udivilo me to...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

OK, už je mi to zřejmé. S tím lékařem je to, jak jsem psal výše. O výjezdu lékaře rozhoduje dispečink, a je k záchránáři k dispozici pro konzultaci. Ono k zajištění životních funkcí (sanitka je vlastně JIPka) a převozu do nemocnice ten lékař většinou potřeba není. Tenhle systém umožnuje mít víc sanitek blíž k případu (sanita velmi často nejede z nemocnice, ale z různých centrál umístěných pro co nejlepší pokrytí kraje) a zároveň lékaře připravené pro urgentní případy, které tvoří jen zlomek výjezdů zachraného systému.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kdyz se na to podivam z druhe strany, musim konstatovat, ze to byl zbytecny vyjezd. Kdybych byl predem vedel, ze prijedou "taxikari" s modrym majackem, vubec bych nevolal a odvezl tam manzelku sam. Jelikoz nemam zkusenosti s tim, jak to chodi (respektive uz mam, nemel jsem...), tak jsem ocekaval, ze prijede lekar, na miste zhodnoti situaci, zmeri tlak a teplotu a posleze poda utisujici prostredky, ktere zklidni rozhozeny organizmus a dovoli mu, aby par hodin odpocival a zrelaxoval a kdyby toto nepomohlo, byl bych manzelku odvezl do nemocnice sam. Jsem ale jen naivni blazen, protoze v ramci "uspor" byla manzelka transportovana do nemocnice, nekolik hodin absolvovala ruzna vysetreni a okupovala luzko. Podle meho nazoru by navsteva lekare doma vysla nase zdravotnictvi levneji...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Prishero, možná tě teď uplně zamotam, ale v PLZ kraji je to prý naopak. Ke všem případum vyjíždí lekář nebo osoba s obdobným vzděláním a sanitka se volá až v případě nutnosti převozu..v sanitce do nemocnice pak buď jede pacient a v tuto chvíli skutečně saniťák nebo i lékař, záchranář se pak vrací s malým vozem na základnu.. (takto mi byl postup vysvětlen, možná je to trochu jinak)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Prishero, možná tě teď uplně zamotam, ale v PLZ kraji je to prý naopak. Ke všem případum vyjíždí lekář nebo osoba s obdobným vzděláním a sanitka se volá až v případě nutnosti převozu..v sanitce do nemocnice pak buď jede pacient a v tuto chvíli skutečně saniťák nebo i lékař, záchranář se pak vrací s malým vozem na základnu.. (takto mi byl postup vysvětlen, možná je to trochu jinak)

Překvapilo by mě, kdyby záchraný systém v jednom kraji fungoval jinak než ve zbytku republiky. Spíš se jednalo o neporozumění. Mimochodem i ten "saniťák" je vyškolený záchranář.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já volal sanitku jednou a čtyřikrát jela pro mně - vždy byl přítomný lékař. Já dvakrát zlomená noha na sjezdovce a jednou rozsekané koleno v tělocvičně - vždy předošetřené (horská služba/trenér) a jednou hnisavá angína. Volal jsem záchranku bývalé polovině, která se ráno zničeho nic skácela na zem a nemohla se hýbat. Doktor zkonstatoval náhlé snížení tlaku a naordinoval jí panáka. A radu napříště - nevolat sanitku a ordinovat panáka bez asistence lékaře. Měl pravdu - fungovalo to pokaždé.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Oficiálně by to mělo byt vše systémem randez vous. Tedy nejdříve k případům s určenou kategorii dle dispečerky, kde k nižší kategorii jede záchranář se sestrou klasickou sanitkou, k vyšším případům nebo specificky zařazením (děti, nehody, bezvědomí apod) lékař malým autem (yeti, mercedes ci tuareg.. Podle prachu daného zařízení).

 

Je to tak postaveno především proto, ze je více sanitek pro více zásahů a k prioritizaci pripadu s nutnou účasti doktora. Bude to znít blbe, ale raději ať jede lékař k dítěti, které je zraněné než do duchoďáku, kde záchranář dostačuje k převozu do nemocnice.

 

Randez vous-setkání na místě - lékař jezdí rychleji, podpůrná sanita dorazí vzápětí ..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zase práce a neschopnost dodavatelů vyrobit kvalitní produkt  :frusty:  Nové systémy, které se skládají z 260 kusů různého zboží od asi 20 dodavatelů nefungovali a všichni dodavatelé si samozřejmě byli jisti dobře odvedenou prácí, jako vždy" Nastala mravenčí práce přeměřování a po třech dnech máme pachatele, podložky mají rozměr místo 3,2mm pouze 2,8mm. Odpo mám jednání s dodavatelem a asi ho vyhodím zrovna z okna  :lol2:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník
Toto téma je nyní uzavřeno, a proto není možné odpovídat.
×
×
  • Vytvořit...