Jump to content

Prim cal.94 problém


Recommended Posts

Ahoj, mám jedné dotaz - mám hodinky s kalibrem 94 (tedy nový strojek od Primu, ruční natáhl, rezerva chodu "minimálně 48 hodin" jak uvádí samotný Prim). A teď co se děje.

Hodinky ráno naridim, natáhnu a jdu téměř na vteřinu přesně. Pak je večer odlozim a ráno jsou o 20 minut pozadu a stále jdou a větší zpoždění pak už nezabírají. Stále drží 20 minut. Myslel jsem si, že je to třeba nějakym prboblemem s rezervou, ale tím, že stále pak jdou to asi rezervou nebude. V tom mne pak drží i další zjištění. Včera v noci (ve 22 hodin) jsem hodinky seridil (tak aby opravdu ukazovaly správně čas - tedy 10 hodin v noci), natáhl a teď ráno na ně koukám, a zpoždění opět 20 minut.

Tedy něco je s hodinkami zjevně špatně. A to špatně se projevuje v rozmezí mezi 10. večerní a 8. ranní.

Napadá vás něco, čím by to mohlo být? tedy kromě duchů, protože ty snad doma nemám - a navíc se tento jev projevil na vícero různých místech, tedy i mimo domov :-)

Link to post
Share on other sites

Skoro bych řekl, že strojek pracuje pořád, ale zastaví se minutová ručka v nějakém konfiguraci a pak jede dál (třeba spojeno s překlapnutím datumovky o půnoci?). Každopádně bych to dal nejdříve na vibrograf pak případně servis.

Link to post
Share on other sites

Tak jsem udělal test, kdy jsem hodinky nařídil na 10 hodinu večerní a opravdu to vypadá, že v době mezi 10. A 11:45. hodinou se asi někde něco zpomalí. Zřejmě, jak píše Josef01 v souvislosti s mechanismem preklapeni data. Ještě musím bedlivě sledovat ten čas a zjistit tak kdy přesně.

Link to post
Share on other sites

Já měl něco podobného na Prim sport 2. Ve 23:37 se mi zastavila Velká ručka a vteřinovka běžela pořád do kola. Jakoby hodinky neměly sílu přehodit datum. Když jsem jim pomohl v přehození datumu, tak jely normálně zase do času 23:37.

Link to post
Share on other sites

Podle by mohl být problém v tzv. třecí spojce, která je málo utužená: při větším náporu, při přehazování data, to začne prokluzovat, takže ručky se zpomalí nebo zastaví, i když stroj funguje dál. Takže bych odnesl k hodináři, jedná se ale o nenáročnou opravu.

Edited by lucid
Link to post
Share on other sites

Tak jsem vypozorovoal, že přesně ve 23:35 se minutová ručička zastaví, nicméně strojek (soudě podle chodu vterinove ručky) jede dál. Po cca 20ti min se zase rozjede a jede dál, avšak již se 20ti min. skluzem, který setrvá po dalších 24 hodin, než nabere dalších 20 min (resp, než pak dojde rezerva natahu).

V pondělí skočí k hodinari. Hodinky jsou jeste stále v záruce. Netušíte, kde v Praze je autorizovaný servis Prim, pro garanční opravu, prosím? Na stránkách Prim jsem tuto informaci nenašel (mají tam jen informace o prodejnách a na servis jen dotazník).

Link to post
Share on other sites

Tak to je téměř s jistotou málo utužená čtvrťová trubka, jak psal lucid. Průvodním jevem této závady je taky to, že při řízení ruček strojek (třecí spojka) neklade téměř žádný odpor, i když tenhle pocit může někdy zkreslovat těsnění v korunce. Pokud jsou v záruce, tak samozřejmě řešit zárukou, jinak oprava není náročná, jen se musí sundat ručky a číselník. Trochu mě ale zaráží, že se to děje u skoro nových hodinek..

Link to post
Share on other sites

Jinak samozřejmě vše Vám moc děkuji za veškeré komentáře - nápady a zkušenosti. V pondělí to zanesu do Primu a dám Vám pak vědět, jak jsem dopadl. Snad to tam nebude ležet dlouho.

Link to post
Share on other sites
  • 8 months later...

Borci primkaři, ani kvůli této prkotině nebudu zakládat samostatné vlákno. Můj kvíz se ale týká kalibru 94, takže to lípnu sem. No, a problém je to taky, byť neschopnosti Eltonu, takže pod název vlákna to padne jako ulité.

Zadání: najdi na fotce kalibru 94 nesmysl. Jako nápověduu přikládám ze stejných stránek kalibr 93.

https://www.prim.cz/cz/prim-kalibr-94-00-88073/

https://www.prim.cz/cz/prim-kalibr-93-88100/

 

a pro jistotu printscreeny, kdyby snad někdo v Eltonu pracoval a stránku upravil. Bacha, na printscreenech je to vidět už dost blbě.

 

 

k94.JPG

k93.JPG

Link to post
Share on other sites

Ono je to tedy u tohoto stroje v podstatě jedno, protože nebýt nápisu, tak je ta spodní strana identická, čili zákazník bude průhledem tak jako tak čučet na to samé.

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...