Přejít na obsah

Koronavirus a vše okolo...


Doporučené příspěvky

před 2 hodinami, martar napsal:

Maro, já asi patřím mezi ty méně bystré. Odděluju totiž problematiku viru jako takového od chování politiků a kšeftařů. Nejsem slepej a vidím věci kolem nákupů zdravotnického vybavení, kolem rozpočtu, kolem turbozákonů, kolem vládního PR. To mně ale upřímně zajímá až v druhým gardu (až na ten šilenej zásek v rozpočtu a plošnou karanténu). Prioritou je pro mne virus jako takový.

A teď:

  • Co víme o šíření viru? Umí být sakra rychlý, zejména díky nakažlivosti bezpřiznakových nositelů. Zřejmě je tam ale zapotřebí skutečně delší expozice (viz překvapivá odolnost prodavaček v supermarketech), ale jak dlouhá, to se stejně pořádně neví. Záleží i na "náloži" infikovaného jedince, se kterým se dostaneme do kontaktu. Každopádně v Anglii,  Francii nebo USA, kde se hned zkraje neuchýlili k omezením, jsou desítky tisíc mrtvých. I s přihlédnutím k rozdilnému množství obyvatel z toho vycházime jako klikaři.  Švédsko nezmiňuju, tam se teprve uvidí, navíc tam možná opravdu hraje roli kombinace občanské odpovědnosti a přirozené odolnosti (někde jsem zahlédl, že jsou "etnicky původní" seveřané hodně odolní třeba vůči AIDS).
  • Co vime o možnostech vyléčení? Zatím málo. Máme statistiky evidovaných nakažených, u kterých příznaky pominuly a měli opakovaně  negativní test. Ze zahraničí se ale dozvídáme o opakovaně nakažených / nebo zdánlivě vyléčených, u kterých covid propuknul nanovo. Vakcina žádná, léky experimentální v malém množství.
  • Co vime o následcích, které Covid zanechá na organismu? Zatím taky relativně málo. Když pominu fatální průběh nemoci, mluví se u těžších připadů o poškození plicní tkáni, poškození ledvin, poškození varlat, o krevních sraženinách vedoucích k trombózám, infarktům, mrtvicím nebo selhání dechu. Zda se projeví nějaké následky u lidí s lehkým průběhem ukáže až čas.

Za těchhle okolností mi nějaká forma mírných restrikcí a ochrany obličeje pořád dává smysl. Taky by mi připadlo rozumnější, aby se chránila především zranitelná část populace a ostatní fungovali skoro normálně, ale s důrazem na to SKORO. Dokud se nebude vědět o viru mnohem víc resp dokud nebude lék nebo vakcina. Myšlenka promoření populace za účelem její imunizace ve fázi, kdy se o nemoci a jejích následcích moc neví, mi připadá kua riskantní.

Sorry, ze tu opakuju stokrát omletý informace, ale štve mě, jak se pro hromadu lidí spojuje politika s biologií resp medicinou v jeden jediný problém. V mém okolí jsou i jedinci, kteři po rozhodnutí Městského soudu prestali nosit roušky a dodržovat distanc, asi Babišovi natruc... jako by rozhodnutí soudu zrušilo i Covid.

Edit: samozřejmě chápu frustraci řady lidí z těch hadříků na obličeji nebo z nucené pauzy v oblibenych činnostech...

souhlas

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 11 minutami, travex napsal:

Když může být 80 nebo kolik různých druhů pohlaví, tak proč ne 4200 mutací žejo..

Jo a ten článek o patlalech někde v prdeli v Kérale nevyznívá moc přesvědčivě.

Velice fundovaná reakce.

Teď si mě přesvědčil, že virus nemutuje a vakcína to vyřeší všechno jednou pro vždy.

Tak si zalezeme zase zpátky do baráku a počkáme.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

25 minutes ago, dawe009 said:

Velice fundovaná reakce.

Teď si mě přesvědčil, že virus nemutuje a vakcína to vyřeší všechno jednou pro vždy.

Tak si zalezeme zase zpátky do baráku a počkáme.

Jenže místo odkazu na článek o těch 4200 mutacích (teď už to bude nabeton 4201) jsi dal odkaz na něco úplně jiného.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 5 minutami, travex napsal:

Jenže místo odkazu na článek o těch 4200 mutacích (teď už to bude nabeton 4201) jsi dal odkaz na něco úplně jiného.

Četl jsem to včera nebo předevčirem a už nevím kde.. Proto jsem přidal odkaz na článek, kterej jsem našel rychle. Tady se o tom mluví více: https://www.corona24.news/c/2020/04/14/there-are-3500-mutations-of-coronavirus-worldwide-one-worries-scientists-it-may-not-work-with-vaccines.html

Možná bude 3500 znít líp než 4200, ale princip je stejný. A že je Indie daleko..no..je..ale to Wu-Chan taky. A jaký tam mají billboardy je té nemoci celkem jedno.

Jediný, co jsem tím chtěl říct, je to, že nikdo neví, jestli nějaká vakcína někdy bude a pokud ano, tak jestli bude účinná proti všem mutacím toho viru. Nic míň, nic víc. Protože mi přijde, že se tou vakcinou teď spousta lidí zaklíná, ale ona může byt za rok, rok a půl, nebo nikdy. A žít do té doby v karanténě asi nejde, jinak pomřem na úplně jiný veci než Covid.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Bylo by dobré nezapomínat a připomenout si, že například na  HIV se vakcína hledá už pár desítek let a dodnes není... Takže tím bych uzavřel  debatu o vakcíně ... protože to bychom se mohli dostat do flamu třeba i  o  tom, jaký to je byznys a tudíž zase neřešitelná situace pro jakoukoliv diskusi.

Obecně bych to shrnul takto : informací se o SARS dá už dohledat spoustu a každý ať si věří, čemu chce, od toho má  mozek v hlavě a svůj rozum. Pokud se mnou někdo nesouhlasí, protože má jiný názor, tak mu ho neberu, ale nesmí mě tím nijak ubližovat. A platí to i naopak. Pojďme diskutovat, dohadovat se, ale nepřijímejme  militantní řešení, prosím...i když k tomu někdo tu moc má a moc moc chutná, já vím :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dawe009: Souhlasím. To s tou Keralou byla jen vzpominka, na ty billboardy nejde zapomenout... hlavně teda na Stalina v roce 1995 :) Sorry že jsem to vytáhnul. Že bude virus mutovat bylo jasné. Počet mutací samozřejmě hraje roli, svědčí to o schopnosti mutovat, zároveň to ale může být způsoneno rychlým celosvětovým rozšírením a reakcí na rozdilné podmínky, rozdílnou genetickou výbavu napadených organismů, rozdil v jejich socialnim chování a možná i rozdilnou medikaci. Pokud se vyvine vakcine, lze předpokládat, že nepokryje jen jednu mutaci, ale řadu přibuzných. Anebo se stejně jako u chřipky smíríme s tím, že žádne trvalé řešení nebude a budem s covidem koexistovat v tom TÉMĚŘ normálním režimu. Ale zrovna ty roušky nebo jina forma kolektivni ochrany, kterym se Žaloudik směje, považuju za věc, která si možná najde ve veřejným prostoru trvalé misto, tak jako už nějakou dobu v asijskych městech. Naučit se s nimi pracovat, aby nebyly zdrojem zbytečné zatěže, a mít je po ruce pro připad, že se lokálně objeví nové ohnisko infekce. Do baráků zalezou jen ti, kteři se budou citit opravdu ohroženi, plošná krátká karanténa jen v připadě propuknutí větší epidemie.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jen aby to bylo jasné. Já bych si samozřejmě tu vakcínu přál taky. Jen se obávám, že to nemusí být tak jednoduché, jak si možná někdo myslí. Ohledně roušek mám nějakej názor, kterej jsem si udělal z toho, čemu věřím a čemu ne, jak je to jinde a u nás apod. a nechám si ho pro sebe, stejně jako respektuju, že na to může mít každej názor jinej. Roušku nosím tak, jak je nařízeno. 

Buďme zdrávi ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 26. 4. 2020 v 22:00, M10 napsal:

Bylo by dobré nezapomínat a připomenout si, že například na  HIV se vakcína hledá už pár desítek let a dodnes není... Takže tím bych uzavřel  debatu o vakcíně ... protože to bychom se mohli dostat do flamu třeba i  o  tom, jaký to je byznys a tudíž zase neřešitelná situace pro jakoukoliv diskusi.

..

na rychlou vakcinu taky neverim, ale HIV je uplne jina vec nez Covid. Kdyz se objevil, byla to uplne nova vec. Covid je  odvozenina stare zalezitosti. Tj.  jako by se na jedne strane zcistajasna objevil dinosaurus se dvema hlavama a na druhy o 20% vetsi kocka s divne cernou srsti.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, Jeremy napsal:

na rychlou vakcinu taky neverim, ale HIV je uplne jina vec nez Covid. Kdyz se objevil, byla to uplne nova vec. Covid je  odvozenina stare zalezitosti. Tj.  jako by se na jedne strane zcistajasna objevil dinosaurus se dvema hlavama a na druhy o 20% vetsi kocka s divne cernou srsti.

 

OK, nejsem doktor :) Tak pro nás laiky, je to jako s vakcínou a očkováním proti chřipce...jak jsem se dočetl, vždy se vyvine vakcína jen na ten kmen, který se odchytí. On potom zmutuje, zase nakazí část populace a tak se odchytí a vyvíjí se nová vakcína a tak do nekonečna. Tedy, jestli jsem to pochopil dobře od výzkumníků.

No a tady máme vlastně další druh chřipky a její mutace...a tím pádem odvozuji, že průběh vývoje vakcíny bude stejný jako u jiných druhů chřipek... :)

Ale to je jedno, v reálu ty směšné počty nakažených a mrtvých (celosvětově) vůči počtu lidí , už snad nikoho nemohou nechat na pochybách, že jde o úplně něco jiného, než obavu před nákazou. Mně teď dožral zase ten Babiš : on řekne v televizi celému národu,, že když by skončil nouzový stav 17.5. , tak by si lidi mohli dělat co by chtěli...a že to tedy nepřipadá v úvahu! No tvl, kde to jsme ? To opravdu nechává všechny v klidu, že tady stbák chce vládnout jak před třiceti lety a mít lidi na povel formou příkazů a zákazů? Nikomu nedochází, jak už naprosto nepokrytě a na plnou hubu nám všem řekne, že žádná svoboda našeho rozhodování a žití neexistuje, a je to všem úplně jedno? Nebo to vadí jen některým málo jedincům, kteří jsme zřejmě tím pádem pomýlení a tudíž  vyobcováni ze všeobecného stáda?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...