Přejít na obsah

Koronavirus a vše okolo...


Doporučené příspěvky

před 15 minutami, exell napsal:

Někteří z Vás tady zlehčují působení stresu/deprese na průběh nemoci, ale realita je taková, že osamělí senioři z toho začínají žrát neuroly (včerejší zkušenost z lékárny, když už se tu háže osobními svědectvími). Pokud si myslíte, že psychosomatické potíže neexistují a nezhoršují celkový stav imunity, tak abych citoval @vojta1, "no raději nic".

To nikdo nezpochybňuje.... ale jen dobrá nálada nezajistí, že neskončíš na JIPce.

Upraveno uživatelem safi
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 minutami, safi napsal:

To nikdo nezpochybňuje.... ale jen dobrá nálada nezajistí, že neskončíš na JIPce.

Tak tohle o dobré náladě nebude. To je o komplexním stavu mysli. Ale máš pravdu, o JIPce to nerozhodne, pokud v sobě máš geneticky či sebedestruktivním způsobem života vytvořené slabé místo. Ale jak by řekl klasik: "Odškrtávám si, smích už neléčí."

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, African napsal:

A zase nové mutace, kdy tohle skončí? 🤪

Afri, buď naprosto v klidu, Smejkal v kampani říkal, že v případě, když se objeví nová mutace, bude trvat řádově týdny, než se vakcína upraví na novou mutaci, nebo ne?🤣

 

Upraveno uživatelem neuromancer
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Věřme, že někde v koutku Země pracuje nějaký tým skromných a pokorných "bláznů" na způsobu, jak se s tímto problémem komplexně poprat. Třeba i pomocí přátelských virů, kterými se lidské tělo bude muset infikovat tak aby bylo na základě symbiózy chráněno např. i před koronaviry.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Musím se pochlubit, já to stihl. Rozhodli jsme se s operatérem, že i když ještě není koleno zhojeno po operaci menisku, tak do něj řízneme ještě jednou (klasika - plastika vazů), než ten Covid bordel zachvátí naše zdravotnictví totálně. Takže operace v pondělí a dnes doma. Sice furt mírně pod vlivem (bohužel nikolu alkoholu), ale uf, teď mám tři měsíce na hojení a cvičení, než třeba bude po Covidu, no a mně říznou do druhého.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 minutou, Bert napsal:

Musím se pochlubit, já to stihl. Rozhodli jsme se s operatérem, že i když ještě není koleno zhojeno po operaci menisku, tak do něj řízneme ještě jednou (klasika - plastika vazů), než ten Covid bordel zachvátí naše zdravotnictví totálně. Takže operace v pondělí a dnes doma. Sice furt mírně pod vlivem (bohužel nikolu alkoholu), ale uf, teď mám tři měsíce na hojení a cvičení, než třeba bude po Covidu, no a mně říznou do druhého.

Gratulace!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 56 minutami, arlin napsal:

Tak tohle o dobré náladě nebude. To je o komplexním stavu mysli. Ale máš pravdu, o JIPce to nerozhodne, pokud v sobě máš geneticky či sebedestruktivním způsobem života vytvořené slabé místo. Ale jak by řekl klasik: "Odškrtávám si, smích už neléčí."

Stav mysli, respektive míra stresu ovlivňuje imunitní systém. To je známý fakt. Takže ano, nějak můžeš mentální hygienou pomoci svému imunitnímu systému, stejně jako když zlepšíš stravování, začneš se otužovat a více běhat. Ale může se ti stát, že se ti covid na výše uvedené vykašle a stejně tě dostane do nemocnice. 

Ano je chyba, že od minulého léta neběží státní kampaň na zdravější životní styl, trochu by to pomohlo, ale stále nás z covidu dostane očkování, testování a roušky... a možná nějaká ta pilulka ... nebo nám neznáme vnitřní procesy epidemie. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 10 minutami, Bert napsal:

Musím se pochlubit, já to stihl. Rozhodli jsme se s operatérem, že i když ještě není koleno zhojeno po operaci menisku, tak do něj řízneme ještě jednou (klasika - plastika vazů), než ten Covid bordel zachvátí naše zdravotnictví totálně. Takže operace v pondělí a dnes doma. Sice furt mírně pod vlivem (bohužel nikolu alkoholu), ale uf, teď mám tři měsíce na hojení a cvičení, než třeba bude po Covidu, no a mně říznou do druhého.

Mám za sebou 6 operací vazů v pravém koleni, ale ani jednou jsem to nebral jako ty s nadhledem - jak nákup chleba z regálu. Vždycky jsem se toho bál a ty, v klidu a s nadhledem mluvíš o druhém. Zcela vážně, klobouček. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 hodinou, neuromancer napsal:

Afri, buď naprosto v klidu, Smejkal v kampani říkal, že v případě, když se objeví nová mutace, bude trvat řádově týdny, než se vakcína upraví na novou mutaci, nebo ne?🤣

 

Budeme do roka opíchaný jak ten běloch v Jihoafrickém vězení 😂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je tu i par doktoru.. kdyz ty lidi na intezivni peci davaji na kyslik.. to jsou pak na nem dlouhodobe, jakoze nekolik dni vkuse nebo jen obcasne? Co dela s plicema dlouhodobe dychani na kysliku? Slysel jsem nějakou hlasku, ze to neni uplne dobre pro plice, ze to dlouhodobe pripojeni je muze take nicit.. ale holt jinak nasaturovat nejde.. :-/



Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 4 hodinami, neuromancer napsal:

Afri, buď naprosto v klidu, Smejkal v kampani říkal, že v případě, když se objeví nová mutace, bude trvat řádově týdny, než se vakcína upraví na novou mutaci, nebo ne?🤣

 

Tak teoreticky je to pravda, ovsem otazkou je, co s vyrobenymi a nasmlouvanymu vakcinami. Krome toho by asi musel byt novy schvalovaci proces EMA....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 10 minutami, petr_cha napsal:

Je tu i par doktoru.. kdyz ty lidi na intezivni peci davaji na kyslik.. to jsou pak na nem dlouhodobe, jakoze nekolik dni vkuse nebo jen obcasne? Co dela s plicema dlouhodobe dychani na kysliku? Slysel jsem nějakou hlasku, ze to neni uplne dobre pro plice, ze to dlouhodobe pripojeni je muze take nicit.. ale holt jinak nasaturovat nejde.. 😕


 

Nejsem intenzivista. Vysokofrekvencne podavany kyslik se dava kontinualne a je to posledni pokus odvratit intubaci a UPV. Pak je sance na preziti cca 1:1. Ty plice jsou pak ponicene jak tim intersticialnim zanetem C19, ktery i na Rtg ev MRI ma zcela odlisny nalez nez jine zapaly plic, tak i dlouhodobym podavanim kysliku. Oboji poskozeni se zda byt v teto kombinaci malo reversibilni a trvale poskozeni plic po UPV je velmi caste. Zadna hitparada. Mozna me nekdo chytrejsi doplni. I tzv Longcovid je vetsinou prevazne plicni postizeni i u lidi, kteri kyslik nepotrebovali.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 16 hodinami, petr_cha napsal:

Je tu i par doktoru.. kdyz ty lidi na intezivni peci davaji na kyslik.. to jsou pak na nem dlouhodobe, jakoze nekolik dni vkuse nebo jen obcasne? Co dela s plicema dlouhodobe dychani na kysliku? Slysel jsem nějakou hlasku, ze to neni uplne dobre pro plice, ze to dlouhodobe pripojeni je muze take nicit.. ale holt jinak nasaturovat nejde.. 😕
 

Dovolím si doplnit odpověď kolegy. Není úplně pravda, že prostý podávání kyslíku je poslední pokus odvrátit intubaci. Máme ještě pár možností: vysokoprůtoková nazální oxygenoterapie (HFNO) nebo neinvazivní ventilace (abys věděl co googlit 🙂 ). To řadu pacientu uchrání od UPV (ale u covidových to platí míň). K tomu poškození... Pro přehled to trochu rozdělím: jednak vadí vysoké koncentrace kyslíku (konsenzuálně je to asi od 60 % vejš, přičemž u covidu jsme často i na 100 %), potom hlavně samotná ventilace, která je oproti fyziologickýmu dýchání přetlaková; tady je potřeba si uvědomit, že UPV plíce neléčí, ale poškozuje - asi i laik si představí, že ten přetlak tý tkáni ublíží (dneska už víme, že je to složitější než jenom tlakový poškození, takže se to sdružuje pojmem energotrauma, resp. biotrauma, protože je detekovatelné i poškození jiných orgánů), ale provádět UPV je v daný situaci menší zlo, než nechat udusit. (Opravdovou, dočasnou náhradu plic představují mimotělní metody, typicky ECMO.) V neposlední řadě je tu pak plejáda komplikací a vedlejších efektů plynoucích z "umělého spánku", jehož udržování je při UPV, aspoň zpočátku, nutný... ať už přímej efekt podávaných léků (sedativa, silný opioidy, ...), tak důsledky inaktivity (razantní úbytek svalů, vznik proleženin, tromboembolismus, nozokomiální infekty breberkama, který fakt nechceš, nutnost nefyziologický výživy atd. atd.).

Kdyby Tě to nějak blíž zajímalo, klidně napiš SZ. Vzhledem k některým příspěvkům na úrovni Novinek to tu nechci ředit odbornýma plkama 😉

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Diky moc.. pro zakladni představu to je super prispevek.. takze opravdu delsi pretlak cistym kyslikem muze byt ve vysledku docela problematicky.. vlastne dalsi z duvodu, proc se opravdu nespolehnout na to, ze me nekdo na ARO/JIP proste nahodi.. a vyhnout se tomu za každou cenu... :-)



Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 26. 11. 2021 v 9:26, African napsal:

A zase nové mutace, kdy tohle skončí? 🤪

Média tu novou jihoafrickou verzi "omikron" prezentují tak, že z toho má člověk chtě nechtě lehkou husinu... Předvánoční načasování nemá z hlediska distribuce nové verze chybu.

A soudě podle reakce finančních trhů nad tím nejde úplně mávnout rukou (jen jako nad dalším strašením) - kam se člověk podívá, tam vidí nějakou formu reakce.

Bohajeho, už mi ten kovid začíná lézt mírně na nervy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...