Přejít na obsah

Koronavirus a vše okolo...


Doporučené příspěvky

před 9 minutami, Milan59 napsal:

Zvýrazněná část je naprostý nesmysl. Životem ve společnosti se automaticky vzdáváš "absolutní svobody" a zároveň jsi v určitých oblastech povinnen dělat to, co se ti řekne, jinak přijde sankce.

Nechat rozhodovat lidi podle jejich uvážení v komplexních a složitých oblastech je absolutní nesmysl končící anarchií. Pro oblasti, který výraznou měrou zasahují celou společnost, jsou a vždy musí být vytyčený pravidla státem. Konkrétně v tomhle případě jde o očkování, který prokazatelně snižuje riziko těžkýho průběhu covidu, a teda snižuje zatížení nemocnic a neomezuje běžný výkon zdravotní péče a zákroků.

Zajištění dostupnosti zdravotní péče pro občany je jednou ze základních povinností dnešního moderního státu, a proto je důraz na očkování naprosto v pořádku.

Pro vytyčení nějakých pravidel soužití máme zákony, které by měly být srozumitelné, univerzální a vymahatelné. Počínání vlády v případě koronáče daleko přesahuje zákonný rámec, což ostatně konstatovaly i soudy.

"Konkrétně v tomhle případě jde o očkování, který prokazatelně snižuje riziko těžkýho průběhu covidu, a teda snižuje zatížení nemocnic a neomezuje běžný výkon zdravotní péče a zákroků." - tak tímhle si právě na základě čísel zdaleka nejsem jist. S proočkovaností kolem 60% jsme na stejných číslech jako loni s proočkovaností 0. 

Mně prostě vadí absence "plánu B" a vyhazování peněz lopatou z okna.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 13 minutami, Foundryman napsal:

OK, díky za info. Já zatím zažil v okolí, že doktor po telefonu doporučil paralen, čaj s citronem a karanténu. Prostě jako u klasické chřipky. To, co popisuješ, mi spíše připadá jako nemocniční péče. Pokud takhle postupují i praktici, zaplať Bůh za to.

Nee - tak má vypadat standartní péče poskytovaná praktickým lékaře. Realita je taková, že poslední týdny v ordinaci průchod cca 40-60 lidí, zhruba 60-80 telefonů, do toho administrace Covidu - čili spolupráce s ISIN - žádanky, zadávání testů, vystavování a ukončování neschopenek a OČR. Zjednodušeně - když někdo zavolá, že je v pohodě, je positivní a chce neschopenku --- tak ji dostane a po ujištění, že je to u něj zatím v pohodě se nedělá - ani nejde dělat nic jiného. Je nesmysl každého snímkovat, nabírat. Nicméně ta medikace si myslím není přehnaná........ Ona taky s lidma je někdy těžká práce. U nás se podávají MoAg v nemocnici - ranní termíny opakovaně volné - lidem se nechce brzo vstávat. To jako fakt.

Takže pak se stává, že lidi volají až ve zbídačeném stavu tím, že ten balon je ale na jejich straně. To, že se v současnosti dovolat k praktikovi je někdy těžké.. viz co jsem psal výše....

No a do toho se podniky dožadují závodní péče, lidi chtějí dělat řidičáky, sociálka chce psát důchody a ostatní posudky.....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 minutami, Foundryman napsal:

Pro vytyčení nějakých pravidel soužití máme zákony, které by měly být srozumitelné, univerzální a vymahatelné. Počínání vlády v případě koronáče daleko přesahuje zákonný rámec, což ostatně konstatovaly i soudy.

"Konkrétně v tomhle případě jde o očkování, který prokazatelně snižuje riziko těžkýho průběhu covidu, a teda snižuje zatížení nemocnic a neomezuje běžný výkon zdravotní péče a zákroků." - tak tímhle si právě na základě čísel zdaleka nejsem jist. S proočkovaností kolem 60% jsme na stejných číslech jako loni s proočkovaností 0. 

Mně prostě vadí absence "plánu B" a vyhazování peněz lopatou z okna.

Vloni tu ovšem byla jiná nemoc s jinou infekčností  - na to se nesmí zapomenout.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Můj názor na Covid se vyvíjí spolu s tím, jaké výsledky mají různé akce po světě. Dnes vidím, že ani Portugalsko a Izrael nejsou ušetřeny nárustu onemocnění a naopak Švédsko, kde veškerá opatření byla jen doporučením má slušné výsledky. Tedy rizikové skupiny proočkovat, ostatní nechat promořit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 35 minutami, elloco napsal:

Můj názor na Covid se vyvíjí spolu s tím, jaké výsledky mají různé akce po světě. Dnes vidím, že ani Portugalsko a Izrael nejsou ušetřeny nárustu onemocnění a naopak Švédsko, kde veškerá opatření byla jen doporučením má slušné výsledky. Tedy rizikové skupiny proočkovat, ostatní nechat promořit.

To máš pravdu - o více než polovinu méně mrtvých má Śvédsko při srovnatelném množství obyvatel. Ale nesmíme zapomenout, že Švédsko má 20 obyvatel/km2 a my 134 obyvatel/km2... to se to doporučuje a dodržuje distanc.....

Třeba Israel má hustotu osídlení 359 obyvatel/km2, lidi tam respektují nařízení / ortodoxní židé o něco méně/... jsou slušně proočkovaní a mají 8 000 mrtvých. Ono je třeba se na to kouknout i z tohoto úhlu.....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, Foundryman napsal:

"Konkrétně v tomhle případě jde o očkování, který prokazatelně snižuje riziko těžkýho průběhu covidu, a teda snižuje zatížení nemocnic a neomezuje běžný výkon zdravotní péče a zákroků." - tak tímhle si právě na základě čísel zdaleka nejsem jist. S proočkovaností kolem 60% jsme na stejných číslech jako loni s proočkovaností 0.

Jako někdo kdo často zmiňuje čísla a statistiky mě zaráží, že jim vůbec nerozumíš. Nebo možná rozumíš, ale holt to překrucuješ jak se ti to hodí do krámu.

Je naprosto irelevantní, jaká byla situace loni. Za současnýho stavu a současný podoby viru je prokázané, že neočkovaní mají několikanásobně vyšší šanci skončit v nemocnici a zahltit tak zdravotní systém. A to podle různých zdrojů 10x a vyšší.

Např. zde (odkaz):

Unvaccinated 12-34 year-olds in Washington are
5 times more likely to get COVID-19 compared with fully vaccinated 12-34 year-olds.
17 times more likely to be hospitalized with COVID-19 compared with fully vaccinated 12-34
year-olds.

Unvaccinated 35-64 year-olds are
5 times more likely to get COVID-19 compared with fully vaccinated 35-64 year-olds.
18 times more likely to be hospitalized with COVID-19 compared with fully vaccinated 35-64
year-olds.

Unvaccinated 65+ year-olds are
5 times more likely to get COVID-19 compared with fully vaccinated 65+ year-olds.
10 times more likely to be hospitalized with COVID-19 compared with fully vaccinated 65+ year-
olds.

11 times more likely to die of COVID-19 compared with fully vaccinated 65+ year-olds.

Nebo zde (odkaz):

 

mm7037e1_HospitalizationDeathVaccineStatus_IMAGE_10Sept21_1200x675-medium.jpg

Upraveno uživatelem Milan59
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, Foundryman napsal:

Nějakého protiřečení si nejsem vědom, můj názor je poměrně konsistentní: vláda splnila to, co má v popisu práce - zajistila vakcíny, dala je k dispozici a tím by měla její role skončit. Všechno ostatní je navíc. Lidé nejsou mravenci v mraveništi, každý ať se rozhodne podle svého rozumu.

Z hlediska zdravotnictví postrádám mezistupeň mezi Paralenem a JIP.

No nejsem ten typ co se tady s tebou bude hádat, ale  jestli nevidíš rozdíl a notabene postrádáš stupeň mezi Paralenem a Jip oddělením je něco špatně. 

Máš prostě svoji pravdu. 🙂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, Foundryman napsal:

OK, díky za info. Já zatím zažil v okolí, že doktor po telefonu doporučil paralen, čaj s citronem a karanténu. Prostě jako u klasické chřipky. To, co popisuješ, mi spíše připadá jako nemocniční péče. Pokud takhle postupují i praktici, zaplať Bůh za to.

Kolega to rozebral výborně, jenom doplním, že i ta tebou zmíněná "nemocniční péče" se dál dělí na další stupně a i z hlediska obložnosti lůžek a zahlcení systému je sakra podstatný, jestli skončíš na interně / infekci / de novo vzniklém "kovidáriu" (tedy lůžka standardní péče), nebo potřebuješ ARO/JIP. Nevím z hlavy poměr těchhle stupňů péče, ale dejme tomu, že je to 100:1. A jak naznačil velmi dobře @Radek124, na limity intenzivní péče narazíš dost snadno (a lidi ani přístroje a adekvátně vybavený lůžka si fakt nevytáhneš z řiti).

 

před 3 hodinami, milda21 napsal:

Jenom dotaz na ten oxymetr. Cca 6 týdnů zpět jsem covid měl, jsem očkovaný (červen) průběh za mne lehký. Používal jsem oxymetr z lídlu a fakt mě nepřidalo naměřených 92, zkusil jsem vedlejší prst a 97. Je nějaká metodika měření? Jaká  ruka, prst, poloha ruky, doba (ráno, večer)? Dechové potíže jsem neměl.

Díky

Oxymetr měří aktuální poměr množství hemoglobinu, kterej váže kyslík (oxyhemoglobin), s molekulama  hemoglobinu, který ho navázanej nemají (redukovanej hemoglobin). Tzn. na různých prstech to bude ve stejném čase stejně a tebou pozorovanej vysokej rozdíl je chybou měření. Nalakovaný nehty nepředpokládám (..?), pravděpodobně jsi měl ten prst studenější. Taky vadí přímo dopadající ostrý světlo (a pak řada faktorů, třeba otravy, který tu hodnotu zkreslí nahoru nebo dolů, ale ty teď můžeme zanedbat BÚNO).

Hodnoty od 88 % zpravidla zajistí dostatečnou oxygenaci tkání, ale standardně má zdravej (nepříliš nemocnej) a nedusící se člověk > 95.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Teda musím říct, že takhle to nevyhrajem. Nebo jsem jen blbej a nerozumím tomu? O co jde:

24.11. měl jeden žák z třídy, kam chodí dcera, pozitivní PCR. Ten den byl ještě ve škole. Škola měla tu informaci od 25.11., hygiena předpokládám hned po testu. Přesto byla nařízena karanténa třídy až úterý 30.11. (s tím, že do té doby třída chodila do školy a byla spolu v kontaktu). Podmínkou zkrácení karantény z 14 na 7 dní od posledního kontaktu s pozitivním žákem je negativní PCR. Aby tedy mohly jít zítra děti do školy, udělala většina rodičů dětem PCR a ouha - třetina třídy je pozitivní a další případy rodiče ještě hlásí, nakonec to bude možná i polovina. Přesto škola nadále operuje s myšlenkou pro negativní děti otevřít prezenční výuku, protože poslední kontakt s chlapcem byl přece před vice než 7 dny a děti mají PCR negativ. Že ale až do pondělka chodily do třídy s dalšími deseti nakaženými a že by se karanténa měla přepočítat od posledního kontaktu, tj. 29.11., nikdo nereflektuje (hygiena možná ano, ale ta bude konat určitě zase se zpožděním). Chápu správně, že by z epidemiologického hlediska dávalo smysl ponechat děti min. do 6. 12. v karanténě a opakovat PCR test v doporučeném odstupu 5-7 dní od poslední expozice?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 28. 11. 2021 v 18:00, martar napsal:

Otázka na zdejší odborníky: nevíte anebo nečetli jste někde o přesném mechanismu vzniku mutací? Ten mechanismus není jeden. Zatímco vyšší organismy mutují vlivem mutagenních faktorů (UV, radiace, toxiny), kdy dochází k dědičným změnám, u viru může mutace vzniknout při samotné replikaci v buňce, pokud je tato buňka napadená více než jedním typem viru. Už byly potvrzeny mutace vzniklé při replikaci dvou typů covidu v jedné buňce. V souvislosti se současnou Omikron verzí z jihu Afriky, což je region známý masivním výskytem AIDS, se tak vtírá otázka: Je úplně vyloučena "hybridizace" dvou nepříbuzných virů při replikaci v jedné buňce? 

Hmm, tak jsem neuvažoval úplně scestně...

https://www.lidovky.cz/domov/omikron-mohl-vzniknout-u-lidi-s-hiv-nebo-virus-na-cas-preskocil-z-cloveka-na-zvire-mini-genetik-pace.A211202_164015_ln_domov_vag

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 8 minutami, martar napsal:

K větším mutacím spíš dochází hlavně mezidruhovým přenosem. A jelikož se neočkují zvířata, bude k nim docházet i nadále. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vedci-nasli-covid-u-prvniho-divokeho-zvirete-melo-ho-40-procent-jelenu-171583

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 5 hodinami, safi napsal:

Jak jste pochopili tu tiskovku Vojtěcha? Budou mít všechny očkovací certifikáty platnost do 30.9.2022? Nebo to bude třeba 30.6.2021 + 9 měsíců, tj. do 30.3.2022? 

 

 

Vlada v demisi generuje posledni dny radu zasadnich covid pravidel, o kterych vi, ze je nebude uz resit. Je pak otazka, jak se k nim postavi nova vlada a snemovna. Na tomhle opatreni bude asi konsens. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Antigení testy stojí za hovno. Manželku testuji každý den práci a stále negativní. Jenže to ženským nedalo jak jsou okolo pozitivní tak šli na PCR.  Dnes ráno antigen v práci negativni a za 2 hod. výsledek PCR pozitivni. 🙂

Budeme se tady s tím točit stále dokola ,hlavně že někdo má dobré kšefty. A ta karanténa na covid portálu je vůbec nedomyšlená. 

 

Upraveno uživatelem vraby
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...