Přejít na obsah

Koronavirus a vše okolo...


Doporučené příspěvky

Vždycky ráno se kouknu, kolik lidí přes noc zase zemřelo. Číslo stále roste. Média už o věkové struktuře a zdravotním stavu neinformují. Dost mě to znepokojuje.

Vyjmuto z článku pana Vrarislava Kadlece pokud bychom nechali pasivně populaci promořit

 
Co ta čísla znamenají? Znamenají, že pokud byste nechali českou populaci ?promořit?, jak se teď módně říká, měli byste na konci 560 mrtvých ve skupině do 30 let, 900 mrtvých ve skupině 30?39 a 1600 mrtvých ve skupině 40?49 ? ale už skoro 6 tisíc mrtvých ve skupině 50?59, 21 tisíc mrtvých ve skupině 60?69 let, 29 tisíc mrtvých ve skupině 70?79 a 14 tisíc mrtvých ve skupině nad 80 (zde je smrtnost největší, ale celkový počet obyvatel nad 80 už je nižší). To je celkově více než 70 tisíc mrtvých ? a to jsou stále jen čísla pro nepříliš pravděpodobný případ, že by byla dostatečná kapacita nemocnic a intenzivní péče! Počty pacientů, kteří vyžadují intenzivní péči, jsou zhruba 1,5 až 2 krát větší; hospitalizaci by vyžadoval asi čtyřnásobek. To znamená deset tisíc lidí na intenzivní péči jen ve skupině 50?59 let.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Honzo, při vsi úctě.. Sám jsi doktor. Opravdu pokládáš odhady počtů mrtvých, které uvádí na svém Facebooku literát a spisovatel Kadlec za reálná? Já si myslím, že je to na pokraji šíření poplašné zprávy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vždycky ráno se kouknu, kolik lidí přes noc zase zemřelo. Číslo stále roste. Média už o věkové struktuře a zdravotním stavu neinformují. Dost mě to znepokojuje.

Podívej se na to z té lepší stránky. Ráno jsi se probudil ..... :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Honzo, při vsi úctě.. Sám jsi doktor. Opravdu pokládáš odhady počtů mrtvých, které uvádí na svém Facebooku literát a spisovatel Kadlec za reálná? Já si myslím, že je to na pokraji šíření poplašné zprávy.

No mikrobiologie ani epidemiologie není moje parketa,ale když vidím jak se situace vyvíjí v USA  Italii nebo GB tak se obávám že se nemusí jednat o fikci.

|BTW pokud má někdo tedy autor této zprávy jiný názor než establishment nebral bych to jako šíření poplašná zprávy je to matematický model který samozřejmě může mát chybu když ale jak jsem četl

má New York více mrtvých než čína

https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/new-york-uz-ma-vic-mrtvych-na-covid-19-nez-cela-cina-40319383

tak skutečně při taktice promořenosti by to nemuselo být nereálné

:cheers:

Upraveno uživatelem Conrad
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Honzo, při vsi úctě.. Sám jsi doktor. Opravdu pokládáš odhady počtů mrtvých, které uvádí na svém Facebooku literát a spisovatel Kadlec za reálná? Já si myslím, že je to na pokraji šíření poplašné zprávy.

Myslím, že tohle neni o medicině, ale matematice. Osobně mi Kadlecův odhad ze zatím dostupných dat přijde v případě neřízeného "anglického" modelu vcelku realistický, i kdyz samozřejmě nemůže zohledňovat množství proměnných faktorů, od specifické odolnosti dané genetickou vybavou populace až po odolnost získanou treba tím očkováním proti TBC.

Btw to slovo "promořenost", které dává Kadlec do uvozovek a označuje jej za módní, se vcelku běžně používá (v souvislosti s nemocemi) ve veterinární epidemiologii a v rybníkářství. V souvislosti s nepůvodními a invazivními druhy živočichů a rostlin pak obecně v ekologii, určitě v limnologii a řadě dalšich vědních oborů.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zajímavý a u nás o něčem vypovídající začíná být graf "Počet provedených testů" na této stránce: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-v-cislech-jak-nakaza-postupuje-ceskem-92585

 

Jinak co se týká pravděpodobnosti a matematické statistiky, dost "expertů" (v souvislosti s koronavirem i jindy) s ní zachází méně či spíše více nešikovně, protože o ní ví prd. Sotva si asi pamatujou ze školy procenta. Nevím, jak je na tom s matikou a statistikou třeba takový literát a spisovatel :-)

 

Edit: Obzvláště dopouštět se nějaké extrapolace při současné kvalitě a množství dat je velmi nevhodné.

Upraveno uživatelem geometr
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jako chlapci já se nechci přít, protože každej o tom víme plus minus kulový. Přesto mi předpověď 60 tis. mrtvých v ČR přijde opravdu mimo realitu, a to i tu hodně pesimistickou. Ani v té Itálii, kde jim to fakt uteklo a zvrhlo se to ošklivě, nemají taková čísla, a to je jich 6x víc než nás. No.. Možný je samozřejmě všechno..who knows.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jako chlapci já se nechci přít, protože každej o tom víme plus minus kulový. Přesto mi předpověď 60 tis. mrtvých v ČR přijde opravdu mimo realitu, a to i tu hodně pesimistickou. Ani v té Itálii, kde jim to fakt uteklo a zvrhlo se to ošklivě, nemají taková čísla, a to je jich 6x víc než nás. No.. Možný je samozřejmě všechno..who knows.

Ale ten odhad pracuje s tezí pasivní promořeností populace, jestli tomu správně rozumím.

 

Zajímavý a u nás o něčem vypovídající začíná být graf "Počet provedených testů" na této stránce: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-v-cislech-jak-nakaza-postupuje-ceskem-92585

 

...Obzvláště dopouštět se nějaké extrapolace při současné kvalitě a množství dat je velmi nevhodné.

Souhlas.

 

No a WHO mne v posledním týdnu párkrát překvapila, nemile. Člověk je naivně vnímal jako partu odborníků, a nepřipouštěl si, že ty jejich výstupy musi nutně reflektovat i politiku, reálnou dostupnost léčiv, přístrojů a ochranných prostredků, a kdoví co ještě.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Len poznámka: matematické modely sa používajú na začiatku nových a neznámych epidémií a vychádzajú z neúplných dát, pretože ucelené dáta pre konkrétnu epidémiu (konkrétny vírus alebo baktéria) proste ešte nie sú. Veľa veličín sa len odhaduje a rozdiely lietajú v stovkách percent. Dnes už máme dostatok dát pre epidemiologické modely, ktoré bývajú o dosť presnejšie, lebo sa opierajú o dáta konkrétnych už prebehnutých epidémií. Pre epidemiologické modely koronavírusu sa už používajú dáta z Číny a myslím, že aj pár iných ázijských krajín, plus poznatky z krajín, kde sa testujú rôzne aspekty vírusu. Takže vstupné veličiny sú výsledkom vedeckého štúdia a nie cucané z prstu, ako v matematickom modeli.

Upraveno uživatelem wawrik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak stačí si vygooglovat aféru WHO z 2009/2010 nebo tak nějak, nepamatuji si rok přesně. Tehdy si farmaceutická lobby prosadila výrazné snížení limitu pro to co se nazývá pandemie když řádila prasečí (nebo ptačí) chřipka, aby začali státy celosvětově nakupovat vakcíny (které se pak všechny víceméně vyhodily).

 

Nepochybuji že WHO jsou jen loutky, což je vidět na tom jak placaji páté přes deváté, každý den jinak, stejně jako politici.

Jsem zvědavý zda se povede prokázat , kdo z vlády je napojeny na ty firmy, přes které se musí nakupovat z Číny.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ale ten odhad pracuje s tezí pasivní promořeností populace, jestli tomu správně rozumím.

 

 

Souhlas.

 

No a WHO mne v posledním týdnu párkrát překvapila, nemile. Člověk je naivně vnímal jako partu odborníků, a nepřipouštěl si, že ty jejich výstupy musi nutně reflektovat i politiku, reálnou dostupnost léčiv, přístrojů a ochranných prostredků, a kdoví co ještě.

 

No, já se tedy nechci nikak dotknout odborníků lékařů, to bych si nedovolil, ale mám obavu, že organizace tohoto typu už budou hodně o politice (se vším, co k ní patří), v případě WHO řekněme zdravotnické. Prachy, mocenské a ekonomické zájmy. Nebo se pletu? Nic o WHO nevím, ale z podstaty věci. Vnímal jsem jen ta rozporuplná vyjádření v souvislosti s koronavirem, která na mě působila jako šití horkou jehlou (stejně jako v případě naší, ale i jiných vlád). Jestli se pletu, tak se WHO omlouvám!

 

 

Len poznámka: matematické modely sa používajú na začiatku nových a neznámych epidémií a vychádzajú z neúplných dát, pretože ucelené dáta pre konkrétnu epidémiu (konkrétny vírus alebo baktéria) proste ešte nie sú. Veľa veličín sa len odhaduje a rozdiely lietajú v stovkách percent. Dnes už máme dostatok dát pre epidemiologické modely, ktoré bývajú o dosť presnejšie, lebo sa opierajú o dáta konkrétnych už prebehnutých epidémií. Pre epidemiologické modely koronavírusu sa už používajú dáta z Číny a myslím, že aj pár iných ázijských krajín, plus poznatky z krajín, kde sa testujú rôzne aspekty vírusu. Takže vstupné veličiny sú výsledkom vedeckého štúdia a nie cucané z prstu, ako v matematickom modeli.

 

Pokud chce někdo modelovat z vody, neměl by se toho dopouštět vůbec, obzvlášť pokud jde o takhle závažnou věc, která bude mít dlouhotrvající společenské následky vlivem současného mnohdy nutného rozhodování. Nejde postavit ani matematickej model z ničeho, bez jakýchkoliv poznatků a poznatky o tomto viru se před měsícem, dvěma blížily nule na to, aby se z nich dalo cokoliv modelovat. A pokud nebylo možné odhadnout podobnost s čímkoliv z minulosti, nebylo prostě na čem stavět. Říkám to od začátku. A ano data z Číny už nějaká jsou, ale s jakou mírou se dají "napasovat" na Evropu třeba. Jak velká je ona extrapolace. Tam je prostě pořád mnoho řekněme faktorů nesourodosti těch asijských - čínských dat a evropských. Já mám za to, že žádný dostatek dat ještě nemáme a hlavně ani žádný reprezentativní vzorek !!! Viz vývoj v grafu, na který jsem odkazoval.

Upraveno uživatelem geometr
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chce někdo modelovat z vody, neměl by se toho dopouštět vůbec, obzvlášť pokud jde o takhle závažnou věc, která bude mít dlouhotrvající společenské následky vlivem současného mnohdy nutného rozhodování. Nejde postavit ani matematickej model z ničeho, bez jakýchkoliv poznatků a poznatky o tomto viru se před měsícem, dvěma blížily nule na to, aby se z nich dalo cokoliv modelovat.

A na základe čoho by si chcel navrhovať opatrenia na obmedzenie šírenia toho vírusu, ktorý ešte nepoznáš? Musíš odhadovať.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...