Jump to content
African

Koronavirus a vše okolo...

Recommended Posts

Si ji radši půjčuj jako Nickolas, odpadne ti hromada různejch vopruzů. Za mě největší pruda je "musíme na chalupu, protože..."

"To máte: Odzimování. Jarni práce. Střecha. Žlaby. Svody. Ukradený žlaby a svody. Trativod. Ucpanej trativod. Jímka. Poplatky. Šmikání živýho plotu. Výměna plaňěk na vratech. Natírání. Dřevomorka. Mokrá pata domu. Vlhký stěny. Pliseň. Fungicidní výmalba. Komín. Spadla omítka na štítu. Kuny na půdě. Podzimní práce. Myši v přízemí. Zazimování. Nemocnej pan Komárek" :)

Edit: Nickolas byl rychlejsi

Jinak teda ja mam opacny problem - nemuzeme na chalupu protoze...

S deckama jsem tady presne potreti. Na brigade asi destetkrat. Celou fajn sezonu tady je deda s babi od kamarada. No voni to taky postavili/koupili, uz nevim, takze tezko jim to zakazovat :) Ale pro me to znamena, ze se sem dostanu jen na brigadu, nebo jednou za dva roky na vikend s detma, mimo idealni sezonu.

Faktom je, ze predstavy ludi z mesta o vlastnictve chalupy na samote u lesa byvaju nezriedka prehnane zromantizovane, podobne ako napriklad predstavy o domacej zabijacke.

Chápu. Jen pro ilustraci, proč do chaloupek nechci investovat čas, finance ani city:

Ex-tchánova kouzelná vymazlená chaloupka, velký pozemek svažující se k řece, kam ráno chodí pít srny... kolem vysoký kopce, nedaleko lázně, prostě paráda...

post-30813-0-16361500-1586475326.jpg

post-30813-0-43898600-1586475372.jpg

Pak pár dní prší, třetina pozemku pryč, kouzelná chaloupka náhle visí na útesu...

post-30813-0-01120200-1586475596.jpg

post-30813-0-88450500-1586475639.jpg

Jezdil jsem tam moc rád...

Abych se vrátil k tématu vlákna: uvědomil jsem si, ze jsem chtěl s odstupem času srovnat situaci v Číně (koncem února) a v Italii (v průběhu dubna).

Fakt bych byl štastnej, kdybys měl pravdu.

Italie má 60 milionů lidí a nakažených/mrtvých je jen 30/3. Desátého ledna, tedy před pouhými 45 dny, byl obdobný počet nakažených/mrtvých v Číně, konkrétně 41 nakažených a jeden mrtvý (vzhledem k důvěryhodnosti činských informací řekněme, že ten stav byl ne před 45 dny, ale dvěma měsíci). Dnes je nakažených přes 80.000. To v kombinaci z doteď nejasným procentem smrtnosti není úplně dobrej progres.

... Ale přesto doufám, že máš pravdu ty. Evropské hygienické standardy, otevřený přistup k informacím pro lékaře, epidemiology a farmaceuty snad budou výhodou. Nebo alespoň kompenzují nevýhodu danou menší schopností demokratickeho lidskoprávního státu uzavirat karanténní oblasti a trestat lidi porušující karanténní pravidla.

Čína měla 25.2. přes 80.000 nakažených. V Italii bylo v té době 30 nakažených a tři mrtví. Dnes, po dalších 45 dnech, je italská bilance 143.000 nakažených a 18.279 mrtvých. To je mnohem horší, než jsem vůbec čekal. Ať už je parta v čele našeho státu jakkoliv nekompetentní a směšná, společnými silami se nám povedlo výrazně ochránit ohroženou část populace. Kdyby tu jel italský scenář, bylo by tu někdy za týden 24.000 potvrzených infikovaných a 3.000 mrtvých. Týden je dlouhá doba, ale vzhledem k situaci (5569/112) jsem presvědčen, že podobných hodnot nedosáhneme (za bernou minci beru především údaj o zemřelých, protože statisticky prokázanych nakažených jsou ovlivněny různým množstvím provedených testů v jednotlivých zemích). Jsem hodně zvědav na vývoj v USA. O Africe, Jižní a Střední Americe ani nemluvím. Edited by martar

Faktom je, ze predstavy ludi z mesta o vlastnictve chalupy na samote u lesa byvaju nezriedka prehnane zromantizovane, podobne ako napriklad predstavy o domacej zabijacke.

Jj,zabíjačka, když si vzpomenu na ty studený rána, tahání vody, zvonkování, atd. Pak přijeli příbuzný na ovar a já byl rád za bábovku. Nechci to už ani vidět :-)

To Martar : také už mám trochu optimismu, i když patřím spíš ke skupině "vyjukaných" Jen k té partě zoufalců,nezapomeň na vliv očkování na tuberu, když je na tom lépe celý východní blok... Aby se člověk nestal obětí stockholského syndromu a nešel to hodit bábovi :-)

Zdědili jsme s bratrem po rodičích rekreační chalupu nedaleko lázní, v malé vesnici, v malebném údolíčku.  Prožil jsem tam hravé dětství, pestré dospívání, s první ženou a prvním dítětem roli "hospodáře".  Chalupu  jsme pak nikdo nechtěli! 

To Martar : také už mám trochu optimismu, i když patřím spíš ke skupině "vyjukaných" Jen k té partě zoufalců,nezapomeň na vliv očkování na tuberu, když je na tom lépe celý východní blok... Aby se člověk nestal obětí stockholského syndromu a nešel to hodit bábovi :-)

Stockholmský syndrom :D

Tady trochu odvážnější pohled jiného imunologa, promoření je správné a nakažena je již čtvrtina Čechů.

https://www.reflex.cz/clanek/prostor-x/100691/imunolog-koronavirus-uz-ma-ctvrtina-cechu-nakazit-se-je-pro-vetsinu-jen-dobre-promoreni-musi-probehnout.html

BTW, už je tu na fóru někdo nakaženej (teda pokud se chce přiznat)?

Ja nejsem.. ale furt si rikam, ze nekdy koncem unora, zacatkem brezna, jak mi bylo tejden slusne blbe, i manzelce, jestli to náhodou uz nebylo vono.... Mozna ne, mozna jo.. se uz nedozvim.. ale obecne uz se docela potvrzuje, ze to behalo mezi lidma uz drive... Minimalne od zacatku roku... Buhvi kolik lidi to uz ma fakt za sebou...

Pokud tu opici nehodláš obědvat, bude to v pohodě..

Tady trochu odvážnější pohled jiného imunologa, promoření je správné a nakažena je již čtvrtina Čechů.

https://www.reflex.cz/clanek/prostor-x/100691/imunolog-koronavirus-uz-ma-ctvrtina-cechu-nakazit-se-je-pro-vetsinu-jen-dobre-promoreni-musi-probehnout.html

Jj, drivejsi rozhovor s Drbalem uz byl tady

https://video.aktualne.cz/dvtv/imunolog-zavrene-skoly-nedavaji-smysl-koronavirus-zvladneme/r~5d7a8a8e753011ea8972ac1f6b220ee8/

Blby ale je, ze furt chybej data. Jestli protilatky u slabych pripadu mizi, nekdy zcela, pak promoreni neni hra na jistotu, ale jen scenar hodny zvazeni, a ani vakcinace nemusi fungovat, protoze v jejim pripade jde prave o vystaveni organizmu malemu ucinku viru.

Asi se nevyhneme tomu, pustit to z hlavy. A to pujde s populisty a jejich volici tezko.

Edited by maama

Jj, drivejsi rozhovor s Drbalem uz byl tady

https://video.aktualne.cz/dvtv/imunolog-zavrene-skoly-nedavaji-smysl-koronavirus-zvladneme/r~5d7a8a8e753011ea8972ac1f6b220ee8/

Blby ale je, ze furt chybej data. Jestli protilatky u slabych pripadu mizi, nekdy zcela, pak promoreni neni hra na jistotu, ale jen scenar hodny zvazeni, a ani vakcinace nemusi fungovat, protoze v jejim pripade jde prave o vystaveni organizmu malemu ucinku viru.

Asi se nevyhneme tomu, pustit to z hlavy. A to pujde s populisty a jejich volici tezko.

Otazka je spise zda pripadne protilatky znamenaji imunitu proti onemocneni nebo zajistuji lehky prubeh nebo zda neznamenaji vubec nic, pripadne u kterych pacientu a ktere faktory to ovlivnuji. Ale to budeme asi vedet az za par let. Edited by rayethon

Promoření a návrat k normálnímu fungování bude nakonec nutnost, to je bez debat. Problém je, že kromě zmíněných populistů a jejich voličů je tu velká skupina lidí, která se (oprávněně) cítí promořením ohrožena. Lidé ve špatné kondici, nemocní lidé, senioři. Jak tu nedávno tuším Konrad psal - u populace nad 50 let aby člověka bez rizikového faktoru pohledal. To není úplně malá skupina obyvatel. Co na tom, že statisticky na koronu zemře jen malá část z nich, risknout to pochopitelně nikdo nechce. Navíc se do téhle skupiny dřive nebo později dostaneme všichni.

Promoření a návrat k normálnímu fungování bude nakonec nutnost, to je bez debat. Problém je, že kromě zmíněných populistů a jejich voličů je tu velká skupina lidí, která se (oprávněně) cítí promořením ohrožena. Lidé ve špatné kondici, nemocní lidé, senioři. Jak tu nedávno tuším Konrad psal - u populace nad 50 let aby člověka bez rizikového faktoru pohledal. To není úplně malá skupina obyvatel. Co na tom, že statisticky na koronu zemře jen malá část z nich, risknout to pochopitelně nikdo nechce. Navíc se do téhle skupiny dřive nebo později dostaneme všichni.

Obávám se že problém není v tom zda to někdo chce nebo nechce risknout, pokud někdo nechce strávit život uzavřen v bytě risknout to bude muset.