Přejít na obsah

Koronavirus a vše okolo...


Doporučené příspěvky

To se pleteš. Stojí to navíc ten mimořádný provoz, odložené úkony atd..

Víš já neznám moc lidí kteří by s úderem čtvrté vyrazili domů. Ty ty přesčasy máš placené. Já vůbec neříkám, že doktoři si nazaslouží víc peněz. Docela mě překvapilo, že kamarád po škole dostal nástupní plat ve Fakultní nemocnici na ortopedii cca 50k hrubého. Je pravda, že možná dělá přesčasy. Ale říkal, že kdyby šel do Jižních Čech, tak za něj kraj ještě platí byt, dostane náborový příspěvěk a 4x ročně příspěvek na dovolenou od města.

Ohledně plnění, skutečně je tam za úkon potom nulové plnění? A je to tak u všech pojiš´toven? Co děláš za obor- to není úplně běžné, alespoň 2 roky zpátky nebylo, když jsem dělal analýzu toho trhu pro zákazníka, který kupoval nemocnice. Proto ta má narážka. Obecně tam je jasně vidět jak se ty trendy střídaj a je to hodně o jednání s pojišťovnami, třeba dobrý bylo srdce, urologie se skoro nevyplatila otevřít atd... Hodně taky lítají laboratoře, jeden rok je super business hystologie *** a další rok ta firma při stejném počtu úkonu je -100mil. na tržbách...

Odvody opravdu máme hodně vysoké. Trochu tečou ti živnostníci tady se Tě zastanu překvapivě. Schwarz systém je opravdu určitý problém u nás a ten trh je tím pokřiven. Znám spoustu lidí co dělají na ičo a mají placené dovolené, multisportky, sick day a dost často i "dny nemoci", firemní ntb etc....

A ohledně coronaviru už se mi vyjadřovat nechce. Pořád si myslím to stejné co na začátku a ta diskuze je tu vedena víc emočně než věcně. Jo a taky jsem jedl hnědou koprovku, páč mi Martar vykoupil všechnu bílou mouku, tak to mě třeba nasralo ;).

To mas spatne informace. 50 tisic dostaz nemohl, plati se tabulkove platy, podivej se, je to 12 platova trida 1.stupen, tusim ze rovnych 34 tisic. Co se tyce nuloveho plneni - ano skutecne tomu tak je, je to tak ve vsech oborech, ze za spoustu vykonu pak nedostanes nic - je to dano nastavenim systemu uhrad garantujicim financni stabilitu systemu, cele je to vsak nesmirne slozite a presahuje moznosti teto diskuze - treba nekdy u piva to rad vysvetlim. Nechci uz nic rikat k zivnostnikuˇ, mam nato svuj nazor a kazdy at si mysli co chce, dulezita jsou cisla a ta se okecat nedaji. Nemohu ale souhlasit s tvrzenim ze mame vysoke odvody - 13,5% vymerovaciho zakladu to proste nestaci pokryt. Je samozrejme dobrovolnou legitimni volbou nechat to takto nizko - pak ale musime pocitat s tim ze na moderni lecbu proste nebude a misto do Nemecka se divat do Bulharska.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Asi se prachy ztrácí cestou...

spíš bych řekl, že jich jde jinde víc do zdravotnictví ze státního rozpočtu. U nás je ostatně i tak mimo pojištění do zdravotnictví ještě cca 100mld Kč a to si nejsem jistý jestli je tam zahrnuto všechno např. z plnění krajů. To si třeba obecně myslím, že je jedno velké neštěstí u nás - Kraje. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

Rozumim, a byla by situace jina kdyby v kraji bylo 200 lekaru a jeden velmi vytizeny a rychle vyuceny kominik? Ciste teoreticky ... asi vime co tim chci rict ....

Vim vo tim chces rict ale myslim ze ta analogie neplati - protoze kdyby ten jeden kominik nestihal a skvele vydelaval, do roka jich tu mame 20 dalsich aby stohali pokryt poptavku. Jenze u lekare to takto nejde a proto mame ty problemy ktere ted mame.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

Já neříkám a je mi jasný, že nekončí v kapsách doktorů. Já si jen myslím, že se jich spoustu prostě promrhá podle toho, co se člověk dozvídá z médií, případně od některých doktorů nebo pracovníků ve zdravotnictví, které člověk zná. Já vím, že třeba ty jseš doktor a chceš se věnovat doktořině (obzvlášť pokud jsi zaměstnanec), kdo by nechtěl. Ale asi je taky třeba tlačit na to, aby se ty prachy nepromrhaly a ne jen my chcem víc, jedno jestli na platy nebo přístroje nebo pacienty nebo celý nemocnice. Jako třeba ta Rathova kauza, to je přece nářez první třídy. Mně se jako soukromníkovi třeba nechce aby ty prachy, který platim státu, stát splachoval do hajzlu. Já bych chtěl, aby se nejefektivnějc dostaly, kam maj. Nechci mu na to splachování ale dávat víc a víc.

To ze je treba ve zdravotnictvi spatna kontrola hospodareni neni nic nooveho. Nemyslim ze by to byly zasadni castky (z tech 350 miliard), sle problem to jiste. Ono taky vychazi z tech stejnych problemu - nedostatku penez - stavi se pdoibat na managmenty nemocnic - kdo pujde delat na IT, pravni, ekonomickeho nebo do vysokeho managmentu za tabulkovy plat ktery je skutecne uplne mimo? Nikdo kvalitni. Je to i problem absence trznich mechanismu ve zdravotnictvi a uplne absence motovacni slozky. Co motivuje lekare aby v nemocnice pracoval co nejefektivneji, nejlevneji s co nejlepe? No vubec nic. At delas dobre nebo spatne, kazdemu to je jedno. Neexistuje motivacni slozka, bezna napriklad v privatu. Kdyz delam dobre v privatu, dostanu zato odmenu a opravdu se snazim. Za kazdou korunu kterou navic usetrim zamestnavateli tak mi da treba 10 haleru v odmene (prikladne). To v nemocnici neexistuje. Tam nedostanete nic. No a tak se nikdo moc setrit nesnazi. Uz jsme tady dneska pojmenovali spoustu problemu ceskeho zdravotnictvi - tak tu mame dalsi vazny - uplna absence manazerskeho a efektivniho vedeni zamestnancu. A tam se ztraci urcite vice nez v predrAzenych nakupech.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To ze je treba ve zdravotnictvi spatna kontrola hospodareni neni nic nooveho. Nemyslim ze by to byly zasadni castky (z tech 350 miliard), sle problem to jiste. Ono taky vychazi z tech stejnych problemu - nedostatku penez - stavi se pdoibat na managmenty nemocnic - kdo pujde delat na IT, pravni, ekonomickeho nebo do vysokeho managmentu za tabulkovy plat ktery je skutecne uplne mimo? Nikdo kvalitni. Je to i problem absence trznich mechanismu ve zdravotnictvi a uplne absence motovacni slozky. Co motivuje lekare aby v nemocnice pracoval co nejefektivneji, nejlevneji s co nejlepe? No vubec nic. At delas dobre nebo spatne, kazdemu to je jedno. Neexistuje motivacni slozka, bezna napriklad v privatu. Kdyz delam dobre v privatu, dostanu zato odmenu a opravdu se snazim. Za kazdou korunu kterou navic usetrim zamestnavateli tak mi da treba 10 haleru v odmene (prikladne). To v nemocnici neexistuje. Tam nedostanete nic. No a tak se nikdo moc setrit nesnazi. Uz jsme tady dneska pojmenovali spoustu problemu ceskeho zdravotnictvi - tak tu mame dalsi vazny - uplna absence manazerskeho a efektivniho vedeni zamestnancu. A tam se ztraci urcite vice nez v predrAzenych nakupech.

 

Je fakt, že tohle je asi na nekonečnou multioborovou diskuzi. A stejně na konci bude stát, bavíme-li se o veřejném zdravotnictví a stát je, jak známo, nejhorší hospodář :-(

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

No 3 roky vs 13 let je rozdil, proto asi ma ten lekar delsi moralni zavazek a pracuje prvnich par let jen za 56 az pak jde do soukromy sfery, jako fakt jsou na tom lidi hure

To se neuraz, ale v dnesni dobe tvrdeho kapitalismu operovat s terminem morani zavazek, to asi neuspejes. Ja jsem pro zavedeni skolneho, ale kdyz uz tak pro vsechny. Anebo pro nikoho. Lekar si svoje studium zaplati prave behem tech 6 let do atestace - kdy dela za tech 35 hrubeho. Predstav si ze by treba nekdo nutil architekty nebo ekonomy ze pokud chteji delat svoji profesi, musi 6 let prscovat za nizsi penize. Princip atestaci je vzdelavaci zalezitosti jen formalne - daleko vice jde o to aby mlady lekar pomerne dlouhou dobu delal za malo penez a pomohl tak financne stabilizovat krehky system. Na praci lekaru pred atestaci tento system stoji - oni nesou hlavni vahu brutwlni prescasove prace, diky ktere stavajici system funguje.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nemohu ale souhlasit s tvrzenim ze mame vysoke odvody - 13,5% vymerovaciho zakladu to proste nestaci pokryt. Je samozrejme dobrovolnou legitimni volbou nechat to takto nizko - pak ale musime pocitat s tim ze na moderni lecbu proste nebude a misto do Nemecka se divat do Bulharska.

V Německu je to cca 14%, žádnej velkej rozdíl.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To muselo dat hodne prace, udelat screenshot staryho prispevku, vytrhnout to z kontextu (kdy uz predtim rikal ze si delal legraci) a napsat k tomu nenavistnej komentar. Gratuluju.

Udělat print screen trvá vteřinu a v souvislosti s tímhle tématem to rozhodně  není vytržené z kontextu. Díky Radkovi jsem si na to vzpomněl. Je to příběh o tom jak  může někdo přistupovat k obecnému ohrožení. Ale abych to vysvětlil. Debata o jeho cestě do Italie začala zhruba před měsícem na hlavní stránce v aktualizacích stavu, kde se dotyčný zcela vážně ptal, zda za situace jaká byla ( umírající v Italii, denní nárůsty infikovaných, uzavřené oblasti, atd...)  jet na lyže do Italie, nebo ne, páč propadlý love a tak. Aniž by jednou padlo, co my se mohlo stát, kdyby se vrátil nakažený. ( Jen jeden bar Kitzloch v Ischglu  nakazil víc jak sto lidí, nemluvě o lanových kabinkách 2 x 2 metry pro 8-10 lidí, v kterých se jede nahoru 10 minut, přičemž to co se v té kabince dýchá, je směs výdechujících aerosolů zbývajícíh 7-9 lyžařu  ). Přičemž většina lidí mu zcela rozumně vysvětlovala, že to moudrý a už vůbec ne ohleduplný přístup není. No  a pak se debata z aktualizací stavů ( které jdou smazat, že :) ), přesunula do vlákna, kde to smazat nejde.  A tam dotyčný dál řešil jak se vybavit, jak ukořistit dezinfekci, když už není na pultech a jak to celý ošulit aby se nemuselo do karantény. V tom jsem si představil, že je úplně jedno, jestli někdo napíše že tam jel, nebo nejel, protože celá ta debata o úvaze jet do vysoce infekční oblasti je šílená. Jestli tam nakonec jel, nebo nejel nevím. Napsat lze cokoli. I to že nejel, protože chápu, že by se s tím tady určitě nechlubil.  Pokud Ti na tom něco nenávistnýho připadá, tak se omlouvám. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

Je fakt, že tohle je asi na nekonečnou multioborovou diskuzi. A stejně na konci bude stát, bavíme-li se o veřejném zdravotnictví a stát je, jak známo, nejhorší hospodář :-(

Jeden priklad ze vsechny. Sefa IT oddeleni v nedavno hackery napadene nemocnic v Benesove udajne donedavna delal byvaly stredoskolsky ucitel informatiky, protoze na tabulkovy plat nikoho lepsiho nesehnali. A vysi plat proste dat nemohou. A to stejne plati i pro lekare - nemocnice necha odejit zkuseneho lekare ktereho nemuze nahradit, protoze si v privatu vydela vice a ona mu to nemuze dorovnat. Respektive mozna nejak muze, ale nema nato penize. To se nedavno stalo v Motole - jedno z posledncih pracovist detske gynekologie tu zaniklo (velmi uzkoprofilove ale dulezite prscoviste), protoze 3 lekari kteri to tu delali uz nechteli delat prescasy - jenze vedeni jim nemohlo ustoupit, protoze pak by museli omezit provoz. No a tak vsichni 3 lekari dali vypovedi a odesli ze dne na den do privatu. A vedeni misto nich prijalo 3 absolventy, kteri sice slouzi, sle o detske gynekologii nevedi nic a nebudou se to mit ani od koho naucit. A decka budou osetrovat lekari kteri o tom nic nevedi a delat to nechteji - odnese to pacient a pojistovna, ktera bude hradit chyby ktere tam logicky vzniknou. Skodny jsou nakonec vsichni.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

V Německu je to cca 14%, žádnej velkej rozdíl.

Jaktoze tedy Nemecko do zdravotnictvi dava 11,4% z HDP a CR jen 6,8%? A neresim absolutni castku. CR vybere na pojisteni rocne neco kolem 300 miliard a do zdravotnictvi da cca 400 miliard (cast jde z jinych dani). To by tedy znamenalo, ze nemecko a dalsi zapadni zeme system vyrazne vice dotuji.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Myslim ze to mozeme kludne uzavriet s tym, ze zivot nie je fer a vratit sa ku koronaviru. A komu je luto doktorov s ich tabulkovymi platmi, nech si radsej vobec nezistuje, kolko beru o nic menej studovani ludia napriklad na akademii vied, alebo na desiatkach inych VS pozicii v priemysle.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

Ted zrovna na jedné diskusi sestra/doktorka (nevím) z Motola : "Magdalena Hronovská 30249

 

A v Motole stále ani ne ze čtvrtiny naplněná kapacita "krizových lůžek". A co to stojí peněz a lidí... Škoda slov k týhle davový hysterii."

Můžeš to trochu rozvést? Protože to vůbec nechápu :-) Jako že by bylo lepší kdyby to tam praskalo ve švech jako v některých nemocnicích třeba v Itálii a lůžek byl nedostatek, nebo jak?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jen orientačně a klidně mě prosím opravte - Němci mají federální rozpočet překvapivě malý (a vyrovnaný): při zhruba 8x větší populaci než ČR je sotva 6x vyšší než u nás (9,2bilionu korun proti našim 1,6), při jen 1,3x vyšším HDP na hlavu (dle Wikipedie). Privátní investice do zdravotnictví tam jsou asi 2x větší než u nás, ale i tak je to jen necelá čtvrtina z celkové částky - která tak při zmiňovaných 11% rozpočtu vychází celkově na zhruba 12-násobek toho našeho, tj. při přepočtu na osobu 1,5x víc než v ČR(!). Hustotu pokrytí i kusové ceny vstupů skromně odhaduju +/- stejné jako u nás (při řádově větších odběrech materiálu můžou být dokonce i nižší) - přičemž některé velké jednorázové investice zatíží oborový rozpočet velkého státu výrazně míň než v případě 11x finančně menšího. No a pokud se navíc cestou neprodrbe tolik co u nás, není divu že se tam tuzemským i polským pendlerům ještě nadlouho vyplatí dojíždět a utírat germánským pacošům zadky...  :smoke:  

 

Ad Motol: Co by asi známí v Cremoně dali, aby tam ve špitále u postelí s kyslíkem nestála fronta čekajících na to až předchozí pacoš umře, čímž se jim zvedá šance na přežití... Zabředávat teď do ekonomických úvah typu "zbytečně alokovaná lůžka" mi v situaci kdy tuzemští hygienici+statistici (kvůli zoufale nedostatečnému testování) neznají skutečné počty nakažených přijde jako dost nebezpečná demagogie - ale po bitvě je každej cifršpion generál.  -_-

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Radku, "privátní investice" - tím myslíš objem péče ze soukromého zdrav. pojištění? (Na podíl cca 1/4 by to sedělo.)

Já jen, abychom nezapomněli, že v D je ještě jeden významný systémový vstup, Private Krankensicherung. Plus to, co jde mimo obě pojištění.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

Ted zrovna na jedné diskusi sestra/doktorka (nevím) z Motola : 

"Magdalena Hronovská 30249

A v Motole stále ani ne ze čtvrtiny naplněná kapacita "krizových lůžek". A co to stojí peněz a lidí... Škoda slov k týhle davový hysterii."

tak přesně takový zprávy chodily začátkem února z Itálie

a teď jsem je zaznamenal z některejch států USA (samozřejmě ne z NY)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...