Přejít na obsah

Koronavirus a vše okolo...


Doporučené příspěvky

před 1 hodinou, Tom4 napsal:

To by ale znamenalo že pozitivní testy indikují ne jen covid, ale místo něj klidně běžnou chřipku, která v tomto období je pravidelný úkaz. Potom jsou ale rozhodnutí založena na nesprávných podkladech. 

 

 

před 55 minutami, Jarett napsal:

Přesně ... 

Nie som odbornik podotykam, ale v tomto by som si dovolil nesuhlasit.

RT-PCR test na "novy" korona virus je vysoko specificky a nezamenitelny s inym korona virusom a uz vobec nie s chripkou. 
Aktualne PCR testy stanovuju 2, alebo 3 genove sekvencie, ktore su vylucne specificke pre korona virus. Resp. zacinaju sa pouzivat multiplexove testy v zmysle, ze zo cyclera vylezie informacia o novom koronaviruse a type chripky (pouzivaju sa v testoch najbeznejsie kmene). Tieto multiplexove testy su ale dost drahe, aj pre stat aj pre samoplatcov. Takze pokial viem, labaky si to najradsej miesaju individualne. U nas v SR (snad sa nemylim) plati, ze laboratorium ktore ma schvalenie na testovanie korony (u nas ich je doslova niekolko, na rozdiel od ČR), ma automaticky preplatene aj suvisiaci PCR test na chripku. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kolegyně bedlivě sleduje e-roušku, mají to oba s manželem, a teď tam jejímu manželovi naběhl pozitivní kontakt, když byl celou dobu v bytě doma a nešel ven. S ohledem na to, že je to přes BT, balkon nemají, tak neví, jak to vzniklo a hrozně to řeší.

Říkám jí škodolibě, že kdy šla na nákup (taky byla furt doma, jen hoďku mimo na nákupu, sama), že zašel přebrousit sousedku 🙂

A nebo celá e-rouška je kompromitovaná. Trochu jí lituju, vypadá jako dítě, které zjistilo, že dárky nenosí Ježíšek 🙂

---

Jinak konečně máme home-office, hurá; u přítelkyně mají pro změnu karanténu, takže dneska byla na testech. Snad bude negativní a nestáhne mě to.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, Tom4 napsal:

On ten náš Africkej má češtinu jako second language, takže občas dělá hrubky. My co to víme se neposmiváme, jelikož recipročně neumíme africky, a od té doby co tady není Karlos, vyhlášený to grammar nazi, tak ani nevzýváme Krista kvůli tvrdému Y ;)

 

:cheers:

👍

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Martine ser na ně. Je smutný, že když každej kdo v době prosperity vařil rance, tak je úřednickej plat několikanásobně nižší v pořádku, ale když dojde na ty úřednický jistoty, tak záviděj i ty. Nechápou, že když můžeš dělat práci doma, tak jí prostě děláš, ale na jiným místě a když máš překážky na straně zaměstnavatele a nemůžeš vykonávat práci, tak máš tuším, že 70%, teď to nechci hledat, což z úřednickýho platu neni taky žádnej šlágr... A nebo seš prostě v háku a čekáš kdy tě nebabišova ovce nakazí... Myslim, že někteří zde dokazují, že blbě spí, když si soused koupí nový auto... A hlavně, kdyby se dobře učili, mohli bejt taky úředníci ;) 

Upraveno uživatelem Strocek
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, EpsteinBarr napsal:

 

Nie som odbornik podotykam, ale v tomto by som si dovolil nesuhlasit.

RT-PCR test na "novy" korona virus je vysoko specificky a nezamenitelny s inym korona virusom a uz vobec nie s chripkou. 
Aktualne PCR testy stanovuju 2, alebo 3 genove sekvencie, ktore su vylucne specificke pre korona virus. Resp. zacinaju sa pouzivat multiplexove testy v zmysle, ze zo cyclera vylezie informacia o novom koronaviruse a type chripky (pouzivaju sa v testoch najbeznejsie kmene). Tieto multiplexove testy su ale dost drahe, aj pre stat aj pre samoplatcov. Takze pokial viem, labaky si to najradsej miesaju individualne. U nas v SR (snad sa nemylim) plati, ze laboratorium ktore ma schvalenie na testovanie korony (u nas ich je doslova niekolko, na rozdiel od ČR), ma automaticky preplatene aj suvisiaci PCR test na chripku. 

Univerzita Karlova představila nový test. Kromě koronaviru rozpozná i dva typy chřipky a je rychlejší

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/univerzita-karlova-druha-vlna-koronaviru-test_2010061356_pj

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, kuncák7 napsal:

Vidíš, ty jsi aspoň hájenej jako "obecní blázen", já mám pro své zaměstnání asi lepru :cheers:

Tvl, tak to jsi měl s tou leprou říct jako dřív než jsme si navzájem zkoušeli hodinky!

:lol2:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 16 minutami, Kotlick napsal:

Univerzita Karlova představila nový test. Kromě koronaviru rozpozná i dva typy chřipky a je rychlejší

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/univerzita-karlova-druha-vlna-koronaviru-test_2010061356_pj

Dik za odkaz. Aj ked sa tam spomina rektor UK, je to taka klasicka novinarska zbierka dezinformacii. Vysvetlim preco.
Uz len prva informacia, ze izolacia sa skracuje 2-3x oproti inym technologiam... doba izolacie RNA zo vzorky je u modernych pristrojov cca 9 minut u 32 vzoriek, resp. su alternativy na 96 vzoriek za 12 minut. Proste za 12 minut je vyizolovana RNA zo vzoriek od 96 pacientov (este v lete dokazali pristroje urobit tak 12 za hodinu). Clanok je z řijna, cize si nemyslim, zeby sa v ČR pouzivali horsie a pomalsie technologie ako u nas, skor naopak. Skratit cas 9, resp. 12 minut pri tomto pocte pacientov na 3-4 minuty je nemozne (chemia, fyzika su mocne carodejky). To by niekto musel prist s brutalnou, sialene novou technologiou.

A cena 1700 CZK ... ved PCR testy na koronu sa predavaju podla poctu detekovanych genov od zhruba 200 CZK...a chripky su este lacnejsie... Tak ja teda neviem.

EDIT: este k tej dobe vysetrenia a 3 hodinam. Blbost. Moderny cycler urobi 48 vzoriek zhruba za hodinu. Plus izolacia a cas ked laborantka pipetuje vzorky = hodina a stvrt komplet cele. Hodina a pol ked si pomedzi to da kavicku a pozrie co nove na chronomagu.

Upraveno uživatelem EpsteinBarr
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 5 hodinami, geometr napsal:

Ad KN. Opravdu není nutná návštěva.  Opravdu stačí poslat poštou doporučeně, sám to zákazníkům doporučuji a říkám jim, že chodit tam osobně je ztráta času (obzvláště na pražská katastrální pracoviště). Samozřejmě jsou případy, kdy je potřeba jednat rychle a je rychlejší tam zajit osobně, ale ve většině případů ne. A elektronicky podat návrh na vklad nebo na jiný zápis samozřejmě jednoduché je. Datovkou nebo do elektronické podatelny, jen k tomu potřebuješ veškeré doklady (návrh na vklad nebo jiný zápis, smlouvu, rozhodnutí úřadu např. stavebního, atd) v elektronické podobě, elektronicky podepsané a to dnes bohužel mnoho lidí "neumí". Na druhou stranu znám lidi i firmy, které to jinak než elektronicky nedělají. Po provedení zápisu do KN se veškeré papírové listiny stejně skenují a ukládají v elektronické podobě. Já si z vlastní praxe troufám říci, že náš resort (zeměměřictví a katastru nemovitostí) je v elektronizaci hodně ve předu narozdíl od jiných. Kdyby to šlo jinde, jako u nás, jsme už všichni dávno jinde, bez legrace. Takže nemám rád, když někdo napíše, že podat návrh na vklad do KN elektronicky není jednoduché. Hlavně že máme dneska všichni smartphony s elektronickým bankovnictvím, žákovskými knížkami našich dětí a podobnými vymoženostmi a jiné elektronické fičury používané na FB a jiné zhovadilosti 🙂

 

E: Jo a mimochodem, pokud vím, tak třeba První certifikační autorita umožňovala v té první vlně drastických opatření vystavení elektronického podpisu bez nutnosti osobní návštěvy jejich pracoviště.

Hm, tak nevím, ale mám zřízenou osobní datovku už několik let a zrovna katastr (opavský) to zcela ignoroval... takže osobně, doporučeně apod. Běhání na poštu kvůli kterému jsem si to celé zařizoval. To bylo loni.

Tento měsíc zase obecní úřad posílá doporučený dopis místo datovky (a to už jsem s nima datovkou komunikoval) a musím tam osobně podepsat plné moci k věcnému břemenu na kanalizaci, které se pak zapíše do katastru. Datovkou nic z toho nejde mi paní povídala...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

před 4 minutami, Kotlick napsal:

Hm, tak nevím, ale mám zřízenou osobní datovku už několik let a zrovna katastr (opavský) to zcela ignoroval... takže osobně, doporučeně apod. Běhání na poštu kvůli kterému jsem si to celé zařizoval. To bylo loni.

Tento měsíc zase obecní úřad posílá doporučený dopis místo datovky (a to už jsem s nima datovkou komunikoval) a musím tam osobně podepsat plné moci k věcnému břemenu na kanalizaci, které se pak zapíše do katastru. Datovkou nic z toho nejde mi paní povídala...

Tak to je o lidech. Prostředky k tomu mají, z nichž některé mají ze zákona použít (datovka). Když není smlouva ani plná moc v elektronické podobě, nejde to, to jsem psal. A proto jsem taky psal, že "mnoho lidí "neumí"". Záměrně jsem nepsal "úřadů neumí", protože na těch sedí zas jenom lidi. Já znám minimálně dva naše zákazníky, kteří si tu komunikaci elektronicky a datovkou doslova museli vynutit. A tak "vyšlapali cestu" i dalším.

Já třeba první co udělám, než mám něco někam posílat mailem nebo poštou, kouknu, zda nemá dotyčný datovku, to je banální úkon na pár vteřin, že to nedokážou někteří na úřadech a nechtějí si ušetřit papírování (samozřejmě pokud to lze), je víceméně smutné. Obzvlášť v téhle době, když už jsme v tomhle tématu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 5 minutami, EpsteinBarr napsal:

Dik za odkaz. Aj ked sa tam spomina rektor UK, je to taka klasicka novinarska zbierka dezinformacii. Vysvetlim preco.
Uz len prva informacia, ze izolacia sa skracuje 2-3x oproti inym technologiam... doba izolacie RNA zo vzorky je u modernych pristrojov cca 9 minut u 32 vzoriek, resp. su alternativy na 96 vzoriek za 12 minut. Proste za 12 minut je vyizolovana RNA zo vzoriek od 96 pacientov (este v lete dokazali pristroje urobit tak 12 za hodinu). Clanok je z řijna, cize si nemyslim, zeby sa v ČR pouzivali horsie a pomalsie technologie ako u nas, skor naopak. Skratit cas 9, resp. 12 minut pri tomto pocte pacientov na 3-4 minuty je nemozne (chemia, fyzika su mocne carodejky). To by niekto musel prist s brutalnou, sialene novou technologiou.

A cena 1700 CZK ... ved PCR testy na koronu sa predavaju podla poctu detekovanych genov od zhruba 200 CZK...a chripky su este lacnejsie... Tak ja teda neviem.

EDIT: este k tej dobe vysetrenia a 3 hodinam. Blbost. Moderny cycler urobi 48 vzoriek zhruba za hodinu. Plus izolacia a cas ked laborantka pipetuje vzorky = hodina a stvrt komplet cele. Hodina a pol ked si pomedzi to da kavicku a pozrie co nove na chronomagu.

Poslouchal jsem s rektorem UK rozhovor v rádiu a to zkrácení je v tom, že to najednou udělá jak COVID tak chřipky, namísto několika po sobě jdoucích testech, nebo na několika strojích.

Praha – Kompletní test pro diagnostiku covidu-19 a typy chřipky A a B představili včera zástupci Univerzity Karlovy (UK).
Komplex odběrové sady a izolačního a detekčního kitu má za úkol zrychlit proces testování a pomoci, až se začnou obě nemoci vyskytovat současně.
Vyvinuli ho odborníci z UK a komerční sféry. Část produktu, konkrétně test na covid-19, prezentovala univerzita už počátkem září a je v prodeji. S vládou o něm dle rektora UK Tomáše Zimy univerzita dosud nejednala.
S pomocí této technologie je nyní prováděna pětina testů v Česku. Univerzita ho hodlá prodávat jak v tuzemsku, tak do zahraničí.
Jeho celková cena by neměla překročit 1200 korun.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 minutami, geometr napsal:

 

Tak to je o lidech. Prostředky k tomu mají, z nichž některé mají ze zákona použít (datovka). Když není smlouva ani plná moc v elektronické podobě, nejde to, to jsem psal. A proto jsem taky psal, že "mnoho lidí "neumí"". Záměrně jsem nepsal "úřadů neumí", protože na těch sedí zas jenom lidi. Já znám minimálně dva naše zákazníky, kteří si tu komunikaci elektronicky a datovkou doslova museli vynutit. A tak "vyšlapali cestu" i dalším.

Já třeba první co udělám, než mám něco někam posílat mailem nebo poštou, kouknu, zda nemá dotyčný datovku, to je banální úkon na pár vteřin, že to nedokážou někteří na úřadech a nechtějí si ušetřit papírování (samozřejmě pokud to lze), je víceméně smutné. Obzvlášť v téhle době, když už jsme v tomhle tématu.

Ano 99% chyb reps. problémů sedí před klávesnicí 🙂 A přesně jak píšeš vynucení občas funguje... já ještě chápu ty smlouvy, el. podpisy apod. Ale ty banální barevně pruhované obálky na poštu mi fakt pijou krev... 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 6 minutami, geometr napsal:

 

Tak to je o lidech. Prostředky k tomu mají, z nichž některé mají ze zákona použít (datovka). Když není smlouva ani plná moc v elektronické podobě, nejde to, to jsem psal. A proto jsem taky psal, že "mnoho lidí "neumí"". Záměrně jsem nepsal "úřadů neumí", protože na těch sedí zas jenom lidi. Já znám minimálně dva naše zákazníky, kteří si tu komunikaci elektronicky a datovkou doslova museli vynutit. A tak "vyšlapali cestu" i dalším.

Já třeba první co udělám, než mám něco někam posílat mailem nebo poštou, kouknu, zda nemá dotyčný datovku, to je banální úkon na pár vteřin, že to nedokážou někteří na úřadech a nechtějí si ušetřit papírování (samozřejmě pokud to lze), je víceméně smutné. Obzvlášť v téhle době, když už jsme v tomhle tématu.

Částečně s tebou souhlasím ( u vámi zmiňovaného je hloupost nepoužít datovku ), necméně v některých případech dávám přednost e-mailu nebo telefonu, protože netuším, co první zprávou chce "básník" sdělit a než vykomunikujeme tu podstatu, tak bych vyrostl. Rozumím, že je to má povinnost, nicméně, když mohu, tak to, co mám v hlavě, tak se snažím zapojit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 minutami, geometr napsal:

Tak to jsou nějaké komunikačni nuance. To samozřejmě znám a provozuji taky. Nicméně já měl na mysli spíše ty hotové "upečené" věci - hotová rozhodnutí, smlouvy, sdělení apod.

Jasně, tak to zlatá datovka. Kdo má furt nastavovat tiskárnu na tisk obálky, nejsem blázen.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 10 minutami, kuncák7 napsal:

Jasně, tak to zlatá datovka. Kdo má furt nastavovat tiskárnu na tisk obálky, nejsem blázen.

No tak jsem si to právě představoval, když jsem si zakládal datovku. Přece je to jednodušší poslat mi to elektronicky, než vytisknout, podepsat, orazit, složit, vložit, vypsat obálku, olíznout, zalepit, zapsat do odeslané pošty a bůhví co ještě. A hlavně já nebudu muset na poštu to vyzvednout, tudíž kvůli krátké otevíračce na poště odcházet dřív z práce, hledat parkování, vystát frontu za sekretářkama co mají plné igelitky obálek k podání apod.  A to nejlepší nakonec, šetříme čas, naftu, papír (lesy), peníze...

Nicméně lepší se to. Když to nejde, tak telefonicky vynucování stylem máte zákonnou povinnost bla bla...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...