Jump to content

Koronavirus a vše okolo...

Recommended Posts

Přenos covidu-19 aerosolem je horší než kapénkami, ukazují studie

V čem je rozdíl a proč je to tak zásadní? Zatímco kapénky se šíří hlavně při kýchání či kašlání, aerosol vzniká i při dýchání –⁠ virus se tedy přenáší mnohem snadněji a také může lépe pronikat nedostatečnými zábranami.

• Replies 8.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Kluci, nemrhejte zbytečně svou životní energií v tomto nesmyslném vlákně. Běžte raději obejmout svou ženu, uříznout si kus uheráku, otevřít si další pivo, zkontrolovat chod svých hodinek, nebo něco ji

se tady objevuje hlasování k příspěvkům, takže je načase připomenout kikotům co právě objevili internet že to je puštěný teďka do pátku jako hlasování pro kalendář a ne pro sraby co se bojí napsat vla

Mě jen zajímalo jak to probíhá, díky. Vypadá to, podle zdejších případů a podle jednoho co jsem psal já že se jedná sice o pozitivní testy ale průběh je velmi lehký. Tak mě to utvrzuje v tom že to bud

před 16 minutami, tmx napsal:

Přenos covidu-19 aerosolem je horší než kapénkami, ukazují studie

V čem je rozdíl a proč je to tak zásadní? Zatímco kapénky se šíří hlavně při kýchání či kašlání, aerosol vzniká i při dýchání –⁠ virus se tedy přenáší mnohem snadněji a také může lépe pronikat nedostatečnými zábranami.

Tak ja to ze zvědavosti proklikal a dočetl jsem se, že se jednalo o pokus (v laboratoři) na osmi opicích rodu Makak. Ale titulek zní dobře.

Tyhle veci testovat na lidech je dost tezke, ale pointa clanku je jasna. Titulek je lehce na hrane, souhlasim.

Mnoho z popsaných charakteristik už bylo dříve prokázáno u virů chřipky nebo dalších respiračních virů. Nicméně to, že se SARS-CoV-2 může přenášet pomocí aerosolů, ještě neříká nic o schopnosti se pomocí aerosolů nakazit. Infekce závisí také na způsobu a trvání expozice, velikosti inokula (suspenze virových částic) a obraně hostitele,“ upozorňuje materiál zpracovaný u Svaté Anny.

Zaregistroval jsem se na očkování do Fakultní nemocnice v Plzni. Když mi přijde pozvánka, dozvím se jakou vakcínou to bude? Nebo to budu vědět až na místě?

V plzni na borech byli už 4 moji rodinný příslušníci a všichni dostali pfizer, podle mě tam ani nic jinýho nemají.

před 34 minutami, sery.vlk napsal:

Viz ockovani.opendatalab.cz

U každého očkovacího místa jsou uvedeny historicky použité vakcíny. 

Jo, vypadá to na pfizer.

Safra, ráno jsem se zaregistroval a zítra už mam termín. To je fofr.

Tak to je opravdu fofr. Já váhal, jestli jít k obvodní doktorce, která mi nabídla na 2. polovinu května vakcínu od Johnsona a nebo registraci do FN Bory na Pfizer. Asi spíš zvolím tu FN.

...fofr stejně jako Geodet: ráno registrace, v pátek na píchanec. Na jakou vakcínu, to nevím, mají tam Pfizer i AZ,(...na to serepes).

před 3 minutami, Kamil.K napsal:

...fofr stejně jako Geodet: ráno registrace, v pátek na píchanec. Na jakou vakcínu, to nevím, mají tam Pfizer i AZ,(...na to serepes).

Astru nechci. To bych jim utek.

😁utek.   

Kdyby mi dali vybrat, tak jasně že beru Pf, ale jinak přežiju (snad) i AZ nebo M.

Edited by Kamil.K

Vakcínu poznáš jednoduše dopředu podle data druhého termínu, Pfizer a Moderna jsou za měsíc, Astra až za 3 měsíce. Ale vzhledem k tomu, že tento měsíc prakticky žádné AZ nedorazí a ty drobky, co ano, si musí šetřit na druhé dávky, je téměř 100% šance, že to bude Pfizer nebo Moderna.

Kterou z těch dvou zvolit když je možnost výběru? AZ též nechci. 

Obě mají stejný princip mRNA

Díky za info, tedy Pfizer. Moderna se v okolí ani moc nevyskytuje. 

Modernu asi taky nebrat. Sestřenice říkala, že u nich v práci kdo dostal Modernu, tak měli po očkování celkem problémy. Ona dostala Pfizer a prej v pohodě.

Tuší, no spíš ví, někdo prosím, jak dlouho po angíně (antibiotika) se dá jít na očkování, nějak nemůžu najít nějaké relevantní info. Díky...

Mama dostala Modernu, prvni kolo ok, druha injekce 3 dni nahovno, snad se to lepsi, po Cine bych pozadoval nahradu skody za zmarene zivoty, usle zisky a degradaci spolecnosti, ty zmrdi zluty na tom jeste vydelavaji