Přejít na obsah

Jaká krbová kamna? Poraďte


Doporučené příspěvky

Sháním do domku nějaké krbovky. Mám propojené dvě místnosti, kuchyň a obývák. Krbovky

 

1 místnost 53,35 m3
2 místnost 49,7 m3

Dočetl jsem se, že jestliže chci vytápět starší stavbu, budu potřebovat dvakrát tak větší výkon, než když pořizujeme krbová kamna do novostavby. Mám starý dům ale zateplen 20cm. Nevím jestli to platí i pro starý zateplený dům. 1 kW k vyhřátí 20 m3 starého domu. Potřebuji kamna s výkonem do 5kW s průměrem kouřovodu 150mm.

 

Mám vyhlídnuté Jotul, tyhle by měli být konvenční

https://www.beskydkrby.cz/jotul-f-3-td-cerny-lak

 

Nebo tyto, ale nemám zkušenost s dvojitým spalováním

https://www.beskydkrby.cz/jotul-f-3-cb-cerny-lak

 

Můžete poradit a doporučit?

post-35720-0-29562200-1585036772_thumb.png

post-35720-0-50614800-1585036789_thumb.png

Upraveno uživatelem Markynin
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Řešil jsem něco podobnýho - obývák+kk (55 m2) + chodba. Kamnař to spočítal na výkon 2,5kW. Nakonec jsem vybral Jotul 163C (myslím, konvekční, s plechovým opláštěním, aby mohly být blíž u zdi) o nominálním výkonu 5kW. Kupoval jsem to do 3 roky starý novostavby, ale nijak extra izolovaný.

 

Vyteplilo to obývák během 20-30 minut a pak se to drželo na minimálním žhnutí, protože se tam posléze nedalo skoro vydržet - 27 stupňů žádnej problém :D. Ale pravda, kamna byly jen jako doplněk k podlahovýmu topení. Kdyby se topilo jen kamnama, trval by výhřev dýl, ale nepochybuju o výkonu či schopnosti vyhřát prostor i tak.

 

Jediná věc - teplej vzduch zůstával jen v tý místnosti, kde byly kamna. Do chodby (otevřenýma metrovýma futrama) nešlo vůbec nic, bylo to jak neviditelná stěna. Tak nevím, jak máš řešenej průchod mezi místnostma, ale vem to v potaz, že nějakej průvan by ti tam mohl trochu pomoct s distribucí.

Upraveno uživatelem KFL
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Osobně se mi nezdá umístění směrem do kuchyně jako ideální, jelikož samo o sobě tam jsou ostatní zdroje tepla a ten prostor relativně rychle přetopíš. Naopak do obýváku pro větší komfort a možnou přirozenou distribuci tepla do další části domu přes dveře, by to bylo vhodnější.

Otázka primárního zdroje tepla ... ?

Ten detail řešení napojení do komína ti dělala odborná firma, kamnář atd či to je dle nějakého standardu nebo sis to takhle krásně zapravil do omítky sám? Proč se plám. Na tom prostupovém kusu bude docházet vlivem vysokých teplot k rozpínání a je možné že to okolo popraská. Prostup by měl být řešen kompenzační tvarovkou.

 

A k těm kamnům. Vybíral bych dle nominálního výkonu co nejméně výkonná, spíše teplovzdušná dvouplášťová a to především s ohledem na exponované umístění u průchodu. Jen pozor na rozměr ohniště, ať se tam dá přikládat rozumně min. 30 - 40 cm dlouhé špalky.

Upraveno uživatelem Lukyn77
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Když mi loni dělali komín, důrazně mě varovali abych nekupoval nic předimenzovaného, v uškrcených kamnech hoření neprobíhá správně navíc se strašně špiní skla.

Mě čekají dole podlahy (doufám) a pak mám v pácu, něco s výměníkem, ext přívod vzduchu ze sklepa, a ochlazovací smyčku napojenou na vodovodní řad.

Takže pro mě tady zajímavé téma které budu sledovat !

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Osobně se mi nezdá umístění směrem do kuchyně jako ideální, jelikož samo o sobě tam jsou ostatní zdroje tepla a ten prostor relativně rychle přetopíš. Naopak do obýváku pro větší komfort a možnou přirozenou distribuci tepla do další části domu přes dveře, by to bylo vhodnější.

Otázka primárního zdroje tepla ... ?

Ten detail řešení napojení do komína ti dělala odborná firma, kamnář atd či to je dle nějakého standardu nebo sis to takhle krásně zapravil do omítky sám? Proč se plám. Na tom prostupovém kusu bude docházet vlivem vysokých teplot k rozpínání a je možné že to okolo popraská. Prostup by měl být řešen kompenzační tvarovkou.

 

A k těm kamnům. Vybíral bych dle nominálního výkonu co nejméně výkonná, spíše teplovzdušná dvouplášťová a to především s ohledem na exponované umístění u průchodu. Jen pozor na rozměr ohniště, ať se tam dá přikládat rozumně min. 30 - 40 cm dlouhé špalky.

 

Takhle to bylo když jsme dům koupili, akorát místnosti byly naopak, tam kde je kuchyň byl obývák. Rok jsme topily nějakýma starýma krbovkama a nic nepraskalo, pak jsem je prodali. Topím plynovým kotlem. Předělávat to nebudu, budu to mít pouze jako rezervu, kdyby v zimě vypadl kotel. Jaké dvouplášťovky doporučíš. Cenu bych viděl kolem 25k.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

jojo kamna určitě do obýváku. pokud to je trvale obydlený tak asi s cb spalováním s nižším výkonem.Na chalupu ale spíš bez cb, páč potřebuješ rychle nástup tepla a většinou tolik neřešíš spotřebu dřeva, pár ho tam máš dost.Doma oceníš menší spotřebu dřeva. Míň práce, míň bordelu atd. Rozhodující je jakou tam máš tepelnou ztrátu a podle toho volit kamna, 1kw na 20m2 bych u tebe řekl ze je moc, počítal bych s cca 15m2 na 1 kw. škrtit pak kamna je na pytel . Dehtování komína, emise, kamna nehoří jak maj a na co byly dělaný, špína skla, větší prach. Já si dal do obejváku jotulky s cb a pohoda - vytopí mi to i tu chodbu po náky tý hodině. Kámošovi na chalupu jsme dělali kanadský kamna, tak ty jsou úplně super,ale taky jednou tak drahý:-)Na chatě mám bulerjany, tam mě štve ze nemam prosklený dvířka, za úpravou chcou nakých 5k bez daně, tak možná koupim jiný nový. Na na chalupě mě vyřešení topení teprve čeká, páč tam topím v nákých starých kamnech a v otevřeným krbu s účinností 20%:-) 

Velikost ohniště aspoň na ty 30cm špalky. 

Jsem zastáncem litiny před plechem - jsou fortelnější, líp to v tom obejváku vypadá a prostě to teplo z litiny je fajn, a měly by víc vydržet.

Dál se dá dát na kamna ventilátor a ten by Ti měl pomoct k lepšímu proudění vzduchu a tím ohřevu i vzdálenějších míst v bytě.

Ty krbovky jsou silně návykový - celej únor jsem řešil dřevo na přespříští zimu:-)ale měl jsem z toho radost. Dřevo - buk nejvíc, habr, bříza. Nic jiného mi tam nesmí:-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

třeba jotul F100cb, F3 jsou asi už zbytečně moc.a dát je do toho rohu v obejváku. měl bys to vytopit v pohodě i bez ventilátoru. A můžeš tam pak topit jen kamny a zbytek domu plynem.

 

Myslíš tyto?

https://www.peddy.cz/vytapeni-kamna-krbova-bez-vymeniku/krbova-kamna-smalt-slonova-kost-jotul-f-100-cb

 

Líbí se mi barva slonová kost, myslíš, že se nebude časem loupat? Máte s tím někdo zkušenost?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

Myslíš tyto?

https://www.peddy.cz/vytapeni-kamna-krbova-bez-vymeniku/krbova-kamna-smalt-slonova-kost-jotul-f-100-cb

 

Líbí se mi barva slonová kost, myslíš, že se nebude časem loupat? Máte s tím někdo zkušenost?

 

U značkovejch kamínek za tři pětky předpokládám že se barva neoloupe, s dovolením , kdyby někdo při hledání narazil na něco okolo 3 kw, cb spalování, ext přívod vzduchu, výměník, ochlazování vodou z řadu tak sem s tím, určitě to bude zajímat i zakladatele vlákna.Jinak kamna bych určitě v tvém případě situoval do obyváku, pokud víc času netrávíš v kuchyni. Já osobně chci hlavně koukat do ohně.

Upraveno uživatelem Qvido
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vybourej ten kousek příčky a dej je doprostřed. Bude po pěkný designový prvek a nebudou za rohem + splní to co mají plnit - vytopí íobě místnosti. Rozhodně menší výkon, snadno prostor přetopíš. A ze značek pouze Jotul nic jiného neber ani kdyby tě mučili :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj, 7-mý rok provozuji Jotul F100 v novostabě z Helzu Family 44 cm bez zateplení. Vytápím cca 90 m2. Za těch 7 roků stopím průměrně tak 3-4 m3 dřeva v metrech za zimu. Upřednostnil jsem čistou litinu z důvodu trvanlivosti oproti jiným plechovým kamnům s jakoukoliv výložkou ať už z šamotu, vermitulitu či čehokoliv jiného. Kamna jsou pořád jak nová, mám je pouze v laku. Jako výhoda je skutečně extrémně malá spotřeba dřeva, dobrý oplach skla, dlouhé sálání, ikdyž roztopení kamen trvá aspoň 30 minut. Nevýhody: malý popelník pod roštem, nelze vyjmout za provozu. Velké otvory v roštu, propadávají ještě větší uhlíky - vyřešil jsem sítem. Hoří pouze suché dřevo, mokré nespálíš, v kamnech nehoří, ale to ti aspoň neušpiní sklo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...