Přejít na obsah

martar

Doporučené příspěvky

RECENZE: VULCAIN CRICKET 50s PRESIDENT'S WATCH (BORDEAUX DIAL)

 

post-30813-0-07038000-1585079642.jpg

 

OBECNĚ O VULCAIN 50s PRESIDENT'S

"Prezidentské" Crickety s korunkou a jedním tlačítkem jsou asi nejznámější a nejtypičtější Vulcainy vůbec. Začaly se prodávat před více než sedmdesáti lety a díky silnému zvuku si je brzy oblíbili i bohatí, vlivní a mocní lidé té doby, včetně několika amerických prezidentů. Není proto divu, že po znovuobnovení manufaktury na začátku milénia patřily k prvním navrženým a vyráběným typům. A firma přicházela s dalšími a dalšími variantami, včetně bezbudíčkových chronografů, triple date a tříruček. Během své novodobé historie přišel Vulcain s takovým množstvím modelů 50s President's, že někdy není snadné se v nich orientovat.

 

V první řadě je třeba rozlišovat skutečně novodobé hodinky od vintage kousků, které mají často velmi podobný design. Ty novodobé lze dále dělit na raně novodobé s nepatrně zaklenutým sklíčkem a na pozdně novodobé s výrazně klenutým safírem vyčnívajícím nad lunetu. Pozdně novodobé s klenutým safírem můžeme rozdělit podle velikosti na 39 mm a 42 mm. Ty s 42 mm pouzdrem pak lze třidit podle typu strojku na:

- modely Vulcain 50s President's Classic s automatickým strojkem V-56 bez budíčku (upravený a zdobený Soprod A10-2)

- modely Vulcain 50s President's Moonphase s automatickým strojkem V-58 bez budíčku, s triple datem a měsíční fází (upravený a zdobený Soprod A10-2 s modulem Dubois Dépraz 9313)

- modely Vulcain 50s President's Chronograph a Chronograph Héritage s automatickým strojkem V-57 bez budíčku (upravený a zdobený La Joux-Perret LJP 8121 MP)

- in-house modely Vulcain Cricket 50s President's Automatic s manufakturním strojkem V-21

- a konečně, in-house modely Vulcain Cricket 50s President's s manufakturními strojky s ručním nátahem (cal. V-10, V-11, V-16 a V-40). Jedny zajímavé hodinky z téhle řady bych vám dnes chtěl představit.

 

O IN-HOUSE VULCAIN CRICKET 50s PRESIDENT'S

 

Předtím je ale třeba učinit si v krátkosti představu o modelové řadě Vulcain Cricket 50s President's s manuálním nátahem, klenutým safirem a velikostí 42 mm. Ta byla veřejnosti představena r.2010 a v následujících letech dále rozšiřována o další varianty v ocelových, fullgold i bicolor pouzdrech, včetně limitovaných a jednokusových edicí. Ruční kompletaci, seřizování a výstupní kontrole hodinek v manufaktuře byla standardně věnována velká pozornost. Já vím, zní to jako reklamní kecy, ale všechny Vulcain, které jsem měl, byly fakt perfektní. Nemusel jsem od nikoho poslouchat, že se u drahých hodinek musím smířit s nedostatky jen proto, že nebyly ještě dvakrát dražší. I proto mám tu značku tak rád.

 

post-30813-0-83955700-1585079664.jpg

Foto Vulcain

 

post-30813-0-81402500-1585079683.jpg

Foto Vulcain

 

Pokud jde o ciferníky, pro tuto část kolekce jsou charakteristické:

- famózní guilloché ciferníky s aplikovanými indexy

 

post-30813-0-07849300-1585079718.jpg

Foto Vulcain

 

- perleťový ciferník 99 kusové limitky Heiner Lauterbach ve vintage duchu (všimněte si zajímavě řešeného ozvučného prstence kolem zadního průhledu)

 

post-30813-0-49949200-1585079736.jpg

Foto Vulcain

 

- ciferníky v decentních barvách se sunburstem a aplikovanými indexy

 

post-30813-0-93135100-1585079775.jpg

Foto Vulcain

 

- ciferniky s aplikovanými arabskými číslicemi kombinovanými s indexy.

Na tuto poslední skupinu se nyní zaměříme blíže. Pomineme-li čtyři extraordinérní modely s nově vyvinutým cal. V-40 (budíček a mimostředná vteřinovka jsou ve dvou malých subdialech), zůstane nám už relativně malá množina Cricket President's s čtyřmi centrálními ručkami.

 

Do ní patří:

- dvanáctikusová limitka Cabinet les Curiosites (ve které mají hodinky jedenáct indexů a jediné číslo, a to u každého kusu serie jiné)

- černá a stříbrná nelimitovaná verze s guilloché ve střední části ciferníku (na obrázku střibrná verze)

- limitovaná edice Herbie Hancock s modrým ciferníkem v ocelovém nebo zlatém pouzdru

 

post-30813-0-07363600-1585079795.jpg

Foto Vulcain

 

- trojice barevně nekonvenčních modelů v bordeaux, kávové a karamelové barvě. Pro oba hnědé odstíny vymyslely mé dcerky jiné názvy, ale ty sem nemůžu napsat :)

 

post-30813-0-30345400-1585079811.jpg

Foto Vulcain

 

O PREZIDENTSKÝCH CRICKETECH S VÍNOVÝM CIFREM

 

A právě nejvýraznější bordeaux variantu se mi na podzim naskytla možnost ponosit. Proč zrovna vínovou barvu? Prošly mi rukama desítky (s primkama stovky) hodinek s černými a stříbrnými cifry. Nad pěkným modrým nebo zelenými odstínem ale cítím i dnes lehké vzrušení. U neobvyklejších zlatých, lososových nebo hnědých ciferníků ten vzrušující pocit roste. A při pohledu na opravdu nevšední barvy ostatní pocity vystřídá naprostá fascinace.

Na vínový sunburst ciferník jsem doteď narazil jen jednou - na dámské ručce s Rolex DayDate Cherry při letu někam do Arábie. Nemohl jsem od těch hodinek pomalu odtrhnout oči. Už tehdy jsem si říkal, že podobnou barvu bych taky někdy chtěl zkusit. Když jsem úplnou náhodou zjistil, že jeden zdejší mlčenlivý člen má ve sbírce vínové Crickety, domluvili jsme se na zápůjčce a o své dojmy se teď s vámi chci podělit.

 

post-30813-0-78700900-1585080519.jpg

 

Povinné technické informace (měřil jsem plastovou šuplérou):

 

Vulcain Cricket 50s President's Watch Steel (2014)

Ref.: 110151A85.BAL100

Materiál pouzdra: ocel

Průměr pouzdra: 42 mm

Výška pouzdra bez klenutého safíru: 9,6 mm

Výška pouzdra s klenutým safírem: 13 mm

Vzdálenost mezi špičkami hornich a dolních nožek: 49,2 mm

Rozteč nožek: 22 mm

Průhled dýnka: safírové sklo

Voděodolnost: 50m

 

Jedná se o hodinky, kterým je nejlépe pod rukávem košile nebo i saka. Jejich "oldschool" kalibr, pouzdro i ručky odkazují na konzervativní historii manufaktury. Velikost pouzdra a barva ciferníku jsou ovšem naprosto moderní.

 

post-30813-0-26274400-1585080602.jpg

 

I když mají papirově výšku 13mm, Crickety diky klenutému sklíčku a zkoseným nožkám snadno vklouznou pod manžetu košile. Safír nemá antireflexní úpravu (u zaklenutého skla by to byl holý nerozum).

 

post-30813-0-13785200-1585080624.jpg

 

Pouzdro je trojdílné - střední část s nožkami je svisle kartáčovaná, zatímco dýnko a luneta mají leštěný povrch. Nožky mají ostře řezaný tvar s fazetkou a jejich zkosení vůči pouzdru přispívá ke komfortu nošení. Hezkým detailem je leštěná horní hrana nožek lehce přesahující lunetu.

 

post-30813-0-45044400-1585080643.jpg

 

Nešroubovací korunka zdobená gravírovanou mřížkou je krásně zpracovaná a jistě a přesně se s ní operuje. Tlačítko budíčku je leštěné a jeho horní část je kvůli pohodlí rozšířená podobně jako tlačítka u klasických chronografů.

 

post-30813-0-20338800-1585080698.jpg

 

Na levém boku pouzdra je na pozici 10h zapuštěné tlačítko rychloposuvu data (schované za rukávem - pardon). Dobře je vidět ostrý rádius klenutého safíru, což je asi jediná věc, kterou bych na hodinkách změnil. Štve mě na safírových Moonech a štve mě i tady. Mnohem víc by jim slušelo sklíčko s pozvolnějším zaklenutím. Ale výrobce asi dobře ví, proč u safíru upřednostňuje tento tvar.

 

post-30813-0-42927700-1585080716.jpg

 

Ciferník není v pravém slova smyslu bombírovaný. Je plochý, pouze jeho okraje jsou zaoblené, ale ve spojení s tvarem safíru i tak vzniká žádoucí prostorový efekt. Indexy, číslice i stylizované "V" v logu jsou aplikované a stejně jako ručky perfektně leštěné, takže skvěle odrážejí světlo. Čitelnost je díky tomu bezchybná. Nevim, jak to Vulcain dělá, ale dauphine ručky pouhým okem působí dokonale "ostře", ačkoliv pod lupou nebo mikroskopem je vidět, že nekončí ostrými špičkami jako třeba Grand Seiko. Datové okénko je bez rámečku a datový věnec je tradičně bílý. Za pozornost stojí pár pěkných detailů - lomené číslice, elegantně ohnutá špička minutové ručky a šípovité závažíčko vteřinovky. Po obvodu ciferníku je vytištěn kruh z číslic a indexů umožňující nastavení budíčku. Indexace je v desetiminutových intervalech, při troše cviku lze ovšem alarm nastavit s tolerancí tří minut.

 

post-30813-0-09413100-1585080764.jpg

 

Detail ciferníku. Jen pro zajímavost pro nové členy - efekt "sunburst" vzniká dostředným kartáčováním povrchu ciferníku. Ciferník ve stroji rotuje a tenký kartáč nad ním kmitá a radiálně jej povrchově upravuje. Následuje proces lakování (nebo rhodiování), krycího lakování, tampónového potisku a aplikace indexů. Takto upravený cifr pak zachytává světlo charakteristickým paprskovitým způsobem, který se při každém natočení ruky mění. Sunburst je krásný a efektní, v některých situacích ale může snižovat čitelnost hodinek. Stačí však jen nepatrně pohnout rukou a efekt zmizí nebo se přesune.

 

post-30813-0-16726100-1585080786.jpg

 

Na ilustrativní černobílé fotce podobného modelu je pěkně vidět lomení horní plochy aplikovaných číslic, povrchové zpracování pouzdra i gravírování korunky.

 

post-30813-0-91258600-1585081415.jpg

Foto Vulcain

 

Leštěné kónické dýnko se safírovým průhledem má z vnitřní strany připevněný stylizovaný znak Vulcain. Ten slouží jako můstek držící kolíček, do kterého tluče kladívko budíčku. Dýnko je k pouzdru uchyceno šesti šrouby.

 

post-30813-0-98994400-1585081451.jpg

 

Po otevření hodinek vidíme (kromě strojku V-11 a distančního kroužku) i řadu děr po obvodu pouzdra. Ty menší jsou určené pro přišroubování dýnka, větší procházejí celým pouzdrem a slouží k přichycení lunety.

 

post-30813-0-49541000-1585081491.jpg

Foto Vulcain

 

Strojek Cricket V-11 in-house

Funkce: čas, datum s možností rychloposuvu, budíček, ruční nátah

Průměr: 28 mm

Výška: 6,3 mm

Frekvence: 18.000 VPH

Rezerva chodu: 42 hodin

Délka trvání zvuku budíčku: cca 20 sekund

Celkem 199 komponentů, dvě hnací pružiny, systém Exactomatic (sjednocující ve všech polohách míru tření čepů setrvačky v ložiskovych kamenech), modřené šroubky, zvlněné loukotě skeletonizovaných ozubených kol nátahu.

 

Teď bych tu měl podrobně popsat funkce a obsluhu strojku, ale vše už bylo podrobně rozebráno v mé recenzi na Cricket Worldtimery se strojkem V-10. Nechci informace o stejném nebo téměř stejném strojku znovu a znovu kopírovat do dalších recenzí. Koho kalibr Cricket V-11 a nastavování budíčku zajímá, může si kliknout na odkaz výše. Jediným rozdílem je, že V-11 má navíc datum a tlačítko na jeho rychloposuv. Díky tomu má strojek pochopitelně i víc součástek a kamenů. Hlasitost budičku je dostatečná pro probuzení, je ale zhruba poloviční ve srovnání s modely s rezonančnim dýnkem bez průhledu (Nautical, starší modely Aviator nebo Cricket).

 

post-30813-0-67785400-1585081525.jpg

Foto Vulcain

 

Nejsou to první hodinky Vulcain, které jsem v životě vyzkoušel, takže na krásné in-house strojky Cricket jsem už zvyklý. Nosil jsem i modely s komplikovanějšimi funkcemi a složitějšími pouzdry. Rozum mi říká, že i tak bych tu měl vyzdvihovat strojek a zpracování a historii manufaktury, ale srdce je znovu a znovu přitahováno k tomu nejvýraznějšímu prvku na hodinkách, k barvě ciferníku. Snad mi tedy prominete, když se k ní na závěr ještě jednou vrátím. Ta barva je opravdu magická, zejména její proměnlivost. V interiéru pod teplým umělým světlem má cihlový až burgundský tón...

 

post-30813-0-11726500-1585081551.jpg

 

... na přimém slunci nebo pod bodovým osvětlením se rozzáří jemný vínový sunburst...

 

post-30813-0-01890000-1585081579.jpg

 

... pod mrakem jde odstín ciferníku do fialova...

 

post-30813-0-75014300-1585081608.jpg

 

... a ve stínu budov se jeho barva díky odrazu sklička mění skoro na modrou.

 

post-30813-0-82411600-1585081645.jpg

 

Zajímavé je, že ač jsem byl sám barvou ciferníku fascinován, okolí ji jako výraznou vůbec nevnímalo a nebýt mých častých zamilovaných pohledů směrem k hodinkám, asi by si jich nikdo v kanclu nevšimnul.

 

post-30813-0-40343300-1585082117.jpg

 

Hodinky jsou na černém aligátorovi bez prošití, který se zužuje z 22mm (u stěžejek) na 18mm (u jazýčkové spony s plastickým logem). Velmi dobře ale vypadají i na "gumo-aligátorovi" Hirsch Performance IAN Alligator 22/18.

 

post-30813-0-96435300-1585082175.jpg

 

A co by se mi na nich libilo jinak? Moc výhrad nemám. Abych ale dostál své pověsti hnidopicha, prosím: pěkný by byl již zmíněný větší radius okraje safíru. Přemýšlím, zda by špičce vteřinovky neslušel hrot (teď je rovně uťatá). A šipka na konci ručky alarmu je ručně lakována matnou stříbřitou barvou, která nekoresponduje s ničím dalším na hodinkách (ale ani neruší). WR 50 a absenci decentní luminiscence na hodinkách tohoto typu neberu jako nedostatek, tohle opravdu nejsou toolwatch.

 

ZÁVĚR

 

Vulcain Cricket 50s President's Watch jsou decentní, zdánlivě jednoduché hodinky. Kromě zobrazení času a data ale nabízí i mechanický budíček, průhled na ikonický in-house strojek, špičkové zpracování a dobrý pocit z pečlivé ruční kompletace. A v tomto případě i neuvěřitelný ciferník, jehož barva a proměnlivost dokáží znovu a znovu překvapovat. "Padesát odstínů bordeaux" by mohlo oslovit nejen milovníky červených vín, ale především chronomagory, kteří se ohlížejí po osvěžující, a přesto luxusní barvě ciferníku a nechtějí hned investovat do Grand Seika, Moseru, GO Sixties nebo třeba Cherry Rolex.

 

post-30813-0-80173100-1585082213.jpg

 

Pohodový večer přeje martar

 

-----------------------------------------------------------------------------------

Text a foto autor (pokud není u fotografie uveden jiný zdroj). Recenze je psána pro Chronomag, autorské fotografie jsou ale volně k použití komukoli, kdo je bude potřebovat, s podmínkou uvedení nicku autora (martar).

Velké díky za připomínky k recenzi patří kamarádům McStingerovi a dr.sphinxovi :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 49
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Pro úplnost - existuje i varianta se stejným ciferníkem, pouzdrem i strojkem, lišící se od recenzovaného modelu jen lunetou osazenou 80 diamanty (ref.: 11L151A85.BAL119).

 

post-30813-0-75357500-1585083492.jpg

Foto Vulcain

 

Přidám sem ještě odkaz na videorecenzi limitky Herbie Hancock. Hodinky jsou až na barvu číselníku, zlatý materiál a cenu :D prakticky totožné s recenzovanou bordeaux variantou. Na videu je pěkně vidět povrchová úprava pouzdra a také jejich velikost na ruce s menším obvodem zápěstí (srovnejte s mými wristshoty).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Krátká reakce, než půjdu spát. Od posledního prodeje, tj. už přes tři roky, manufaktura nevyrábí a nikdo nedokáže s jistotou říct, co bude dál. Majitel ji uvedl do stavu hibernace. Jestli někdo vážně uvažuje o moderních Vulcain, měl by mít na paměti, že pro tuto chvíli je jejich počet konečný. A nevyrobilo se jich kdovíjaké množství, řádově stovky (v případě nejoblíbenějších modelů max. jednotky tisíc).

 

Držme Vulcainu palce...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky, k 50. narozeninám budou ve výběru! ;)

Mě zas pořád rajcuje myšlenka na Nauticaly nebo X-treme... ale trojkombo z jedný stáje už jsem zkoušel a nevyhovovalo mi to ;o)

 

Všem děkuju za reakce, jsem moc rád, že se článek i hodinky líbí.

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...