Přejít na obsah

Doporučené příspěvky

Urcite se tu najde par lidi, kteri sbiraji, nakupuji a staraji se o mince, podeli se nekdo o rady do zacatku?

Prosim nespojovat se soucasnou situaci!

Proste mam ted trosku vic casu a tohle je jedno z temat o kterem jsem se chtel vzdy neco dozvedet.

 

Prvni bazantska otazka proc u nekterych minci jsou pozdeji drazsi BK nez PROOF?

 

Dekuji.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 89
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

BK znamená běžná kvalita, tedy to samé co bys dostal u oběžných mincí když jsou úplně nové. PROOF je vyráběno za pomocí leštěných razidel, dodávají se v kapslích, ve chvíli kdy by jsi na ni sáhl holou rukou, už bys jí zřejmě znehodnotil (to jsem nezkoušel :-).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Som sa este nestretol, aby pri rovnakych minciach BK bola drahsia ako PROOF. Mozes dat nejaky priklad?

Ted je na zlatych portalech chaos ostatne jako vsude a spousta vyprodana, ale tohle mi prislo zpravou od jednoho kolegy:

Schvalne se podivej treba na zlataky.cz, auportal.cz nebo primo na web ceske mincovny.

Podivej se na zlatou bulu sicilskou, jana husa, konstantina a metodeje a porovnej si ceny za standard a proof.

 

A fakt casto standard drazsi asi opravdu zalezi na tom ceho je vyrazeno min.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já se tím docela zabývám takže můžu dát pár info.

 

Sbírám pouze emise ČNB a to mimořádné ražby viz obrázek a pak pro zábavu pamětní stříbrné a to celý emisní plán. Jiné mince než od ČNB nemá ze sběratelského a pak následně i likvidního hlediska smysl sbírat.

Není pravda že b.k. je v něčem míň kvalitní než proof, dříve žádný proof neexistoval protože b.k. znamená klasickou ražbu (hodně numismatiků ti řekne že preferují b.k. protože proof jsou jako medaile a mince jak medaile vypadat nemají...), proof je výstřelek poslední doby, kdy se lidem co si chtějí udělat radost více líbí když se to zlato prostě pěkně leskne. Tím došlo k vyšší poptávce a např u Konstantin a Metoděj Příchod věrozvěstů 1oz 2013 je proof emise 9000Ks ale b.k. jen 2000ks.

 

Ti co začnou sbírat jako já si ze začátku koupí většinou proof, ale časem přideš na to že bys chtěl i "origo minci" v b.k. a ty se už pak hůř shání de facto některé nejsou vůbec nebo už za raketu.

Navíc občas koupím i tzv klasickou investiční 1oz minci, ale jen limitované emise, tedy ne např obyčejný Philharmoniker, kterých se emitují statisíce ale třeba z roku 2017 1oz Gold Britannia 30th Anniversary těch bylo pro celý svět vyraženo jen 7,030ks ale dnes ji prakticky nikde na žádným webu neseženeš takže cena jde nahoru a vtipný je, že v době emise stála jen o pár stokorun víc než ten Philharmoniker. Navíc tyhle světový emise dobře prodáš v podstatě kdekoliv.

 

Zlato šlo dost nahoru a spekulovat jestli půjde dolů nebo ne je nesmysl. V dobách nejistoty šlo zlato většinou vždycky nahoru... Pokud máš volný love tak kup a mrkni se třeba na Aukro, tak se mince vydraží většinou za reálnou tržní cenu. Zajímavě rostou nejen zlatý ale i stříbrný mince, včera na Aukru skončila aukce na stříbrnou Marii Teresii a šla za 1700Kč viz. https://aukro.cz/200-kc-300-vyroci-narozeni-marie-terezie-proof-6964286903 V roce 2017 jsi ji koupil něco kolem 400Kč...

 

Jinak mince ze zlata moc pěkně vypadají a když si je vezmeš do ruky tak jsou fakt krásné a navíc mám z toho vždycky takový "zlatokopecký chvění" :-D takže je to i o jiných věcech než jen o čisté investici.

 

post-445-0-68368800-1585423316_thumb.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky moc! Já ty soutěže před lety začal hlavně dělat proto, abych měl na ňáký lepší hodinky :)

Předtím jsem to teda studoval..

 

Já se ptal jednoho numismatika co sem od něj MT kupoval proč je dražší než ty ostatní a on mi řekl, že ji dost kupovali rakušáci, protože je to jejich srdcovka, takže jich je teď na trhu míň :-) Nejlepší případ je ovšem katedrála sv. Víta z roku 1994 kterou jsi koupit za 300Kč a teď se v pohodě draží na Aukru za 40tis viz: https://aukro.cz/200-kc-katedrala-sv-vita-proof-1994-jen-2497-ks-certifikat-proof-6943952408

 

Tam jde o to, že téměř celou emisi v proof vykoupilo pražský arcibiskupství aby mělo dáreček pro návštěvy, no a tím neuměřitelně vyletěla cena :-D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

Já se ptal jednoho numismatika co sem od něj MT kupoval proč je dražší než ty ostatní a on mi řekl, že ji dost kupovali rakušáci, protože je to jejich srdcovka, takže jich je teď na trhu míň :-) Nejlepší případ je ovšem katedrála sv. Víta z roku 1994 kterou jsi koupit za 300Kč a teď se v pohodě draží na Aukru za 40tis viz: https://aukro.cz/200-kc-katedrala-sv-vita-proof-1994-jen-2497-ks-certifikat-proof-6943952408

 

Tam jde o to, že téměř celou emisi v proof vykoupilo pražský arcibiskupství aby mělo dáreček pro návštěvy, no a tím neuměřitelně vyletěla cena :-D

Tak to je pekne.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

Já se ptal jednoho numismatika co sem od něj MT kupoval proč je dražší než ty ostatní a on mi řekl, že ji dost kupovali rakušáci, protože je to jejich srdcovka, takže jich je teď na trhu míň :-) Nejlepší případ je ovšem katedrála sv. Víta z roku 1994 kterou jsi koupit za 300Kč a teď se v pohodě draží na Aukru za 40tis viz: https://aukro.cz/200-kc-katedrala-sv-vita-proof-1994-jen-2497-ks-certifikat-proof-6943952408

 

Tam jde o to, že téměř celou emisi v proof vykoupilo pražský arcibiskupství aby mělo dáreček pro návštěvy, no a tím neuměřitelně vyletěla cena :-D

 

To by sedělo, s těma Rakušákama. A o katedrále z roku 94 to vím, ta je tim slavná.

Já si koupil svůj Mariánskej most, z důvodů, o kterejch jsi psal, taky v b.k.

Zlatej jsem si koupit musel, pokud jsem ho chtěl, ale dostal jsem od ČNB dva autorský odražky, každou stranu zvlášť. Těchhle dvojic je jen pět, jsou z tombaku, ale jejich cena na sběratelskym trhu je prej velká. Nevim, mně nikdo nic nenabíd :) Vono taky, kterej autor by se toho zbavoval. No, možná to za chvilku vyměnim za pytlik mouky..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Bartiku, jsem si normálně pomoh wiki:

 

Odražek je označení mince, která vypadá jako skutečná, ale není platná, protože je vyrobena z jiného kovu, než je předepsáno (popř. má nějaké odchylky ve vzhledu).  V současnosti vznikají odražky buď jako zmetky v mincovně, nebo jako zkušební ražby (ukázky navrhovaných peněz předkládané ke schválení), popř. jako reklamní předměty určené sběratelům. Někdy se stává, že odražek je zhotoven z dražšího kovu než originál - např. státní návštěvy dostávají repliky skutečných mincí vyrobené ze zlata nebo stříbra.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...