Přejít na obsah

Doporučené příspěvky

Zdravím místní sběratele , jak to podle vás bude s mincemi, případně různými sadami minci , které např. Česká mincovna má v emismím plánu na rok 2020  k zrušeným "akcím " jako třeba Sada oběžných mincí 2020 Olympijské hry v Tokiu stand aj., vydají je ???

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 89
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Pojdme si rict, ze nominalni hodnotu mince muze stanovit v korunach pouze CNB, a CNB si u vyrobce minci zada, ted je to CM driv to byla Kremnice. Vyrobce minci je de facto takove ?zamecnictvi? ktere si bokem vyrabi i svoje produkty. Ze sberatelsko-numismatickeho hlediska je ale tohle nezajimave. Ja osobne bych tohle nekupoval a zameril se pouze na emise CNB, nehlede na to, ze u minci CM tezce kov preplacis...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Medaile maji cenu urcite, ale rekl bych ze tam je pocet lidi co je sbira podstatne mensi nez u minci. U medaili je si myslim mnohem tezsi tipnout jakou muzou mit v budoucnu cenu a u mimci je to podle me vetsi jistota.

Navic mince byt zlata ma svoji stanovenou nominalni hodnotu, takze uplne pri nejhorsim ji lze strcit do kapsy a cestovat s ni po svete, u slitku ci medaili muze mit clovek problem, na to je nahlizeno jako na ciste zlato a ne menu.

Upraveno uživatelem midloch
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pánové, jako člen ČNS musím říct, že tento obor numismatiky je pěkná nuda. Jde prakticky pouze o investice s vyhlídkou na zhodnocení. Ta pravá numismatika je o shánění, sbírání, nakupování historických mincí. Z mého pohledu jde hlavně o mince zemí Koruny České a další platidla platná na našich historických územích do roku 1918. Je jedno, jestli je mince zlatá, stříbrná nebo měděná. Každý, třeba tři století starý, získaný kus v pěkné zachovalosti ve mně vzbuzuje úžas a představy kde všude se mince pohybovala nebo kdo s ní platil. Pravda, takový tří krejcar Marie Terezie nemá zdaleka takovou hodnotu, jako třeba Svatováclavský dukát 1934, ale byla to oběžná mince, prošla stovkami rukou, a tu hodnotu, kterou bych nazval asi duševní, má pro mě větší. Zajímavé jsou třeba mince F.J.I. (1848 - 1916) Díky jeho dlouhé vládě a množstvím ražených mincí, tří mincovních reforem je prakticky nemožné zkompletovat celou sbírku. To je na dva životy. Krásné mince jsou třeba barokní mince Leopolda I. (1658 - 1705) nebo Karla VI. (1711 - 1740) o sbírání Pražských grošů (Václav II. až Ferdinand I.) ani nemluvě, atd., těch možností je mnoho. 

Samozřejmě, někoho naplňuje vzrušením o kolik se za poslední rok AU 10000 ,- Zlatá bula sicilská zhodnotila, ale pro mě to je fakt nuda.

Doporučuji literaturu od Ivo Halačky a Zdeňka Nechanického.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Za kolik že se teda dá ta zlatá bula teď prodat? Že bych se toho konečně zbavil.... Jak píše kolega výše, tyhle zlaté mince to je fakt nuda, to si raději půjdu prohrabávat těch několik kilo feniků co pořád ještě mám ve skříni.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

S tím Jardou Jágrem je to absolutní nesmysl, páč momentálně platím jenom příspěvky a odebírám z ústředí povinné tisky a katalogy na aukce, kterých se zúčastňuji už jenom občas. A důvod? Prostě ten zajebanej chronobundus mi bere veškerej volnej čas. Občas ještě někomu něco identifikuju, popř. ocením. I tady na fóru jsem někomu něco nacenil. Dřív jsem chodil i na přednášky a členské schůze, ale ten tikající mor mě fakt dost uzurpuje. Ten můj předchozí příspěvek platil spíš tak před deseti lety, ale to neznamená, že jsem numismatiku zavrhl. Zase se k ní vrátím, až se dostanu z toho chronobundusu!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ano pravá numismatika je určitě o tom shánění apod. Nicméně mě zajímá více to ČNB, protože tam zkrátka vidím tu dvojí hodnotu. Jak sběratelskou, tak cenu samotného kovu. Ale jak říkám, ještě jsem s numismatikou nezačal. Mám jen jednu stříbrnou sběratelskou medaili :) 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pánové, jako člen ČNS musím říct, že tento obor numismatiky je pěkná nuda. Jde prakticky pouze o investice s vyhlídkou na zhodnocení. Ta pravá numismatika je o shánění, sbírání, nakupování historických mincí. Z mého pohledu jde hlavně o mince zemí Koruny České a další platidla platná na našich historických územích do roku 1918. Je jedno, jestli je mince zlatá, stříbrná nebo měděná. Každý, třeba tři století starý, získaný kus v pěkné zachovalosti ve mně vzbuzuje úžas a představy kde všude se mince pohybovala nebo kdo s ní platil. Pravda, takový tří krejcar Marie Terezie nemá zdaleka takovou hodnotu, jako třeba Svatováclavský dukát 1934, ale byla to oběžná mince, prošla stovkami rukou, a tu hodnotu, kterou bych nazval asi duševní, má pro mě větší. Zajímavé jsou třeba mince F.J.I. (1848 - 1916) Díky jeho dlouhé vládě a množstvím ražených mincí, tří mincovních reforem je prakticky nemožné zkompletovat celou sbírku. To je na dva životy. Krásné mince jsou třeba barokní mince Leopolda I. (1658 - 1705) nebo Karla VI. (1711 - 1740) o sbírání Pražských grošů (Václav II. až Ferdinand I.) ani nemluvě, atd., těch možností je mnoho.

Samozřejmě, někoho naplňuje vzrušením o kolik se za poslední rok AU 10000 ,- Zlatá bula sicilská zhodnotila, ale pro mě to je fakt nuda.

Doporučuji literaturu od Ivo Halačky a Zdeňka Nechanického.

Tak samozrejme ze to co pises je takova ta opravdova numismatika. Jenze v te musis byt uz hodne orientovanej a dost se tomu venovat.

 

Je to sberatelstvi v pravym slova smyslu, ja takhle sbiram ilustrace od Buriana, dobrodruznou literaturu od 1.republiky a trochu kapesni hodinky.

 

Sbirani emisi CNB je sice v porovnanim s tim nuda, ale ja to delam jak z duvodu toho ze neco sbiram, tak hlavne i z investicniho hlediska ;-)

Upraveno uživatelem midloch
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak samozřejmě, já ty Au emise ČNB beru taky, hlavně tedy manželka. Mám k nim jako člen ČNS o něco snadnější přístup, teď běží emise hrady, předtím byly mosty, předtím technické památky. Jak se blíží termín, jsem vyzván k odběru, zaplatíme a šup s ní do trezoru. Jak říkám nuda. :-). 

Můžu doporučit sledovat plán emisí a jak se blíží termín, být ve střehu. Na aukru toho je vždycky dost. Totiž i zde jde o obchod především a obchodníci s licencí pro nákup a prodej kulturních památek a předmětů s kulturní hodnotou mají samozřejmě páky na odběr desítek kusů s rabatem a ty se pak prodávají na aukru s dalším ziskem. Manželka říká, že se ty mince na aukru objevují záhy a s dosti nadsazenou cenou. Po pár týdnech ta cena trochu klesne a to je asi čas na koupi.

Hodně dobrý jsou Svatováclavský dukáty první emise (1923 - 1939). Ty je dobrý koupit za tržní cenu skoro vždycky. Před patnácti lety šly koupit mezi 2 a 3 tisíci, běžný ročníky, dneska tak okolo 15 tisíc. Samozřejmě inflace atd., ale pořád je to slušný zhodnocení.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ad investice v podobě mincí ČNB... není to trochu investiční past? Znám hodně lidí, kteří kupují stříbrné mince, zlaté už jsou pro ně moc. Všude jsou články o super investici, ale je to opravdu tak, že v případě potřeby mince prodáš? Koupí těch mincí přeplácíš cenu stříbra a velká část hodnoty je hodnota sběratelská. Když to ti lidi kontinuálně nakupují, tak zákonitě na některých mincích vydělají, na některých asi prodělají. Nakonec jim doma zůstane třeba 50% mincí, které jsou na Aukru za normální cenu neudatelné.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

U zlatych mimoradnych razeb to past neni a u stribrnych vzhledem k jejich mnozstvi je to spis o tom sbirani a i na tom aukru je po case vzdycky prodas minimalne ale spis vic nez za co jsi koupil.

 

Pred chvili skoncila aukce na Aukru na prichod verozvestu v proof za 47400kc, ja ji pred rokem sehnal za 38... tyhle mince budou vzdycky zadany.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jasný, ale není to ten ojedinělý případ?

 

Přiznám se, že tohle moc nesleduji. Odradila mě určitá nekoncepčnost zpracování, kdy i v sérii hradů a mostů jsou některé lépe zpracované a některé hůře. Dokážu sbírat naprosto lecos, ale u těchto mincí mi chybí nějaký "drajv" v sériovosti.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hus "sirka" mě teda taky nezaujal. Lunar mince se mi líbí i od kanadské mincovny, ale všichni mě od toho odrazovali. Až natrefím na dobrý kus, tak si pro radost koupím Alexander drachmu a tetradrachmu, po tom už nějakou dobu pokukuju.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...