Přejít na obsah

Hádanky a úlohy


Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 460
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

  • po 2 týdnech...

Probíral jsem doma staré pohlednice Ostravy a našel jednu zajímavou. Ne tím, že je na ní noční foto obchodního domu Ostravanka - bývalého obch.domu Brouk a Babka, patřícího rodině Lídy Baarové, rozené Ludmily Babkové, ale tím, že je na ní něco zvláštního. Asi poznáte, co uniklo fotografovi i ostatním zúčastněným v procesu vydání téhle pohlednice, že? :)

 

fotor_1634160230701.thumb.jpg.5824a690c05f437ea5c8a80b49bca514.jpg

Upraveno uživatelem dykmore
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Třeba jen malý projev vzdoru, ať cedule, nebo fotografa...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tohle vlánko je super, logický hádanky mám strašně rád už od dětství a už jich mám celkem zásobičku, tak jde začít zlehka pár logickýma - taková zábava na sobotní dopoledne :)

Příště třeba něco se sirkama :)

Hádanka 1 - Barely s vodou

Máme 2 nádoby o objemu 3 a 5 litrů a neomezený přístup k vodě. Jak pomocí těchto nádob víceméně přesně změříte 4 litry?

 

Hádanka 2 - Pytle zlatých mincí

Máte 10 pytlů zlatých mincí, kde v každém pytli je 10 mincí a každá mince váží právě 10g. Váš sluha vás chtěl okrást a vyměnil v jednom pytli všechny mince za falešné, které vypadají naprosto identicky, ale každá falešná mince je přesně o 1 gram těžší než pravá.
Máte přesné digitální váhy (dáte na ně předmět a oni ukáží na gram přesně, jakou má hmotnost). Dokážete na jedno vážení určit, který pytel obsahuje lehčí mince?

 

Hádanka 3 - Trosečník a oáza v poušti

Plazí se trosečník po poušti, je už na pokraji svých sil a dorazí na rozcestí odkud se cesta dělí na 2 směry. On s jistotou ví, že jedna cesta vede dál do pouště, kde zemře a druhá, která vede do oázy s vodou a jídlem. On bohužel neví, kterým směrem se vydat.
U rozcestí naštěstí sedí 2 staříci, kteří mu za úplatu odpoví na jakoukoliv otázku a víte, že jeden vždy lže a druhý vždy mluví pravu, pouze nevíte, který je který.
Trosečník má u sebe poslední minci, která mu stačí na to, aby se zeptal pouze jedinkrát. Jakou otázku má položit aby se s jistotou dostal do oázy a přežil?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

1

naplním 5 l
z 5 l odliju 3 l, v 5 l mi zbudou 2 l
vyprázdním 3 l a naliju do ní 2 l, které mi zbyly
naplním 5 l, odliju 1 l do 3 l a v 5 l mi zbudou 4 l

2

Řešil už inspektor Columbo. Z prvního pytle jednu minci, z druhého 2 mince, atd. až z 10. pytle 10 mincí. Všechny najednou zvážím a o kolik g je větší celková hmotnost, v tom pytli jsou falešné mince.

Už tenkrát mi to bylo divné, protože když jsou falešné mince těžší, než zlaté, z čeho asi jsou? Asi by byly dražší, než ty zlaté.

 

Upraveno uživatelem VS
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Rád případně pomůžu. Zápis níže udělá tohle

takto jde udělat spoiler

a tohle bude dokonce spoiler zanořený ve spoileru :)

 

[spoiler]takto jde udělat spoiler[spoiler]a tohle bude dokonce spoiler zanořený ve spoileru :)[/spoiler][/spoiler]

Alternativně přehlednější zápis:

[spoiler]
  takto jde udělat spoiler
  [spoiler]
    a tohle bude dokonce spoiler zanořený ve spoileru :)
  [/spoiler]
[/spoiler]

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 8 hodinami, Lamiczka napsal:

Hádanka 3 - Trosečník a oáza v poušti

Plazí se trosečník po poušti ...Jakou otázku má položit aby se s jistotou dostal do oázy a přežil?

Uff, no. Zkusím to!

 

Vyberu si náhodně jednu ze dvou cest a jednoho ze staříků a zeptám se" Co by mi tvůj kolega odpověděl na otázku, zda tato cesta vede oázy?

Pokud mi odpoví, že bych dostal odpověď od toho druhého "řekl by ti, že nevede", tak jsem cestu vybral správně a vydám se po ní.

Pokud mi odpoví " řekl by ti, že vede", tak jsem cestu vybral špatně a vydám se tou druhou.

 

Upraveno uživatelem Sicik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak sem hodím ty se sirkama. Mám svoji oblíbenou na téma 4 rovnostranné trojúhelníky, má totiž 2 varianty. Jednu takovou trošku dětskou, druhou trochu serioznější

Trojúhelníky 1

Máte z šesti zápalek poskládané 2 trojúhelníky. Pomocí přesunutí jediné zápalky z nich musíte udělat 4 trojúhelníky.

1442572958_Sirky-trojuhelniky.png.24c36e125fcf2e05234fa6f9b62e0e81.png

 

Trojúhelníky 2

Máte k dispozici 6 zápalek a musíte z nich udělat 4 identické rovnostranné trojúhelníky. Zápalky nesmíte lámat.

K druhému zadání dám 2 nápovědy, zobrazte si je, jen když nebudete vědět kudy do toho


Nápověda 1 - trojúhelníky mají stranu přesně délku jedné sirky a žádná sirka se nikde nekříží


Nápověda 2 - uvažujte v prostoru

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...