Přejít na obsah

PaCh & právník - prosím o radu, spěchá


Doporučené příspěvky

Ahoj všem. Prosím o radu v situaci, v níž se neorientuji.

Včera jsem jel na kole a měl kolizi s osobním autem. Jeho řidička asi neunesla, že za mnou musela přibrzdit. Tak mě předjela, těsně přede mnou mi zablokovala cestu, já nestihnul ani sáhnout po brzdě a vrazil do jejího auta. Jen jsem dal před sebe ruku a odletěl ze silnice do křoví cca. 2,5m pod silnicí. Ani se na mě nešla podívat a odjela na parkoviště cca. 150m za zatáčkou.

Když jsem se vyhrabal zpátky na silnici, tak jsem zavolal 158, nahlásil nehodu, nafotil si místo nehody, polohu kola a čekal. Místo dopravky přijela PČR z obvodního odd. a snažili se mě přesvědčit, že se zase tak moc nestalo a proč nejezdím po cyklostezce. Trval jsem na příjezdu dopravní policie. Když dorazila dopravka, tak nám dali oběma dýchnout s negat. výsledkem, vyslechli si verzi mojí i řidičky a odjeli s tím, že se NEJEDNÁ O DOPRAVNÍ NEHODU a bude to řešit obvodní odd. PČR. Takže si mě hlídka vyfotila, nafotili si kolo a odjeli s tím, že mám dneska přijet odpoledne podat na služebnu vysvětlení. Pokud vím, tak nic na silnici neměřili, nezakreslovali, stopy na silnici od mého kola nefotili... dělá to na mě dojem, jako kdyby to chtěli hodit pod koberec.

Odjel jsem do nemocnice si nechat napsat Lékařskou zprávu, odebrat krev na alkohol a předtím jsem pořídil fotky. Mám jednoho svědka toho, že odjela.

Já se nechci na nikom hojit, ale ta paní se na mě ani nepřišla podívat, za celou dobu neřekla sorry ujely mi nervy, prostě nic. Škody na zdraví nějaké jsou, kolo je dost poničený, dres na vyhození, tretry servaný, brejle vejpůl. Prosím o radu, jak postupovat.

1. jedná se o dopravní nehodu, nebo ne? Stalo se to na normální silnici.

2. mám nárok na náhradu škody z jejího povinného ručení? Nechci na tom vydělat, ale zase jen kalhoty jsou za 1500.

3. je riziko, že budu muset platit opravu jejího auta (zrcátko a odřené plechy)

 

Dík moc.

P.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 60
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

1. jak to asi tak máme vědět? 

2. zeptej se pojišťovny

3. třeba tě bude druhá strana žalovat za psychickou újmu, čas strávený čekáním na dopravku a kdoví jestli nemá šok a ušlý zisk? 

 

4. je to určitě nezáviděníhodná situace, ale - opravduk tomu musíš zakládat vlakno na hodinkovým fóru místo aby jsi šel na konzultaci k právníkovi? Je tvůj stav takový že jsi kvůli tomu musel letět do nemocnice?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To, kdo bude komu co platit, záleží na konečném rozhodnutí, za normálních okolností policie v případě nehody se zraněním nerozhodne na místě, ale předá věc k rozhodnutí správnímu orgánu (zpravidla magistrát), pokud účastník nesouhlasí s jeho rozhodnutím, může to jít až k soudu.

Na výsledku záleží, kdo bude komu co platit.

Může být 100 % vina na jedné straně, pak ten, kdo bude uznán vinným, bude hradit škodu tomu druhému. Nebo bude uznána spoluvina a pak každý hradí tu část škody, v jaké výši ji zavinil.

Řekněme, že by bylo rozhodnutí 50:50 (dost často, když je důkazní nouze), pak bys ty hradil polovinu škody na autě a ta řidička polovinu škody na kole, dresu a případné bolestné.

Ten postup policie je hodně zvláštní - jak zdůvodnili, že se nejedná o dopravní nehodu? Máš od policie nějaký papír?

Vždy to můžeš nahlásit z povinného ručení toho druhého účastníka na jeho pojišťovnu (dle SPZ zjistíš na ČKP jakou má) a čekat, jak to dopadne. Stejně tak tě může řidička zažalovat o náhradu škody, pokud se bude domnívat, že jsi nehodu zavinil. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, FrantisekH napsal:

a je tu ještě jeden paradox, pokud byla cyklostezka souběžná se silnicí,  musíš ji využít, tedy byl bys 100% vyníkem nehody.

To neni uplne pravda, zalezi na situaci a kde se napojil.

 

před 4 hodinami, paro napsal:

1. jedná se o dopravní nehodu, nebo ne? Stalo se to na normální silnici.

2. mám nárok na náhradu škody z jejího povinného ručení? Nechci na tom vydělat, ale zase jen kalhoty jsou za 1500.

3. je riziko, že budu muset platit opravu jejího auta (zrcátko a odřené plechy)

1) jedna

2) to zalezi na rozhodnuti pojistovny

3) ano a zcela realne

Nejrealnejsi je situace ze prijdes na policii, tam dostanes pokutu za to zes nejel na cyklostezce a pujdes domu o par stovek chudsi s pocitem uvedomneleho obcana a priste pojedes na cyklostezce. :) Jedinej kdo videl ze je to jeji chyba si ty, navic tys nedobrzdil za ni (a dokazat prekazku nahlou je bez kamery skoro nerealne).

Priste jed po cyklostezce at se ti ty zle auta nemuseji vyhybat. :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud už to auto dokončilo manévr předjíždění (zjevně ano, když do něj narazilo kolo jedoucí předpisově při pravém okraji vozovky?) a nebylo to na dálnici, mohlo si klidně přibrzdit/zastavit z technických důvodů (problém s podřazením), nebo kvůli "jinému nebezpečí" (dávání přednosti chodců, ježkům, kačátkům, vyhýbání kanálu) - a je jen na tom kdo jede za ním aby to díky dodržení bezpečného odstupu dobrzdil. Smiř se s tím že sis vyžral svou vlastní medicínu, spoluúčast u dodřených plechů by vyšla mnohem dráž než natržené gatě - a příště místo machrování na silnici opravdu použij cyklostezku, viz Zákon č. 361/2000 Sb., k povinnosti cyklistů používat cyklistickou infrastrukturu:

§ 57 (1) Je-li zřízen jízdní pruh pro cyklisty, vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty, stezka pro cyklisty nebo je-li na křižovatce s řízeným provozem zřízen pruh pro cyklisty a vymezený prostor pro cyklisty, je cyklista povinen jich užít.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

O věci bude rozhodovat správní úřad (magistrát). U paní vidím VELKOU chybu, že ujela od dopravní nehody. Toto jí může bolet později možná víc než tebe. Nečekej nějakou spravedlnost u správního úřadu, ten to bude chtít co nejjednodušeji uzavřít. Buď se s paní domluvíte, nebo vyhraje ten, koho bude zastupovat osoba znalejší dopravní problematiky (nemusí být právník). Zkus si přečíst pro začátek forum 30kmh.cz.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 29 minutami, ax38 napsal:

O věci bude rozhodovat správní úřad (magistrát). U paní vidím VELKOU chybu, že ujela od dopravní nehody. Toto jí může bolet později možná víc než tebe. Nečekej nějakou spravedlnost u správního úřadu, ten to bude chtít co nejjednodušeji uzavřít. Buď se s paní domluvíte, nebo vyhraje ten, koho bude zastupovat osoba znalejší dopravní problematiky (nemusí být právník). Zkus si přečíst pro začátek forum 30kmh.cz.

Haha ha . . .ha . . .
tyhle chytrosti z netu jsou někdy úsměvný

co když paní řidička nemohla dříve bezpečně zastavit? a co když to má kolega blbě a není to 150 metrů ale blíže a jediná možnost zastavení (bezpečně?)
a pokud PČR tvrdí že se nestala nehoda, od čeho že ta VELKÁ chybařka odjela? :) 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No tak o tom jestli to byla nebo ne dopravní nehoda rozhoduje správní úřad nikoliv Policie, ta už je jen ve formě svědka. Já netvrdím, že paro je nevinný, jen říkám, že nakonec lze obvinit obě strany a vyhrává ten kdo bude mít lepšího zástupce.

ještě doplním:

https://www.policie.cz/clanek/co-je-vlastne-dopravni-nehoda.aspx

Policie se toho prostě chtěla jen zbavit, protože by to přineslo pro ně hodně práce.. bohužel

Upraveno uživatelem ax38
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jako aktivní cyklista výjimku nemohu potvrdit a snažím se pohybovat co nejdále od aut co to jde, nejlíp v lese :) A v autě se vyhejbám jako by to byl trambus co objíždím. 

Na co že je tady ro vlákno?  Nestačil by dotaz do pelmel a hotovo? 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, straspol napsal:

No- já teda tomu nerozumím, ale vždycky jsem měl pocit, že viníkem nehody je ten, kdo nedobrzdil...? Nebo má cyklista výjimku ? 

Cyklista vyjimku nema, jen tomu nerozumis. Najdi si nekde jaky je rozdil mezi prekazkou nahlou a prekazkou nenahlou. Kdyz stoji srna na silnici a nehybe se, vs. kdyz ti skoci primo pred naraznik. Co bylo tohle vi jen cyklista. :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 4 hodinami, ax38 napsal:

No tak o tom jestli to byla nebo ne dopravní nehoda rozhoduje správní úřad nikoliv Policie, ta už je jen ve formě svědka.

Ani spravni organ, ani policie, zda se stala dopravni nehoda nebo ne urcuje zakon (ten je mj. v tom odkaze cos postoval). Pokud policie rekne ze se nehoda nestala, k zadnymu spravnimu organu se to nedostane, protoze to proste neoznami.

před 4 hodinami, ax38 napsal:

Policie se toho prostě chtěla jen zbavit, protože by to přineslo pro ně hodně práce.. bohužel

Ano, pokud se nedohodli ucastnici nehody na miste, mela to policie resit a oznamit to. Ale za tu "praci" jim to proste nestoji. Me taky do xichtu policajt rikal ze 4 propichany gumy mohlo zpusobit pocasi jak se furt otepluje a ochlazuje. Ale mame jich nedostatek, jak jinak.

před 5 hodinami, ax38 napsal:

U paní vidím VELKOU chybu, že ujela od dopravní nehody. Toto jí může bolet později možná víc než tebe.

Kam prosimtě ujela? 150m na bezpečné místo? A to těch 150m měřil cyklista v šoku jak, si to odkrokoval? Podle patníků? Kde je to ujetí? Já bych možná zkusil prostudovat  z č. 361/2000 Sb., do tý doby zpátky na novinky.

před 5 hodinami, ax38 napsal:

Zkus si přečíst pro začátek forum 30kmh.cz.

Přesně tak, zkus si přečíst pro začátek to forum, ale mozna bych zacal zakonem.

před 4 hodinami, ax38 napsal:

nikoliv Policie, ta už je jen ve formě svědka

V tomto konkrétním případě asi ne. To je spíš u případů, kdy policie něco vidí (např. jak jedeš na červenou nebo tak).

před 4 hodinami, Tom4 napsal:

A v autě se vyhejbám jako by to byl trambus co objíždím. 

Tak, tak .. a moc netůrovat při předjíždění aby cyklista neukopnul zrcátko na příští křižovatce v domnění že si ho předjel moc rychle nebo agresivně.

Upraveno uživatelem zceyee
pocasy -> pocasi .. tvl
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj.

Pokud je to flame, ci nevhodne vlakno, tak me to mrzi. Myslel jsem si, ze kdyz je tu lekarsky koutek, kam obcas odpovidam, tak na oplatku bych mohl dostat fundovanou odpoved jak postupovat v situaci, kde nejsem kovan... Dotklo-li se to nekoho, tak se omlouvam.

Vcera jsem ten usek projel autem, je tam znacka zakaz zastaveni a plna cara.

Uz to zde nechci resit, jeste jednou se vsem dotcenym omlouvam a prosim administratora o uzamceni a smazani.

 

paro

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tyjo, čtu to znova... Ona Tě předjela a Ty jsi do ní narazil a poškodil jí zrcátko?  Nějak se snažím si to představit v reálu- takhle to vypadá, že do Tebe narazila ona při předjíždění a vytlačila Tě bokem ze silnice...nebo jak ? To Tě jako vybrzdila , Ty ses pokusil ji objet ze strany a narazil jsi do toho zrcátka ? Jestli má poškozený zrcátko a plechy, tak jak se dá tvrdit, že nedošlo k nehodě...?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

12 hours ago, zceyee said:

Cyklista vyjimku nema, jen tomu nerozumis. Najdi si nekde jaky je rozdil mezi prekazkou nahlou a prekazkou nenahlou. Kdyz stoji srna na silnici a nehybe se, vs. kdyz ti skoci primo pred naraznik. Co bylo tohle vi jen cyklista. :)

No- pokud Tě ta překážka nejdřív předjede, tak o ní přece dávno víš, a tím pádem nemůže být náhlá- ne ?  Asi jako když tu srnu vidíš, jak běží po louce přímo k silnici- to dá rozum, že by mohla chtít přeběhnout... když Tě auto předjíždí, tak má asi v úmyslu se před Tebe zařadit, ne...? Jen to zrcátko- a asi teda bok- mi v tom falíruje, asi došlo ke kolizi přímo ještě při předjíždění? 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...