Přejít na obsah

Tématické týdny vašich digitálních zápěstí


jendazhor

Doporučené příspěvky

Presne, boj a to velky. Pokud by byl vyber max z 1-3 bylo by to o mnoho snazsi. Kdyz jsem to nadhodil, ani sem netusil jak tezke je vydumat mych pet nej.
A souhlas s t2, vse krasny vyber, -titan parada.  Jsem zvedav co se do finale od tebe jeste dostane.
No ja mam jasno v prvych dvou exemplarich(ad 1./ by mne to neodpustili -ad 2./ ja jim to ani udelat nemuzu))...
Me dalsi uvazovani/pokud se nezmeni/ se ubira  dvema cestami ana-digi a starsi solary -sam jsem zvedav kde skonci a zde mne nektere jine neukrici budeme to my...

U mne tedy prvni dvoje S770 a 0614 -nejake cteni zde a treba... (odkaz prvni v podstate shrnuje proc jsem si je zvolil...)
- z nejake prikladnosti stavu si delam asi jeste mene nez jendazhor(mam je pro radost a noseni u S770 uz patrny stopy meho noseni i na safiru...) jo a porizeni musi byt v nejakych mezich(zde konkretne ø za jedny cca $350) tzn. ze muzalni stav u mne taky necekat!

 

 

1.jpg.a5d5ca721e92a84612b09134f513de12.jpg

...jo a pokud zde Gombo neda LCD/LED tak sem zvedav co u neho bude mit prednost... 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 708
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Hmm, moc pěkné dnes už kultovní modely.
Musím se přiznat, že ač oba znám, vlastně jsem je do hloubky nezkoumal a nedošel mi úmysl jejich vzájemné historické návaznosti. Až z tebou odkazovaných článků.

Naprosto chápu, že si je člověk musí pořídit oboje. Protože to je pak mnohem víc, než jen dvoje hodinky.
A taky souhlasím, hodinky se musí nosit, pokud je to, vzhledem k jejich aktuálnímu stavu, nějak neohrožuje na životě. 
Vzhledem k množství hodinek, co jsem nevydržel nekoupit už se krotím v nákupních cenách, takže spoustu zajímavých kousků si kvůli vyšší ceně odepřu. A vlastně už se pohybuji spíše v desítkách než stovkách dolarů. No, někdy to zvládnu i pod deset doláčů, ale to mi pak většinou napaří vyšší cenu za dopravu 😉
Odbočka: třeba minulý týden mě už dost zaskočila konečná cena 961$ za Casio MRG-1100 v dražbě na japonském Yahoo. Pravda, že byly v NOS stavu. Asi si budu muset navýšit limity...

I když některé kusy členů fóra v totálně NOS stavu bych se taky bál nasadit.

S tím EPD displejem jsi mi připomenul, že mám někde v šuplíku taky jedny téměř noname hodinky s tímhle typem displeje. Asi bych do nich měl dát baterku.

Každopádně krásné duo! Taky jsem zvědav, jestli ještě nějaké přidáš.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

První co se ceny týče jsou Rado. Jsou nejdražší a mají nejvíc hightech materiál pouzdra plus zajímavý pohon a maximálně minimalistický design. Taky jsem na ně dostal největší slevu.

z20160121_153300.jpg.6a919e9f646279e0411fbbc48321bbf3.jpg

z20170101_125031.jpg.3296a7e989a0f5fb5fa8b467ed494d94.jpg

K těmhle zlatíčkům se váže finanční příhoda. Omylem jsem na ně přihodil částku, kterou bych platit fakt nechtěl. To je tak když se spletete a místo na aukru (kč) přihodíte na ebay (USD). Bum 1500 USD. Ještě že to dobře dopadlo. Nakonec jsem byl jediný kdo je chtěl, takže za vyvolávací cenu. 71 USD. Uffff.

v20171219_162856.jpg.51e4075b7f05e34d666acef1ac09c866.jpg

Omegy, představují doby kdy se digi mohly směle měřit s mechanikami. Jak cenou tak prestiží. Někdy je i překonávaly.  450 CHF v roce 1977. Není divu že se do digitálek pouštěli i zvučná jména hodinařiny: Omega, Breitling, Longines, Girard Perregaux, Heuer, Bulova...

wIMG_20191108_161718.jpg.f0f8960f2e3b4e12790d312d34d333df.jpg

Pak je tu skupina hodinek do kterých jsem se zamiloval. Je to ten druh digi, které jsem uviděl dříve v katalogu později na internetu a věděl jsem , že je nutně potřebuji. Někde jsem to tu dříve popisoval. Tyhle zlatíčka byly na první pohled. Když jsem uviděl jejich ofiko promo fotku (v práci) byl jsem celý den úplně v pӶdӘli. Musel jsem na ně furt myslet a ten den jsem už toho v práci moc nezvládl. Potom doma jsem na ně čuměl celej večer. Byly tak nové, že chvíli trvalo než se daly objednat. Koupil jsem je a staly se mými  nejdražšími géčky co se částky týče. Ale nikdy jsem ani na vteřinu nelitoval. Jen je škoda, že tady na chronomagu jsou kromě těch mých ještě jedny. Maximální exkluzivita by byla pěkným završením příběhu.

xIMG_20190618_155540.jpg.8b6a8185743b9af5635bf0dd7e9ced8f.jpg

Na obálce Casio katalogu na rok 1990 jsou dvoje digi. A jdeny z nich jsou DW 7000. Byla ve mě ta tužba od roku 1992 kdy jsem spatřil poprvé ten katalog dole na Václaváku v Diamantu. Později jsem ten katalog od nich "vydyndal". 

u20150331_180334.jpg.d881883f80aad15d437847303bacb232.jpg

A na konec moje první lepší hodinky, první Casia, první géčka, první vodotěsný hodinky, moje nejdéle "sloužící" (od vánoc 1992) moje DW 5700/901:

yIMG_20200606_163939.jpg.b075da9f08e13421ce9ac9470f2f58aa.jpg

Možná kdybych tento žebříček sestavoval o měsíc dříve nebo později tak by to dopadlo jinak. Bylo to těžké vybírání. Nedostalo se na G 5600EB, T 1500 ....a další.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

>T2:  Krásně jsi to popsal. Tyhle "psychologické" důvody a "historické" původy jsou nejzajímavější. Stejně jako příběhy o získávání jednotlivých kusů hodinek, katalogů atd.

Rado jsou opravdu výjimečné jak pohonem, tak materiály. Jestli se nepletu, tak použitý "samonatahovací/samodobíjecí" mechanicko-elektronický strojek ETA E18.711 vyšel z kalibru H1970 původně v ETA vyvinutého pro model Hamilton Pulsomatic.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak já ještě doplním mojí trojici na pětici.

Sice budu z polic kamenován od Casia a dalších značek, ale nakonec to jsou dvoje potápky od Seika. S800 (rok 1993, také se stříbrným, černým a fialovým rámečkem) a M705 (rok 1991, vyráběli je ještě ve fialovožluté).

S800 pro jejich na Seiko trochu netradiční displej, festovní konstrukci při zachování rozumné velikosti a ukazatel stavu baterie.
Model M705 pro jeho hloubkoměr a potápnický funkce.

A navíc se mi u obou líbí jejich kovové tělo se šroubovacím dýnkem doplněné o plastové bezely, které jim dodávají vzhled pracovního nářadí.

Oba kousky jsou už v dost "jetém" stavu, ale plně funkční i po těch skoro 30 letech.

 

Seiko M705-S800-2-lo.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No tedy panove parada.
A je to presne jak pisete preferovana volba je spis osobnich duvodu, mne se do preferovane petice nedostanou treba digi ani  anadigi Junghansu ...
Ja tedy tak nejak ujizdim na anadigi a solarech obecne.Vyberu tedy do zbyle petky tedy takto.

Solar za Casio je DW-2000 [242] -genialni design. (Treba na seiko A944 nebo A258 uz taky nevyslo -seiko si to vynahrazuje prvnimi dvema.)
Za anadigi nejde jinak nez jit do 8981 pocatku ana-digi-temp, kdy anadigi moduly o generaci zpet(rucky seriz. korunkou) jeste nepocitam. 
Prvni verze mnela cidlo jeste zapustene ve skle a senzor samotny je resen pro co nejlepsi kontakt s merenym bodem. Mereni po prilozeni treba prstu probiha rychle. Postupem(jsou meziverze) to osidili az tak ze je uvnitr pouzdra a vyznacene misto je uz jen atrapa. Stopky 1/1000
No a posledni propoji solar s anadigi... C030 rok asi 1988 asi prvni kombi od nich. Diky kulatemu sklu je problem je pekne odfotit.

3x.jpg.3bbdccf0c095faf69728f05699151626.jpg

cas.jpg.5bbfa169edcab41f23908233a6385cf5.jpgtime.jpg.139541f6a61ef712ce3b8f4b8b734014.jpg

1192027034_stptmp.jpg.7c6ac9ee00ec170678b567e7569e5ef2.jpg

z.jpg.1a50683d73c933f4d5170af5567578b8.jpg 

Toto tema je co se tyce vyberu nejtryznivejsi, Orienty/a jine/ volaji tys nas tam nedal? -(doufam,ze se nepomsti vetsi konzumaci batt. nebo jeste hur)).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pestrý výběr.
DW-2000 mám v merku už dlouho, ale zatím se mi nepoštěstilo je najít za přijatelnou cenu. Moc už jich není. A když, tak dost drahé. Jejich vzhled je decentní, to se mi líbí. Stejné jako pár dalších z téhle doby (DW-1000, DW-1100, TW-7100, DW-3000 a další)

Ana digi s prvním solárem krásně demonstrují, jaká to tehdy pro ně byla vymoženost z budoucnosti, tohleto solární napájení. Dnes už se asi většině lidí tak nelíbí, ale za mě na nich není v podstatě žádná designová bota. Naopak si s těma ladnýma křivkama pěkně pohráli.

A u "teploměrek" od Citizenu jsem ani nevěděl, že první měli senzor vytažený takto ven. Vždy se rád poučím. Na tuhle dlouholetou sérii nejsem zrovna expert. Vlastně mi na nich vždycky vadila ta "falešná" mřížka teploměru. Tak tady by mi nevadila.

Teda Seiko A944 jsou hodně parádní. Mají společné prvky vzhledu s mými A904-5060. Ty se do výběru nedostaly, ale byly by hned další v pořadí. Stejně mi to neodpustí...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Paráda! Ty C030 se mi hodně líbí. Líbily se mi taky od prvního zahlédnutí, ale nějak se ke mě ještě nedostaly. Ty "teploměrky" mě zaujali tím že mají stopky na 1/1000 sec. To tenkrát muselo být docela něco! Casio má 1/1000 stopky až od roku 1991.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taky diky, a jj C030 jsou super natolik ze zde naplnuju vyse uvedene o "ujizdeni"...
Vzhled techto prvnich ma symboliku ve vubec prvnich solar quartz -takze jsem je proste velmi nutne potreboval...))
Jelikoz stale zapadaji do definovaneho tematu tak si dovolim jeste par obr... (pokud uz je to moc tak omluva)

IMG_20201004_111036.jpg.2e0736fd72b4b9f2a61642c18b82586f.jpg

1.jpg.36e57b8dbf41bc34f16ac3cfba2fc59b.jpg

3.jpg.afd978ff644ff89e15b70204fe110521.jpg


Pri urcitem uhlu rucicky temer zmizi..

4.jpg.c86a1f72f665f184ec6f726e0f435bd6.jpg


Ty prostredni(sn. zacina 55) maji jiny odstin solarniho clanku(kremiku) ? -at natacim jak natacim je vic do hneda...

55.jpg.b5eda315615988e90d8a8bb6307cf1ca.jpg


Nesedi datum zde je 1988 ale dle dynka ( sn. by mnelo rikat rok/mesic ne?) -prvni 1983?
3sn.jpg.396250d339c46c4669343e0dd2e97cfa.jpg

 

U Citizen 8981/8980 mne ten datum taky nesedi (a ani nevim jestli je v nich vubec nejaky rozdil) 
Pokud by platil datum dle sn. tak meli stopky 1/1000 v roce 1982, ale jestli je toto jejich prvni model s touto f-ci nevim.
Tak si taky dovolim pridat jedny dalsi a pritom to nebude nad ramec mych 5. -8980 jsem nedal, protoze ty druhe se mne proste libi o neco vic, i pres ten stav...

IMG_20201004_111845.jpg.1889991696bcb78496f1a4ef80e6c515.jpg

IMG_20201004_111259.jpg.eba4aea0f8d23a9394b7d82d338f3d7c.jpg

IMG_20201004_111814.jpg.029f8a08ec11362ede8f3661e4e9594d.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

K Citizen ana-digi solárům od Akai: Zcela chápu, že někdo propadne jedné modelové řadě. Obzvlášť, když se jedná o počátek používání nové technologie a navíc se na ty modely dá koukat ještě dneska. Model CRYSTRON 8620 SOLAR QUARTZ vypadal parádně.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Po týdnu osobně nejceněnějších kousků vašich sbírek (já tušil, že to budou krasavci) zůstaneme u „nej“. Protože další týden bude…:

Týdenní digi téma č. 25: „Drahoušci“, za které jste nejvíc zaplatili (do 11. 10. 2020) 
Prostě Vaše digitálky (nebo ana-digi), které vás stály nejvíc. Předpokládám, že to budou použité hodinky. Nové můžeme nechat na jindy.
Pouze jedny! Kdo se neudrží, tak dvoje, no…

A nemusíte psát cenu, je to na vás.

---
Můj výkop (beru tedy jen hodinky bazarové, ne nové):

Musím se pochválit, že si u všech hodinek, co jsem kdy z druhé ruky zakoupil, eviduju nákupní cenu. Takže za mě to byly právě Casio PRT-3000, které jsem ukazoval mezi těmi z minulého týdne.

Koupil jsem je na Ebay za skoro kulatých 99 doláčů. Pravda, ještě tam byla asi dvacka za dopravu.
Měly ovšem prasklý závěs titanové spony náramku a ten jsem musel nechat svařit pod ochrannou atmosférou argonu. Jinak by to s titanem nešlo. Takže ještě nějaká stovka v kačkách přibyla. I když to byla u mě nejvyšší cena, nelituju. Moc se nevidí a mám je v oblibě.

Nepochybuju, že s mýma ani ne 100 dolarama jsem mezi ostatními dost při zemi. Prostě škudlil. No, ještě by se tady u mě našlo pár kousků, ne moc,  za ceny kolem 80 dolarů, ale na stovku, nebo přes, nedosáhly. U jedněch jsem musel přepočítávat cenu z australských dolarů, ale taky to na víc než cca 80 amerických dolarů nedotáhly.

20201004_225658 (2).jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hmm, jako nové. S krabkou a štíkem, velká parádička.
Koukám, že Tissot si drží pořád styl krabičky. Když jsem od nich asi před 15 lety (pravda, to není zrovna moc aktuální) kupoval jedny hodinky, měly taky takto černou decentní krabku pouze s logem.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

-stejne jako t2 -ty nej zde byly min.tyden...
A ja shodou okolnosti taky uvedu neco od teto znacky.. TISSOT SENSOR (Omega sensor cal. 1640) TTD -u mne stav jaky prezentuje t2 se najde malo tak aspon takto...
Nejdriv jsem uvazoval, ze uz by byl cas na predtim zminene Junghans digi nebo anadigi (oboje +/- cena stejna), ale jelikoz mam radeji ty starsi tak ve stejne cenove relaci byly i tyto(cca. o vic nez jednu tretinu nizsi nez uvedena prumerna cena za ty nej..)) 

Skoda, ze i ostatni se nepodeli s nami o sve krasavce... takhle by byly pekne pohromade (i jinde se tu objevuji paradni kousky)

1.jpg.767f10c45c8f53a578363482e77f1499.jpg

 

 

3.jpg

Upraveno uživatelem akai
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tyhle "dotykáče" nadchnou i po těch 40 letech. Stejně jako jejich životopis.
Moc zajímavá je i ta časoměrná mašina. Docela by mě zajímalo, jak to v ní měli udělané.

Kdyby tehdy tušili, že za skoro půl století budou "dotykové hodinky" hitem...

Upraveno uživatelem jendazhor
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

😴 Tento týden vyhlášena pauza pauzička.

Je to tu nějaký mrtvý. Taky už jsme asi trochu vyčerpali naše zásoby hodinek.
Pak hrozí, že už nebudeme mít co ukazovat, nebo se holt budeme muset pořád dokola opakovat.

:helpsmilie:Tak bych nechal na vás, jestli sami navrhnete nějaká témata o dalších týdnů.
Pro inspiraci, co mě zatím napadlo, ale téměř vždycky je tam nějaký zádrhel.

–  S kalkulačkou – pro někoho příliš široké téma, jiní zase žádné nemají
– Analog s kalkulačkou – to samé, co předchozí bod
– Bezdrátová komunikace - už tu nějaké byly, takže bychom se asi opakovali
– S počítačem, programovatelné – to samé, co předchozí bod 
– Zvláštní senzory (síla větru, UV záření, síla úderu, dálkový senzor tepla atd.) – asi by jich tu moc nebylo a třeba teploměr nebo senzor tlaku vzduchu či hloubkoměr jsou zase dost rozšířené, takže by to byla opakovačka
– Netypické tvary – to by možná šlo
– Co nejvíc displejových "budíků" – zase už tu některé byly a Casia s Hexa Graph už možná taky
– Jen vždy určitá produktová řada (Casio Casiotron, MR-G, Giez, Frogman atd., Seiko Silverstar, Sport 100 atd., Citizen Ana-Digi-Temp atd.) – nevím, jestli bychom to nějak naplnili, ale by vznikaly ucelenější systematické přehledy pro srovnání modelů v řadě, některé řady jsou dost úzké a jiné zase moc široké
– Všechny možné variace Casio DW-56xx – ale tam by možná patřili i modely DW-5xxx a zase jich je celkově moc
– Jen limitky – jenže výrobci nazývají "limited edition" kde co
– Jen modely z určitých let – Jenže některé roky jsou chudší a z jiných toho zase bude celkem dost, navíc jen pár lidí tu má ty hodně staré
– Nejlépe čitelný displej (subjektivně) 
– Nejstarší se solárem – něco už tu bylo a bude jich vlastně jen pár
– Nejstarší s kalkulačkou – Ale ty už ty byly
– Nejstarší se senzorem čehokoliv – Taky už tu asi byly

A dál, co vás napadne. Klidně si sami nadhoďte na další týdenní odpal.

Nebo můžu tohle vlákno po pěkných 25 týdnech uzavřít. I tak o byl úspěch a vaše digi poklady mi za to jistě děkují. Stejně jako vám.

Pro přehled, jaká týdenní témata už tu byla:

1- Placáky

2- Tlusťoši

3- Astro

4- Potápky

5- Jachtařky

6- Pilotky

7- Horalky

8- Fitness, jogging

9- Business

10- Bonus – nejdelší dobu na ruce za poslední týdny

11- Surfaři

12- Rybářské a lovecké

13- Herní, s digihrou

14- Hudebni, melodie

15- Puntíkáče – Dot matrix displeje 

16- Digi-ručky, nevýhradně

17- Prvničky a vykopávači

18- Digi s jinými jazyky než angličtinou a japonštinou na displeji

19- Digi, co na zápěstí nepatří (tužky, přívěsky, atd.)

20- Bonus – apokalyptické, ne radio, ne solar

21- Pro děti a dorostence

22- Vaše nejstarší

23- Vaše nejmladší

24- Vaše nejcennější (subjektivně)

25- Vaše nejdražší (pořizovací cenou)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja prispel snad jen jednou, ale presto ti chci Jendo moc podekovat za tuhle skvelou serii. Vyborny napad, nadseni, invence a spousta paradnich digosek. Co toho nekteri mate, to je k neuvereni. A tech znalosti! Ja teda budu uprimnej, me treba stary digitalky - az na vyjimky - nejak zvlast neberou, (jeste tak casio z ranych devadesatek, od kdy se zacala datovat moje uchylka na hodinky, kdy zrovna byla doba tribarevnych segmentu, twinceptu a ruznych grafu s barevnym podkladem - na tom jsem fakt ujizdel) ale mam pro tuhle obsesi naproste pochopeni 😀 a jsem rad, ze takovi nadsenci existujou :default_smile:.

ps.. Ted mam v planu koupit si (jednou za cas me to vzdycky popadne, byt to fakt nemam zapotrebi) zase nejaky levnejsi obycejny digi - samozrejme od casia.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

>lub: Díky za pochvalu. Uvidíme, můžeme si to třeba natáhnout na dvoutýdny, nebo tak něco. Spíš jde o témata, která by vytáhla z šuplíků a poliček další zajímavé kousky. Zároveň je, alespoň pro mě, poučné, vidět funkčně nebo jinak srovnatelné kusy hodinek. Respektive, jak se výrobce vypořádal podobnými funkcemi, konstrukcí nebo jiným zadáním. Případně, co se vyrábělo v určitém období.

S tím zaměřením je to asi u každého jinak. Mě třeba zprvu zajímaly hlavně modely z devadesátých let, kdy se výrobci rozjeli se všemi možnými elektronickými vychytávkami (někdy dost ujetými) a zároveň se ještě v běžných produktových řadách stále vyráběly celokovové modely se šroubovacím dýnkem. 
Ale teď jsem třeba koupil už druhá Casia ze sedmdesátých let. Nějak mě na nich láká ten prvopočátek všeho elektronického náramkového v ještě "ryzí" podobě. U takových starších modelů je ovšem větší riziko, že pokud nejsou při prodeji zjevně funkční, bude větší problém je rozchodit. U těch mých prvních sedmdesátkových se mi to zatím nepodařilo.

Zároveň každý den řeším dilema, které nasadit na ruku. V rychlosti a snadnosti odečtu času u mě jednoznačně vítězí ana-digi modely. Ale ty ryze digitální v sobě zase mají nějakého elektronického dobového ducha či co.
Asi hodně záleží na tom, v jaké době majitel těch kterých hodinek vyrůstal a o čem snil a nemohl si to tehdy dovolit. Nebo na které hodinky vzpomíná ze svého mládí.

Mě se třeba celkem líbí i nová Casia s STN displejema a bluetooth připojitelností, ale komplikovanost pohybu v menu a funkcích mě odrazuje. To se raději vracím k jednoduše a průhledně ovladatelným starým vykopávkám a na druhé ruce mám jednoduchý náramek od Garminu (po čase blbne) a ten ty základní funkce sledování pohybu a komunikace s mobilem taky docela zvládá.

Někdo nějaké nápady na další týdny?

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

"25- Vaše nejdražší (pořizovací cenou)"

Tak mě napadá opačný konec spektra: nejlevnější nové digitálky.

P8290005.JPG.7daebd4fc783c452ba632f2c6e8d7f0a.JPG

P8290018.JPG.7d5f4049e1b1c5657190b6d3f912893e.JPG

Kdysi jsem tu s nimi držel rekord v nejlevnějších nových hodinkách na celém chronomagu. Pak mě ale někdo trumfnul. Jinak jde asi o nejprimitivnější modul. Hodiny minuty jednoduché datum a vteřiny. Řemínek ze silikonu působí divným dojmem. Mám je dodnes, ale batt už jsem nové nedal.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...