Jump to content

Zmrzlinar

Recommended Posts

0197541c2f5f200edacc32e3d99e3c868d35113beb.thumb.jpg.4bfc728fd34433579155950b1641214f.jpgPřed 2 lety jsem se zamiloval do modrých Seiko SNZH53. Okouzlily mě hlavně svým lehce vintážním vzhledem a popravdě taky cenou. Tohle by mohly být hodinky na cesty a léto, které se nebudu bát někde “ťuknout”, abych si pak nerval vlasy. V ČR jsem tuto barevnou variantu tehdy nenašel, takže anglický Amazon s cenou hodinek v přepočtu lehce přes 4 tisíce Kč byla skvělá volba.

Vzhled
SNZH z řady Seiko 5 Sports bývají často přezdívané Seiko Fifty-five fathoms kvůli jejich podobě s Blancpain Fifty fathoms, prvními potápěčskými hodinkami. Spousta lidí si tato Seika do podoby (mnohonásobně dražších) Blancpainů moduje. Pro mě mají SNZH svůj vlastní půvab i styl - podobnost s Blancpain vidím, hlavně v té “skleněné” lunetě, ale zároveň vidím i rozdíly. Kopírku Steinhart bych na ruku nedal. Naopak SNZH beru jako střízlivou homáž. A stejně jako je mi naprosto cizí tuning aut, nic mi neříká ani modování hodinek, natož abych z toho měl kopírku něčeho, na co nemám.

Pouzdro
Průměr pouzdra bývá často udáván 41 nebo 42 mm. Může se to zdát hodně. Já jsem sám fanda menších hodinek, ale díky krátkým zahnutým nožkám, sedí Seika i na mé tenké ruce parádně. Výraznější rozměr je výška 14 mm. To není málo a je pravda, že třeba s užšími rukávy zimní bundy hodinky kamarádem rozhodně nejsou.

Sklíčko
Sklíčko je naprosto v souladu s řadou Seiko 5 hardlex. 2 roky s sebou beru hodinky na cesty, do lesa, létám s nimi na dovolenou a zatím (ťukám na stůl) ani škrábaneček, i když je sklíčko vypouklé. Hardlex není cukr.

Vodotěsnost
Diskuze zda je vodotěsnost 100 m dostatečná, nebude mít rozřešení do konce věků. Než do tábora “když potápky, tak minimálně 200 m” patřím ke skupině “ruku na srdce, pro mě i 99 % ostatních lidí je 100 m dostatečných”. Koupačky v moři s hodinkami proběhly a bez ztráty květinky.

Ciferník
Co mě a evidentně mnohým dalším učarovalo, je samozřejmě modrý cifr. Za běžných podmínek je to decentnější navy blue. V některých úhlech pohledu byste přísahali, že je úplně černý. Na slunci se ovšem rozjíždí sunburst koncert a - doufám, že to znáte a nejsem v tom sám :-) pořád hodinky okukujete a otáčíte s nimi proti sluníčku a lidi, co jsou s vámi, si toho samozřejmě všimnou a když vás neznají, tak se ptají, kam pospícháte… Děje se vám to taky, že ano? Každopádně tyhle hodinky jsou na léto jako dělané!

Pro úplnost: řadu doplňují SNZH55 - černý cifr, SNZH57 - černý cifr s pozlacenými indexy a ručkami, dále dnes pravděpodobně již nesehnatelné SNZH51 s bílým cifrem a černou lunetou, a sehnatelné SNZH60 - černý cifr i luneta, celopozlacené (pro kolotočáře).

01cc4ff6ddf75b94ee852894f5e10430ce9b0b87af.thumb.jpg.5ec5366834a3a669c48daa43a034f9a3.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Korunka a strojek
Nesignovaná korunka je na rozdíl od většiny jiných Seiko řady 5 umístěna na 3. hodině. Nikdy jsem nepociťoval, že by mě nějak tlačila do ruky, takže za mě ok. V této cenové kategorii a s danou voděodolností samozřejmě není šroubovací. No a to mě právě nevadí - hodinky o víkendu čapnu, pár nacvičenými tahy nastavím datum, den i čas a nemusím řešit vyšroubovávání, natahování a pak se rozčilovat s trefováním závitu (koukám na vás, Longines Conquest!).

Inhouse kalibr 7S36 je v této řadě klasika. Bez manuálního nátahu, bez hackingu a doufám, že nečekáte +-2 vteřinky… Protože mám SNZH na nošení mimo kancelář, půl minuty sem tam neřeším a pokud se po 4 dnech dostanu v reálu na -1 minutu, tak vytažením korunky, dorovnáním času a zasunutím mám vyřešeno za 3 vteřiny. Rezerva nátahu je zhruba den a půl a efektivita nátahu je bezkonkurenční - po 2 hodinách aktivního nošení je “nabito”.

Tah
Za co SNZH od recenzentů dostává na frak, je tah. S vědomím toho jsem si hned pořídil od Strapshopu vintážní Veneto a tah ihned po rozbalení hodinek odhodil do šuplíku. Kombinace s Venetem vypadá moc pěkně. Hnědá kůže s modrým cifrem ladí, ale popravdě řemen je na můj vkus tlustý až moc, není tak ohebný a hodinky na něm až příliš často sklouzávají na stranu. Volil bych příště tenčí.

01e4e1a7a6ce62cacc07d543ccd928707b391ba956.thumb.jpg.acb44e7c0c9f7bb834ef5bb38712c443.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klasika je samozřejmě nato, které k hodinkám perfektně sedí. 

01fb173c9ef5d9233a2d67a2058ace0f129f13d2bc.thumb.jpg.991b63d8e23bf4b2bbfdf1b3a321f6b0.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

S tahem mi to nakonec nedalo. Po víc než roce jsem jej zkrátil na mou ruku, nahodil na hodinky a byl jsem příjemně překvapen. Netahá, extrémně nechrastí, jak bych čekal, a na pseudo tříčlánek podle mě nevypadá vůbec špatně!

Závěr
S těmito Seiky jsem projel kus Evropy, vzal jsem je do Asie, beru si je pravidelně na tuzemské výlety. Kouknu na ně a vzpomenu si, co jsem s nimi už stačil zažít a doufám, že ještě bude co. Parametry SNZH asi nikdo z místních členů ohromený nebude, ale vše dohromady funguje a dělá mi neuvěřitelnou radost. Vezmu-li v potaz cenovku - i z EU se dnes dají pořídit do 5 tisíc Kč - je poměr cena vs. výkon úplně neuvěřitelný. Fabii nebudu také považovat za špatné auto, protože má slabší motor, nemá asistenty a vyhřívané zadní sedačky. Kromě toho, že kvůli vyššímu pouzdru hodinky na mé ruce nejdou k zimní bundě, pro mě SNZH nemají chybu.

Závěr 2
Při brouzdání internetem jsem narazili na informaci, že se nové SNZH už nevyrábí (discontinued). Popadly mě temné myšlenky, co bych dělal, kdybych o ty své přišel nebo si je někde nevratně zničil. Zakoukal jsem se také do stříbrno černých SNZH55. A najednou se to vylouplo. Podobně jako když v Genesis po marném hledání nového zpěváka za odejivšího Petera Gabriela zjistili, že nejlepší náhrada je jejich dlouholetý bubeník (Phil Collins, pro neznalé), i já jsem došel k přesvědčení, že nejlepší náhrada za SNZH budou jiné SNZH. Takže aktuálně mám doma dvě barevné varianty, což mě asi nevratně zařadilo k chronomagorům v pravém smyslu tohoto slova :-)

01dc8af881055447534748b3ee5e96a991c6609259.thumb.jpg.5de9a0cfbfd806663eb8fed098714795.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Výborně! Díky za příjemnou recenzi. Zrovna minulý týden na mě odkudsi z inernetu vykoukly a chvěl se mi prst na myši :) Být tu ta recenze, asi bych neodolal.

A kapela Genesis! Tak to je moje srdcovka. Muzika, na které jsem vyrůstal.

Odesláno z mého SHT-W09 pomocí Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Pekne napsano. ;)

Taky jsem byl jejich vlastnikem. 

Jenze ouha. Zjistil jsem, ze potrebuji zase jine, lepsi, uzasnejsi.........no jednoduse receno: prodal/koupil, prodal/koupil a tak az do zblbnuti. Tedy dodnes. :bangin:

Edited by Hardslimer
Link to comment
Share on other sites

Hezká recenze, oceňuji rozumný přístup k homage i poukázání na slabé stránky.
Díky za hezké čtení a těším se na další fotky.
V záplavě tahů s plnými články je pro mě chrastící tah, který mám na pětkách po tátovi příjemným oživením.

Link to comment
Share on other sites

před 1 hodinou, Filip_92 napsal:

Moc hezká recenze! :)

Já na svoje SNZH55 nedám dopustit. Vypadají božsky na NATU, tahu, kůži a když zapojím představivost, tak i na meshi.

Díky za pochvalu!

Jestli máš nějaké fotky se SNZH na kůži, sem s nimi! Hledám trochu inspiraci. Do Veneta už se mi moc nechce.

Link to comment
Share on other sites

V 7. 5. 2020 v 17:22, Zmrzlinar napsal:

Díky za pochvalu!

Jestli máš nějaké fotky se SNZH na kůži, sem s nimi! Hledám trochu inspiraci. Do Veneta už se mi moc nechce.

Jen jeden rychlocvak, co jsem našel v telefonu, tak snad postačí. 

FE618E68-5A6E-4CEB-AE1D-B4AF0478AB0E.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
před 14 minutami, Zmrzlinar napsal:

Z minulého víkendu. Bál jsem se pod 14mm hodinky jednodílného nato, ale vybral jsem tenké + jednovrstvé a sedí suprově. 

A666C205-DE83-4EA3-BA38-244B2F47B744.jpeg

Myslím, že nutně potřebuju modré 🤩

 

Link to comment
Share on other sites

před 8 minutami, Filip_92 napsal:

Myslím, že nutně potřebuju modré 🤩

Pokračování příběhu z recenze. U černých mě zlobila rezerva nátahu a protože mi přišlo, že je neunosím, tak nakonec šly. Mrzí mě to, taky jsou parádní.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 8 months later...
  • 2 months later...
  • 4 months later...

To se mi líbí bo je to perfektní popis a dobré zkušenosti s nošením. K tomu modelu jsem sice cestu nenašel, ale kalibr užívám též v military modelu.

Tahle recenze mi opravdu potěšila a uklidnila nervy po Perném dni. Díky, klobouček. 🤠

Link to comment
Share on other sites

Den D. Ráno jsem vytáhl SNZG09J a ponosil, dobře to dopadlo. Hodinky se po ročním odpočinku rychle zorientovaly a celý den zvládly v naprosté pohodě.

Foto nedávám, nechci to tu rušit, ale spojitost s kalibrem se mi líbí. Díky za recenzi a palec nahoru. 👍 🎄☕

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...