Přejít na obsah

Co mě právě naštvalo


Doporučené příspěvky

před 3 hodinami, Bert napsal:

Ach jo. AD znamená anno domini. Budiž. Někdo toho mladýho konvertitu považuje za pána. Jeho věc. Ale aby mi někdo cpal, že letopočet založený na narození nějakého odpadlíka od víry má být zrovna NÁŠ, to je fakt přes čáru. Zvláště, když v původním titulku je ono korektní AD ....

Co to je za blbost? Je to letopocet celeho puvodne krestanskeho sveta. Ja nejsem verici a stejne ho povazuju za nas letopocet na rozdil od jiny, vyrazneji obskurnejsich letopoctu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 minutami, Bert napsal:

Ok. Anno domini znamená léta páně. Nikoli našeho letopočtu. Pokud to nejsi schopen odlišit, smůla, ale další debata je zbytečná.

Záměrně zcela vyvoláváš problémy, tam kde nejsou a podsouváš nám tvé judaistické vidění světa. Proti němu nic, ale trochu náboženské tolerance z tvé strany by nezaškodilo. Děkuji (nejsem bigotní věřící)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Právě teď, Bert napsal:

Frostie, tolerance u zjevně překrucujících výkladů nebude. AD je Anno Domini. Respektuji a souhlasím. Pokud to nějaký kokot přeloží jako "našeho letopočtu", nemá u mne šanci.

Berte, nechci prudit, ale ty používáš nějaký jiný letopočet než my? Jako mi jako ateistovi je to celkem fuk jestli je rok 2020 nebo 202020... Fakt hledas problémy tam, kde nejsou a směřoval bych to spíše do flejmu

 

@Zmizík má pravdu:-D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Právě teď, Bert napsal:

Frostie, tolerance u zjevně překrucujících výkladů nebude. AD je Anno Domini. Respektuji a souhlasím. Pokud to nějaký kokot přeloží jako "našeho letopočtu", nemá u mne šanci.

JJ, nechci vyvolávat flame, navíc je na to už jiné vlákno, ale v tom případě jsem nucen se prohlásit za překladatelského kokota se státnicemi i postgraduály z několika jazyků. Přeložil bych to totiž zcela stejně a myslel bych si, že tím nemohu nikomu ublížit. Jaký trest navrhuješ? Vrátit všechny certifikáty?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 26 minutami, Bert napsal:

Frostie, tolerance u zjevně překrucujících výkladů nebude. AD je Anno Domini. Respektuji a souhlasím. Pokud to nějaký kokot přeloží jako "našeho letopočtu", nemá u mne šanci.

Počkaj, nepísal si pred hodinou: máš naprostou pravdu, ale na Chronomagu jsou sprostá slova zakázána. Takže laskavě příště? 

😀

V ostatnom súhlas

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 7 minutami, Berbatow napsal:

Nenaštvalo, ale rozplakalo. Ve čtvrtek zemřela sestřenice z Makedonie, zdravotní sestra. Po 14 dnech v nemocnici to nedala. Včera měla pohřeb v den 40. narozenin. Kurva, proč! Zůstaly po ní dvě děti 12 a 15 let.

Only the good die young... 

Úprimnú sústrasť. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jj, začiná to být osobní :( Pamatujete, jak na jaře zaznivaly otázky "A zná vůbec někdo někoho kdo to měl a umřel?" ... Dneska už skoro každej, a bohužel jde často i o někoho z rodiny. S rostoucím počtem obétí C19 se tomu v desetimilionové zemi dost dobře nedá vyhnout.

------------------

K těm letopočtům - v tomhle jsem zcela na straně Frostieho. Evropský letopočet je už sakra dlouhou dobu křesťanský letopočet. Stěžovat by si tady mohli leda tak potomci Řimanů, Řeků... nebo původnich místních kmenů, kdyby nějaký letopočet teda měli. Naopak lidé používajicí neevropské letopočty, ať už čínský, indický, arabský nebo židovský, prostě moc vykřikovat nemůžou; nebo můžou, ale budou u toho nutně vypadat legračně (sorry, Berte, ale sám přece podobné výkřiky u jiných menšin nemusíš, jestli se nemýlím). Teďka budu předjímat možnou protiargumentaci:

1) "Židé k Evropě a její kultuře neodmyslitelně patří!" Židé ano, židovský letopočet ne... tak to prostě je. Viz bod 2.

2) "Židovský i křesťanský letopočet se opirají o události ve stejné mimoevropské oblasti, vznikly na stejném místě! Proč má mít jeden právo být evropským a druhý ne?" Protože kresťanství a potažmo i letopočet učinila velkým (v dobrém i špatném smyslu slova) až Evropa, rozšířila jej i do části Afriky a Asie a do obou Amerik, často bohužel ve stylu dnešniho rozšiřování islámu Islámskym státem.Taková je holt historie. Oproti tomu judaismus a jeho kalendář byl mimo zemi svého vzniku používán vždy jen v uzavřených diasporách roztroušených po světě, a v některých epochách nebyl oficiální ani v zemi svého vzniku.

Upřimně moc nerozumim tomuhle Tvému konkrétnímu vymezení - ortodoxní určitě nejsi, nacionalista asi taky ne (při pařbě před pěti lety jsi nereagoval ani na vcelku čistě broukanou Hatikvu  :) ), dataci vzniku světa vypočítanou podle věku protagonistů Tóry asi taky vážně nevěříš, omezení zmatků diky jednotnému letopočtu určitě rozumíš... tak o co jde?

Nakonec otázka (fakt to nevím). Jaky letopočet se používá úředně v moderním Izraeli? 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...