Přejít na obsah

Co mě právě naštvalo


Doporučené příspěvky

Pokracovani realitniho hejtu… Nasel jsem jeden developerskej projekt. Je v inzerci teprv tejden. Z verejnych fotek mi vyvstalo par dotazu, tak jsem je sepsal a kontaktoval mailem prodejce. Bez reakce. Zkousel jsem dalsi den volat, bez reakce.

Nakonec se dovolala pritelkyne a frajer ji rek: “Zajedte se tam podivat, prohlidnete si to a az mi reknete, ze mate zajem, odpovim vam na dotazy. Baraky cislo X, Y a Z uz jsou prodany. Nashle.”

Je to proste pecka.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dneska jsem se bavil s odhadcem nemovitostí, co dělá externě pro většinu bank u nás. Říkal, ze se vrací doba, kdy prodejce pozve čtyri pět zájemců na jeden termín a bez ostychu je nechá licitovat. Ne že by se to skrytě nedělalo i v "normálních časech", ale bralo se to jako prohřešek proti etice. Teď se tím někteŕí makléři už prý ani netají. Jsem zvědav, jak to skončí, bohužel nemám žádnou vlastní nebo načtenou zkušenost s podobnou paralelou z ciziny. Často ale myslím na americkou hypoteční bublinu a následnej držkopád.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Realitní makléři (kanceláře) a etika = sci-fi. Čest výjimkám. Už jsem to tu asi někdy psal. Přestali jsme s realitkama spolupracovat, už před lety. Úplně. Naprosto nechci, aby naše jméno bylo jakkoliv spojeno s nějakou realitkou. Já mám etickej kodex a přístup k vlastníkům nemovitostí (současným i budoucím) opravdu nastavenej trochu jinak, než tihle experti. Jejich vzdělání v pozemkovém, stavebním, občanském právu ... a obecně odbornost pominu úplně. Ale jak píšu - čest výjimkám a ty to mají asi těžký.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja mam naopak vybornou posledni zkusenost.

Kupoval jsem pred tremi mesici byt pro dceru. Pani maklerka (mela to jako "vedlejsak") byla tak neskutecne nezkusena a navic nekomunikativni, ze jsem si celou transakci za RK udelal radeji sam (jj, kdysi jsem se tim dokonce zivil).

Kdyz zjistila, ze to docela "posouvam", zacala mi ve vsem asistovat (admin prace byla to jedine, co ji slo) a tak jsme to asi behem sesti tydnu zmakli bez problemu 🙂
Jo, a jeste jsem si vyjednal slevu u prodavajiciho ve vysi odmeny RK 🤣

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

:D

@geometr Já byl slušnej, etiku ctící makléř a brácha je slušnej makléř doteď. Ale přesně jak říkáš... někdy to mají ti slušní těžký.

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mně hlavně v jednu dobu přišlo (a ten stav evidentně podle lidí, které znám a kteří v tom dělají, trvá), že to muže a začal dělat každej ňouma a amatér. A těch slušnejch se opravdu nechci dotknout, ale i ti musejí vidět a nepochybně vidí, jak to v týhle branži chodí.

Upraveno uživatelem geometr
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo zkusenosti s realitkama, to jsou zazitky - lzi, krivarny, neuplne informace atd... Kupovali jsme barak v Brne pred 7 rokama, cemuz predchazel vic nez rok intenzivniho hledani, ujasnovani si preferenci a nekolik prohlidek. Nakonec jsme koupili ke spokojenosti, realitka byla perfektni a zvladla to nadstandardne dobre. Taky domluva a podminky byly k oboustranne spokojenosti - diky tomu, ze jsme pres ni prodavali i byt a taky je to sousedka ob barak. Takze i ona si de facto vybirala rozumne budouci sousedy :).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Abych napravil ranni hejt, uz jsem s maklerem mluvil. Byl velmi ochotnej (bez ironie), poslal mi komplet dokumentaci k baraku. Zarazilo me totiz, kdyz jsme se tam byli vcera podivat, ze zaklady nejsou na pasech, ale na sterkovym lozi. Vysvetleni z dokumentace je nasnade - v metru pod povrchem je spodni voda z blizkyho potoka. Vsakovaci vlastnosti z geopruzkumu super, ale je tam pisecny podlozi, vykopana jama se ihned sesype, cili je to barak v podstate na pohyblivym pisku... 

To me nakrklo jeste vic, protoze domky jsou fakt hezky a celkem i na fajn miste. Tak nic, hledam dal.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To jako že začne pršet a ty se probudis o dvě ulice jinde jo? :)
 

Jinak já už tak dva roky sháním byt v Praze, chalupu, dům za Prahou, na horách, v údolí, všechno možný..už jsem slevil snad ze vsech požadavků a jediný, co se za ty dva roky změnilo je to, že je to všechno o 50% dražší, výběr horší a chování realiťáků ještě příšernější.. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To ne - podle dokumentace je vyhloubená jáma, v tom utažený štěrkový lože a na tom vylitá deska. Geoposudek a všechno ostatní sedí dobře, takže posun domu by asi nehrozil, nicméně je nepříjemný, že v metrový hloubce máš prostě vodu. Když už pro nic, tak pro mě (zapálenýho zahradníka) je to konečná, protože dřív nebo pozdějc se každá kytka utopí. Leda bych si tam udělal vrbovej či březovej háj :D.

A jinak jasný, no... je to děs.

Upraveno uživatelem KFL
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, martar napsal:

Dneska jsem se bavil s odhadcem nemovitostí, co dělá externě pro většinu bank u nás. Říkal, ze se vrací doba, kdy prodejce pozve čtyri pět zájemců na jeden termín a bez ostychu je nechá licitovat. Ne že by se to skrytě nedělalo i v "normálních časech", ale bralo se to jako prohřešek proti etice. Teď se tím někteŕí makléři už prý ani netají. Jsem zvědav, jak to skončí, bohužel nemám žádnou vlastní nebo načtenou zkušenost s podobnou paralelou z ciziny. Často ale myslím na americkou hypoteční bublinu a následnej držkopád.

Zažil jsem 2007 v UK a pak pozdější menší otřesy v US. Nejdřív z pohledu právě toho přetlaku na trhu, kdy jsem řešil pár věcí s Foxtons (nejdřív pronájem a následně možnou koupi). To byla realitka typu “startup” - tj. dog eat dog business. V období růstu bohužel smutná realita. Naštěstí jsem se docela rychle zorientoval a následně už jednal s menšími “klasickými” realitkami. Sice tam bylo alespoň lepší chování, ale pořád se stávalo, že prodávající rychle měnil podmínky i za cenu penále.

Co jsem do 2007 neznal byla “negative equity” (neznám přesný překlad). Banka sice v rámci odhadu má rezervu na to, kolik půjčí, ale při těžším otřesu pak už jde o to kdy to první risk management odpíská a vyzvou dlužníky k navýšení vkladu, tak aby zástava pokryla jejich dluh. Když ne, následuje nucení odprodej. 

Pak už to letí samo… 

Upraveno uživatelem x591
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 5 hodinami, geometr napsal:

Mně hlavně v jednu dobu přišlo (a ten stav evidentně podle lidí, které znám a kteří v tom dělají, trvá), že to muže a začal dělat každej ňouma a amatér. A těch slušnejch se opravdu nechci dotknout, ale i ti musejí vidět a nepochybně vidí, jak to v týhle branži chodí.

Tak dneska už je to živnost vázaná, nějaký minimální znalosti resp vzdělání mít makléř snad musí. Nejhorší byly doby, kdy byli "makléři" lidi z ulice, po dvou školeních vržení do procesu (typicky MM rychlokvašky). 

Já to dělal spíš jako hobby právě proto, že jsem chtěl zkusit, zda to jde dělat slušně. Zájemcům jsem nabízel komplet info o prodávané nemovitosti, nejen klady, ale i zápory a rizika). Nadstandard. Mapy geologických zlomů, radon, spodní voda, typ podloží, info o hloubkách studní/vrtů u sousedů, historii pohrom v místě, mapy plánovaných VRT, dálnic, obchvatů, přeložek, jiných liniových staveb v dotčené lokalitě, u staveb skladbu skrytých konstrukcí apod. U rizik jsem navrhoval i řešení.

Než jsem měl k nemovitosti všechny podklady, jiný makléř nabral a prodal pět jinejch :) (ovšem pro kupujícího jako zajíce v pytli). Asi bych se tím neuživil...

@x591 Díky :)

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 5 minutami, martar napsal:

Tak dneska už je to živnost vázaná,...

No jo, tak to se přiznám mi uniklo, teď jsem na to v rychlosti kouknul; je to teda poměrně čerstvý. Tak aspoň něco, to je dobře.

A teď mužeme začít diskutovat o magisterském vzdělání na některých "vysokých školách" :D  (ne! to už je jenom takovej povzdech).

A jestli si to dělal, jak píšeš, tak to klobouk dolu, to už si opravdu něco vědět a znát musel. Druhá věc je, že takový přístup samozřejmě něco stojí a musí být ochota zákazníka / klienta za to zaplatit. Najít a mít takové zákazníky je pak běh na dlouhou trať.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jsem si debil vypral kosile na 60. Prehlid jsem teplotu predvolenrho programu. Teda po 30 min. jsem si toho vsimnul, vypnul pracku, vypustil a snizil teplotu, ale stejne mam strach, ze jsou v hajzlu. Jedna mi nevadi, tu nesnasim, ale ty dve dalsi mam fakt rad. 😡😡

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...