Přejít na obsah

Co mě právě naštvalo


Doporučené příspěvky

před 7 minutami, Foundryman napsal:

Parní jsou i jaderky 🙂

V principu ano, protože je jedno, čím se ta voda přivede k varu, ale ty jaderný jsou 37% vyčíslený bokem, takže těch 43% zbývá asi na ty uhelný.

Upraveno uživatelem Jerryl
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ad “hodná energie dle soudružky Lejnové” …si vždycky vzpomenu na vizionářského strýce ze Saturnina, s jeho plány na využití vodní energie tak velkorysými, že by vodu do Děčína museli dopravovat v sudech… 😅

Ad paroplyn: Zjednodušeně jde o “on demand” zařízení jehož primárním účelem není jen výroba elektřiny, ale i tepla - právě ve formě páry pro vytápění. Spousta “tepelných strojů” v elektrárnách se odpadního tepla naopak musí zbavovat jak se dá - viz chladící věže, vodní nádrže, jaderky na břehu moře a velkých řek, protože ne vždycky je “celoročně” po ruce vhodný odběratel…

Upraveno uživatelem Radek124
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já vám nějak nevím, ale nadává mi to smysl

Od počátku věků člověk něco spaluje, aby nechcípl

Světový ekonomický růst poslednich 200let stojí na spalování a dalším využívání fosilních paliv - napřed uhlí,  pak se přidala ropa.

A my to teď během 15 let škrtneme? 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Podle mě je průser, že tu nebyl tlak na inovace. Možná mě Radek opraví, ale od doby Nikoly Tesly tady vyrábíme většinu energie stejným způsobem - ohřejeme vodu a roztočíme turbínku. Možná umíme efektivněji ohřát vodu, máme lepší proudění páry v turbíně, lepší ložiska, ... takže celkově vyšší účinnost, ale pořád rozštěpíme atom, abychom ohřáli vodu a otočily kolečkem...

Podle mě těch 15 let je taky nerealistických, ale zároveň mám dojem, že bez externího nátlaku (válka, přírodní katastrofy, ...) lidstvo protě tak nějak využívá dosaženého a na pokrok prcá (což je hlavně v oblastech řízených korporacema celkem pochopitelný, protože chtějí maximálně monetizovat to co už mají).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 minutami, Jerryl napsal:

Já vám nějak nevím, ale nadává mi to smysl

Od počátku věků člověk něco spaluje, aby nechcípl

Světový ekonomický růst poslednich 200let stojí na spalování a dalším využívání fosilních paliv - napřed uhlí,  pak se přidala ropa.

A my to teď během 15 let škrtneme? 

To je těžký, když politici nabyli dojmu, že i fyzikální zákony se dají odhlasovat (nebo přehlasovat). Zákon jako zákon, že...

Nejen člověk spaluje - na oxidaci (=spalování) je postaven kompletně celý pozemský život. Dýchání není v zásadě nic jiného.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Co jsme si zvolili za naivní, technicky imbecilní a o to snadněji nátlakovými skupinami manipulovatelné sluníčkářské želé do nejvyššího sovětu (a nevymlouvejme se na Němce!), to tam teď máme a jen tak se jich nezbavíme… 💩

@Lamiczka Věř že kdyby “korporace” uměly vrtět turbínama efektivněji a měnit fotony na energii levněji než matka příroda, dávno už by na tom vydělávaly balík, protože s jídlem roste chuť :speak_cool:

Upraveno uživatelem Radek124
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Právě teď, Lamiczka napsal:

Podle mě je průser, že tu nebyl tlak na inovace. Možná mě Radek opraví, ale od doby Nikoly Tesly tady vyrábíme většinu energie stejným způsobem - ohřejeme vodu a roztočíme turbínku. Možná umíme efektivněji ohřát vodu, máme lepší proudění páry v turbíně, lepší ložiska, ... takže celkově vyšší účinnost, ale pořád rozštěpíme atom, abychom ohřáli vodu a otočily kolečkem...

Podle mě těch 15 let je taky nerealistických, ale zároveň mám dojem, že bez externího nátlaku (válka, přírodní katastrofy, ...) lidstvo protě tak nějak využívá dosaženého a na pokrok prcá (což je hlavně v oblastech řízených korporacema celkem pochopitelný, protože chtějí maximálně monetizovat to co už mají).

Spěchej pomalu, spěch bývá nejčastější příčinou katastrof. Civilizace trvá nějakých 5-6 tis. let. Uhlí se využívá 200 let, elektřina cca 150 let. Lidi si poradí, když jim do toho nebudou všelijací šílenci kafrat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Když ona je ta destrukce ekosystému planety na všech frontách.

v 80. letech se řvalo kvůli freonům a zásah to byl asi dobrý, ale zkázu to pouze oddálilo, protože nyní je v hledáčku CO2, jenže skutečných problémů je milión.

Odlesňování deštných pralesů, vymírání druhů živočichů, rybolov, plasty a znečištení vody, eroze zeminy, atd, atp. Všechno je to propojený a všechno je rozesraný. 

Systém, který vznikal evolucí miliony let člověk posral za pár generací.

Taková kurva si nezaslouží než vyhubit a ono se tu zase chytne něco jinýho a snad rozumnějšího.

Upraveno uživatelem Jerryl
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 9 minutami, Radek124 napsal:

@Lamiczka Věř že kdyby “korporace” uměly vrtět turbínama efektivněji a měnit fotony na energii levněji než matka příroda, dávno už by na tom vydělávaly balík, protože s jídlem roste chuť :speak_cool:

No to netvrdím, že ne, ale když to vydělává, tak proč něco měnit... Kolik bylo projektů, který ve 20. století koupily firmy kolem těžařů, aby je potopily. Kdysi tady byla lobby kolem nafty, protože to sypalo a platilo politický kampaně, dnes je tu zelený šílenstvý a taky to asi bude sypat.

Si jen říkám, kde by dnes byly baterie, kdyby se do nich těch 150 let od Gastona Plantého sypalo to co do spalováků (a to fakt nejsem příznivce greendealu v jeho aktuální implementaci). Dnes děláme z elektromobility nóvum jako kráva, přitom na přelomu 19. a 20. století se běžně prodávaly a bylo jich víc jak spalováků.

To stejný s výrobou elektřiny samotnou a těžbou uhlí...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Jerryl Konzument konspiračních teorií by hned špekuloval, že právě proto byl do oběhu vypuštěn koronáč… :smoke:

Průser je že systémových parametrů které neovládáme je mnohem víc než těch, o kterých si myslíme že v geologicky dohledné době (z hlediska politiků se 4/5-letým volebním obdobím) něco změní :default_sleep:

@Lamiczka I “ropná lobby” měla svého času namále, kdyby se v dané době nenaučila krakovat ropu na benzín. Všude je vývoj - a ta “dominance elektromobilů” byla ve své době taky jen relativní, vzhledem k tomu jak zanedbatelný objem dopravy se tehdy realizoval automobily (v porovnání s parními vlaky+loděmi a koňskou trakcí).

Upraveno uživatelem Radek124
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 20 minutami, Foundryman napsal:

Spěchej pomalu, spěch bývá nejčastější příčinou katastrof. Civilizace trvá nějakých 5-6 tis. let. Uhlí se využívá 200 let, elektřina cca 150 let. Lidi si poradí, když jim do toho nebudou všelijací šílenci kafrat.

 

před 6 minutami, Jerryl napsal:

Když ona je ta destrukce ekosystému planety na všech frontách.

v 80. letech se řvalo kvůli freonům a zásah to byl asi dobrý, ale zkázu to pouze oddálilo, protože nyní je v hledáčku CO2, jenže skutečných problémů je milión.

Odlesňování deštných pralesů, vymírání druhů živočichů, rybolov, plasty a znečištení vody, eroze zeminy, atd, atp. Všechno je to propojený a všechno je rozesraný. 

Systém, který vznikal evolucí miliony let člověk posral za pár generací.

Taková kurva si nezaslouží než vyhubit a ono se tu zase chytne něco jinýho a snad rozumnějšího.

 

Taky mám dojem, že problémů je milion a jeden z nich bude, že populace nepříjemně roste, uživit takovou armádu prostě něco stojí a hlavně každej chce mraky hovadin a lítat každej rok ideálně kolem celýho světa 3x dokola. Další je otázka, jestli není jeden lidskej život moc krátkej, stejně jako moderní dějiny lidstva, aby člověk dokázal  zhodnotit, jestli změny který se dějou je vývoj planety a střídání nějakýho cyklu, nebo skutečnej průser.

Když tu narazil meteorit a vyhubil dinosaury, tak těch emisí CO2 a dalších sraček muselo být snad ještě víc. Dnes řešíme krávy a metan, ale člověk vyhubil obrovský stáda zvěře, dobytka, ... který tady taky musely prdět o 106.  Co se stane jestli se třeba zastaví golfskej proud? Podle mě člověk hlavně netuší co se tu těch miliony let s jistotou dělo a proč....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nemusí spadnout meteorit - stačí když si planeta (třeba na wawrikově skvělém a vzorovém Islandu) lehce pšoukne a pár týdnů kvůli emisím 100x horšího “přírodního” sajrajtu nemůžou ve velké části světa do vzduchu letadla. No a teď si to přeškálujme na globální průser kalibru Toba, Yellowstone a nebo Campi Flegrei, přepočtěte si ho na kravské prdíky - a dohledejte si jestli těch krav (včetně lidských) na planetě vůbec tolik žije… :whistle:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 9 hodinami, Lamiczka napsal:

Podle mě je průser, že tu nebyl tlak na inovace. Možná mě Radek opraví, ale od doby Nikoly Tesly tady vyrábíme většinu energie stejným způsobem - ohřejeme vodu a roztočíme turbínku. Možná umíme efektivněji ohřát vodu, máme lepší proudění páry v turbíně, lepší ložiska, ... takže celkově vyšší účinnost, ale pořád rozštěpíme atom, abychom ohřáli vodu a otočily kolečkem...

Podle mě těch 15 let je taky nerealistických, ale zároveň mám dojem, že bez externího nátlaku (válka, přírodní katastrofy, ...) lidstvo protě tak nějak využívá dosaženého a na pokrok prcá (což je hlavně v oblastech řízených korporacema celkem pochopitelný, protože chtějí maximálně monetizovat to co už mají).

Podívejte se na TOP Gear na 17 řadu, kde zkouší první Nisan Leaf a porovnejte to s Teslou 3. Ten pokrok je obrovský a z velké části je způsoben tlakem státu a dotacemi. Osobně si ale nemyslím, že obnovitelné zdroje a elektroauta jsou řešením.  

Zajímá mě, zdali se lidstvo díky Green dealu technologicky posune stejným způsobem jako díky Gemini a Apollo misím...

Upraveno uživatelem safi
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja myslim ze aj GD (ci obecne ochrana zivotneho prostredia) tak ako vsetko na svete sa v principe da robit dobre aj spatne, zalezi vzdy len na tom, kto konkretne to bude robit a ake bude mat vedla toho skryte ciele.

Osobne myslim ze keby tu niekomu naozaj uprimne zalezalo na zivotnom prostredi, tak by tie opatrenia museli vyzerat uplne inak.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vidím dva hlavní problémy:

1. Je nás čím dál tím víc (a Číňanovi už nestačí hrst rýže)

2. Inovační cykly se neustále zrychlují a je velký tlak na obměnu všeho (telefony, PC, TV, auta, móda...) a recyklace v podstatě nefunguje...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Objednas si neco z Nemecka pres DHL a na hranicich udelaji podraz... tvl

The shipment will be transported to the destination country/destination area and, from there, handed over to the delivery organization. (Homepage / online shipment tracking: https://www.postaonline.cz.....)

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...