Přejít na obsah

Co mě právě naštvalo


Doporučené příspěvky

Vysvetlete mi nekdo, proc je svarc system nastaveni, kdy clovek pracuje pro jednoho klienta (aneb mohl by byt spravne zamestnanec). Ja chapu, ze stat prichazi o odvody, nicmene OSVC ma taky spoustu nevyhod, ktery clovek dobrovolne prijima, tak v cem je sakra problem?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To je jednoduché. troufnu si říct, že drtivá většina je do tohoto typu spolupráce dotlacena spíš než že by si ji sami zvolili (viz porovnání počtu OSVČ u nás a v zahraničí). Jelikož ale není stát schopný ani ochotný tuto formu podnikání jakkoliv řešit nebo regulovat, stále je to pro zaměstnavatele výhodnější risknout. A zaměstnanec často přebírá pouze rizika a nikoliv výhody. Takže mimo to, že státu utíkají prachy tak ty prachy utíkají i těm OSVČ. Ještě jsem se nesetkal se situací, kdy by mi zaměstnavatel nabídnul MD, který by odpovídal jeho nákladům v případě, že bych byl zaměstnanec. V podstatě vždy šlo o návrh "kompromisu" ve výši cca 20% nad aktuální čistou mzdou (takže když člověk chce být poctivě OSVČ a nehledá vyloženě klíčky, tak se kolikrat dostane i pod to, co aktualne bere na HPP) s výhodou toho, že člověk nemá žádnou dovolenou, nemocenskou, sociální a zároveň ho můžou ze dne na den vyhodit... naproti tomu zaměstnavatel ušetřil cca 40% nákladů a nemusí se o mě starat a zaroven mi zakáže pracovat pro konkurenci... tohle jsou devadesatky at its finest.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nesmysl. To je premysleni, jak z odborarskeho sdruzeni 🙂 Zadna drtiva vetsina k tomu dotlacena neni. V IT je to zcela bezne, v oblasti reklamy, MKT, apod. Mensi a stredni agentury, start-upy, to jsou vsechno firmy, pro ktere se to vyplati a casto je to i nutnost, aby si mohli dovolit zaplatit dobre lidi a dat jim o 40% navic. A pro ty lidi je to casto dnes standardem, hodne mladezniku pracuje v podstate cely zivot jako freelance a nejaka dovolena, nemocenska, apod. je jim u prdele, pac prace z domova je dnes stadard, takze i s chripeckou lze dnes neco poresit, stejne tak od moře po vecerech. Na duchod taky serou, ten je daleko - investujou, apod.

Mluvim ze skusenosti z jedne kategorie, ale vse funguje na dobrovolne a funkcni bazi.

Nerikam, co je lepsi a co ne. Oboje ma svoje.

Upraveno uživatelem Frantik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jj realne je to dan 50+% vs 10-20%. Bavime se o pausalu. Nemocenskou atd si vyresis pojistkou za 3k mesicne. MD uplne v pohode 10-15k v IT. Znam napriklad x projekt manazeru co tohle maji. Socialni si pak platit muzes vyssi, ale fakticky je to blbost. Radeji si posilat cast tech prachu co usetris na danich do blbeho s&p.....

Takze realne si sahnes na vyrazne vic v cistem. Vypoved dle smlouvy. Ja tam uplne nevyhody nevidim. Teda krom prijmu statu. 

To je uplna blbost tyhle danove prazdniny nevzit, kdyz muzes.....

Dovolim si pro porovnani, modelovy priklad pro celkove zdaneni pri nakladu 100k mesicne. (Priklad pro 60% pausal, neberu DPH)Cisty mesicni prijem:

Mzda: 57,8k tedy zdaneni 42,2%

OSVC: 85k tedy zdaneni 15%

Jj je to nevyhodne 😀 jasne je to asi o 20 minut mesicne prace navic s nejakou administrativou. Tady uz si platce DPH, coz vnimam spis jako vyhodu. Btw nemocenskou v realnem svete vubec nepoznas. A kdyz ti ujede vlak obe nohy, tak mas mit pojistku a to v obou pripadech. Jakoze kde jsou ty vyhody hpp? V tomto pripade invalidni duchod se nepocita z platu stejne 😀

EDIT: zli zamestnavatele do toho ty lidi nuti, proto jsou vyssi ty cisla samozrejme 🙂 

 

 

Upraveno uživatelem vojta1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já vůbec nerozporuju, že existuje situace, kdy se to vyplatí, ani nerozporuju to, že v IT a podobnych relativně specializovaných oborech se to vyplatí a je to relevantní forma spoluprace. Počítat umím, takže když s tímhle za mnou zaměstnavatel přišel, tak jsem nad tím přemýšlel a počítal. Problém je ve chvíli, kdy při jednání o zvýšení platu byl ochoten akceptovat mnou navrhovanou částku pouze pokud přejdu na IČO. Zároveň pro něj budu dál pracovat stejne jako doposud, nemůžu kontaktovat konkurenci apod. tam to přináší reálné pouze vyšší administrativu, náklady a upřímně i z mé strany je to protiprávní, zatímco výhody to nepřináší v podstste žádné mimo to, ze zamestnavatel na me najednou usetri nezanedbatelnou sumu ze ktera ja neuvidim nic. Tady je ten problém a takhle bohuzel jedte porad funguje velka vetsina firem v Česku. Plus teda to, že třeba drtivá část kuchařů, číšníku apod. Dělá na IČO v jedné hospodě, to už pak není o vzájemně dohodě, to je prostě ojeb na ty lidi. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 6 minutami, Maro napsal:

Já vůbec nerozporuju, že existuje situace, kdy se to vyplatí, ani nerozporuju to, že v IT a podobnych relativně specializovaných oborech se to vyplatí a je to relevantní forma spoluprace. Počítat umím, takže když s tímhle za mnou zaměstnavatel přišel, tak jsem nad tím přemýšlel a počítal. Problém je ve chvíli, kdy při jednání o zvýšení platu byl ochoten akceptovat mnou navrhovanou částku pouze pokud přejdu na IČO. Zároveň pro něj budu dál pracovat stejne jako doposud, nemůžu kontaktovat konkurenci apod. tam to přináší reálné pouze vyšší administrativu, náklady a upřímně i z mé strany je to protiprávní, zatímco výhody to nepřináší v podstste žádné mimo to, ze zamestnavatel na me najednou usetri nezanedbatelnou sumu ze ktera ja neuvidim nic. Tady je ten problém a takhle bohuzel jedte porad funguje velka vetsina firem v Česku. Plus teda to, že třeba drtivá část kuchařů, číšníku apod. Dělá na IČO v jedné hospodě, to už pak není o vzájemně dohodě, to je prostě ojeb na ty lidi. 

Tvl, bohuzel velka vetsina firem. Drtiva cast kucharu, cisniku....

Ja tyhle presny definice lidstva, pondikatelu a tak vubec vsehomira absolutne zboznuju 😀

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kuchaři a číšníci na IČO dělají pouze výjimečně. Je to tak hrozivě nedostatková profese že si to zaměstnavatel neriskne (jsem na IČ, zítra jdu jinam kde mi dají víc).

Dělá to jen úzká skupina kuchařů, ehm, pardon šéfkuchařů, co si nevidí na špičku nosu. 

Většina má normálně mzdu. 

A k tomu DPP jako recepční.

A cesťák.

A dál už to nebudu komentovat :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, vojta1 napsal:

Jj realne je to dan 50+% vs 10-20%. Bavime se o pausalu. Nemocenskou atd si vyresis pojistkou za 3k mesicne. MD uplne v pohode 10-15k v IT. Znam napriklad x projekt manazeru co tohle maji. Socialni si pak platit muzes vyssi, ale fakticky je to blbost. Radeji si posilat cast tech prachu co usetris na danich do blbeho s&p.....

Takze realne si sahnes na vyrazne vic v cistem. Vypoved dle smlouvy. Ja tam uplne nevyhody nevidim. Teda krom prijmu statu. 

To je uplna blbost tyhle danove prazdniny nevzit, kdyz muzes.....

Dovolim si pro porovnani, modelovy priklad pro celkove zdaneni pri nakladu 100k mesicne. (Priklad pro 60% pausal, neberu DPH)Cisty mesicni prijem:

Mzda: 57,8k tedy zdaneni 42,2%

OSVC: 85k tedy zdaneni 15%

Jj je to nevyhodne 😀 jasne je to asi o 20 minut mesicne prace navic s nejakou administrativou. Tady uz si platce DPH, coz vnimam spis jako vyhodu. Btw nemocenskou v realnem svete vubec nepoznas. A kdyz ti ujede vlak obe nohy, tak mas mit pojistku a to v obou pripadech. Jakoze kde jsou ty vyhody hpp? V tomto pripade invalidni duchod se nepocita z platu stejne 😀

EDIT: zli zamestnavatele do toho ty lidi nuti, proto jsou vyssi ty cisla samozrejme 🙂 

 

 

A jeste takova pikantnost ohledne nemocenske. OSVC ji dostava vyplacenou az od 15 dne nemoci, čili prvnich 14 dni mají neplacené - presto ze si na ni treba i platí. A jelikoz do tech 14 dnu vylezite drtivou vetsinu nemoci, tak se nevyplati (pokud jste mladoch) si ji platit a proto ji taky moc OSVC neplati.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 6 minutami, McStinger napsal:

Ono je to skôr do humoru. Som pozeral, či sa dá kúpiť elektronická diaľničná známka pre Rakúsko. Dá sa, ale z dôvodu ochrany spotrebiteľa je možné použiť ju až 18 dní po zakúpení, takže zajtrajší výlet musím posunúť až na 2.9. :D

1827497485_Screenshot2022-08-1512_50_35.thumb.png.b77ed978c6e494483d56103f789215ce.png

Ano, ochrana spotřebitele, můžeš ji do nějakých 15ti dnů vrátit jako soukromáosoba.

Jako firma ne, takže na začátku zaškrtni že jsi firma, tedy souhlasíš s tím že nemáš nárok na odstoupení a platit začne hned.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 7 minutami, shewcza napsal:

Na tohle bacha - vyskočilo to na mě jako phising attempt, takže kdo ví, jak by to dopadlo. Každopádně takhle se málem nachytal kolega - srovnejte si tyhle dvě stránky:
https://www.sk-vignette.com/cz/e-znamka/registr/6/
https://eznamka.sk/selfcare/purchase

První je přeprodej, druhá je oficiální ... rozdíl v ceně jak hrom. Vyplatí se nejdřív trochu pohledat. kdo to vlastně v daný zemi elektronicky prodává.

Upraveno uživatelem Paw
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 4 minutami, Paw napsal:

Na tohle bacha - vyskočilo to na mě jako phising attempt, takže kdo ví, jak by to dopadlo. Každopádně takhle se málem nachytal kolega - srovnejte si tyhle dvě stránky:
https://www.sk-vignette.com/cz/e-znamka/registr/6/
https://eznamka.sk/selfcare/purchase

První je přeprodej, druhá je oficiální ... rozdíl v ceně jak hrom. Vyplatí se nejdřív trochu pohledat. kdo to vlastně v daný zemi elektronicky prodává.

Já to koupil tam a všechno v pohodě. Nebo teda zatím nic nedošlo 🙂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No jasne, takhle je to od zacatku, je to kvuli zakotvene moznosti odstoupeni od smlouvy. Normalne zadas, ze nakupujes jako firma. Jediny dusledek je ze nemas pravni ochranu a nemuzes odstoupit od smlouvy. V tu chvili muzes znamku koupit s okamzitou platnosti. Je to pakarna, ale dana rakouskou ochranou spotrebitele, ktera nemysli na podobne situace.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 hodinou, vojta1 napsal:

Tvl, bohuzel velka vetsina firem. Drtiva cast kucharu, cisniku....

Ja tyhle presny definice lidstva, pondikatelu a tak vubec vsehomira absolutne zboznuju 😀

Ok uznávám, že mě strany je to aktuálně čistá dojmologie, protože čísla jsem nehledal a mluvím teď konkrétně pouze z vlastní zkušenosti.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...