Přejít na obsah

Co mě právě naštvalo


Doporučené příspěvky

před 15 minutami, Lucky Lucaso napsal:

Předpokládám že to rýžovo/kukuřičné plnivo v tom mají jenom kvůli nastavení UHO, jinak tam nic úplně nestandardního nevidím....

No, ja si myslim, ze to ma uplne jinej duvod. A sice ten, ze je to jidlo udelany pro celiaky. Kukuricna a ryzova mouka se pouziva pri bezlepkove diete. Me to slozeni prijde OK.

No když si ho dělám doma tak  hovězího tam jisté není jen 31 procent 👎

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No když si ho dělám doma tak  hovězího tam jisté není jen 31 procent 
Já myslím, že je tam 100 %hovězího, ale těch 31 % se asi vztahuje k obsahu masa v celkové váze pokrmu a ten zbytek jsou ty všelijaký šmakuládový sračky
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taky bych rekl, ze se to vztahuje k celkove vaze toho jidla. Nemyslim si, ze by v tom platku hoveziho bylo jen 31% masa a ten zbytek byl napichanej nejakym hnusem tak jako se to dela u mrazenejch ryb. 31% je maso a zbytek je ta omacka a ostatni ruroviny...vejce, slanina atd. Jak rikam, to slozeni mi prijde v poho, na to ze si kupujes polotovar. 

Samozrejme, ze kdyz si doma budes cokoli varit sam, tak to bude nesrovnatelne lepsi, chutnejsi a bude toho vic. Ale tak je to snad vseho. Kup si u meka hambace, tam mas toho masa jeste min 😁

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vám to rozlousknu pomocí letitých norem od Runštuka ;)

1743525219_2021-01-1709_26_00.jpg.9436fb029296186dbddb5f1cbbbe2be7.jpg

Všimněte si že maso je na porci uvedeno 90gr včetně náplně, při dušení se hovězí smrskne zhruba ze 100gr v syrovém stavu na 65 až 67gr, předpokládejme že pokud výrobce uvádí porci okolo 200gr s omáčkou, tak obsah masa bude odpovídat deklarovaným 31%.

Ovšem  - dneska aby byl člověk kovanej chemik když nakupuje, přiznám se že sám mám kolikrát problém nebo jsem ojebán :( Anglická slanina 100gr výrobku ze 105gr syrového masa je shit, jakkoli to zní dobře, když dám slaninu do udírny tk na 100gr hotového výrobku potřebuji nejméně 135gr syrového, až 170gr, dle tučnosti a teploty při uzení . . . v hovězím umějí (někteří) udržet vodu že ze 100gr syrového je dušeného do guláše ne 65, ale klidně jen 47gr . . a tak. O názvosloví jako "máslová", "m-sielko" a obrázek kravičky k tomu na kostce rostlinneho tuku s vodou a chemií asi netřeba mluvit a mnoho dalšího. :(

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky Tome, jako obvykle nezklamals - akorát při pohledu na ten "pražskej salám" ve "Španělovi" si říkám, jestli ono to taky vlastně není "echt cesky jidlo", jak ten slavnej Westfálskej řízeček z Básníků :speak_cool:

Jinak mě překvapilo že i doma a bez kvalifikace páchám tuhle svou oblíbenou dobrotu málem dle oficiálního předpisu, včetně té hořčice, která na chuti dělá překvapivě hodně. Akorát místo "pražáka" (zvrhlíci a hospodští dnes používají nejlevnější Babiš-párek) tam zabaluju i první pikantní klobásku (á la Chorizo) co mi padne pod ruku. A jestli můžu přihodit soukromý tip na osvědčenou samodomo variaci, tak co z náplně zbude fouknout do omáčky, tu po uvaření a vyndání fóglů místo pasírování dezintegrovat tyčákem a zjemnit smetanou. Sice je jí pak ještě víc než UHO v tom recepisu, ale není to už jenom "inertní plnivo", konzistencí připomíná spíš svíčkovou a kromě rýže se hodí i ke knedlíku. 

Sakra, jsem z toho dostal hlad... :cheff:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Radek124👍

U tohoto jídla je zásadní rozdíl kdy poznáte zda má kuchař výuční list s 19xx na začátku nebo nemá vůbec ;) a to je omáčka vs. UHO. To druhé vznikne zahuštěním moukou rozkvedlanou ve vodě (tzv. "amerika" v kuchařským nářečí).

Následuje kulinářské okénko:

Omáčka se dělá podle receptu výše, je nutné ji "vydusit na tuk", tedy po vyndání masa se nechá prudce vařit. V momentě kdy je v hrnci jen tuk a pečené bílkoviny z masa a rozpečená cibule, se teprve přidá mouka. Poznáte lehce, z hrnce přestane jít pára. Musí se to hlídat, je to během chvilky.

Ta mouka s vypečenou dobrotou udělá pastovitou směs, kterou je nutné minutu nebo dvě honit po dně hrnce, respektive poměrně rychle škrábat ze dna a znova rozetřít. Vůně neskutečná. Mouka musí jit do hněda, z bledé bude bledá omáčka. Po ruce studenou!! vodu, tou se to zaleje, rozmíchá metličkou a za občasného promíchání provaří. Že je to provařené poznáte tak, že se na povrchu začne odlučovat tuk, jak se povrch začne lesknout, je hotová. Tzv. z omáčky "vystoupi glanc" :) Do omáčky se dá taky nalít trošku láku z okurek.

 

Poslední dobou se také objevuje varianta "rozlítaný ptáček", suroviny stejné, ale nedělají se závitky. Místo toho plátky a vše co přijde do náplně se nakrájí do omáčky. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Aneb “rozstřelený ptáček”, jak tomu prý říkají ve zdejší “laciné” vývařovně pro důchodce, aby se s těma odřezkama a dalším kuchyňským odpadem co toho cpou nemuseli před nasypáním do papiňáku prcat :wheelchair:

Jestli se nepletu, tak podobným způsobem (rozemletím a rozmícháním základních surovin vlašáku namísto krájení) kdysi vznikla i ona nechvalně známá “šmakuláda”, kterou supermarketové “výrobny” dodnes cpou do chlebíčků, aspiků a ruských vajec :sick01:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Spíš než “složitý” je to spousta opakování hromady jednodušších kroků, kvůli kterým trvá “preprocessing” od oloupání cibule po vhození prvního kousku na pánev věčnost (mě při 10 kusech tak hodinu a půl) a i s dopomocí papiňáku víc než další hodinu, o hodnotnější ale “půldenní variantě” s pomalým hrncem nemluvě ⏲️

PS: Díky “recyklaci” přebytečné náplně + toho co odpadne není potřeba ani gram mouky nebo jiného plniva :speak_cool:

Upraveno uživatelem Radek124
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já predevčírm zakopl o nutrii při běhání :D já to ustál, nutrie 3 kotrmelce. Rodiče děcka co je tam krmilo mi chtěli vynadat, že nedávám pozor, tak jsem je seřval za krmení škůdce... ta malá potvora mi vběhla pod zadní nohu z boku, to jsem nemohl čekat. Já vím, že je to roztomilé zvířátko, ale je to problém. Schválně do nich nicméně opravdu nekopu. 

 

prosím všechny, kdyby Vás to náhodou napadlo, nekrmte je. A už vůbec ne holuby 🙄🙄 

obojího je v Praze brutálně přemnoženo..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dnes je prý nejdepresivnější den v roce - kliknu a vidím hned první téma - jak najít ty správné první hodinky ( já už takhle pár let hledám ty správné poslední ). Kašlu na to, nebudu na to myslet a jdu objednat jedny z dalších :-)). Hezkej den všem tady.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...