Přejít na obsah

Co mě dnes potěšilo :)


Doporučené příspěvky

V rámci snahy neplatit zbytečně ranec za plyn jsem trochu zaátral v historii a teď exprimentuju. Mám doma 15,5 stupně a zvládám to úplně v pohodě nejen já, ale i děti. Silnější domácí tepláky, fleecová mikina ke krku a několik sad teplých ponožek v kombinaci s precizním nastavením časovače pro ohřev TUV a topení (což jsem dřív moc neřešil) je asi nejlevnější možné opatření, které jsem mohl udělat. Kotel se i diky solidnímu zateplení domu spouští opravdu jen málo.

To teplejší oblečení človèka nijak neomezuje, je to jen o zvyku. V měšťanských domech byly teploty kolem 16 stupňů ještě před válkou vcelku běžné, a šlo to.

Nejnáročnější bylo naučit děcka dobře se přikrývat na noc.

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Napříč populací, tj bez ohledu na příslušnost k etniku či víře. Akorát v kuchyni a obyváku byla možnost ohřát se u zdroje tepla vic zblizka, to bohužel doma nemám (leda když peču v troubě... což jsem taky omezil).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 4 hodinami, martar napsal:

V rámci snahy neplatit zbytečně ranec za plyn jsem trochu zaátral v historii a teď exprimentuju. Mám doma 15,5 stupně a zvládám to úplně v pohodě nejen já, ale i děti. Silnější domácí tepláky, fleecová mikina ke krku a několik sad teplých ponožek v kombinaci s precizním nastavením časovače pro ohřev TUV a topení (což jsem dřív moc neřešil) je asi nejlevnější možné opatření, které jsem mohl udělat. Kotel se i diky solidnímu zateplení domu spouští opravdu jen málo.

To teplejší oblečení človèka nijak neomezuje, je to jen o zvyku. V měšťanských domech byly teploty kolem 16 stupňů ještě před válkou vcelku běžné, a šlo to.

Nejnáročnější bylo naučit děcka dobře se přikrývat na noc.

A co na to (ne)topení říká vlhkost a plíseň? Já nám doma nastaveno na 20st, zatím spíná kotel jen chvíli ráno...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V rámci snahy neplatit zbytečně ranec za plyn jsem trochu zaátral v historii a teď exprimentuju. Mám doma 15,5 stupně a zvládám to úplně v pohodě nejen já, ale i děti. Silnější domácí tepláky, fleecová mikina ke krku a několik sad teplých ponožek v kombinaci s precizním nastavením časovače pro ohřev TUV a topení (což jsem dřív moc neřešil) je asi nejlevnější možné opatření, které jsem mohl udělat. Kotel se i diky solidnímu zateplení domu spouští opravdu jen málo.
To teplejší oblečení človèka nijak neomezuje, je to jen o zvyku. V měšťanských domech byly teploty kolem 16 stupňů ještě před válkou vcelku běžné, a šlo to.
Nejnáročnější bylo naučit děcka dobře se přikrývat na noc.
aspoň v tom nejsme sami

Odesláno z mého SM-A528B pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  To s plísněmi je pravda a jsem si toho vědom, ovšem platí to podle mne až v připadě opravdu nízkých vnějších teplot. Nižší vnitřní teplota je tedy problém (A) posunutim rosného bodu ve zdivu směrem dovnitř (v mrazech) a (B) všeobecně v kombinaci s vlhkostí obývaných místností (protože člověk vydýchá doslova litry). Tomu čelím tím, že jsme jen ve třech místnostech, do všech ostatních se moc nechodí a jsou tedy suché. Zminěné tři místnosti v nejteplejší části dne větrám, pokud je venku sucho. Zatím dobrý.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@martar Nechci malovat čerta na zeď, ale obávám se že až si na jaře sesumíruješ účty na sanační omítku, útratu za léky na nachlazení a ztráty na neschopenkách/paragrafech, možná Tě to nadšení pro experimentální archeologii (apropos, víš jak se udržovalo teplo na starých hradech a proč se na vyvýšených postelích s nebesama tak dařilo štěnicím a dalším breberkám?) aplikovanou na vlastní rodině zase přejde... 🤧

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vy jste hrozní škarohlídi :)

Já i děti se průběžně otužujeme. Studené sprchy, koupani v nevytápěném bazěnu do konce září až půlky řijna, dle teplot. Já nebyl nemocný s nachlazením roky. Děti taky dlouho ne, minimálně rok.. Na zahřátí je postel, teplá deka, horká polévka či konev čaje a jednou týdně (děti 2x) teplá vana nebo sprcha. Takže účty za lěky a neschopenky předpokládám nula. Pokud jde o sanaci, bedlivě to sleduju a kdyžtak to přehodnotím. Rodiče ale provozují 200 let starou zděnou chalupu a případnou sanaci umím diky tomu rychle, svěpomocí a levně. Ale tipuju, že k tomu ani nedojde. Odstavil jsem těch pár kousků nábytku od obvodových stěn a průběžně to sleduju.

Mimochodem, na konci jara těch cca 16 stupnů praktikuju už léta, aby se barák pěkně vychladil a udržel přijemnou teplotu během červnových veder. A žádné plísně jsem tu nikdy na vápenných omítkách neměl. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, Gustaf napsal:

A co na to (ne)topení říká vlhkost a plíseň? Já nám doma nastaveno na 20st, zatím spíná kotel jen chvíli ráno...

Nojo, ty máš novostavbu s nějakým fajnovým tepelným odporem, já bydlím v domě starém 18 let s koeficientem cca 0,21. Na tu dobu slušná hodnota (norma 0,35 a doporučená hodnota 0,25), dneska to ale nedosáhne ani na nízkoenergetický standard. Druhý dům je nízkoenergetický a v zimě je neobývaný a temperovaný na cca 15 stupňů už cca deset let. Plísně žádné, degradace konstrukce neprobíhá (dělala se i sondáž).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taky propaguju doma otužování, ale mám to těžké. Zatím jsem to letos logickými argumenty a psychologickým nátlakem vykomunikoval na 19 stupňů nastavených na termostatu. V patře to pak topí reálně minimálně na 20 a děti se stejně při sledování seriálů na TV svlékají vcelku nepochopitelně do půl těla 🙂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Naše děti jsou od mala zvyklé na studený odchov, takže pokud je doma 20 stupňů, všichni chodí v krátkém rukávu a kraťasech. Letos jsme plynem zatím netopili, v baráku teplota nejde pod 18 stupňů. Večer na hodinu zatopím v krbovkách v centrální přízemní místnosti, vytopí se to na 21 a oběhové čerpadlo lehce zahřeje radiátory v patře.

Sousedka je zvyklá na min 24 st, tam už dřevo v kamnech jenom hučí 🙂 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...