Přejít na obsah

Doporučené příspěvky

před 12 minutami, Geodet napsal:

Když jsem byl před lety na vojně, tak jsme tam měly Záhoráky. Nechápal jsem jakou řečí mluví.

Na to mi stačilo pár kluků z Jižní Moravy a dva z Karviné :-))), a byl jsem též v řiti 🙂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 44 minutami, Lynx12 napsal:

Súsed = soused, nikoli otec ...

Ale veď hej, jasné, akurát vycapiť vtip kde sa pýta na posledné pomazanie v deň keď jej zomrel otec vyznie mierne ... čierne.
Zase je to sekcia humor, no...
 

Tak aby sme dostáli sekcii, jeden veľmi aktuálny na dnes:

 

"Přiznám se, rebe, že minulý týden jsem nepronesl požehnání před jídlem."

„Ajajaj a pročpak to?“

"Protože jsem si před tím jídlem nemyl ruce."

"Nepěkná věc, Mojše. To už je druhé porušení zákona! A stále jsi mi nevysvětlil, proč?"

"Která celá ta večeře nebyla zrovna moc košer, rebe."

"To je situace! Co tě vůbec vedlo k tomu sníst nekošer jídlo !?"

„Když oni už měli v nabídce jen ten řízek,“ brání se Mojše.

 

"A to jsi nemohl zajít do nějakých slušných židovských košer restaurací, chlape !?"

„Copak to šlo? Na Jom Kipur?“

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, Geodet napsal:
Jom Kipur, to bude něco jako ramadán po arabsku ne?

Ano, jeden z nejvyšších židovských svátků, letos (rok 5762 dle židovského kalendáře) se bude slavit ode dneška

Bert edit: 5782 !

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Aha, to som si neuvedomil, tým sa stráca punch line...

len v skratke: Jom Kipur je jeden z najsvätejších židovských dní, je to Deň Zmierenia, kde sa prosí za odpustenie hriechov, okrem pekných rituálov s hlbokou symbolikou sa v tento deň drží prísny pôst.
Na rozdiel od Ramadánu alebo Veľkopiatočného pôstu v Yom Kippur sa nielen neje, ale ani nepije, od začiatku do konca (25 hodín) neprijímate nič.
Nepracuje sa, nezabáva...
V Izraeli pre židov v tento deň nefunguje nič (s výnimkou absolútne najnutnejších život zabezpečujúcich služieb). Nikto nepracuje, nie sú otvorené obchody, služby, reštaurácie, nevysiela televízia, rozhlas. Nejazdia autá, po bežne neustále zapchatých diaľniciach sa preháňajú deti na bicykloch.
Aj sekulárni židia plne rešpektujú tento deň, ak sa aj nepostia alebo si doprajú zábavu, striktne zavretí doma (komu je to jedno sú prirodzene arabi a iné minority).

Authorities complete preparations for Yom Kippur as nation set to slow to a  halt | The Times of Israel

 

Upraveno uživatelem M109
Neodpustím si, do tohto kontextu posaďte aj odkaz Yom Kippurskej vojny ...
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...