Přejít na obsah

Jaké Fortisy máte dnes na ruce?


Ivan Lelák

Doporučené příspěvky

před 11 hodinami, Ivan Lelák napsal:

MichalUL - moc gratuluji, to je velká paráda! Sám váhám mezi PC-7 a Old Radium, i když v chronoverzích. PC-7 má navíc C.O.S.C. certifikát, což se počítá, i když z hlediska přesnosti ho osobně nevyžaduji. Pokud by byla (klidně v samostatném vlákně) stručná recenze s pocity, zkušenostmi a fotkami, určitě by se fandové Fortisu nezlobili..

Děkuji, zatím jsem velmi spokojen. U PC-7 je výhoda, že kromě C.O.S.C. mají v krabičce tah i corduru a hlavně je jich jen 300 ks. Old Radium taky samozřejmě krásnej stroj. Znám to, je to těžký, taky jsem měl při výběru dilema 🙂 Tak až je trochu potahám na ruce, blejsknu je a zkusím něco sepsat 😉

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 303
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Sice jsou to "skoro pracovní" hodinky, ale u téhle barevné kombinace si jeden až na fotce s odrazem od umaštěného antireflexu všimne že už by fakt potřebovaly utřít...

IMG_3850.jpg.072685b7bfae1b1e6abf7d6d54952015.jpg

PS: barvy rehautu a Day/Date jsou za normálních okolností perfektně sladěné s ciferníkem, žlutý posuv viditelný na obrázku dělá přes bouřkové mraky nabuzená luminova. 

Upraveno uživatelem Radek124
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...
  • po 2 týdnech...
  • po 2 týdnech...

Zdarvím vespolek, dneska sem otevřel B-42, že si je trochu zreguluju. Dříve sem takhle seřizoval Suma a šlo mi to celkem obstojně, z plus 15s sem je stáhnul na stabilních plus 5s denně.

Eta je jiná než Seiko, tam se regulovalo posunem malé páčky, tady je šroubek a páčka. Můžete mi prosím někdo napsat jak postupovat?

Strojek bych chtěl mírně zpomalit. Teď se předbíhají o cca 15-20 vteřin za den. Mám to ladit tím šroubkem směrem k mínusu?

A k čemu je tam ta páčka?

Díky L.

ETA 2836_2.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...
  • po 4 týdnech...

Kdo má problém s blátem, může si kdykoliv pořídit keramiku - ale pak zas bude řešit vodotěsnost a křehkost, vždycky to bude něco za něco :skull:

Jinak jsem rád že "hranáče" zůstaly na fóru - už jsem začínal mít cukání je "vyzkoušet", ale měl jsem za to že po nich vystartuje spíš Ivan :speak_cool:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 9 hodinami, Jenda1 napsal:

Ahoj. Moc pěkný. Škoda, že je vyrábějí z bláta. Ostatně jako většinu hodinek. Já už je mám taky pěkně obouchaný. Ale do traktoru dobrý 🙂

A z čeho by jsi chtěl, aby Fortis, či většina hodinek, byla vyráběna? Nebude spíš chyba na straně majitelů, kterí svojí nepozorností ty hodinky obouchají?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj. Většina hodinek je plus mínus vyrobená z oceli 316L. Což je nekalitelná ocel, s nízkým obsahem uhlíku, austenitická chróm-nikl ocel s vynikajícími korozními a žáruvzdornými vlastnostmi. Tvrdost udávají 95 HRB. Což je asi 19 HRC. Jinak řečeno - bláto. Tak třeba Damasko na svých pouzdrech píše tvrdost 60 HRC. Což si myslím, že je opravdu jiná káva. Nebo Hanhart na některých svých modelech používá jakousi ocel HDSpro®, která by měla mít 3x větší tvrdost než 316L.

Co se týká nepozornosti majitelů, tak můj názor je ten, že pokud je nechceš mít doma v šuplíku a máš je na každodenní nošení, tak se škrábancům a obouchání ubráníš jen těžko.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jendo1, vynechals u té "kávy" pár (pro hodinky poměrně zásadních) detailů - a to je korozivzdornost a biokompatibilita, díky které může být 316L v dlouhodobém kontaktu s tělem bez podráždění kůže (v případě implantátů i hlouběji). Nevím kde sis vycucal těch 19 HRC, ale to že nízkouhlíkovka nejde kalit neznamená že se povrch nedá zpevnit třeba mechanickým opracováním. Taky si uvědom že "to bláto" u hodinkových pouzder nahrazuje ještě měkčí materiály (zlato, mosaz...), tradičně preferované ne kvůli tvrdosti ale kvůli snadné obrobitelnosti a trvanlivosti. Ale pokud jsi posedlý HRCama, otevři si místo lamentací u "zkrachovalého microbrandu" FORTIS třeba stránky RADO - tam mají s tvrdokovy a keramikou desítky let zkušeností a nově (v rámci koncernu SWATCH) i přístup k nejnovějším strojkům.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 14 hodinami, Radek124 napsal:

Kdo má problém s blátem, může si kdykoliv pořídit keramiku - ale pak zas bude řešit vodotěsnost a křehkost, vždycky to bude něco za něco :skull:

Jinak jsem rád že "hranáče" zůstaly na fóru - už jsem začínal mít cukání je "vyzkoušet", ale měl jsem za to že po nich vystartuje spíš Ivan :speak_cool:

Vystartoval, bohužel pozdě, šlo o pár hodin poté, co je prodávající zlevnil cca na částku, kterou jsem mu předtím navrhoval. Bohužel,  nestál jsem mu ani za odpověď jestli už jsou opravdu prodané. Nevadí, má je někdo jiný, evidentně ho baví a já mu gratuluji k pěknému kousku. Pro mne to nejspíš znamenalo urychlení jiné fortisí akvizice a Square přijdou na řadu někdy později, až se zase objeví. Stále je mám v hledáčku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Radku,

podle tabulky, kde se dají najít převody jednotlivých metod měření tvrdosti. Viz třeba tahle:

https://en.wikipedia.org/wiki/Hardness_comparison

Koukal jsem na RADO. Je to sice věc vkusu, ale musím říct že jsou takový nijaký. Ten jejich design je tak nějak bez nápadu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 4 hodinami, Jenda1 napsal:

Ahoj. Většina hodinek je plus mínus vyrobená z oceli 316L. Což je nekalitelná ocel, s nízkým obsahem uhlíku, austenitická chróm-nikl ocel s vynikajícími korozními a žáruvzdornými vlastnostmi. Tvrdost udávají 95 HRB. Což je asi 19 HRC. Jinak řečeno - bláto. Tak třeba Damasko na svých pouzdrech píše tvrdost 60 HRC. Což si myslím, že je opravdu jiná káva. Nebo Hanhart na některých svých modelech používá jakousi ocel HDSpro®, která by měla mít 3x větší tvrdost než 316L.

Co se týká nepozornosti majitelů, tak můj názor je ten, že pokud je nechceš mít doma v šuplíku a máš je na každodenní nošení, tak se škrábancům a obouchání ubráníš jen těžko.

Hmm, tak díky za školení :default_dry: ... ale to se tady už probíralo Xkrát. Takže můj dotaz byl spíš ironický.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...