Přejít na obsah

Mazání na srdce :)


Doporučené příspěvky

Zdravím pánové,

prosím o radu.
Mám rozebraný - teď už spíš poskládaný ;) - náramkový chronograf a potřebuji namazat nulovací srdíčka. 
Moje nejistota spočívá v technologii.
Nejsem si jistý množstvím a správnou technikou nanešení maziva. 

Pokud byste byli ochotni podělit se o rady a zkušenosti, byl bych vděčný :)

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Ahoj,

jestli ti tedy mohu poradit, tak srdcovku na chronografech mažu a můžeš mazat několika způsoby a několika mazivy.

Vždy se používá minimální množství maziva a přímo na boční stranu srdcovky srdcovky. Je dobré mazivo lehce roztáhnout po straně srdcovky.

Mazat můžeš HP 1300, pak je ale dobrá lázeň v Epilamu a nebo použít Molikote a nebo Jismu.

Nic složitého.....  

Ruda.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nazdar Rudo,

děkuji za odpověď. 
Lehce roztáhnout se hezky čte :) asi musím víc trénovat ...

Zaujala mě zmínka o Molykote - já mám Molykote DX a jsem velice spokojený. Mažu tím věci kolem natahování.
Ale že bych to dal na srdíčko u chrona, to mi přijde už dost tuhé.

Díky a zdravím 👍

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj,

asi to budu muset malinko rozvést... :)

Mazání je věc, která se neustále vyvíjí a mazání čehokoliv jiného než jsou ložiska kol a setrvačky je neustálá změna a vývoj.

Nás je na dílně víc, konkrétně 6 hodinářů a každý má nějaký svůj způsob mazání. Nejčastější odborné debaty jsou právě na toto téma a v podstatě je pořád o čem se bavit. 

Základ je v různých prováděcích instrukcí od různých výrobců a zde narážíme hned na dva problémy. První je ten, že stejný výrobce ti 10 let tvrdí, že se to musí dělat zrovna takto a jakýkoliv jiný způsob je špatný. Najednou z ničeho nic přijde nová provádějící instrukce, kde to o čem tvrdili, že je špatně je náhle jediný správný způsob. To samé se týká i druhů maziv. Dva stejné stroje dvě rozdílné značky. Mazací plány jsou od sebe značně odlišné.

Pak je tu i to co ti poradí přímo na školení. Takové ty fígle, jak co udělat a jak se na co dívat, aby jsi to měl co nejjednodušší.

Tak pojďme rozebrat HP 1300, Molykote a Jismu jako maziva jedno po druhém.

HP1300 je jeden z nejlepších olejů, který se na mazání hodinek používá. Mě osobně se s ním maže velmi dobře má velkou soudržnost v kapce a vysokou viskozitu. Jeho barevnou červenou verzi mám pak velmi rád. Vysychání oleje je minimální a při správném množství dokáže olej plnit funkci v hodinkách spoustu let. Ale v případě přemazání třeba ložiska kola, dokáže udělat pěknou paseku. Docela dost díky své viskozitě lepí a dostane-li se pod páku třeba chronografu, který se nepoužívá, tak ji dokáže přicucnout k základně tak, že přestane fungovat např. nulování. Naposled jsem toto řešil na jedněch AP.

Molykote je v podstatě mazací tuk - vazelína - olej s obsahem aditiva. Dlouhé roky byl v oblibě u různých výrobců hodinek, ale poslední dobou mnozí z nich od něj upouští. Důvodem je postupné oddělování aditiva od oleje. Je to dobře pozorovatelné v olejničkách, kde pokud máš molykote dlouhou dobu, tak se začne po okraji olejničky dělat taková mastná linka. To je právě olej který se oddělil od aditiva. Toto pak způsobuje takové ty známé zatvrdlé vrstvy v natahovacích mechanismech na okrajích páček apod.  Údajně pak znehodnocuje čistící vody, což my na servisu nejsme schopni posoudit, odsledovat.

Výhoda je velmi snadné použití a to že zůstává tam kam to dáš.

Jisma je to, co začínáme po intervenci jednoho nového kolegy používat a seznamujeme se s tím. Vypadá to jako mazací tuk nové generace, který je podstatně řidčí než je Molykote a má i lepší mazací vlastnosti.

Já osobně na mazání srdíček používám stále HP 1300 a jen sem tam sáhnu po Molykote. Kolega to má obráceně.

Mohlo by se zdát, že Molykote je na srdíčka moc tuhý, ale uvědomme si, že při nulování, úderu nulovací páky na srdcovky, dochází k velkým silám.

O mazání by se dalo psát a psát a psát...ale je taky zapotřebí něco dělat. :)

Tak snad takto stačí a pomohlo to.

Měj se ahoj Ruda.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...