Přejít na obsah

Vyber Hvezdarskeho Dalekohledu


tmoris

Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 49
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

před 47 minutami, Bert napsal:

Velká paráda. Nikde nevidím ručku, takže předpokládám, že Tě čeká práce s karkoschkovým atlasem 🙂 Nebo tablet a Stellarium či Sky Safari?

Díky. Jo Berte, jak říkám: musím se hodně učit, hodně učit. Takže vůbec nevím akou rečou hovoríte Kefalín 😄 Ale jestli myslíš takový ty počítačem řízený motorový nastavování, tak to pořizovat nebudu..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 6 minutami, Bert napsal:

Jj, tipnul jsi to naprosto přesně. Ručka se říká tomu, co ovládá Tebou zmíněné motorové nastavování, tedy zkráceně GoTo. Takže s tím atlasem jsem měl pravdu 🙂 Držím palce!

Díky. Ne, půjdu na to klasicky po staru - takže to asi chvíli potrvá, než něco ve vesmíru objevím 🙂 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@michalval Týýjo, tak to je hustá sestava bez kompromisů. Já už jsem tu svůj příběh myslím psal - při prvním pokusu (Dobson 200/1200) jsme fakt přestřelil. A to jsem jel původně pro menší, ale ukecali mě na místě v prodejně. Pro mý možnosti transportu to bylo bohužel téměř nepoužitelný. Vytáhnul jsem ho do tmy všehovšudy 1x, pak pár pozorování z balkónu, ale to není ono. Takže šel do světa. Náhradník už je zvladatelnější, 150/750, dokoupil jsem i polstrovaný pouzdro, na stativ, AZ montáž a ostatní drobnosti mám vozejček, teď jsem chytnul v akci i hutnou teplou péřovku, ALE... Ale donutit se vyrazit do tmy, navíc teď v zime (ale zimní obloha je krásná!), to se mi zatím v konstelaci s jasnou oblohou bez úplňku ještě nepodařilo. Ale tak nějak mě vnitřně těší, že tu malou astrosestavu mám.  Je to podobný jako některý kousky v hodinkovnici, který sice na ruku nedávám, ale prostě je chci mít. Tak snad někdy...

Mimochodem jsem taky nechtěl GoTo a vyznávám klasický způsob postaru pěkně podle map si objekty najít. I to je součást pozorování. Myslím, že s GoTo by mě to ani nebavilo. M42 a M31 objevíš v tomhle období bez velkýho hledání hned!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jojo, nakonec zjistí, že nejdůležitější je teplé vybavení a kolikrát se dokopat celé to vybavení vytáhnout. Úspěšně používám starý vojenský kabát, co se dá obléct přes bundu a zabalit do něj nohy...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po roku...
V 23. 1. 2022 v 20:01, michalval napsal:

Přátelé, hlásím se do klubu. Žena mi k padesátinám darovala tento kousek, který jsem si přál. Vybíral jsem ho s radami od Honzy @Wanderer , za což mu ještě jednou děkuju. Po 35 letech se vracím k tomu, co mě fascinuje celý život. Ovšem v těch 15 letech jsem měl nějakou dětskou stavebnici dalekohledu přišroubovanou k vikýři na půdě. To, co se dá nyní koupit se s tím nedá srovnat a těším se na to. I když toho budu muset dost nastudovat. Navíc těch skoro 30 kilo asi nebude žádná sranda někam tahat, a dodávku s plošinou jako @Bert k tomu rozhodně nemám 😄

Vzpomněl jsem si na tohle vlákno, protože jsem našel dávný foto svý sestavy. Nedá mně to se tudíž nezeptat, jestli jsi, @michalval, byl za ten rok s pozorováním úspěšnější než já (rozuměj já ani ťuk). Případně jaký máš z tý super sestavy dojmy?

20180604_213316.jpg.34f051e9a6511c48d50538dc81901815.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 19. 2. 2023 v 17:45, Radik napsal:

Vzpomněl jsem si na tohle vlákno, protože jsem našel dávný foto svý sestavy. Nedá mně to se tudíž nezeptat, jestli jsi, @michalval, byl za ten rok s pozorováním úspěšnější než já (rozuměj já ani ťuk). Případně jaký máš z tý super sestavy dojmy?

 

Krasavec, jen co je pravda. Musím říct, že jsem vlažnější hvězdář než jak jsem si to plánoval. Buď je moc zima nebo málo času nebo něčeho jiného málo nebo moc : -D  No asi třikrát jsem dalekohled vystrčil z domu - Měsíc jsem trošku zkoumal a zahlédl i Jupiter (nakolik to šlo z terasy ve městě). Rád bych si pořídil nějaký adaptér, abych mohl dělat pořádné fotky a taky ještě vyměním okulár, abych mohl kouknout na měsíc blíž (zatím mám 10x a 25x).

Jinak kolimace je vážně jednoduchá a vzhledem k tomu, že jsem dalekohled nikam nepřevážel, tak pořád drží.

Tady moje zcela začátečnické foto a to, co se mi podařilo na měsíci identifikovat : -D

2fc5a4c6-286c-49da-a1bf-4515ef6e8460.thumb.jpg.8ee0389b45ddfac200f79f89159c2607.jpg

 

IMG_8603.thumb.jpg.8433b46b4a7c5be1a3c95d6c2a12cec3.jpg

 

IMG_8604.thumb.jpg.4f284597331a1c7e93699746227bb600.jpg

 

aba5c2d9-1d45-4c20-ba7a-da19f2107d4d.jpg.14227d061738ce15255bfd61c89863e2.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...