Přejít na obsah

PRIM Orlík 38 kal. 105


Návštěvník Matiniela

Doporučené příspěvky

Návštěvník Matiniela

Zdravím všechny. Jsem zde už nějaký pátek a ještě nikdy jsem nenapsal žádnou recenzi.
Myslím si, že je to škoda a je nejvyšší čas s tím něco udělat. Vše je v životě něco poprvé takže začneme. Na foru jsem nějakou dobu a za tu dobu jsem logicky vystřídal už hodně hodinek.

Výběr se ustálil na značky Seiko, Prim. Firmu PRIM má hodně z nás zafixovánou s hodinkami, které nosili naše babičky a dědečkové. Moje první setkání s PRIMkami byl model DIPLOMAT, který mě fascinuje dodnes. Líbí se mi jejich nadčasový design. Dále se mi hodně líbí IGENy, které jsem měl už 2x, ale nějak tak po očku jsem vždy pokukoval po modelu PRIM Orlík.

Jelikož jsem si uvědomil, že nebude nikdy šance si pořídit originální Orlíky tak jsem si řekl, že si jednou třeba i jen tak na zkoušku koupím nějaké novodobé Orlíky, které budou nejblíže originálním. Myslím si, že originální Orlíky nemusím představovat. Dnes již legendární československé hodinky, které na různých forech, bazarech prodávají za astronomické ceny. Ciferník byl v nedávné době na internetu vydražen za 25 tisíc korun českých! Je moc dobře, že Elton po letech vyrobil Orlíky, které se hodně podobají původnímu designu. Jedná se o typ PRIM Orlík 38 KAL. 105.

Jsem obrovský chronopacient, který je schopen jet na výlet do Prahy spatřit zajímavé hodinky na někom ve vlaku a po výstupu z vlaku ihned zamířit do prodejny :D Takže můžeme říci, že do toho jdu spíše srdcem než rozumem. Nákup Orlíku jsem si promýšlel delší dobu samozřejmě. Jednoho dne jsem tedy zamířil do prodejny a bez váhání řekl, že je beru.

Hodinky jsem tedy zakoupil jako vždy, že je chvilku ponosím a pak uvidím. Prostě si musíme sednout.

20200831_201939.thumb.jpg.af4359d926bdfd40af2260eb3b829caf.jpg

Teď už k hodinkám. Tiká v nich in-house kalibr 105. Ano vím, že to není žádná Lemania, ale mě je to upřímně jedno zda mi jdou hodinky na sekundu přesně nebo ne. Pokud bych chtěl takové hodinky tak si určitě nevyberu mechaniky :)

Orlík má prosklený safírový průhled na strojek, kde můžeme vidět modřené šroubky a další ozdobné prvky na strojku.

20200824_181715.thumb.jpg.214a89f432f2c47dd7064838362fbbc4.jpg

Zpracování pouzdra je na vysoké úrovni.Co bych asi nejvíce vyzdvihl je sklíčko. Jedná se o safírové konvexní sklíčko, které hodinky dle mého názoru posunuje minimálně o level nahoru. Kombinace kvalitně zpracovaného pouzdra a sklíčka mě u Orlíku celkem překvapila.

20200824_175347.thumb.jpg.803e88f93e99a65203ed6c9b141ebd76.jpg

Velikost hodinek je 38 mm, ale nožičky jsou trochu delší. Takže určitě bych se toho nebál. Dost lidí mi psalo zda nemám problém s velikostí. Hodinky nejsou zase tak malé, jak se může na první pohled zdát.

Mezi slabiny patří určitě slabší luminiscence. Bohužel ne každé hodinky mají lumi jako SBDX001 :)

20200907_203649.thumb.jpg.c8aa52230e99afb561bc61def2af3258.jpg

S Orlíky jsem spokojen, ale přišla první chrono krize tento víkend, kdy jsem byl rozhodnutý hodinky prodat. Po úvaze jsem si uvědomil, že nevím co bych si měl místo nich koupit. Pro někoho kontroverzní design se mi hrozně líbí. Velikostně mi hodinky taky sedí a vždy jsem je chtěl. Navíc se mi hrozně líbí hodinky s mimostřední sekundovou ručičkou. Proto jsem si je ponechal a absolutně nelituji.

20200827_114342.thumb.jpg.e70bc3f2b74dbdae8a3fd47ab7273ac3.jpg

Když to shrnu. Cenovou politiku Eltonu zde tahat nechci. Někteří mi psali proč jsi nešel do Tudor BB58 je to více muziky za trochu více peněz, když si doložíš. Někdy to tak je, že i když mozek říká ne tak srdce řekne opak a tak to mám u těchto hodinek. Těším se na každý den, kdy si je dám na ruku. Nechci to zakřiknout, ale možná jsem našel své definitivní. :) Už mě nebaví pořád hledat, nakupovat, prodávat. Ale to k naší nemoci neodmyslitelně patří. Takže uvidíme. 

Originální Orlíci jsou a navždy budou spojeni s českou hodinařinou. Upřímně nechápu, že něco takového jsme vůbec za těžké totality dokázali vyrobit, i když jen ve 300 kusech. Byl jsem v Elton továrně 2x a myslím si o tom své. Bohužel je to škoda, protože si myslím, že kdyby to celé šlo trochu jiným směrem tak bychom mohli být menší "Glashütte". Berte to prosím s hodně velkou rezervou :D Um českých rukou tam je a vždy byl.

Jsem zvědav jak dlouho mě Orlíci ještě budou bavit a doufám, že vás bavila moje první recenze.

20200905_103821.thumb.jpg.833e88242d2365f8129ea8f4ccc3ee71.jpg

 

 

Upraveno uživatelem Matiniela
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...

pěkná práce napsaná a focená z duše a  lidský přístup udělají z recenze takové příjemné uklidnění k Primkám obecně.Takže nakonec i já zjišťuji, že tyto Orlíky jsou vlastně docela excelentní.

Díky za recenzi. :notworthy:

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po roku...
  • po měsících...
  • Po roku...
  • po měsících...

Bohuzel, elton / prim je naprosto symptomaticky priklad promarnene prilezitosti byt ceskou obdobou “glasshute”. Neschopnost managementu “ceskeho” prim kombinovana se zlatokopectvim skupiny “cinskeho” prim usti logicky v obchodni uspech na urovni obory lany pod vedenim milose zemana


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...