Přejít na obsah

Tissot Bella ora round-Óda na Čechy?


Doporučené příspěvky

Ahoj vespolek. Před časem žena projevila touhu po nových, větších hodinkách. Rád jsem se pustil do hledání a našel jsem tyto. Byl jsem přesvědčený, že se jí budou líbit.

https://www.helvetia-hodinky.cz/zbozi/tissot-bella-ora-round-t103-210-16-017-00/

Chvíli jsem zvažoval, jestli sem dát dotaz, co si o výběru myslíte, abych pak dostal jedinou správnou odpověď, že je to subjektivní a že si má vybrat sama. Proto jsem se vykašlal na moment překvapení a s nadšením prodejce doplňků stravy jsem jí řekl, že jsem našel dokonalé hodinky pro ni.

Moc se jí líbí( lucky mě) a začala číst specifikaci na stránkách výrobce.

https://www.tissotwatches.com/en-en/t1032101601700.html

Přeložila "...bohemian design" jako český design, což jí nadchlo ještě víc. Když jsem se zeptal, proč si myslí, že Tissot vyrobil něco na poctu Čechům, říkala, že se podobají trochu hodinkám, které nosila její babička. Napadá vás spojitost? 

Btw. Bývají nějaké slevy na Tissot? V Dnech Marianne se nikdo neobjevil Na Chrono24 jsou za skvělých cca 4000,- ze Španělska, ale doprava je nesmysl (1700?) Díky za reakce

 

33477-8_tissot-bella-ora-round-t103-210-16-017-00.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nechci Tvé paní házet hračky do kanálu, ale slovní spojení "bohemian design" lze vnímat ještě nejméně dvěma způsoby. Navíc, pojmenovat poctu Čechům italsky - Bella Ora asi také nebylo záměrem tvůrce. Toliko tedy jazykozpytný koutek ...

Hodinky jsou to fajn, tak ať jí v budoucnu dělají radost.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 24 minutami, Datel napsal:

Ten ciferník k připadá inspirovaný PRIMkama. Diplomaty a Traktory, oba póly české elegance ;i)

přikládám foto sbírky člena Financ... přiznávám, inspirace jen vzdálená a mlhavá (šesté zleva, ale zas mimostředka…)

traktory.jpg

Upraveno uživatelem Datel
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 11 hodinami, Datel napsal:

přikládám foto sbírky člena Financ... přiznávám, inspirace jen vzdálená a mlhavá (šesté zleva, ale zas mimostředka…)

traktory.jpg

Vidím prvně Diplomaty s čísly.

Možná na tom něco bude. Takže jsme světový-))

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 13 minutami, bandicoot napsal:

Jste toho Berta snad nečetli...

..četli.  Nevím jaký je třetí význam slova "bohemian". Ale nemůžu říct, že tam žádné společné rysy nejsou. Takže bych ani tuhle teorii nezavrhoval. Navíc je líbivá-))

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 14 hodinami, Bert napsal:

Nechci Tvé paní házet hračky do kanálu, ale slovní spojení "bohemian design" lze vnímat ještě nejméně dvěma způsoby. Navíc, pojmenovat poctu Čechům italsky - Bella Ora asi také nebylo záměrem tvůrce. Toliko tedy jazykozpytný koutek ...

Hodinky jsou to fajn, tak ať jí v budoucnu dělají radost.

to si nechám Berte docela rád vysvětlit. Mne jako překladatele napadají pouze spojení: 1. Český design 2. bohémský design 3. volně umělecky inspirovaný design. Máš ještě nějaké další alternativy?

Upraveno uživatelem Frostie
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 4 minutami, Bert napsal:

Zapomněl jsi na cigány.

To souhlasí, mea culpa. Ale to bude asi tím, že jsem v životě neslyšel nebo nečetl o, pro Cikána velmi neobvyklém povolání, jako je architekt nebo designér 😃

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 4 minutami, diddi napsal:

🤔 Nepoužíval se tenhle výraz pro cigány spíš ve středověké Francii? 

to Frostie: bod 2 a 3 mí přijde jinak řečeno totéž

 

Mně ne, ale to není až tak podstatné. Používalo se to hlavně ve francouzštině, nicméně je tentýž výraz i v angličtině.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V tom případě také může "bohemian style" být metodou jak hodinky šikovně (bez nějakého vyptávání, smlouvání a jiného zdržování) 
získat od předchozího majitele ;o)

PS nečíst Berta bych si opravdu netroufl. Totéž samozřejmě platí o bandicootovi

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Doplnění jazykozpytného koutku: Bohemian style nebo též "boho chic" nebo "boho" je módní terminus technicus. Pochází z počátku 70. let 20. stol. a inspirace cikány a jejich hadry je celkem zjevná (protože každý čhavo je designérem svého adidasového tepláku). Spíš to nevidím v těch hodinkách - jsou dost usedlé, řekl bych...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ona je bohužel trochu pochybná i ta latinská “bohémiæ”, vzhledem k tomu že Římani jako “Boiohæmum“ ještě před stěhováním národů  (které v Evropě skoro nenechalo kámen na kameni) označovali obecně území keltských Bójů - které sice zasahovalo i do dnešních Čech a Lužice, ale geograficky a foneticky se od nich odvozuje i Bavorsko, Bologna atd... :whistle:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No, pojem Boiohaema byl ale opravdu použit v souvislosti s územím Čech. To, že různé kmeny Bójů byly rozlezlé po Evropě je sice možné, ale určitě se tak nenazýval kraj např. okolo Bologně. Paradoxem ovšem je, že když se pojem Boiohaema dostal do (dochované) dobové literatury, tak už vlastně Bóje vytlačili Markomané. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...