Přejít na obsah

Luminiscence - proč někde tak málo?


Datel

Doporučené příspěvky

edit: @Milan59 

Jasně, myslím po nasvícení (taky to v odpovědi Radkovi naznačuju). Ty na fotce vpravo dole - nevíš, jestli to jsou T25 nebo T100?

Ten soud o horší čitelnosti vychází z mojí (logicky subjektivní) zkušenosti, jejím výsledkem je, že mám trasery vlastně jen na spinkání (jasně, někdy okolo 4 ráno jsou trubicovky na zápěstí fajn). U pořádné konvenční lumi mi ale svítivost bohatě stačí až do rána - a jak jsem psal, trubice jsou pro mě i estetický kompromis, jehož míra narůstá s celkovou úrovní hodinek.

Ale třeba bych změnil názor (na estetiku teda ale asi stejně ne), kdybych zkusil T100.

Upraveno uživatelem dr.sphinx
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 42
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

@dr.sphinx

Rozumím a souhlasím. Tritium se na lumi ihned po nasvícení nechytá. Já jsem holt nastavej na praktickou stránku věci a proto bych preferoval tritium. Hodinky osobně beru jako souhrn 1) praktičnosti a funkčnosti, 2) ceny, 3) designu. To máme samozřejmě každý jinak a to je v pořádku.

Hodinky vpravo dole jsou T100, model konkrétně Deep Blue DayNightOps.

 

E: pro zajímavost: dolní řada třetí hodinky zleva jsou 11 let starý. I tak T25 září moc pěkně. 🙂

Upraveno uživatelem Milan59
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ad vzhled: Jasně že klasické tenoučké trubičky s kruhovým průřezem nejsou a nebudou žádná designová hitparáda, notabene když je někdo lupne do široké černé rafiky nad černým cifrem (viz některé modely Traser, kde určité duševní pochody jejich designérů asi nikdy nepochopím). U indexů naštěstí nebývá problém je buď zapustit a nebo naopak zapouzdřit (pro mě za mě, klidně do otevřené, zrcadlově leštěné rakvičky se zkosenýma hranama á la GS), nemluvě o tom že dnes už se GTLS dělají i v originálnějších tvarech než původní "barevně svítící trubičky různých délek" a v extrémním případě jde T1000 vydláždit i celý cifr (i když těch už bych se na ruce skoro bál)...

image-1920x397-1920x397.jpgGaseous%20Tritium%20Light%20Sources-GTLStraser-T1000_4-e1556695637137.jpgnew-picture.png

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, dr.sphinx napsal:

Ale tak samozřejmě že slušně svítící lumi to nenahradí - ale to snad netvrdí ani oficiální GS marketing, měně kritičtí příznivci a ti huliči snad taky ne. Snažil jsem se říct jen to, že  je to super na ručičky bez lumi.

@Radek124

To musí být tím chlastem. Teď jsem v kanclu zhasnul a třeba SBGR051 při pozdně odpolední šerotmě jsou slušně čitelné (na to že nemají lumi). Samozřejmě nikdo snad nebude očekávat, že budou svítit jako mm300 (i kdyby to GS marketing tvrdil, což netvrdí).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Já mám sarb021, na rozdíl od profláklých 033 nemají lumi. Leskne se to do poslední chvíle a čitelné jsou i v úplném šeru. Čekám že s GS to bude podobně.  Oblekovky s bílím cifrem mám jako hlavní hodinky a taky jsem lumi nikdy nepostrádal.

Hodinky s lumi nemám. Působí to degradujícím dojmem. Chápu u potápek. 

Když razím pod širák nebo do noci tak nasazuji Casia f105 které mají super podsvícení.

Ale to že hodinky za 100k nesvítí tak kvalitně jako Seika za babku je další důkaz že Seiko je skoro ve všem nej!

Upraveno uživatelem JMK
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja vám s tou adoráciou trícia neviem... Vľavo Seiko, vpravo (to, čo nie je vidno) len o málo staršie IWC GST (MY1997) s tríciovým náterom:

IMG_2619.jpg

Oboje hodinky boli vybraté z poličky po zimnom dni, žiadne nasvecovanie. Tie IWC nie je v tmavom šere ani v tme vidno vôbec - ani nadránom pri akomodovanom oku. Nikdy. Zato lumi na Seiku je čitateľná kedykoľvek.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@wawrik Poločas rozpadu Tritia je zhruba 12 let, tj. i v zatavené trubici by ho teď zbývala zhruba čtvrtina a svítilo by furt. Problém starších radioluminiscenčních nátěrů s tritiem byl bohužel i v tom, že ta "T-SWISS-T" barva byla toxická, takže se jí nanášelo "přiměřeně málo" (viz název tohoto vlákna, protože někteří výrobci se od toho retro-designu nedokáží odpoutat ani u relativně bezpečné Luminovy) a že tritium vázané v polymeru se z ní postupnou degradací nosného materiálu uvolňovalo do prostoru ciferníku - až zbyl jen samotný nařezaný fluorescenční materiál (nazelenalá = ZnS?) s minimálním dosvitem, tak jako v Tvém případě. Když pominu neznámý počet hodin strávených na oné poličce (při půlminutové expozici takhle po osvětlení denním světlem nebo UV "žhne" každá Luminova, bez ohledu na roční období), uvědom si že na rozdíl od GTLS už na těch IWC moc původního tritia nenajdeš - a že to cos vyfotil může být dokonce jen efekt nějakého zbytkového UV nebo modrého světla z nějaké zářivky/monitoru/TV v okolí... B) 

Mimochodem, vlez si do vlákna Rolex: někteří "experti" tam právě onu "nefunkčnost luminiscence" adorují jako "důkaz neposkvrněné vintážnosti" (rozuměj "původní ciferník + rafiky" = "nikdy kompletně neservisováno" => "delší pindík při nadsazování resale value") :speak_cool:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo, náter degraduje rýchlejšie ako trubice, s tým súhlasím. No viditeľný rozdiel je už aj medzi päťročnými a novými Trasermi, osobná skúsenosť, preto som si to nakoniec s kúpou rozmyslel. A ktovie, či sa po dvadsiatich rokoch neprejaví nejaký technologický faul aj pri trubiciach, čojaviem praskanie trubíc vplyvom UV v miestach tých laserových rezov alebo niečo podobné (to si cucám z prsta aby bolo jasné, len nahlas rozmýšľam). Ako dlho sa vlastne tie GTLS trubice vyrábajú?

Celkom by som si naživo pozrel, ako by si v priebehu noci viedli tie skoro dvadsaťročné Seiká, čo spomínam vyššie, proti rovnako starým trubiciam. Btw, bežný luminiscenčný náter má tú výhodu, že to dokáže urobiť každý šikovnejší hodinár-amatér. Mne tak dorábal lumi náter (podľa vlastného receptu) do skeletových ručičiek na Casiách jeden miestny člen, a ani teraz po desiatich rokoch si nezadá oproti seikáckej Lumibrite.

Ja osobne tieto veci celkom riešim, najmä na trekoch potrebujem na hodinky vidieť po celú noc. Bežná luminiscencia mi funguje o dosť lepšie, dokonca aj pri tunajších kratučkých zimných dňoch. Ale ja nerád mením vercajg - ľuďom, čo si po piatich rokoch kúpia nové (trebárs) Trasery, to asi bude jedno.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vážení, 

na mé doporučení dal kolega Lacifer a pořídil si UV svítilnu Alonefire SV021
internetový obchod neven za 135kaček + 65 pošťákovi.
A potvrzuje velkou radost, nejen při probouzení lumi, ale svítíja doma s děckama na kdeco.

Každopádně by to měla být skoro povinná výbava pro místní luminofily.

pro ilustraci
 

osvětlení (2).jpg

uvlampička (2).jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na tvé doporučení jsem dal i já a nevenu přihodil o asi stovku navíc za pětiwatovou verzi. Ani ne tak kvůli výkonu, ale že se mi naoko líbila víc. Každý večer ti děkuji. Moje žena, když nečekaně zhasnu už jen s úsměvem pronese "zase svítíme". 

Zkrátka úžasná a "při tom taková blbost".

neven_uv.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A jéje... doufám že někde neobjevíš desetiwatovou, titanovou, dobíjecí a kdoví v čem modernější a nedáš o tom hned info, abych pak zjistil, že bez ní nemohu usnout. 

Je fakt, že tenhle probouzeč hodinek k nočnímu životu je prostě fajn. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 6 hodinami, (z)denny napsal:

K nočnímu životu? Vzhledem z posunu na středoevropský čas je probouzím ráno než jdu do práce 🙂

No vypadají docela svěže - čímže je budíš Ty?
(Vzhledem k charakteru procesu jde o excitaci, tedy vybuzení. Nebo buzerace, jak to kdo vezme)

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

@Datel: díky za perfektní tip! sice bych to asi sehnal za zlomek ceny z Aliexpresu, ale tady z toho nevenu jsem objednal v úterý odpoledne a domů mi to přišlo ve středu ráno. 
Je to opravdu pěkná hračka, zkoumáme s tím kvalitu nátěru v místnostech atd. Dohromady s vystěžejkovačem od Beemana to bude parádní kombo na přečkání zimy.

Upraveno uživatelem ismit
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak super. To je jedna z věcí co neomrzí, taková rychlonabíječka na lumi - a ta od Seika taky neomrzí. 
A mít něco od Beemana v ruce  a čumět při tom na jeho stránky, to znám, to v zimě úplně hřeje ;o)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...