Přejít na obsah

Návštěvník Dotaz

Doporučené příspěvky

Návštěvník Dotaz

Rád bych se zeptal zda má někdo detailní informace o těchto hodinkách. Co je to za model? Z jakého roku? Kolik mohou běžně stát a kolik stojí jejich renovace? Případně by mě zajímaly jakékoliv zajímavosti k tomuto modelu.

rsz_img_20201014_005346.jpg

rsz_img_20201014_005351.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Tieto hodinky pokial sa denne nosia na ruke,potrebuju pravidelny min.  servis vycistenie a olejovanie asi po 7 rokoch,.Inac  dopadnu ako tie dvoje automatky co mam teraz na stole ,ze je perovnik a mostik perovnika tak vydraty,ze sa suciastky ....... šúchaju o seba. Tam uz jednoduchy servis bez opravy toho problemu nepo!!! 

Upraveno uživatelem hodinar 1953
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 8. 3. 2021 v 17:59, hodinar 1953 napsal:

Tieto hodinky pokial sa denne nosia na ruke,potrebuju pravidelny min.  servis vycistenie a olejovanie asi po 7 rokoch,.Inac  dopadnu ako tie dvoje automatky co mam teraz na stole ,ze je perovnik a mostik perovnika tak vydraty,ze sa suciastky ....... šúchaju o seba. Tam uz jednoduchy servis bez opravy toho problemu nepo!!! 

Kecáš. Primky jdou tak dlouho, než se něco pokazí spíš mechanicky(náraz, pád, nebo voda), jinak vydrží bez servisu desítky let.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Robis si prdel že.Na stole mam dvoje automatky a na obidvoch vola perovniku v stroji 1mm,preto nesli.Vola v perovniku a mostiku perovniku bola spolu ten 1mm!Sa ti cudujem ,ze si to nevidel ,nezazil.Bez opravy mostika perovnika a upravy perovnika by cistenim nic nedokazal.Dik za SZ.Sklo TV nemaju,mam viac suciastov nez v tom P....

------------------------------------------------------

Na tom Aukru byvaju tie TV skla do Prim automatov 300x340 nove alebo pouzite,dík?Nemate niekto nove napredaj aj mostik automat?

Upraveno uživatelem hodinar 1953
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tu na obr. som robil tiez vydrate automatky z fora Ebastlirna.cz do Ostravy ,kde mu ich nevzali preto do opravy.Takych vydratych som robil aj Prim desiatky za 30rokov.Neviem co vy vlastne na tych hodinkach potom robite,ked toto neopravujete?Ani krok nenastavujete pokial idu?

oprava hod.automatov.png

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hele, chlapy už mě to začíná vysírat....

Nějaký borec tady furt mele o seřizování švýcarského kroku. Dělám praxi 30 let a tolik jsem švýcaráků neseřizoval za celý život co tady ten seřizovač za 14 dní.

Normálně mě ta diskuze o seřizování Švýcaráku, tak nasrala, že zítra až přijdu do práce první co udělám bude to, že vyhrabu krabici starých PRIM a na mikroskopu nafotím a pošlu to sem jak na tom jsou ty kroky....

Radši bych to k tomu frajerovi nedával, když se hrabe do toho co je z fabriky dobře nastavené...jestli nemáš oči šejdrem!

Co chceš u Prim ještě řešit! Výškové nastavení ložisek kol, kotvy? Ty hodinky vždy chodily dobře! Myslíš si, že něco co měl uživatel na ruce mnohdy desítky let a co bez problému chodilo se potřebuje seřizovat! Rubínové palety vs ocelové nebo berryliové kolo se 14 zuby se prakticky neopotřebovává ( malá mech. síla a minimální tření a to i v případě, že je to suchý ). Seřízený ve fabrice na projektorech. Viděl jsem to jak to funguje, používají to do dnes. To nedáš tak dobře co oni.....

Hele sorry, ale fakt tě moc nechápu.....

Ruda.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 7 hodinami, ONYX servis hodinek napsal:

Hele, chlapy už mě to začíná vysírat....

Nějaký borec tady furt mele o seřizování švýcarského kroku. Dělám praxi 30 let a tolik jsem švýcaráků neseřizoval za celý život co tady ten seřizovač za 14 dní.

Normálně mě ta diskuze o seřizování Švýcaráku, tak nasrala, že zítra až přijdu do práce první co udělám bude to, že vyhrabu krabici starých PRIM a na mikroskopu nafotím a pošlu to sem jak na tom jsou ty kroky....

Radši bych to k tomu frajerovi nedával, když se hrabe do toho co je z fabriky dobře nastavené...jestli nemáš oči šejdrem!

Co chceš u Prim ještě řešit! Výškové nastavení ložisek kol, kotvy? Ty hodinky vždy chodily dobře! Myslíš si, že něco co měl uživatel na ruce mnohdy desítky let a co bez problému chodilo se potřebuje seřizovat! Rubínové palety vs ocelové nebo berryliové kolo se 14 zuby se prakticky neopotřebovává ( malá mech. síla a minimální tření a to i v případě, že je to suchý ). Seřízený ve fabrice na projektorech. Viděl jsem to jak to funguje, používají to do dnes. To nedáš tak dobře co oni.....

Hele sorry, ale fakt tě moc nechápu.....

Ruda.

sorry ze kecam ale nieco malinko sa vyznam aj ja a suhlasim s Tebou maximalne a aj mna to nasiera ked mi pan hodinar uctuje polozku ktoru ani nie je potreba. Rad si pockam na microskop fota aspon to bude zaujimavejsie :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 15 hodinami, hodinar 1953 napsal:

Na stole mam dvoje automatky a na obidvoch vola perovniku v stroji 1mm,preto nesli.Vola v perovniku a mostiku perovniku bola spolu ten 1mm!Sa ti cudujem ,ze si to nevidel ,nezazil.Bez opravy mostika perovnika a upravy perovnika by cistenim nic nedokazal.

-----------------------------------------------------

Pisal som tu hore o vydratom perovniku a mostika perovnika na Prim automat ,(co podla vas si tiez vymyslam ze)nie o nastavovani vyskovej vole kotvy,ani krokoveho kola co vypisujete.Nepisal som ze v kazdych hodinkach Prim nastavujem hlbku kroku,ale ze kazde hodinky na krok kontrolujem.Pred casom som pisal ,ze som dost velakrat nastavoval krok u hodiniek co som za 40 rokov opravoval,viacere po niekom co ich mal v rukach predomnov,takze tak.Ako sa nastavuje krok nieco dost viem,obrazky mozes ukazat tym ,co to nevideli.Ked nieco napisem vseobecne o nastavovani kroku,tak to neplati ze sa to robí na kazdych hodinkach hociakej znacky.Cim je krokove kolo mensie tym je nastavovanie tazsie.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, hodinar 1953 napsal:

 

Můžu ti z práce taky nafotit přímo z projektoru, pořád ale nerozumím tomu, jak případnou závadu odstraníš doma, a jak jsi psal, tak pouze okem(lupa, nebo megalupa). Jak třeba zalepíš palety správně?🤷‍♂️ A ještě dotaz, jak opravuješ “vydretý” mostík pétovníku? 

Upraveno uživatelem zekon7302
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem se k tomu dostal až teď večer.....

Všechny Prim cal 66 a 68  vytáhnuté zcela namátkou z bedny, co mám staré krámy na součástky....

U žádných nutnost seřizování kroku. Takhle bych mohl pokračovat až bych vyčerpal veškerou zásobu hodinek.

 

Snap_010.jpg

Snap_011.jpg

Snap_012.jpg

Snap_013.jpg

Snap_014.jpg

Snap_015.jpg

Snap_016.jpg

Snap_018.jpg

Snap_019.jpg

Snap_020.jpg

Snap_021.jpg

Snap_022.jpg

Snap_023.jpg

Snap_024.jpg

P3110149.JPG

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tady na obrázku z knížky "Primky" (ktrý mne zaujal) je seřizování kroku hodinek na velkém speciálním profilprojektoru a zajímalo by mne co to tam ta pracovnice v hodinkách "šťourá". Mám za to, že tady seřizuje "celou hloubku kroku", tedy "úhel záchytu" a přihýbá ty dorazové kolíčky kotvy (mimo kalibr 80 který je nemá). Posouvá tady i rubínové palety kotvy? Já bych řekl že ne - to se asi provádí předem jinde - ale nejsem hodinář, jen "chrononadšenec".

Serizovani_kroku_primek_foto_z_knihy_primky.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 15 minutami, Mipa napsal:

Tady na obrázku z knížky "Primky" (ktrý mne zaujal) je seřizování kroku hodinek na velkém speciálním profilprojektoru a zajímalo by mne co to tam ta pracovnice v hodinkách "šťourá". Mám za to, že tady seřizuje "celou hloubku kroku", tedy "úhel záchytu" a přihýbá ty dorazové kolíčky kotvy (mimo kalibr 80 který je nemá). Posouvá tady i rubínové palety kotvy? Já bych řekl že ne - to se asi provádí předem jinde - ale nejsem hodinář, jen "chrononadšenec".

Serizovani_kroku_primek_foto_z_knihy_primky.jpg

Ano, je to jak píšeš a pořád ho tam máme, je to dobrý pomocník. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 4 hodinami, zekon7302 napsal:

Můžu ti z práce taky nafotit přímo z projektoru, pořád ale nerozumím tomu, jak případnou závadu odstraníš doma, a jak jsi psal, tak pouze okem(lupa, nebo megalupa). Jak třeba zalepíš palety správně?🤷‍♂️ A ještě dotaz, jak opravuješ “vydretý” mostík pétovníku? 

Pozri,dorazove koliky musia byt kolme na zakladnu,ked nie tak ich dorovnam s lupov na oku,nakolko mam viacnez  66 rokov!Ze som nenapisal hned s lupou ale okom,tak je to stale okom,ci nie? Po vyrovnai dorazovych kolikov sa da skontrolovat na kotve ci je vola medzi jazyckom kotvy a vodiacim kamenom,to ale musi byt ak neni ohnuty jazycok na kotve.Potom uz len skontrloujem hlbku na jednej a druhej palete,pripadne nastavim s lupou na oku bez problemov.Dolezite je aby paleta bezpecne odpadla zo zubu krokoveho kola.Tzv prekyv kotvy ak sa nemylim.Nakoniec šelakom zalepím palety.Malokde je paleta zašelakovana po rokoch ked sa  hodinky cistili raz ,dva v čpavku.Ked dobre drzia palety nevypadnu ani bez zašlakovania.Koliky na tom zariadeni pri nastavovani kroku nema co ta zena ohybat ,jedine ak by neboli kolmo na zakladnu narazene.Krok hlboky sa kolikmi nenastavuje,je to fuserina,zial ale to hodinari robia.Na hlupe otazky nemam cas keby nieco,na slusne veci ak bude cas odpoviem.

Ako opravujem vydrate suciastky co som opisoval by si mal vediet aj ty,neni to veda,neni to ani prdel neposrat to! Tie vydrate veci na automatkach som opravil na 100% ako tie swiss hodinky do Ostravy ktore idu dalsich min 6 rokov po mojej oprave .Mam aj svoje vlastne metody na to ako to robim na vydratych hodinkach tak, ako mam aj na tom elektrotechnickom fore spustu svojich zlepsovakov,......Mazete to ked to sem dam ,tak vam nic viac neprezradim.Aj tie moje zlepsovaky by sa tu mnohym zisli,žial nemate zaujem,tak sorry!

Ze ake sem tam prisli suciastky do opravovni z Eltonu ani pisat nebudem.Aj teraz som isiel narazat BW-čku do starych prim 111 a jeden cep raztak dlhy,chcel som to aj sem dat,lenze je to v kosi.

Upraveno uživatelem hodinar 1953
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mala oprava hore v texte: Po vyrovnai dorazovych kolikov sa da skontrolovat na kotve ci je vola medzi jazyckom kotvy a vodítkom,(nie vodiacím kameňom)to ale musi byt OK ,ak neni ohnuty jazycok.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 6 hodinami, hodinar 1953 napsal:

Pozri,dorazove koliky musia byt kolme na zakladnu,ked nie tak ich dorovnam s lupov na oku,nakolko mam viacnez  66 rokov!Ze som nenapisal hned s lupou ale okom,tak je to stale okom,ci nie? Po vyrovnai dorazovych kolikov sa da skontrolovat na kotve ci je vola medzi jazyckom kotvy a vodiacim kamenom,to ale musi byt ak neni ohnuty jazycok na kotve.Potom uz len skontrloujem hlbku na jednej a druhej palete,pripadne nastavim s lupou na oku bez problemov.Dolezite je aby paleta bezpecne odpadla zo zubu krokoveho kola.Tzv prekyv kotvy ak sa nemylim.Nakoniec šelakom zalepím palety.Malokde je paleta zašelakovana po rokoch ked sa  hodinky cistili raz ,dva v čpavku.Ked dobre drzia palety nevypadnu ani bez zašlakovania.Koliky na tom zariadeni pri nastavovani kroku nema co ta zena ohybat ,jedine ak by neboli kolmo na zakladnu narazene.Krok hlboky sa kolikmi nenastavuje,je to fuserina,zial ale to hodinari robia.Na hlupe otazky nemam cas keby nieco,na slusne veci ak bude cas odpoviem.

Ako opravujem vydrate suciastky co som opisoval by si mal vediet aj ty,neni to veda,neni to ani prdel neposrat to! Tie vydrate veci na automatkach som opravil na 100% ako tie swiss hodinky do Ostravy ktore idu dalsich min 6 rokov po mojej oprave .Mam aj svoje vlastne metody na to ako to robim na vydratych hodinkach tak, ako mam aj na tom elektrotechnickom fore spustu svojich zlepsovakov,......Mazete to ked to sem dam ,tak vam nic viac neprezradim.Aj tie moje zlepsovaky by sa tu mnohym zisli,žial nemate zaujem,tak sorry!

Ze ake sem tam prisli suciastky do opravovni z Eltonu ani pisat nebudem.Aj teraz som isiel narazat BW-čku do starych prim 111 a jeden cep raztak dlhy,chcel som to aj sem dat,lenze je to v kosi.

Tobě někdo poslal součástky z Eltonu?Nepamatuji, že něco takové se v Eltonu stalo, aby se posílali součástky zákazníkovi nebo hodinářům. To, co jsi sehnal, určitě nebylo nové, a je možné, že už taky použité. O opravách, jak se co má dělat, nás opravdu poučovat nemusíš, a pokud máš pocit, že palety bez zalepení a bez přesného uložení do kotvy stačí seřídit okem, tak se pleteš. Jo a nemusíš mi odpovídat, víc už nepotřebuji vědět. 

Upraveno uživatelem zekon7302
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 8 hodinami, hodinar 1953 napsal:

Pozri,dorazove koliky musia byt kolme na zakladnu,ked nie tak ich dorovnam s lupov na oku,nakolko mam viacnez  66 rokov!Ze som nenapisal hned s lupou ale okom,tak je to stale okom,ci nie? Po vyrovnai dorazovych kolikov sa da skontrolovat na kotve ci je vola medzi jazyckom kotvy a vodiacim kamenom,to ale musi byt ak neni ohnuty jazycok na kotve.Potom uz len skontrloujem hlbku na jednej a druhej palete,pripadne nastavim s lupou na oku bez problemov.Dolezite je aby paleta bezpecne odpadla zo zubu krokoveho kola.Tzv prekyv kotvy ak sa nemylim.Nakoniec šelakom zalepím palety.Malokde je paleta zašelakovana po rokoch ked sa  hodinky cistili raz ,dva v čpavku.Ked dobre drzia palety nevypadnu ani bez zašlakovania.Koliky na tom zariadeni pri nastavovani kroku nema co ta zena ohybat ,jedine ak by neboli kolmo na zakladnu narazene.Krok hlboky sa kolikmi nenastavuje,je to fuserina,zial ale to hodinari robia.Na hlupe otazky nemam cas keby nieco,na slusne veci ak bude cas odpoviem.

Ako opravujem vydrate suciastky co som opisoval by si mal vediet aj ty,neni to veda,neni to ani prdel neposrat to! Tie vydrate veci na automatkach som opravil na 100% ako tie swiss hodinky do Ostravy ktore idu dalsich min 6 rokov po mojej oprave .Mam aj svoje vlastne metody na to ako to robim na vydratych hodinkach tak, ako mam aj na tom elektrotechnickom fore spustu svojich zlepsovakov,......Mazete to ked to sem dam ,tak vam nic viac neprezradim.Aj tie moje zlepsovaky by sa tu mnohym zisli,žial nemate zaujem,tak sorry!

Ze ake sem tam prisli suciastky do opravovni z Eltonu ani pisat nebudem.Aj teraz som isiel narazat BW-čku do starych prim 111 a jeden cep raztak dlhy,chcel som to aj sem dat,lenze je to v kosi.

Musím uznat jednu věc, že seřízení kroku je zapotřebí, ale pouze v případě, že se v tom pohrabe někdo jako jsi ty. Chronických ohýbačů jsem už viděl za svoji praxi dost. Z továrny jde vše seřízené a nechápu jak by se sám od sebe mohl např. jazýček a nebo dorazový kolík ohnout. K tomu mu musí vždy nějaký vrták pomoci.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Souhlasím s Rudou i Zekonem. Když tak čtu příspěvky slovenského hodinkového kutila, vzpomínám na jednu moudrou větu, kterou mi řekl bývalý učitel z Jihlavy, a výborný hodinář J.T.: ... Největší průser je příliš sebevědomý hodinář .....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...