Přejít na obsah

Hodinářská stolní pidivrtačka


Doporučené příspěvky

Než zas locknou ekonomiku nebo než se dostanu do karantény, rád bych si na hraní pořídil malou přesnou vertikální vrtačku, na které by se daly dělat drobné hodinářské práce jako vrtàní malých otvorů (náramky, spony...) nebo drobná perláž (perlée, spotting). Nechci kupovat vyloženě profi vybavení, ale ani šunt. Prioritou je přesnost hlavy bez vibrací a bez vyosení, regulace otáček a taky skladnost (bude v pracovně, dílnu zatím nemàm). Možná kvůlu perláži i funkce "laser dot", jestli to teda existuje. K vrtačce bych rád pořídil i malou dvouosou pracovní posuvnou plochu (nevím, jak se to jmenuje). Technice nerozumím, ale jsem manuàlně zručný, kdysi jsem se dokonce z legrace vyučil rytcem. Jaké výrobce byste doporučili a na co bych se měl zaměŕit?

Jde mi asi hlavně o tu perláž, chci si konečně dozdobit sponu pro Vulcainy.

Dík za připadné reakce.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Z vlastni zkušenosti bych Dremel NEdoporučil.

Podstatně lepši je Proxxon. https://www.proxxon.com/en/micromot/the-proxxon-micromot-system.php

V sortimentu mají řadu strojů a rozmanité přislušenství. Záleží na rozpočtu :)
Je potřeba rozlišit vrtačku a frézku. Frézka je to, pod čím jezdí křížový stůl.  Vrtačka hlavně vrtá a je tak  stavěná.
Frézka frézuje - "ořezává" povrch, který pod ní posouvá ten křížový stůl. Frézkou se dá vrtat, je to méně praktické.
Vrtačkou se frézovat dá také, je to velice nepřesné.  

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tu dremelku se stojamen mam. jako super, na hrani a blbnuti, na drevo, nekde, kde si nehrajes na velkou presnost, ale k hodinkam nevim, prijde mi, ze vsechno melo hodne velke vule, cele je to plastove a tak... stojan mam nekde rozebrany (neni na nej misto) , ale dremelka jako stroj slusna, slape uz pres deset let, tu pouzivam pravidelne hlavne na nejake to obrusovani a rezani

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chlapi, 

s tou microvrtačkou je to na trhu docela peklo. Proxon je asi to nejlepší co se dá koupit ještě za rozumné peníze, ale žádnou kvalitu převratnou od toho nečekej. Jo to prostě jenom hobby...výběr z něčeho dalšího rozumného není.

Ruda.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 15 hodinami, Nightmare napsal:

Za mě rozhodně Dremel - mám. Proxxon jsem měl a šlo to rychle z domu... Asi každý dle svých zkušeností

Můžeš prosímtě trochu rozepsat důvod, proč šla vrtačka Proxxon z domu, v čem si myslíš, že je Dremelka lepší a jaký typ jsi měl? Mě ten Proxxon připadá v kategorii "ještě rozumná cena" jako jasná volba a dneska jsem chtěl objednávat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 16 hodinami, ONYX servis hodinek napsal:

Chlapi, 

s tou microvrtačkou je to na trhu docela peklo. Proxon je asi to nejlepší co se dá koupit ještě za rozumné peníze, ale žádnou kvalitu převratnou od toho nečekej. Jo to prostě jenom hobby...výběr z něčeho dalšího rozumného není.

Ruda.

Díky, to vcelku potvrzuje můj dojem. Na to moje perlení a semtam dírku do spony by to mělo stačit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ještě mě napadlo podívat se po starších hodinářských vrtačkách. Byly to jenom stojany s vřeteníkem. Motor se používal běžně ze soustruhu a přes kladky a řemínek se připojovala vrtačka. Dnes bys v klidu použil nějaký mikromotor s velkým krouťákem a plynulou regulací otáček.

Vidíš tady jsem na rychlo něco našel na e-bay, ale ten člověk za to chce úplnej nesmysl.

https://www.ebay.com/itm/Vintage-Small-Vertical-Watchmakers-Jewelers-Milling-Lathe-with-collets-drill/323777145691?hash=item4b629f2b5b:g:OsMAAOSwaplcg9nc

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 30. 10. 2020 v 19:38, Nightmare napsal:

Martar: Ten Proxxon prachsprostě vyhořel - dostal jsem ho, Dremel jsem měl už předtím. Taky mi přišlo, že ten Dremel byl přesnější, menší výkyv a Proxxon umřel proto, že jsem mu naložil stejně jako Dremelce.

Děkuju. Veškeré práce, které planuji s vrtačkou dělat, v podstatě vylučují možnost přetížení. To s tím výkyvem tedy nerad slyším, zaměřim se na to.

před 11 hodinami, ONYX servis hodinek napsal:

Ještě mě napadlo podívat se po starších hodinářských vrtačkách. Byly to jenom stojany s vřeteníkem. Motor se používal běžně ze soustruhu a přes kladky a řemínek se připojovala vrtačka. Dnes bys v klidu použil nějaký mikromotor s velkým krouťákem a plynulou regulací otáček.

Vidíš tady jsem na rychlo něco našel na e-bay, ale ten člověk za to chce úplnej nesmysl.

https://www.ebay.com/itm/Vintage-Small-Vertical-Watchmakers-Jewelers-Milling-Lathe-with-collets-drill/323777145691?hash=item4b629f2b5b:g:OsMAAOSwaplcg9nc

 

Z hlediska výdrže, údržby, snadné opravitelnosti a asi i přesnosti by to byla dobrá volba, ale ta cena je fakt úlet. Diky za tip.

Já už ted v podstatě jen vymýšlim, zda by misto kombinace mikrovrtačky a křižového stolu nešlo nějak nakombinovat mikrovrtačku a frézku, která má ten křižový stůl v základu a kterou jsem vyhledově chtěl taky koupit. Diky jedné grafické zakázce, kterou dělám z domova, jsem získal ještě nějaký čas na vybírání a špekulování. A přiznám se, ze jistou roli tu hraje i vzhled - nemám zatím dilnu, takže mikrovrtačka bude stát v mé malé pracovně na stole, kde je ještě mikroskop a pár dalších věcí a všude kolem po stěnách jsou knihy.  Nějak si neumim představit mít tam tuhle dílenskou verzi s řemenicí - prostorově i esteticky.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dobrý den, taky něco přidám k tomuto tématu, potřeboval jsem, je to už asi 25 let, také malou vrtačku, dost přesnou na výkyv vřetena, u mě kvůli vrtání desek s plošnými spoji i vrtákem 0.3mm a jelikož jsem neoplýval peněz,  tak jsem si musel v práci vyrobit. Je z účka a posuvné rameno má troje vedení kvůli té přesnosti. Motor je 24V z velké stojanové tiskárny na posuv tiskové hlavy a hřídel má v malých kuličkových ložiskách. Tímto se celá soustava prakticky do strany ani nehne a dělá to co má. Rozměry 30(bez páky) x 25 x 12cm

20201103_122838.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...