Přejít na obsah

Hodinky na příděl v ČSR


Návštěvník Ondra

Doporučené příspěvky

Návštěvník Ondra

Dovolím si malý exkurz do historie, do poválečného období. Jak asi všichni víte, ještě pár let po válce fungoval v ČSR tzv. přídělový systém, kdy se zboží dalo koupit tzv. na lístky (za regulované ceny) a paralelně tzv. na volném trhu za tržní (výrazně vyšší) ceny. Toto v ČSR skončilo v roce 1953, kdy byl přídělový systém ukončen.

Ale nejde mi ani tak o dějepis, spíš bych se chtěl zaměřit na jednu konkrétní oblast – a tou jsou hodinky.

Ano, ačkoliv je to dnes už těžko představitelné, hodinky bývaly vzácností. Po válce o to víc. V té době neexistovala levná produkce z Asie, takže šlo (zřejmě) zejména o produkci ze Švýcar, SSSR, možná NDR. A tak i hodinky byly na přídělové lístky (viz obr.).

Mám schované hodinky po dědovi zn. FELCA, právě z poválečného období (viz foto). Nosil je pak 20 let, zhruba do roku 1965, kdy si koupil Primky, kal. 66. Jednou se babička zmínila, že je (FELCA) měl na příděl. Tehdy jsem tomu až tak nevěnoval pozornost. Ale nedávno jsem narazil na „přídělové lístky“ na hodinky, takže se mi potvrdilo, že nešlo jen o nějakou zkazku, ale že to byla opravdu tehdejší realita.

Je mi jasný, že z pamětníků tohoto poválečného období už na chronomagu asi nikdo nebude. Nicméně je možné, že jste na tom podobně jako já – že máte něco podobného ve své (rodinné) sbírce. Nebo se touto poválečnou historií profesionálně zabýváte (vím, malá šance).

Proto budu rád, když k tématu budete cokoliv mít – informace, fotky, odkazy na relevantní zdroje, vzpomínky apod.

Ať byla ta doba jakákoliv, i to je kus naší (hodinkové) historie 😊

IMG_2900[1].JPG

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Ondra
před 3 minutami, Tea napsal:

no vida 🙂

ja narazil jeste na tuhle fotku, ale to aranzma je zrejme spis kvuli atmosfere, tyhle hodinky na pridel asi nebyly 😉

3385216B-E111-48D4-9477-EC93FE12965A.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 hodinou, Ondra napsal:

no vida 🙂

ja narazil jeste na tuhle fotku, ale to aranzma je zrejme spis kvuli atmosfere, tyhle hodinky na pridel asi nebyly 😉

 

Pobědy jsou pozdějšího data a prošly naší lidovědemokratickou armádou. Tyhle hodinky se fasovaly, důstojnická záležitost

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Ondra
před 3 hodinami, financ napsal:

Pobědy jsou pozdějšího data a prošly naší lidovědemokratickou armádou. Tyhle hodinky se fasovaly, důstojnická záležitost

Jj, také byly na příděl, ale jiného charakteru :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Siwi, jestli to byla reakce na mě, tak děda už je už dlouho po smrti, ale ty hodinky jsem u něj vídal na ruce odmala. Nosil je na takovém tom šíleném pružném kovotahu, a když jsem si je chtěl půjčit na ruku, tak to nešlo, protože to prostě byly pravé švýcarské hodinky, co dostal po válce za poukázku :) v roce 1995 se všechny jeho děti složily a koupily mu podsvícené Timexy, protože už špatně viděl, a Revue Sport šly do šuplíku. No a pak se hodinky dostaly ke mě. Moji povedení příbuzní o ně neměli zájem a jen díky tomu je to jediná věc, kterou po dědovi mám.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@dykmore: Myslel jsem to tak všeobecně vzhledem k obsahu tohoto vlákna. Je to takový kontrast k nám tady na fóru. Když tu má někdo hodinky rok, tak už ho ostatní plácaj po zádech, že je má dllouho :) Pro naše táty / dědy byla prostě samozřejmost, že hodinky jsou na celý život. A při tom je normálně užívali. Hodinky se staly součástí jejich identity a my si je pak schováváme na památku. Sám jsem před časem nechával renovovat hodinky po svém dědovi. Ten vztah našich (pra)rodičům k hodinkám se mi moc líbí, ale sám nedokážu nosit 20 let jenom jedny.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jsi fasoval... pripadne kupoval na cernem trhu.. ale kdo fasoval ty hodinkove, asi vybraní zaslouzili...nebo podle povolani?

K tematu;
https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/pridelovy-system-za-protektoratu.A150428_003256_ekonomika_rny

A jeste potvrzeni, ze listky byly jen povoleni nakoupit.. pak jsi to jeste musel normalne v krame zaplatit..
https://pamet-znojemska.webnode.cz/l/listky-jak-se-zilo-na-pridel/


Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 4 hodinami, petr_cha napsal:

Jsi fasoval... pripadne kupoval na cernem trhu.. ale kdo fasoval ty hodinkove, asi vybraní zaslouzili...nebo podle povolani?

K tematu;
https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/pridelovy-system-za-protektoratu.A150428_003256_ekonomika_rny

A jeste potvrzeni, ze listky byly jen povoleni nakoupit.. pak jsi to jeste musel normalne v krame zaplatit..
https://pamet-znojemska.webnode.cz/l/listky-jak-se-zilo-na-pridel/

 

Děda byl účetní, nikdy nebyl v KSČ, nijak politicky angažovaný, ani voják.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Děda pracoval  u Lipperta, Meinla a Kulíka ( pořadí ani leta si nepamatuji ). Jeden z těchto zaměstnavatelů mu sehnal švýcarské hodinky Doxa. V květnu 1945 mu byly " nějakým soudruhem " odebrány. Nepamatuji si přesně, jak to děda říkal, ale snad mu zaměstnavatel na základě nějakého hodnověrného svědectví tohoto odebrání zajistil poukaz na hodinky. Děda si pak koupil zase Doxy a tyhle poukázkové dal strýci, když si bral jeho dceru. Nevím, zda se jedná o ty druhé Doxy, nebo nějaké následníky, ale hodinky na fotce mi zůstaly a děda je tak nosil minimálně 50 let ( o 40 -ti to vím osobně ). Kde skončily ty " poukázkové ", to netuším.

IMG_0892.JPG

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 13 hodinami, siwi napsal:

@dykmore: Myslel jsem to tak všeobecně vzhledem k obsahu tohoto vlákna. Je to takový kontrast k nám tady na fóru. Když tu má někdo hodinky rok, tak už ho ostatní plácaj po zádech, že je má dllouho :) Pro naše táty / dědy byla prostě samozřejmost, že hodinky jsou na celý život. A při tom je normálně užívali. Hodinky se staly součástí jejich identity a my si je pak schováváme na památku. Sám jsem před časem nechával renovovat hodinky po svém dědovi. Ten vztah našich (pra)rodičům k hodinkám se mi moc líbí, ale sám nedokážu nosit 20 let jenom jedny.

Moc hezky napsany. V souvisloti s timhle zajimavym vlaknem jsem si vzpomnel na hlasku jednoho mistniho dlouholetyho clena, kterej prohlasil, ze nejhezci povrchova "uprava" pouzdra je ta, kterou si za roky noseni udelas ty sam. Proste kdyz je videt, ze ty hodinky opravdu pouzivas. Presne tak, jak tomu bejvalo u nasich otcu a dedu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Archivováno

Toto téma je nyní archivováno, a proto není možné odpovídat na toto téma.

×
×
  • Vytvořit...