Jump to content

Vrtič - pomalé rozběhnutí hodinek


papun

Recommended Posts

Narazil jsme na zvláštní věc. Delší dobu mi ležel doma nevyužívaný vrtič. Celkem obyčejný, umí jen oba směry otáčení nic víc. Dal jsem do něj zastavené Seika SNXS79 a zapnul. Vrtilo se to asi 5 minut a nic. Už jsem myslel, že je závada na hodinkách. Vydělal jsem a  zavrtil asi 2x v ruce a hned jeli.

 

Nechal jsem je znovu zastavit, zapnul vrtič a trvalo asi deset minut než se rozběhli. Když je rozbíhám v ruce, tak to je do minuty.

Kde může být zakopaný pes? Rotor běhá naprosto bez problémů. Zkiusil jsem i takovou blbost, že jsem vrtič nahnulo tak, aby hodinky byly kolmo na podložku, tedy v ideální natahovací rovině a držel to tak a stejně nic. jiank hodinky při nošení šlapou dobře a dělají stabilních +12 s.

Link to comment
Share on other sites

Zdar, 7S26 (a celá rodina příbuzných strojků) má oboustranný nátah.
Nebude to tím, že ten vrt ič se s tím tak pomalu převaluje, má času dost, a že v ruce tomu dáš větší impuls a rotor se za pár kmitů udělá to, co ve vrtiči za 10 minut?

Já mám noční lumihodinky s 7s36 a na dobití na den chodu potřebují cca 250 nedivokých kmitů v ruce tam a nazpátek (100x tam a nazpátek na  10 - 12 hodin chodu, měřeno opakovaně.
Ne že bych to počítal, večer si čtu a při tom jsem za vrtiče adám tomu cca 3 minuty, a nezastavily se od vánoc...
 

 

Link to comment
Share on other sites

Strojek je určitě obousměrný - teda aspoň mi to tvrdili v Helveti. A těm já věřím:). No pokud je je jen pomalým vrtěním a chcte prostě čas, tak mi to nevadí, ale zarazilo mě to.

Link to comment
Share on other sites

Je to tím, že ve vrtiči jsou hodinky v "klidu". V ruce s nima zatřeseš sem a tam, čímž uvedeš setrvačku do pohybu a strojek se rozběhne. 
Ve vrtiči se musí opravdu natáhnout pero, abu tu setrvačku "přetlačil".

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...