Přejít na obsah

Nové Omega Speedmaster Professional 2021


dabelM

Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 796
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

před 2 hodinami, azeppelin napsal:

To je fakt změna pro změnu. Vycizelované pouzdro do detailu, kdy i hrana fasety tvoří centrální osu korunky a tlačítek, je nově úplně nesmyslně disproporčně posunutá.

Omega se očividně rozhodla vrátit v designu a detailech zpět ke kořenům a ke svým (mezi fandy) nejvíce žádaným referencím.. Pouzdro se proto designově v podstatě shoduje s ref. 145.012 (Moony v pravým slova smyslu jsou jen ref. 105.012 a 145.012), v tomto ohledu to pro některé naopak může být promyšlený detail, pro jiné nesmyslná disproporce.. :D

Navíc následná reference v produkci shodná s rokem přistání (145.022-69) a pár let dál měla taktéž téměř identické pouzdro..  :angel:

 

Upraveno uživatelem Axel
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na většině exemplářích mi připadají středové segmenty kolem korunky mezi tlačítky broušené fasetou se sestupným úhlem. A v následných referencích, i ruku v ruce se zkvalitňováním výrobního procesu, tu křivku dorovnali spolu s poměrem broušené a leštěné pohledové části. 

145,022.jpg

105,012A.jpg

145,022B.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@azeppelin Tady pro větší názornost profil pouzder, která se i v průběhu stejné reference měnila, jelikož Omega měla hned několik externích dodavatelů, v neposlední řadě záleželo určitě i na tom, kdo s pouzdrem ve fabrice pracoval, přece jen se výrobní procesy za 50 let trochu změnily.. :rolleyes:

Pouzdro 105.012-64/65 

105012.jpg?ver=0

Pouzdro 145.012-67/68 - a tohle je podle mě předloha pro novou referenci 

145012.jpg?ver=0

Pouzdro 145.022 - ranná produkce z roku 68.. 

145022-y68.jpg?ver=0

Pouzdro 145.022 - rok 69-71 

145022-y69.jpg?ver=0

Za mě je ta designová linka jasná s odkazem na staré skutečně MOONY.. Naštěstí poupravili ty dvě malé fasety po bocích korunky, dle fotek to vypadá, že už nijak neutíkají a následují linii nožek :) 

Omega-Speedmaster-3861-2021.014.jpg

Pozn.: pouzdra dodávala firma Huguenin Freres SA, La Centrale Boites SA a ještě třetí, která doteď zůstává neznámou..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jasný, myslím že nejsme úplně v rozporu. Jak říkáš upravili malé fasety. Na mě analogie cizelování designu působí tak, že ty fasetky směřovaly více na střed korunky a došlo postupně k plynulému nasměrování křivky nožek ke středícímu bodu u korunky na fasetě. A nyní je ta křivka vyrovnána naopak, k vyššímu bodů fasety při tlačítku, čímž se znásobila boční broušená hmota.

Edit: BTW ty nejstarší reference jsou kus od kusu jinak tvarované... "jak to vyšlo"

Upraveno uživatelem azeppelin
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Speedy nejsou uplne moje parketa, ja spis Seamaster a tam muzu zodpovedne rict, ze v rade Seamaster 300 produkovane koncem 60tych let, jsou odlisnosti v pouzder stejne reference dane vyrobcem pouzdra. Blueprints z Omegy samo jasne danou vetsinu rozmeru a uhlu, ale jista volnost tam byla a proto ty odlisnosti, kdy se zde rozlisuji CB a HF pouzdra, prave rozdil ve fasete nozek je hlavni marker. Verim, ze to stejne plati i pro Speedy.
Zaveru "jak to vyslo" neverim, spis se jedna o odchylky dane x nasobnym prebrusovanim pouzdra.

CK_166024_CB_case_blueprint.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 14. 1. 2021 v 11:44, azeppelin napsal:

Jasný, myslím že nejsme úplně v rozporu. Jak říkáš upravili malé fasety. Na mě analogie cizelování designu působí tak, že ty fasetky směřovaly více na střed korunky a došlo postupně k plynulému nasměrování křivky nožek ke středícímu bodu u korunky na fasetě. A nyní je ta křivka vyrovnána naopak, k vyššímu bodů fasety při tlačítku, čímž se znásobila boční broušená hmota.

Edit: BTW ty nejstarší reference jsou kus od kusu jinak tvarované... "jak to vyšlo"

Jo, souhlas 👍🏽 ;) 

V 14. 1. 2021 v 14:18, Seamaster napsal:

Speedy nejsou uplne moje parketa, ja spis Seamaster a tam muzu zodpovedne rict, ze v rade Seamaster 300 produkovane koncem 60tych let, jsou odlisnosti v pouzder stejne reference dane vyrobcem pouzdra. Blueprints z Omegy samo jasne danou vetsinu rozmeru a uhlu, ale jista volnost tam byla a proto ty odlisnosti, kdy se zde rozlisuji CB a HF pouzdra, prave rozdil ve fasete nozek je hlavni marker. Verim, ze to stejne plati i pro Speedy.
Zaveru "jak to vyslo" neverim, spis se jedna o odchylky dane x nasobnym prebrusovanim pouzdra.

 

Přesně tak, odlišnosti byly dány výrobcem, který zrovna dodával pro Omegu.. Ta pouzdra o stranu zpět by měla být právě v původním stavu, nepřebroušená.. Geometrie se průběžně lehce či více měnila.  

Za sebe si myslím, že i podíl ruční práce při opracování pouzdra (broušení, leštění) před 30-40-50 lety byl vyšší a proto i musely vznikat další jemné odlišnosti i v rámci jednoho dodavatele.. Dneska jsou ty CNC mašiny asi jinde :D  

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 10 minutami, knihomol napsal:

Je pravda, že s tím kovovým tahem jsou ty nové Měsíční hodinky i pro menší zápěstí? Nebo je to jen marketing?

Je to pravda. Koncovky tahu totiž nepřesahují pouzdro jako u starší reference. Ty hodinky jsou tak o polovinu menší a pohodlnější. Proto mi leží originální kovový tah už hodně dlouho jen tak v krabici. 
Původní masivní tah jim dělal lug to lug rozměr snad 55 mm. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 6 minutami, p@vel napsal:

Asi trapny dotaz, ale skutecne to netusim. Muze mi nekdo popsat, co znamena "DON bezel".  Diky

Znamená to “dot over ninenty”, bodka nad 90

B4413D78-833F-4936-9D67-E9C8608F366F.jpeg

Upraveno uživatelem Davis
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Diky. Stale mne ovsem unika vyznam. Proc zrovna nad devadesatkou?

Protože v průběhu let se proste lunety měnily, některý verzi měly tečku vedle, některý nad, taky čárka v tachymetre, případně font atd atd... daji se podle toho “datovat správné” vintage kousky. Proste Dot over ninety byl pojem, a navíc byl dost dlouhý, tak se zkrátil na don.

Jinak ve filosofii současné reference to přesně zapadá do idey “zpátky ke kořenům”
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...
V 24. 1. 2021 v 23:01, p@vel napsal:

Dekuji vsem za vysvetleni. Cekal jsem nejakou skrytou funkci, nebo vyznam. Nikdy by me nenapadlo, ze to muze zrovna tohle, kdyz je to zminene ve specifikaci. Asi mam jeste hodne co dohanet...

Pokud máš zájem se něco o vývoji Speedů dozvědět, pak doporučuji knihu Moonwatch Only, aktuálně ve třetím vydání. Podtext knihy, že jde o ultimátní guide k Speedmasterům opravdu nelže. Pro milovníky Speedů je to skvělý čtení, pro kohokoliv, kdo je sbírá nebo se zaobírá myšlenkou pořídit vintage Speedy, je to dle mého skromného názoru naprostá povinnost knihu pořídit.

Vždycky, když v ní několik večerů ležím, tak už manželka ví, že se zase bude utrácet 😁

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Trochu to tu ozivim a hodim sem hesalitky... :) 

IMG_E8329.jpg?ver=0

Casem pridam vice fotek a hlavne nejake srovnani, i kdyz toho je vsude asi dost.. Par postrehu:

1) Indexy jsou lehce do zelena, luminiscence je silnejsi proti predchozi referenci. Predpokladam, ze to je dano nanesenim prave vetsiho mnozstvi superluminovy.. 

2) Indexy jsou zapuštěny do step dialu a o chlup vyssi, souvisi s predchozim bodem..

3) Povrch ciselniku je lehce strukturovany a take tmavsi.. Za me palec nahoru, maji vetsi smrnc.. 

4) Tlacitka chronografu tolik nevycnivaji, naopak korunka je vyssi, pohledove dotazeny detail :) Navic se lepe natahuji... 

5) Prechod ciselniku a zapustenych subciferniku je vyraznejsi.. Celkove ciselnik pusobi plasticteji.

6) Subciferniky maji okem temer nezachytitelnou radialni strukturu.. V porovnani se starymi tritiovymi cisleniky mene vyraznou. 

7) Brousene plochy nove vypadaji podobne jako u Seamasteru... Typicky hrubejsi brus pro Speedy nove strida velmi jemny.. 

8. Tah je pecka - brus, zpracovani, zuzeni, pohodlnost, vynikajici spona.. Mikroregulace zamrzi, ale kdyz tohle pominu, tak z nej mam velmi podobny pocit jako ze 1479.. 

9) Strojek - presnost 0,3s/den... 

👍🏽:rolleyes:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...