Přejít na obsah

UNDONE


Snekofon

Doporučené příspěvky

UNDONE založil roku 2014 v Hong Kongu Michael Young, kdy primárním konceptem bylo vytvářet modifikované hodinky dle přání zákazníka. Design hodinek hledá inspiraci u historických modelů, případně používá "univerzální retro prvky", které nelze jednoznačně spojit s konkrétním modelem. Nejedná se o "homage" typu 100% kopie, ale inspirace v tom lepším slova smyslu. Na druhou stranu je třeba přiznat, že hodinky nepřináší příliš mnoho vlastních prvků - jedná se spíš o kombinace léty osvědčených vzorů, bez vlastního rukopisu. Používané jsou quartz a mechanické strojky od Seiko.

Současnou produkci lze rozdělit do tří kategorií:

- Individualizované hodinky - modelové řady (nejčastěji ve stylu potápek), u nichž má v rámci zdařilého webového konfigurátoru zákazník možnost měnit povrchovou úpravu / barvu pouzdra, volit kombinace různých ciferníků, lunet, ruček, zvolit si vlastní potisk na ciferníku, případně fotografii na dýnku, řemen ...vše dle chuti soudruha... výsledkem tak může být relativně cokoliv, například níže uvedené žluté peklo:

1336589427_Snmekobrazovky2020-12-07081815.png.f541a531941538235127b1382cb9a11f.png

- "komiksové" hodinky - "limitované" edice inspirované populárními komiksy (např. Batman) a hrami (Monopoly). Subjektivně musím vyzdvihnout "Pepkovky" - vedle zdejšího počinu "Jen počkej" jsou jedinou kombinací tohoto typu, který bych na letní víkendy s radostí nosil... když už, tak co jiného na potápěčské hodinky, než námořníka s kotvou na předloktí a dýmkou v hubě...

246217048_Snmekobrazovky2020-12-07082337.png.87d58eb6c12377c1d9036ee3e4e2fc6e.png

- konfekční hodinky - poměrně široká paleta variant, které ale (opět) subjektivně hodnotím "chladně" - univerzální design co neurazí, ale ani neohromí - podobných hodinek je poměrně hodně...

816063427_Snmekobrazovky2020-12-07085436.png.91a78def35a4083bb503c5a827bb8024.png

Z osobní zkušenosti mohu potvrdit, že zpracování hodinek, i zákaznický servis jsou plně vyhovující. Odkaz na stránky ZDE. Osobní zkušenost přidám brzy, na fóru pár Undone je, tak s Vaší zkušeností sem.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No aby nebylo pouze u popisu značky, tak přidám vlastní zkušenost s hodinkami UNDONE Basecamp Cali Bronze, které jsem tady už vytáhl v chlubícím vláknu a pak samozřejmě v bronzových hodinkách.

Výše jsem popisoval své subjektivní dojmy z designu, který používá Undone pro své hodinky, jako trochu neinovativní čerpání inspirace u historických modelů. Objektivně byla ale přesně tato vlastnost důvod, proč jsem se rozhodl ke koupi těchto hodinek. Hledal jsem bronzové "potápky", menšího rozměru na mé zápěstí 17,5 cm, ideálně modrý ciferník, spíš "vintage look", ideálně bez data a se stropem pro první oťukání s bronzem kolem 500-600 EUR. Možností je poměrně hodně, ale vždycky se našlo něco, co mně nedovolilo finálně odkliknout zakoupení hodinek. 

Na existenci Undone jsem narazil až v rámci fotek pro letošní kalendář, kde se prezentovaly "Pepkovky", od kterých už je to pouze kousek. Oba modely vycházejí ze stejného základního modelu Basecamp, který pro řadu svých "personalizovatelných" hodinek uvedl Undone v roce 2019. Tento model si v základním provedení bere inspiraci z vojenských hodinek Blancpain Fifty Fathoms “3H Bund” vyráběných v 70 letech pro německé speciální jednotky. Z daného modelu si bere oboustrannou otočnou lunetu bez indexů a bez klikání (alá Prim IGEN) a oranžovou minutovou ručku.

image.png.6c336d382754d3f3e8d8e0a4ca67df69.png

793397538_Snmekobrazovky2020-12-07092256.png.7079a110cae26bf5c756c539cb0dfa2b.png

Bronzové pouzdro vychází tvarově z tohoto základu, je svými rozměry vstřícné k užšímu zápěstí - průměr 40mm, rozteč nožek 48mm i celkový tvar pouzdra sedne na ruku. Klasický tvar má vintage nádech, žádné objevné prvky, ani designové výstřelky, ale nadčasový tvar, který byl nositelných před 40ti lety a bude nositelný i za dalších 30 let. Bronzová luneta byla jedním z designových prvků, které mě na UNDONE zaujaly – když bronzovky, tak takové, aby se patina měla kde vyřádit při čelním pohledu – keramická, nebo plastová vložka tak nebyla žádoucí, naopak reliéfní profil indexů dává prostor pro vytváření toho správného plesnivění.UNDONE003.thumb.png.68e6d4582baa4835ca04af4bf9300706.png

Šestihranná šroubovací korunka k danému designu dobře pasuje. Luneta se kónicky zvedá, nad ciferníkem se pak klene sklo z polykarbonátu LEXAN, což má být dle výrobce materiál používaný pro motocyklové přilby, s vysokou odolností proti poškození a poškrábání - zatím se drží bez šrámu. Strukturovaný kalifornia číselník bez data je pak přesně tím co jsem hledal - ke štěstí už chybí jen ještě více plastické indexy (plastických indexů se nenabažím nikdy) a kvalitnější lumi, která vedle Seiko nestačí - na druhou stranu čas lze odečíst i nad ránem, takže funkci si plní, jen si s hodinkami člověk neposvítí na cestu na záchod.

UNDONE001.thumb.png.be708a29366e6f9797d5286aaa613f57.png

20201206_104947.thumb.jpg.fd8fc677831f3840d8b3d79a6a332409.jpg

Po šesti týdnech získal bronz výrazný nádech patiny - z blyštivě zlaté, až do tmavě hnědé, s rozdílným postupem patiny na různých plochách, což přidává povrchu na kráse a opticky některá místa zvýrazňuje.

Uvnitř odvádí velmi dobrou práci Seiko NH35 - v prvním týdnu měření jsem se při denním nošení dostal na průměrnou denní odchylku +2,5s, což je na tento strojek skvělý výsledek, který svědčí o tom, že hodinky tým Undone jen neseskládá z komponent a nepošle do světa, ale věnuje náležitou pozornost jejich seřízení. Měření jsem přerušil, když jsem je na víkend odložil a tím zastavil... V současnosti jsem zahájil nové měření, dvakrát denně, abych vychytal odchylky v různých režimech používání / odložení a přinesl mnohem více vypovídající hodnoty, které zde následně zveřejním. 

K samotné zkušenosti s objednáním v Undone - hodinky jsem objednával v pátek večer, následující týden v pondělí byl změněn status objednávky na "v produkci", v úterý pak bych hodinky složeny a předány na expedici FedEX, který byl v ceně a doručil hodinky do čtvrtku až do Prahy, kde se zasekly na celnici - i tak dorazily hodinky do jednoho týdne od objednání...což v současné situaci stále přítomných omezení není vůbec zlé. Zpracování nemám co vytknout - upřímně nejedná se o kus, který by hýřil technickým finesami, ale o jednoduchý model, který se ale svým pojetím přesně trefil do mých požadavků.

SSS2.thumb.png.7bdf314f76195982c851d5f0813bde52.png20201127_103436.thumb.jpg.6bfc2941257ba9f752c2cd5c483913f3.jpg

20201206_104155.thumb.jpg.887f565b3e13d6025316a6c313c78abe.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Přidám aktualizaci zkušeností... hodinky nosím denně - zatím mě to baví. Každopádně jsem ihned po pořízení měřil přesnost - jednou denně po dobu jednoho týdne kdy jsem se dostal na průměr +2,5s / den. Nyní po dvou měsících jsem se k měření vrátil - měřil jsem necelé dva týdny - dvakrát denně - ráno při nasazení hodinek a večer když jsem je sundával. Jde vidět, že si strojek "sednul" stále jde stabilně, i když zpomalil... V současnosti dělá v průměru -6s / den. Při odložení číselníkem nahoru i dolů jde relativně přesně - na ruce, nebo v poloze korunkou nahoru jde cca -10s den.  

Výsledek kolem 5s odchylky mě zatím nedráždí - ale nechám je ještě "dosednout", cca za dva měsíce provedu kontrolní měření... a případně bych si s regulací trochu pohrál... 

On i současný způsob nošení je trochu nestandardní - většinou funguju z HO, minimum jakékoliv aktivity - moc zábavy se mnou neužijí....

20201216_090108.thumb.jpg.63dbed2806ebd9d178707e542b3a7d51.jpgScreenshot_20201216-090343_WatchCheck.thumb.jpg.0d70cb382fd258cbc09e40eca659e12a.jpg

Screenshot_20201216-090347_WatchCheck.thumb.jpg.d42f5d85e706f9088bb0b4b1277f83a9.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...
  • po měsíci...

Značka Undone je mi čím dál více sympatická, protože přesně ví jak zabrnkat na mou nostalgickou strunu, ať už je to modelem 4.20 jako bývalému náruživému pěstiteli a uživateli konopí, či modelem s Pepkem z období mého dětství jako nadšenému špenátožroutu ⚓, možná se jednou dočkám i nějaké limitky s Ferdou 🐜 😁😁😁

_20210716_142920.JPG

_20210716_134033.JPG

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Konkrétně tento model je extrémně povedený. Vyvolává největší reakce od okolí, chválu a potřebu komentovat. Jednak přitahuje bronz a plastická luneta, druhak parádně vypouklé sklo. Na živo je efekt těchto hodinek parádní...no a u tohoto modelu navíc kalifornia číselník a o pozornost je postaráno.IMG20210717154104_00.thumb.jpg.b63572ed66c381ce45573a499f339b48.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...
  • po 2 týdnech...
  • po měsíci...

Nová "undoní" batmanovská limitka. Na mě už trošku divočejší, ale co se mi jako nápad zamlouvá, je lumi nesouvisející jen s ciferníkem, ale s tématem - dovedu si představit podobné kousky s dětmi na léto, taková tajemná "langdonovská" nálada ...

https://www.undone.com/en/watch-detail/batman-dark-night-retrospective?utm_source=drip&utm_medium=email&utm_campaign=batman-retro&utm_content=launch

 

01.jpg

02.jpg

03.jpg

04.jpg

05.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám rád tyhle jejich kolaborace. Líbí se mi, že poslední dobou vznikají kousky s unikátním pouzdrem, že furt dokola jen neměněj barvičky a ciferníky. Tohle řešení pouzdra je dost neortodoxní, naživo nemusej vypadat vůbec zle. Jen škoda za ty 3BARy, ale to je holt daň za originalitu

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...
  • po 5 týdnech...

Undone mám rád za model Basecamp v bronzu, ať již v základu, nebo "pepkovky" - u toho mám pocit, že "citlivě vykradli, nebo-li se inspirovali" zásadními  a legendárními designovými vintage prvky hodinek a to v mixu, který neurazí duši příznivců vzorů, celek nepůsobí násilně a přeplácaně. Ty se mnou už zůstanou.👌

Zbytek tvorby mě teda neoslovuje, ba spíš naopak... Konkrétně model Stellar Speedster = quartz, PVD, logo handžáru a v tomto případě dle mého nenápaditá inspirace, jakých jsou mraky - k tomu ty pastelkové barvy a výsledkem jsou hodinky které spojují vše co nemám rád :) 

2021-12-11_151216.jpg.02b94f78ad0f2b1e2229425bff815757.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...
V 19. 12. 2021 v 10:11, Snekofon napsal:

Undone mám rád za model Basecamp v bronzu, ať již v základu, nebo "pepkovky" - u toho mám pocit, že "citlivě vykradli, nebo-li se inspirovali" zásadními  a legendárními designovými vintage prvky hodinek a to v mixu, který neurazí duši příznivců vzorů, celek nepůsobí násilně a přeplácaně. Ty se mnou už zůstanou.👌

Zbytek tvorby mě teda neoslovuje, ba spíš naopak... Konkrétně model Stellar Speedster = quartz, PVD, logo handžáru a v tomto případě dle mého nenápaditá inspirace, jakých jsou mraky - k tomu ty pastelkové barvy a výsledkem jsou hodinky které spojují vše co nemám rád :) 

2021-12-11_151216.jpg.02b94f78ad0f2b1e2229425bff815757.jpg

Tak tyhle bronzády se jim fakt povedly a myslím, že tyhle můžou směle aspirovat do TOP 10 letních hodinek. Conversy, vytahaný tričko a jeansy. Už to úplně vidím :) 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po roku...
  • po měsíci...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...