Přejít na obsah

Jedny asi obyčejné..


elsky

Doporučené příspěvky

Zdravím všechny fandy do hodinek. Při letošní likvidaci bytu po rodičích na mě vykoukly tyhle cibule, pravděpodobně po dědovi z matčiny strany. Pokud si je pořizoval jako svobodný chasník, bylo to kolem roku 1920, poté, co jako mladíček dobojoval za R-U ve válce. Potvrzuje to i řetízek s předválečnými mincemi.

Hodinkám vůbec nerozumím, proto se obracím na Vás. Zagůglil jsem dost ("remontoir cylindre 4 rubis"), ale bez výrobce jsou výsledky dost hubené. Všechno, co teď napíšu, jsou jen dojmy, které jsem přitom získal:

- hodinky jsou obyčejné, i ve své době pro prosté lidi jako byl můj děda, čeledín u sedláka
- mohly by být o nějaké to desetiletí starší, ale ne zas o moc (ty mají klíček)
- oprava by byla ztrátová, podobné funkční by se daly koupit za pár stovek

Prosím o upřesnění stáří hodinek i další korekci mých laických poznatků.

Opravu bych i tak rád zvážil, prosím o posouzení její možnosti z přiložených fotek. Z toho, co vidět není: Natahovací kolečko nic nenatahuje, volně se protáčí. Při současném stisku čudlíku na hřbetě vpravo od něj kolečko zabere, ručičky se otáčejí a jde nastavit čas. Pod pláštěm je zřejmá povrchová koroze některých velkých ozubených koleček, jinak se ale zdá, že s hodinkami bylo zacházeno slušně.

Díky za každou radu,

Tomáš, na Chronomagu elsky

10IMG_1388.jpg

11IMG_1378.jpg

2IMG_1377.jpg

3IMG_1384.jpg

4IMG_1383.jpg

5IMG_1374.jpg

8IMG_1372.jpg

9IMG_1369.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Asi si to každý hodinář psal, jak potřeboval on. Pokud by hned to první číslo byl datum, mohlo by to být 13.8.1899? Ty čísla jsou tam i trochu v tomto duchu odsazená..

V každém případě tehdy lidi používali výrobky poněkud déle 😀, pokud by 170941 měla být druhá světová, 17.9.1941..

Ale pohybuji se na novém, úplně neznámém poli, ještě jednou dík za pomoc!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 13 hodinami, elsky napsal:

... na mě vykoukly tyhle cibule, pravděpodobně po dědovi z matčiny strany. Pokud si je pořizoval jako svobodný chasník, bylo to kolem roku 1920, poté, co jako mladíček dobojoval za R-U ve válce. Potvrzuje to i řetízek s předválečnými mincemi.

Také by to mohla být "vojnová kořist" 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To mě taky napadlo, byl na italské frontě. V rámci jedenácté bitvy na Soče/Isonzo s 28. plukem i dvakrát útočil do italských "plných",  po čemž na bojišti zůstalo několik set mrtvých na obou stranách.

I proto by bylo fajn o těch hodinkách zjistit víc, ale jsou to takový "noname", že to nejspíš nepůjde.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já moc neporadím....

 

Ale jen si dovolím podotknout, že ve mne ty čísla ( která by mohla být datum ) evokují záznam hodináře - Kdy je prostě měl v ruce a něco s nimi dělal / taková servisní knížka / .

 

A ty kratší čísla - záznam od zastavárny ( aby se předešlo potencionální ztrátě visačky  ....

Již se to někde tady probíralo.... 


já mám na 99% hodinkách iX dvoj, troj - čísel ....

Prostě mi z toho nic jiného nevychází .... 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je to zajímavý téma, například tím, jak se během několika generací úplně ztratilo povědomí o dříve naprosto běžné praxi. Asi by se dala zpětně vystopovat například porovnáním vyškrábaných čísel s údaji o stěhování majitelů hodinek, matričními záznamy a p. , ale byla by to piplačka.

No a pokud jsou moje hodinky vyrobené kolem 1890, opravované 1899 a 1903 a číslo 574 ze zástavárny, jak píšeš, dalo by se už spekulovat, jak k nim můj děda někdy mezi 1915- 1920 přišel 🙂.  Ale jsou to jen takové myšlenkové hříčky..

Už jsem se o těch cibulích díky vám všem (a speciální poděkování Karlosovi) dozvěděl dost 🙂.

Upraveno uživatelem elsky
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...