Přejít na obsah

Výběr "investičních" hodinek pro novorozence [cca 20k Kč]


Doporučené příspěvky

před 10 hodinami, Mathesius napsal:

Myslím, že daly - jeden příklad za všechny: https://www.ablogtowatch.com/rolex-prices-past-60-years-revealing-analysis/

Jestli myslíš průměrný plat v Česku, to bych se musel podívat po jinejch značkách - snad budou vědět ostatní.

(Průměrná mzda v Česku byla v roce 2000 zhruba 13tis. V téhle relaci vůbec netuším, kam se ceny NOS hodinek hýbou.)

 

Rolex jsou jasný argument pro úplně jiné vstupní parametry investice :) Samozřejmě, že 25000kč dnes vložených do Rolexů se nějak zhodnotí, ale potřebuješ těch dvacetipětitisícovek násobně víc.

Zadání znělo jasně, a já jsem kontroval opačnou otázkou - byly před 18 lety nějaké hodinky za cenu 1 (JEDNOHO) ČESKÉHO průměrného platu, které by se dnes daly jako NOS prodat za cenu jednoho českého průměrného platu, nebo i za víc? Možná odpověď napoví zakladateli tématu, že celá ta myšlenka je... trochu mimo :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 94
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

před 2 hodinami, tombas napsal:

S tímhle se dá naprosto souhlasit. Já už od začátku používám termín "památeční" hodinky a zrovna u toho Seika bych s klidným svědomím šáhnul po nádherných a nadčasových:

https://www.helveti.cz/seiko-srpb41j1

SEIKO PRESAGE Automatic Blue Moon SARY073 / SRPB41J1 Men's Watch Made in  Japan | eBay

Naprosto přesně. Špekuloval jsem o tom proto, že osud mi přidělil synka digitálního, kterému hodinky nic neříkají, čas má v mobilu a i na digitálky jsem ho zlomil, ať nechodí s holou rukou ;o)

Hodinky z dávných dob (vyrobené před narozením obdarovaného) nejsou asi určeny pro to, aby se staly otloukánky a každodenní záležitostí, takže bych to viděl právě na takové "oblekovky".  Decentní, ale "hleďavé" , sluší jim kov i kůže a
uplatní se u člověka, který denně hodinky nenosí. 

Každodenní hodinky si (já osobně) musím vybrat sám, ale sváteční kousek svým významem (historicky-emocionálně-rodinným) překoná i to, že by ten kousek nebyl úplně můj šálek kávy.

 


 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 15 hodinami, Snekofon napsal:

Už jsem nestihl EDIT: mimochodem jsem se zájmem sledoval vlákno od začátku. Mé doporučení je spíš z praktického hlediska, ale nápad jako takový považuji za blbost. Hodinky se mají darovat v rodině, a nějaký otcův  kamarád aby mně cpal hodinky za 30k.... nevím - já bych měl raději hodinky od otce za 5k...nebo ještě lépe jeho vlastní s příběhem. Mně to tam prostě nepasuje... a sebere to vlastní rodině náboje na to dát svému synovi památeční předmět....

Tak není úplná vzácnost, že  "otcův kamarád" má s klukem geneticky společného víc než jen darované hodinky ;o)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No pokud jsi ještě Christopher Ward C60 nevyřadil úplně z výběru, tak:
(i) výšku výrobce postupně snížil -- 1. generace C60 měla 13,5 mm (což ale zase není žádná hrůza na hodinky s WR 600 m), současná 3. generace má 12,7 mm a to není zas tak moc, to se dá nosit celkem v pohodě.
(ii) když jsem si je objednával já v roce 2017, prostě přišly poštou (Royal Mail) asi za 3 dny od objednání -- bylo to v rámci EU, takže bez cla, bez doplatku DPH. Teď to patrně bude taky bez cla, ale DPH určitě budou celníci chtít (možná že Ti u Wardů dokážou odečíst jejich VAT, abys to neplatil 2x).
(iii) Wardi nemají kamenné krámy a síť autorizovaných dealerů, což se (podle nich 😄) pozitivně odráží v nízké ceně -- no už není tak nízká, co bývala, ale pořád jsou to za ty prachy hodně fajn hodinky. Jak tady na fóru někdo někde napsal: "Když tohle udělá Omega, bude to stejný a bude to stát 150k". Takže vyzkoušet v krámě to bohužel nejde, ale jdou do 60 dnů od nákupu vrátit bez udání důvodu a dostaneš prachy zpět v plné výši (akorát bude pakárna s tím celníky dovybraným DPH).
(iv) Akce: Nejlepší je zaregistrovat se na jejich webu, pak Ti chodí do mailu upozornění na akce a slevové kupony. Sleva 100 GBP dolů se opakuje poměrně často, ale nepravidelně, tj. těžko to predikovat. Pak mají různé akce (tipnul bych, že něco bude třeba na Velikonoce) jako vše (samozřejmě z nějakého omezeného výběru) za polovic.
(v) Jsou dost "swiss made" -- mají to na ciferníku napsané a je to pravda. Mají WR 600 m bez heliáku, což je dobré a ne úplně obvyklé. Mají keramickou lunetu, aplikované indexy (kdo to má za tyhle peníze?). Kvalitou materiálů, zpracování a designem jsou dle mého názoru (s kterým ale může řada lidí samozřejmě nesouhlasit) výrazně výše než např. základní řady Tissotů, Longines, Certina, Edox, Zeno, apod.

Přeju Ti, ať se z toho nezblázníš a dobře vybereš 🙂

Upraveno uživatelem Kex
oprava
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kdybych věděl, jak funguje proces rezervace a nákupu hodinek Rolex, třeba bych si na sebe vsadil, že těch 330k, na co odhadem vycházejí tyto velmi pěkné Daytony (https://www.rolex.com/watches/cosmograph-daytona/m116500ln-0002.html), mi za těch 5-6 let neudělá nenapravitelnou díru v rozpočtu. Kolik činí takový depozit a jak je to se závazností dané objednávky - je zrušení podmíněno ztrátou celého depozitu nebo zrušit nelze a hodinky doručuje rovnou exekutor? Zrovna u těchto hodinek asi taky nelze počítat s investičním potenciálem.. 🙂

To bylo jen takové lehce offtopic povzdechnutí o jedné nepravděpodobné alternativní budoucnosti..

 

Ad výběr památečních hodinek - díky za poskytnutí přesněji cíleného termínu! Hloupě jsem se nechal napálit množstvím článků na téma "investment watches under 1000", ale už jsem zcela vyléčen..

Zatím z toho jde hlava kolem, jak byste asi čekali. Favority se každou chvíli mění, některé hodinky zrají, čím víc si je prohlížím, některé na první pohled skvělé, zase uvadají. Zítra mě během dne čeká pár hodin čekání a bloumání, tak znovu projdu všechny vaše tipy, eshopy Helveti a Koscom, a zkusím sestavit svůj pomyslný žebříček, u kterého vás poprosím o názor. Slibuji, že dopředu nezatratím ani Seika ani Wardy ani jiné zdejší tipy. A slibuji, že udělám vše proto, abych nepromarnil váš čas a snažení mi pomoci. Opravdu velmi si toho vážím..

 

Díky všem!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Neplatíš žádný depozit. Příjdeš, řekneš že máš zájem a čekáš, kdy se ozvou. Mě se ozvali po 10 měsících, ale jsou tu zájemci, co na stejné hodinky čekají 3 roky. Mluvím o rolex.

 

Teď k tématu, představa, že mi někdo dává k 18tinám staré hodinky, ke kterým v podstatě nemám žádný vztah a určitě to není investiční kus a nebyl ani v době pořízení, mě moc nebere. Někdo tu radil, pořiď dítěti investiční cihličku zlata, je možné, že si za to v 18 pořídí několik nových rolexů.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je pravdou, že když se podívám např. do katalogu SEIKO z roku svého narození (1980) tak mám problém najít něco co bych dal spokojeně na ruku - snad jen Grand Quartz (ten katalog je samá baterka). Každopádně ten vkus se hodně posouvá - hodinky z 60-70 let mnozí pořád vnímáme jako nadčasově krásné - ale zrovna ty 80 jsou vesměs hrozné. Jak bude působit za dvacet let současná produkce - těžko odhadnout. Je pravdou co píše Igor - hodinky bez vztahu, i když NOS tak staré, kdy jediné kouzlo spočívá v tom, že jsou to vrstevnice obdarovaného - tam je vysoké riziko že to půjde úplně mimo 18ti letou hlavu.

Já dostat v daném věku hodinky z roku 1980, budu asi po předstírané radosti nasraný, protože stejně na ruce budu tou dobou zvyklý nosit smartwatche, nebo co se v té době bude používat - a při představě že bych tu hodnotu mohl zužitkovat jinak.... no a kupovat cihličku a sušit ji 18let někde v trezoru - nevím to nemá žádný efekt - ano možná tam dojde k nějakému zhodnocení, ale také se to klidně dá koupit 2dny před oslavou narozenin - to už beru jen jako variaci na obálku s prachama... :)

Upraveno uživatelem Snekofon
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To jo, i při průměrné 2% meziroční inflaci je pořád zhodnocení pěkné, i když už to není tak dech beroucí... jenže pořád je to "jen" investiční zlato.... pro 18 letého borce otázka směny za platidlo - což je fajn, ale už tam není ten prvek nějakého osobitějšího daru, který autora motivoval k založení tohoto tématu... je to jako, kluku založil jsem ti stavebko a podívej datum podpisu smlouvy je stejný jako datum tvého narození :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Člověk svědomitě vybírá, nadšence a odborníky na místním fóru s tím otravuje, recenze čte, na videa se dívá a najednou je mu oznámeno, že prcek už je na světě, což trochu dává na frak plánování..

 

Znovu jsem prošel celé vlákno, porovnal všechny tipy, prohledal e-shopy v Praze ohledně dostupnosti a jako favorit mi tak vychází doporučované Tissot Gentleman. Splňují vlastně všechno, co jsem od nich chtěl, i většinu toho, co jste navrhovali vy (takový průřez všemi návrhy) a rozhodně vypadají nadčasově a mají dobré recenze.

 

https://www.hodinky-koscom.cz/tissot-gentleman-powermatic-80-silicium-t127-407-11-041-00-k0045313?gclid=Cj0KCQiAyoeCBhCTARIsAOfpKxiOb9ysDAEuYcRaWoovAcop1GTC7UZ5W1hBPi15lh9W_UXMxkPAnmgaAs6XEALw_wcB

K00453130002.jpg

 

 

Možná to není ta úplně nejlepší volba z těch všech navržených, vezmou-li se do úvahy všechna obecná kritéria, ale v mém případě je to snad dobrý výběr.

 

Dostanu vaše požehnání, abych mohl dnes objednávat a dnes/zítra vyzvedávat?🙂 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Požehnání žádné nepotřebuješ, jsou to tvoje peníze :) spíš se divím, že jsi ještě celou tu myšlenku neopustil. Ty Tissoty jsou, podle mého názoru, moc pěkné. Ale jsou to úplně normální stádové švýcary, jakých je všude plno, není na nich nic výjimečného, nic, co by nějak zaujalo, taková pěkná šeď pro aktuální nošení. Za 21000 se dá koupit kde co, a jsi zpátky u toho, co koupit, a u kombinování toho nejlepšího a nejhodnotnějšího a všechno je to založeno na předpokladu, že někdo, kdo se ještě nenarodil, k nim bude snad mít nějaký vztah nebo co. Podívej se, co frčelo před 20 lety, kolik se z toho ještě nosí dneska, kam se posunula móda (velikost atd.) - některé jsou fakt šílené modely. A stejně divné nám budou za 18 let připadat dnešní spotřební švýcary téhle cenové kategorie. Podle mě to jsou totálně vyhozené peníze.

Ale i tak, abych jenom nepindal, po dlouhém přemýšlení, kdybych MUSEL přistoupit na tvé úvodní požadavky a byl nucen něco takového koupit, vzal bych asi tyhle. Tam vidím malou šanci, že za 18 let by je někdo opravdu mohl chtít nosit, nebo koupit:

https://www.helveti.cz/certina-ds-1-big-date-60th-anniversary-c0294261109160?gclid=EAIaIQobChMI1Kemv6yZ7wIVGgWiAx1jbgRBEAQYASABEgI1e_D_BwE

 

Nebo jak tady už navrhovali ostatní, nějaké nadčasové seiko limitky (něco jako SBDC077 apod.), něco, čeho se lidi za 20 let nebudou hromadně zbavovat, protože se jim to přestane líbit a nevyplatí se jim investovat do servisu, jak se to velmi pravděpodobně stane s Tissoty, které sis vyhlídnul.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak já hlasuju pro ten Tissot (minimálně počítám, že i po dvaceti letech to bude mít nějakou součástkovou základnu)

a jejich archetypální design ("takhle nějak vypadají náramkové hodinky") jim dává naději dvacet let přežít.
Takže oproti kolegovi vidím větší šanci, že za 18 let by je někdo opravdu mohl chtít nosit ;o)

 

Taky bys mohl koupit jeden bitcoin, že. Ale to už by chtělo zvládnout cestování časem do dob, kdy se to dalo pořídit za lepší peníz než dnes. To božuhell ani chronomágové neumějí....

Upraveno uživatelem Datel
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tyhle Tissoty jsou naprosto OK, elegantní a nadčasové. Beeman ti k nim jistě ochotně vygravíruje stříbrnou plaketu s věnováním, datem narození a názvem a výrobním číslem hodinek, kterou přiložíš k hodinkám.

Co se týká ostatních nápadů zde, nic ti přece nebrání ještě něco k tomu přidat, byť by to byla láhev za 1000,- s letošním rokem plnění, pamětní mince atd.

Základem je už od malička toho prcka vést k lásce k hodinkám. Proč by nemluvně nemohlo nosit hodinky? Jen ať si zvyká, že má něco na ruce :)

Modré, dětské a sportovní hodinky | Zboží.cz

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já nevidím problém v tom, že by "nové" hodinky za 18-20 let nikdo nenosil, byť jako sváteční nebo příležitostné. Ano, může se to stát, ale pořád to bude hezká památka s možností prodeje.

Určitě bych to nesrovnával s tím, že někde vyhrabete 20 let staré otlučené hodinky s rozbitým plastovým sklíčkem velikosti 36mm a olezlým ciferníkem nebo hodinkama z vietnamské tržnice z 90 let. Mechanické švýcary ve stavu nových budou mít i za 20 let svou hodnotu, ať už se majitel rozhodne s nimi naložit jakkoliv.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, Spongebob napsal:

Já bych se na to asi taky vykašlal...je šance asi 99% že to pak nikdo neocení a vyhodíš celkem dost peněz oknem. 

Fakt je, že kupovat novorozenci hodinky je asi jako zasadit pecku a těšit se na úrodu, a přitom ani nevědět, co za strom z té pecky vyroste a jakéže bude mít plody.

Ale my zde přece nemusíme hledět tak daleko do budoudnosti - kolegovi IdeaBeingovi můžeme ochotně a nezištně radit a tak zároveň už letos nenápadně podpořit svou oblíbenou značku či obchodníka ;o) 

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dílo bylo dokonáno (objednávka vytvořena, zaplacena a dle chatu s podporou obchodu Koscom by mělo být u značky Tissot i antedatování záruční karty). Snad to klapne zítra.

 

@tombas: Vygravírování stříbrné plakety zní jako zajímavý nápad - bylo by k dispozici více informací? Obávám se, že na to bude vážně málo času..

 

Velice děkuji všem, kteří se na diskuzi podíleli, neváhali věnovat čas mému tápání a na celý problém pohlíželi mnohem více pragmaticky, čehož já už nebyl schopen.

 

PS: Nemůžu říct, že by se ze mě během tohoto pátracího dobrodružství stal instantní hodinkofil, přece jen "pohodlnost" smartwatch je něco, na co bych si teď nechtěl odvykat. Ale během toho hledání mi nezbylo než ocenit tu "krásu", kterou lze na ruku pořídit.

Ale začala ve mně hlodat myšlenka, že by možná nebylo špatné dát si za "cíl" pořídit si k nějaké speciální příležitosti speciální hodinky. Může za to kdokoliv, kdo sem nadhodil ten vtip o Rolex Daytona, protože to v sobě kloubí odkaz na motorsport, a auta jsou pro mě něco jako pro vás hodinky (byť jsem jen ve stádiu nadšence). To vědomí, že existují hodinky tak slavné značky, které pro mě vlastně nejsou tak nedostupné (byť za těch 330k by se určitě dalo pořídit něco rozumnějšího, třeba i to auto), je zajímavé. Na druhou stranu, kdo ví, jestli tak důležitá příležitost v mém životě nastane..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...