Přejít na obsah

Diver300m Presnosť chodu


Robert

Doporučené příspěvky

Dobrý deň.

Mám prosbu - možno mi poradíte.

Od leta 2019 vlastním model Diver 300m. /ref.210.32.42.20.03.001/ a zaujíma ma jav, ktorý pozorujem v súvislosti s presnosťou chodu.

Po zakúpení, hodinky robili cca. 1 sekundu/deň do mínusu a aj keď Omega deklaruje "master chronometer" 0-+5 sekúnd, bol som spokojný, neriešil som to..... -1/deň bolo v tejto cenovej hladine podľa mňa super....Po prvom nastavení dátumu, teda cca. po dvoch mesiacoch chodu, sa presnosť znížila na -2 sekúnd/deň, stále som to neriešil, Ok.... Hodinky nosím na ľavom zápästí od cca. 05:00 hod. ráno do cca 22:00 hod. večer, bežné činnosti počas dňa, na manuálnu prácu/v záhrade/ a šport ich odkladám. Na noc som ich vždy odkladal v polohe "dýnkom dolu". Následne som začal hodinky testovať a hľadať najvhodnejšiu polohu na nočné odkladanie, myslel som totiž, že by som mohol presnosť mierne skorigovať vhodnou nočnou odkladacou polohou. Vyskúšal som všetkých šesť možných pozícii a odchýlka robila v závislosti na polohe od - 4 až do -6 sekúnd/deň. Problém je, že po vyskúšaní poslednej možnej odkladacej polohy mi hodinky zostali v stave kedy mi robia -4 sekundy a už sa nevrátili do pôvodnej presnosti. /predtým to bolo maximálne -2 sekundy/deň v jedinej polohe ktorú som dovtedy používal, teda "dýnkom dolu"./

Čo si o tom myslíte? Prečo sa tá presnosť neustále zhoršuje? Ja viem že je to taká trošku "polohová kámasútra" ale prosím nesmejte sa a poraďťe....ak viete...

PS: Návštevu záručného servisu, reklamáciu a následnú korekciu chodu hodinárom si nechávam až ako úplne poslednú možnosť.

Ďakujem, s pozdravom Robo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj Robo, ten strojek si může v průběhu cca 1 roku tzv. sedat, takže nějaké odchylky tam být můžou. Asi bych počkal těch 12 měsíců a poté to nějak řešil, tady na fóru ti určitě někdo z kluků, kteří mají s těmito hodinkami - konkrétně kalibry zkušenosti, rádi poradí. S tím servisem bych ještě počkal, aby to po zásahu nebylo ještě horší - třeba na +10 nebo několikery unavující návštěvy hodináře, apod.. Ony ty certifikace COSC a METAS jsou vždycky metla na psychiku majitele - má kartičky, připlatil si, a tak čeká přesnost, kterou pečlivě sleduje až si přivodí jakousi úzkost 😂😉. Každopádně ti přeji, aby se to srovnalo tím nejsnazším způsobem a měl si to kolem nuly za den. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Áno, sú v tolerancii C.O.S.C., ale deklarovanú odchýlku pre Master Chronometer už nespĺňajú, tak že riešiť v rámci záruky by to nemali odmietnuť. Ja na tom ale zatiaľ netrvám, zaujíma ma skôr dôvod, prečo sa tá odchýlka zhorší vždy po manipulácii s hodinkami alebo strojčekom. Posúvanie ručičiek, dátumu a naťahovanie ako prvá zaznamenaná odchýlka z pôvodných -1 sekunda /cca. prvé dva mesiace/ na -2 sekundy a následné hľadanie optimálnej polohy s výsledkom -4 sekundy po vystriedaní 6 možných polôh. /hodinky boli v každej polohe celú noc, teda asi 8 hodín po dobu 7 dní, odchýlka robila v ideálnej polohe dýnkom dolu -2 sekundy, v každej inej polohe to bolo od -4 do -6 sekúnd, ale potom sa už ani v pre nich optimálnej polohe dýnkom dolu nevrátili na pôvodných - 2 sekundy ale začali ísť - 4 sekundy. Prečo sa nevrátili na pôvodnú hodnotu ktorú v tejto polohe robili predtým skoro 6 mesiacov teda na -2 sekundy? Tomuto nerozumiem....prečo sa nevrátili na pôvodnú úroveň...? Podľa mňa to nemá logiku, mechanika by sa mala predsa správať rovnako, keď sa všetko vráti do pôvodných nastavení aspoň nejaký čas. Keby to bolo po rokoch, poviem že opotrebením, únavou, rozladením strojčeka.... ale po 6 týždňoch skúšania?

Mňa to až tak nehnevá, myslím tá presnosť /aj tak raz do týždňa nastavujem - naťahujem/ skôr ma zaujíma, prečo sa toto udialo....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Áno, sú v tolerancii C.O.S.C., ale deklarovanú odchýlku pre Master Chronometer už nespĺňajú, tak že riešiť v rámci záruky by to nemali odmietnuť. Ja na tom ale zatiaľ netrvám, zaujíma ma skôr dôvod, prečo sa tá odchýlka zhorší vždy po manipulácii s hodinkami alebo strojčekom. Posúvanie ručičiek, dátumu a naťahovanie ako prvá zaznamenaná odchýlka z pôvodných -1 sekunda /cca. prvé dva mesiace/ na -2 sekundy a následné hľadanie optimálnej polohy s výsledkom -4 sekundy po vystriedaní 6 možných polôh. /hodinky boli v každej polohe celú noc, teda asi 8 hodín po dobu 7 dní, odchýlka robila v ideálnej polohe dýnkom dolu -2 sekundy, v každej inej polohe to bolo od -4 do -6 sekúnd, ale potom sa už ani v pre nich optimálnej polohe dýnkom dolu nevrátili na pôvodných - 2 sekundy ale začali ísť - 4 sekundy. Prečo sa nevrátili na pôvodnú hodnotu ktorú v tejto polohe robili predtým skoro 6 mesiacov teda na -2 sekundy? Tomuto nerozumiem....prečo sa nevrátili na pôvodnú úroveň...? Podľa mňa to nemá logiku, mechanika by sa mala predsa správať rovnako, keď sa všetko vráti do pôvodných nastavení aspoň nejaký čas. Keby to bolo po rokoch, poviem že opotrebením, únavou, rozladením strojčeka.... ale po 6 týždňoch skúšania?
Mňa to až tak nehnevá, myslím tá presnosť /aj tak raz do týždňa nastavujem - naťahujem/ skôr ma zaujíma, prečo sa toto udialo....

Mechanika je jedna věc, ale jak se chová nova lubrikace v novým stroji je věc druhá. Osobně si o tom myslím něco ve smyslu “oil curing” a dál bych to neřešil. Proč po polohách a datumu? Pac ten olej možná mikroskopicky někam natek nebo navzlinal a sedá si, hejbanim soukolí malinko měníš odpor “koliesek” a to malinko může prostě za den vteřinku udělat...
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Logiku to má, trenie, gravitácia a únava materiálu sú vo všeobecnosti asi najväčší nepriatelia všetkých mechanických hodinkových strojčekov /aj iných strojov ako takých/....Akurát by som očakával, že ak to má byť mazivom, prejaví sa to už počas C.O.S.C. a Master Chronometer testov....Neviem, nie som konštruktér, technik ani hodinár, iba môj osobný názor....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A o to práve prosím...o stanovisko odborníka:o)) Nepoznám kolegov v tomto diskusnom fóre a tak neviem rozlíšiť, kto za koho kope:o))

Otázka druhá ale je, či takáto banalita a pomerne hlúpy problém, respektíve hlúpa otázka /z mojej strany/ vôbec stojí nejakému odborníkovi za príspevok. Nechám na zváženie.....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...