Jump to content

Fotky závad, vadných/opotřebených dílů mechanických strojků

Recommended Posts

Možná blbej dotaz, ale jsem zvědavej... Chápu, že na starý hodiny asi náhradní díly nejsou a pak nezbejvá, než si je vyrobit. Ale je běžný, že si takhle soustružíte nebo jinak vyrábíte díly pro "běžný" hodinky, který opravujete (třeba s etou, sellitou a podobnejma masovejma strojkama), nebo v tomhle případě máte nebo objednáte náhradní díly, který použijete?

• Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nechci odpovídat za pány hodináře,ale toto byly echt případy,kdy se díly sháněly špatně a bylo rozumnější je vyrobit. Samo pokud je díl za rozumnou cenu a originál ,tak by byl využit.

Ano, je to tak....jenom dodám, že jako další velmi vážný důvod je neochota autorizovaných servisů provádět částečné opravy. Často kvůli maličkosti hodinky končí na celkové opravě za více jak dvě desítky tisíc. Ne že by to autorizáky dělali naschvál, spíš jsou k tomu nuceni ze strany výrobců. Typický příklad je ten čep, který už jsem zavrtával asi pětkrát. IWC je vyrobilo moc tenké, takže já je dělám o něco silnější a vylisuji ložisko a nahradím jej ložiskem s větším vrtáním. Tím je závada vyřešena do 5000,- Kč. Ale problém nastává, když hodinky skončí u AS. Putují rovnou do IWC a oprava je několikanásobně dražší....

Na staré raritní stroje víc jak 100 let , díly dostupné prakticky nejsou,  které kamarádům opravuji já.  

Na novější  první republika a mladší se něco sehnad dá.

Tak že,  když jde o hřídele,  musíš je vysoustružit  čepy zavrtat.

Scházející kola spočítat  kolik mají mít zubů , najít podobné a upravit ho na soustruhu a finýrce a nebo ho vyfrézovat, nebo nechat někde vyfrézovat. 

Samozřejmě záleží jestli to má cenu.  Ale  když je to pěkný,  nebo raritní stroj,  případně  památka.

Má to smysl.