Přejít na obsah

Stavba prvních vlastních hodinek - Poraďte


kawon

Doporučené příspěvky

Zdravím,

po propadnutí chronománii díky návštěv tohoto fóra jsem se rozhodl,

že učiním pokus o stavbu vlastních hodinek.

Tímto bych Vás chtěl poprosit o nějaké návody, odkazy na literaturu,

a nasměrování co a jak.

Vzhledem k tomu, že jsem naprostý amatér a začátečník, mělo by se jednat

o pokus pokud možno co nejlevnější, qurtzový, spíš něco na seznámení.

Poprosil bych Vás o nějaké tipy co zvolit za strojek, pozdro, kde k tomu přijít,

případně jaké starší hodinky by se hodily na "přestabu". Nečekám od prvního pokusu

zázraky. Jak jsem psal výše, jde spíše o takové bližší seznámení.

Děkuji za Vaše rady a názory.

 

kawon.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vetsinu komponentu muzes nakoupit na www.ofrei.com

 

Treba pouzdra na quartzovy strojky: http://www.ofrei.com/page816.html

Pouzdra na vsechno mozny: http://www.ofrei.com/page460.html

Ciferniky: http://www.ofrei.com/page_130.html

Rucky: http://www.ofrei.com/page483.html

Mechanicky strojky: http://www.ofrei.com/page_181.html

Quartz strojky: http://www.ofrei.com/page_182.html

 

Pripadne tady tema poskladanych vlastnich hodinek od clena fora horala, vlozil to sem pomerne nedavno - http://forum.chronomag.cz/index.php?showtopic=14624

 

Myslim, ze dobry bude si ujasnit co chces skladat, protoze slozit hodinky jen aby byly co nejlevnejsi, ale moje vlastni, mi prijde celkem o nicem, radsi bych zapremyslel nad tim jaky ma byt vysledek, dal si rozumnej budget a teprv potom zacal nakupovat dily.. ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Myslim, ze dobry bude si ujasnit co chces skladat, protoze slozit hodinky jen aby byly co nejlevnejsi, ale moje vlastni, mi prijde celkem o nicem, radsi bych zapremyslel nad tim jaky ma byt vysledek, dal si rozumnej budget a teprv potom zacal nakupovat dily.. ;)

 

Tohle je to hlavní.

 

... ono vlastně všechny hodinky jsou poskládané z dílů. Mají pouzdro, strojek, ciferník a ručičky. Ty mají mezi sebou jisté vazby. Třeba rozměry, požadované vlastnosti a funkce, kvalitu použitých materiálů atd. V neposlední řadě je to také záležitost vlastního estetického výrazu hodinek.

 

Pak bych teprve hledal díly. Pouzdra a strojky na e-Bay. Ručičky má dobré Otta Frei. Případná luminiscence není valná. Možné řešení je ji dodělat z jiného materiálu. S ciferníkem je asi největší práce. Tady je přímá úměra mezi kvalitou a rozpočtem.

Stačí jen vytrvat.

Přeji hodně úspěchů.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tohle je to hlavní.

 

... ono vlastně všechny hodinky jsou poskládané z dílů. Mají pouzdro, strojek, ciferník a ručičky. Ty mají mezi sebou jisté vazby. Třeba rozměry, požadované vlastnosti a funkce, kvalitu použitých materiálů atd. V neposlední řadě je to také záležitost vlastního estetického výrazu hodinek.

 

Pak bych teprve hledal díly. Pouzdra a strojky na e-Bay. Ručičky má dobré Otta Frei. Případná luminiscence není valná. Možné řešení je ji dodělat z jiného materiálu. S ciferníkem je asi největší práce. Tady je přímá úměra mezi kvalitou a rozpočtem.

Stačí jen vytrvat.

Přeji hodně úspěchů.

A já mám v úmyslu si odoperovat podomácku slepé střevo. Předpokládám, že vědět nic nemusím, tak mi jen někdo poraďte nějaký kvalitní skalpely. To wostatní už bude chechtačka. (promiňte, už mi to fakt nedalo) :suicide_anim:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Už jsem to sem psal, na ebay je k mání CCM Braun "kit" na stavbu Unitas 6497 based hodinek - strojek, ciferník, pouzdro, ručičky, korunka, řemínek - prostě všechno. Sice tím odpadne romantická fáze si ty věci různě poshánět, ale na první pokus mi to přijde ideální. Za 144 EUR zde, nebo totéž bez strojku, čínské strojky 6497/8 z vlastních přebytků jsem tu nabízel za cca 400 Kč. Ten kit je z hodinářských kurzů Martina Brauna, takže to má i punc dobrého jména a hlavně to pouzdro je od Brauna seniora, takže to není ňáká čína.

 

Pokud vládneš anglicky, další vhodná možnostj je kurz timezone TZ Watch School. Za 50 USD zápisné za online kurs, V tom jsou studijní materiály a online konzultace s lektorem. A pak je možno si koupit toolkit, který obsahuje součástky a i potřebné nástroje. To prodává právě Otto Frei v TZ Tool Shop. Podle toho co už třeba máš nebo seženeš jinde cena je cca 400 USD. Jsou kity buď s unitasem nebo ETA 2801, nebo je i extra kurs a kit na automaty s ETA 2836, vše na těch lincích nahoře. Výhoda je, že ti poradí jaký werkcajk potřebuješ, kdyžtak si ho můžeš poshánět i jinde, ale zase, je to tam za jednu cenu, jedno poštovné atd.

 

Pro samostudium je nejvíce materiálů k Unitas 6497, podrobná dokumentace strojku, video sborky a rozborky, podrobný instruktážní popis téhož, mazací tabulky atd. Pokud je zájem, pohledám pošlu.

 

Strojků a hlavně ručiček si kup víc, jestli jseš tak levej jako já určitě je namrvíš a půlku součástek postrácíš. A hlavní zásada, né že bych ji dokázal dodržet, pořádek na stole :-)

 

IMG_2071.JPG

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A já mám v úmyslu si odoperovat podomácku slepé střevo. Předpokládám, že vědět nic nemusím, tak mi jen někdo poraďte nějaký kvalitní skalpely. To wostatní už bude chechtačka. (promiňte, už mi to fakt nedalo) :suicide_anim:

V podstatě to tak nějak je. Je mě jasný, že je to "jenom" sládačka,

ale jsou to prostě začátky. Když ani pořádně nevím jak to funguje,

nebudu se drbat s nějakýma složitýma věcma. Až budu vědět jak je to tam

vlastně poskládaný a jak to funguje s ručičkama, sklíčkama, ciferníkama

a podobně, budu vědět jak a proč to tam patří, pak můžu třeba o krok dál.

Pro Vás možná blbý dotazy, pro mě španělská vesnice, tak sorry, a díky za trpělivost.

Proto se ptám co a jak, jaký strojky, pouzdra, ručky a vůbec možnosti.

Další level příjde až časem. Začátky jako každý jiný...

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V podstatě to tak nějak je. Je mě jasný, že je to "jenom" sládačka,

ale jsou to prostě začátky. Když ani pořádně nevím jak to funguje,

nebudu se drbat s nějakýma složitýma věcma. Až budu vědět jak je to tam

vlastně poskládaný a jak to funguje s ručičkama, sklíčkama, ciferníkama

a podobně, budu vědět jak a proč to tam patří, pak můžu třeba o krok dál.

Pro Vás možná blbý dotazy, pro mě španělská vesnice, tak sorry, a díky za trpělivost.

Proto se ptám co a jak, jaký strojky, pouzdra, ručky a vůbec možnosti.

Další level příjde až časem. Začátky jako každý jiný...

 

To skládání mi přijde zábavnější..., .... střevo hradí pojišťovna :worried_anim:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Už jsem to sem psal, na ebay je k mání CCM Braun "kit" na stavbu Unitas 6497 based hodinek - strojek, ciferník, pouzdro, ručičky, korunka, řemínek - prostě všechno. Sice tím odpadne romantická fáze si ty věci různě poshánět, ale na první pokus mi to přijde ideální. Za 144 EUR zde, nebo totéž bez strojku, čínské strojky 6497/8 z vlastních přebytků jsem tu nabízel za cca 400 Kč. Ten kit je z hodinářských kurzů Martina Brauna, takže to má i punc dobrého jména a hlavně to pouzdro je od Brauna seniora, takže to není ňáká čína.

 

Pokud vládneš anglicky, další vhodná možnostj je kurz timezone TZ Watch School. Za 50 USD zápisné za online kurs, V tom jsou studijní materiály a online konzultace s lektorem. A pak je možno si koupit toolkit, který obsahuje součástky a i potřebné nástroje. To prodává právě Otto Frei v TZ Tool Shop. Podle toho co už třeba máš nebo seženeš jinde cena je cca 400 USD. Jsou kity buď s unitasem nebo ETA 2801, nebo je i extra kurs a kit na automaty s ETA 2836, vše na těch lincích nahoře. Výhoda je, že ti poradí jaký werkcajk potřebuješ, kdyžtak si ho můžeš poshánět i jinde, ale zase, je to tam za jednu cenu, jedno poštovné atd.

 

Pro samostudium je nejvíce materiálů k Unitas 6497, podrobná dokumentace strojku, video sborky a rozborky, podrobný instruktážní popis téhož, mazací tabulky atd. Pokud je zájem, pohledám pošlu.

 

Strojků a hlavně ručiček si kup víc, jestli jseš tak levej jako já určitě je namrvíš a půlku součástek postrácíš. A hlavní zásada, né že bych ji dokázal dodržet, pořádek na stole :-)

 

Díky, to vypadá dobře, nicméně to výjde bezmála na 4.000, což je pro mě na zkoušku a "zdrbání" poměrně nákladná záležitost.

Měl jsem na mysli spíš tip na nějaký starý třeba primky, nebo něco podnobnýho. To, když to náhodou zdrbu, určitě nebude taková bolest jako kit za 4K.

Ale určitě zase nebudou tak pěkný. K tomu samostudiu - pokud pohledáš, a pošleš, budu jedině rád.

Díky kawon.

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ještě komentář, při veškeré úctě k mechanovi, já bych to tak zásadně neviděl. Je to hraní si. Operace slepého střeva může dopadnout fatálně, ale při vrtání v hodinkách může vést maximálně k píchnutí se šroubovákem, v extrémních případech k rozvodu. Aspoň si člověk osahá jak to funguje. A kdo si hraje nezlobí. To platí hlavně od určitého věku. A ty prachy aspoň člověk neprochlastá.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ještě komentář, při veškeré úctě k mechanovi, já bych to tak zásadně neviděl. Je to hraní si. Operace slepého střeva může dopadnout fatálně, ale při vrtání v hodinkách může vést maximálně k píchnutí se šroubovákem, v extrémních případech k rozvodu. Aspoň si člověk osahá jak to funguje. A kdo si hraje nezlobí. To platí hlavně od určitého věku. A ty prachy aspoň člověk neprochlastá.

Díky, to je přesně to, o co de... :P

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ještě komentář, při veškeré úctě k mechanovi, já bych to tak zásadně neviděl. Je to hraní si. Operace slepého střeva může dopadnout fatálně, ale při vrtání v hodinkách může vést maximálně k píchnutí se šroubovákem, v extrémních případech k rozvodu. Aspoň si člověk osahá jak to funguje. A kdo si hraje nezlobí. To platí hlavně od určitého věku. A ty prachy aspoň člověk neprochlastá.

Ale jo, to je vlastně pravda.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...