Přejít na obsah

Fortis Amadee-20


Ivan Lelák

Doporučené příspěvky

Fortis uvedl novinku Official Cosmonauts Chronograph Amadee-20. Jsou to trochu atypické hodinky, vlastně dost atypické, hlavně svou šedou barvou, které Fortis říká Stardust grey. Hodinky mají titanové pouzdro i tah a je k nim dodáván i elastický šedý řemen. Nic moc o nich nevím, snad jen že byly vydány u příležitosti mise simulující pobyt na Marsu, konané na podzim 2020 v Negevské poušti v jižní části Izraele. Pouzdro by mělo odpovídat řade B-42, tedy s průměrem 42 mm, průměr lunety je 44 mm, strojek UW-50 pochází od Sellity ale údajně vychází z ETA 7750, nevím, nejsem strojkový znalec, třeba mi to někdo vysvětlíte. Já spíš lituji že Fortis upustil od 7750 protože přišel i o 12h sčítač a zůstal mu jen třicetiminutový. Ten je u těchto hodinek na pozici 12 a je opravdu velký. Pro někoho až moc, ale Fortis tvrdí že primární byla praktičnost. I když je to do jisté míry spíš propagační fráze, v případě většího subdialu se samozřejmě snáze odečítají minuty, přičemž ciferníček nezakrývá nebo neubírá nic důležitého jinde. Na pozici 9 je klasická vteřinovka, kde budeme jednotlivé sekundy odečítat jen těžko, ale mám ještě minimalističtější subdial na modelu Aeromaster Old Radium Chronograph a  myslím že je to plně dostačující a přehledné. Když budu chtít něco měřit na sekundy, pustím si stopky a tam lze teoreticky odečíst čas dokonce s přesností 0,125 sekundy.   No, když už byla důležitá praktičnost, třeba mi někdo vysvětlí, proč jsou na ciferníku v oblasti 56 - 26 min. soustředné kružnice. Prý to má něco společného s oběžnou dráhou Marsu, ale nevím. Stejně tak by mne zajímal význam loga na pozici 6. Je to logo mise Amadee-20, líbí se mi, větvičku tipuju na nějakou olivu a zbytek mi připomíná nějaký výklopný a otočný uzávěr, ale přesný význam nevím. Naopak mne zaujaly 2 trojúhelníčky s lumi bodem na jednostranně otočné lunetě, na pozici 12 (tam je i nápis Count Down) a na pozici 2. Tento desetiminutový úsek má své opodstatnění právě na Marsu, protože zhruba 10 minut je průměrná doba odpovědi v komunikaci se zemí. Tedy jsem-li na Marsu a pošlu na Zem zprávu, tak než na Zem doletí, někdo odpoví a odpověď dorazí na Mars, trvá v průměru 10 minut. Kosmonaut tedy pošle zprávu, nastaví si první lumi bod na čas odeslání a může jít dělat něco jiného než velká ručička dorazí k druhému lumi bodu, kdy pravděpodobně přijde odpověď. Jinak se mi ciferník po estetické stránce líbí, je originální a ty 3D prvky ve spojení s magickým modrým fortisím dvojitým antireflexem jsou skvělé. Dýnko není tentokrát průhledné, ale je na něm země, měsíc, Mars, jeho souputníci Deimos a Phobos, včetně oběžných drah. Vzadu se také dozvíme že vodotěsnost je klasických 20 Bar a že model vychází z již klasické řady B-42.

Jak jsem napsal, hodinky se mi líbí. Aspoň na fotkách. K definitivnímu rozhodnutí zda si je koupit či ne bych je - kromě šetření -  musel dostat na ruku a pak by se vidělo. Ale jsou originální, myslím že i kvalitní, díky titanu lehké, řada B-42 mi na ruce sedí skvěle a k Izraeli mám vřelý vztah, i když jsem tam byl jen jednou před 2 roky. Projížděli jsme tehdy i Negevskou pouští a musím říci, že je nádherná a s měnícím se světlem hraje neuvěřitelnými barvami.

A co vy? Jak se vám Amadee-20 líbí a osvětlíte pár věcí, které mi nejsou jasné? 

amadee-20-hook-strap.png

amadee-20-block-bracelet-flat.png

F2040007_AMADEE-20_Amadee-20_Mission_Counter_Bezel_MCB-scaled.jpg

F2040007_AMADEE-20_Amadee-20_on_Block_Bracelet_PatchLogo-scaled.jpg

FORTIS_AMADEE-20_102-scaled.jpg

FORTIS_AMADEE-20_127-scaled.jpg

kepler-station.jpg

Fortis-Official-Cosmonauts-Chronograph-Amadee-20-3.jpg

received_373675179862373.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky za vtipný popis Ivane, některé detaily mi opravdu připomínají hledání skrytých indicií v nějakém zednářském obrázku metodou pokus-omyl :speak_cool:

Hodinky jako celek vůbec působí překvapivě dobře, akorát asi nikdo nikdy nepochopíme proč je na některých produktovkách datový věnec s ladícím šedým podkladem potištěný bíle a na jiných (naprosto nečitelně a ještě jinou barvou než ručky chronografu) tmavomodře. Fanda dvoumístných hodinových indexů s přidanou nulou nejsem, ale na druhou stranu je fajn že jsou plastické. Ale zrušení hodinového sčítače ve prospěch kruhového loga (které klidně mohlo být i na podkladu) už pro mě žádné logické a slušné vysvětlení nemá, leda že by se jim v té Sellitě zadíraly poslední přibastlená kolečka (viz Rudova nepěkná zkušenost s "patentním inhouse budíčkem"). Uvidíš sám jak bachraté to bude v reálu, z fotek na mě ten kastrólek působí tenčí než obvyklá B42 se 7750.

PS: A na tu nesmyslnou jednosměrnou řehtačku na lunetě chronografu už se taky mohli vykašlat.

Upraveno uživatelem Radek124
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jooo, tak tu "dvojitou" lunetu chci až otevřou hospody a budu chlastat za dva... dopiju pátý a upozorní mě to na třetí nedopitý :default_laugh:  

Jsou parádní, šedá a hlavně big subcifr. Plastičnost cifru plus a brus asi bude dělat na slunci pěný odlesky.
X variací na B42 chrono už byla nuda, velkým subcifrem to dostalo nové grády. Tohle mě baví, ale nesmím přemyšlet nad funkcema, které mi budou tady na Zemi k ničemu.
UW-50 si teď nejsem jistý, že se jedná o Sellitu. UW je značení Fortisu, ne? 
Všiml si někdo NOVÉ spony na tahu? Aleluja... A "Screw-down crow", chápu správně, že šroubovací? 

Upraveno uživatelem libor2002
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, libor2002 napsal:

Jooo, tak tu "dvojitou" lunetu chci až otevřou hospody a budu chlastat za dva... dopiju pátý a upozorní mě to na třetí nedopitý :default_laugh:  

Jsou parádní, šedá a hlavně big subcifr. Plastičnost cifru plus a brus asi bude dělat na slunci pěný odlesky.
X variací na B42 chrono už byla nuda, velkým subcifrem to dostalo nové grády. Tohle mě baví, ale nesmím přemyšlet nad funkcema, které mi budou tady na Zemi k ničemu.
UW-50 si teď nejsem jistý, že se jedná o Sellitu. UW je značení Fortisu, ne? 
Všiml si někdo NOVÉ spony na tahu? Aleluja... A "Screw-down crow", chápu správně, že šroubovací? 

Jo, korunka vypadá šroubovací, což - aspoň pro mne - je škoda, když u modelové řady B-42 měli už před lety vyřešenou 200 m vodotěsnost s normální korunkou. O tom že jde o Sellitu dělanou pro Fortis psal někdo v jedné zahraniční recenzi. Osobně nevím.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 5 hodinami, Radek124 napsal:

Díky za vtipný popis Ivane, některé detaily mi opravdu připomínají hledání skrytých indicií v nějakém zednářském obrázku metodou pokus-omyl :speak_cool:

Hodinky jako celek vůbec působí překvapivě dobře, akorát asi nikdo nikdy nepochopíme proč je na některých produktovkách datový věnec s ladícím šedým podkladem potištěný bíle a na jiných (naprosto nečitelně a ještě jinou barvou než ručky chronografu) tmavomodře. Fanda dvoumístných hodinových indexů s přidanou nulou nejsem, ale na druhou stranu je fajn že jsou plastické. Ale zrušení hodinového sčítače ve prospěch kruhového loga (které klidně mohlo být i na podkladu) už pro mě žádné logické a slušné vysvětlení nemá, leda že by se jim v té Sellitě zadíraly poslední přibastlená kolečka (viz Rudova nepěkná zkušenost s "patentním inhouse budíčkem"). Uvidíš sám jak bachraté to bude v reálu, z fotek na mě ten kastrólek působí tenčí než obvyklá B42 se 7750.

PS: A na tu nesmyslnou jednosměrnou řehtačku na lunetě chronografu už se taky mohli vykašlat.

Nemyslím, že by se 12h sčítače vzdali kvůli logu. Oni ho prostě přestali dávat vůbec, což je vidět i na modelu Glieger F-43 Bicompax, který má kalibr UW-51. Tady je to trochu jinak ale 12h sčítačům je zřejmě u Fortisu odzvoněno, pokud je k tomu nedonutí fanoušci:-). Podle mne je to škoda.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

U "bicompaxu" absenci třetího sčítače tak nějak logicky zkousnu (i když machři umějí dát hodinový do průhledu a nebo do jednoho subciferníčku k minutovému), zatímco tohle 9+12+"logo na 6" už by bez zakamuflování vteřinovky působilo dost nevyváženě - ale díky obřímu hornímu sčítači se i tohle celkem povedlo. Proč je tam ale použitá jednosměrná luneta namísto praktičtější obousměrné (která by chybějící hodinový sčítač mohla v případě potřeby pohodlně nahradit) už asi taky nikdo nezjistí - asi mají nadnormativní zásoby nepotištěných :whistle:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 12 hodinami, Radek124 napsal:

U "bicompaxu" absenci třetího sčítače tak nějak logicky zkousnu (i když machři umějí dát hodinový do průhledu a nebo do jednoho subciferníčku k minutovému), zatímco tohle 9+12+"logo na 6" už by bez zakamuflování vteřinovky působilo dost nevyváženě - ale díky obřímu hornímu sčítači se i tohle celkem povedlo. Proč je tam ale použitá jednosměrná luneta namísto praktičtější obousměrné (která by chybějící hodinový sčítač mohla v případě potřeby pohodlně nahradit) už asi taky nikdo nezjistí - asi mají nadnormativní zásoby nepotištěných :whistle:

Jednosměrná luneta je po absenci 12h sčítače druhá věc, která mi vadí u hodinek, o kterých výrobce píše že jsou vyrobeny s maximální funkčností a účelností. Není to nic, proč by se mi přestaly líbit, ale je to škoda. Předpokládá se totiž např. používání těch dvou lumibodů při komunikaci, resp. čekání na odpověď. Je fuk jestli to budou používat jen kosmonauti simulanti při podobných misích, ale pokud to má být opravdu praktické a já odešlu zprávu, nastavím lumibod na velkou ručičku, za očekávaných cca 10 minut přijde odpověď, já odešlu další zprávu a budu čekat odpověď, rád bych pootočil lunetou, rychle, tedy co nejméně. A to bude při pingpong komunikaci  ve směru hodinových ručiček, což zrovna nejde.. To už by bylo lepší kdyby se otáčela jen jedním směrem ale opačně - aspoň by mohli využít v propagaci to, že i s takovýmhle detailem si vyhráli.

Hodinky budou stát tipuju kolem 100 tisíc. Já myslím, že je to cena zapadající k ostatním Fortisům. Třeba moje Aeromastery Old Radium Chrono stály v Koscomu 75 tisíc. Podobné Aeromastery v limitované  edici PC-7 s COSC stojí 114 tisíc. Předchozí model Amadee-18 je za 85 a tyhle očekávám kolem stovky. Sice nemají můj stále omílaný 12h sčítač ani průhled na strojek, ale je to novinka, pro spoustu lidí budou hodně atraktivní, jsou titanové včetně tahu + další řemen k tomu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...